Mass Tasting Οκτώβριος 2021 - Joya de Nicaragua Antaño 1970 Gran Consul

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Πώς σας φάνηκε το κρασί?

Το δημοψήφισμα λήγει την Δευ Νοέμ 01, 2021 5:03 am

Σκέτο ξύδι
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Το ήπια αλλά με χάλασε
5
36%
Γλυκόπιοτο
7
50%
Θα το πίνω συνέχεια
2
14%
Θέλω να γεμίσω το κελάρι μου
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 14
AlkisDimitriadis
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 20, 2021 4:40 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2021 - Joya de Nicaragua Antaño 1970 Gran Consul

Δημοσίευση από AlkisDimitriadis »

Καλησπέρα σε όλους!
Λοιπόν το πρώτο μου tasting στο δυνατό σας παρεάκι που περίμενα επιτέλους πως και πώς!
Εξηγώ ότι η εμπειρία μου με τα πούρα είναι πολύ μικρή καθώς σαν αθλητής ποτέ δεν κάπνιζα και ξεκίνησα πριν από ένα χρόνο (στα 43 μου μονο με πούρο)Πάμε τώρα για το πούρο

Hoya de Nicaragua Antano 1970 Grand Consul

Καλή κατασκευή,σφιχτό wapper,ωραίο στο μάτι σκούρο,δομη ωραία
Μύτη:Κακάο με νοτες καφέ, κρέμα,
Τράβηγμα κρύο ωραίο,περισσότερο κρεμώδες και κακαο αφήνει μια στυφάδα στο στόμα, υποψία ξυλου

1/3:κρέμα,στυφάδα και ξύλο,κακάο πάλι κρέμα, χώμα, στάχτη.Πολυ εύκολο τράβηγμα. Κακάο και καφέ εναλλάσσονται.Γενικα Μπιτερ γευσεις. Το 1/3 όχι πολυδιάστατο,ξεκάθαρες δύο/τρεις γεύσεις

2/3:καθώς πλησιάζουμε στα μέσα του 2/3 έβγαλε κάποιες νότες από μαύρο πιπέρι και γίνεται πιο μπιτερ.Μετα το πρώτο τράβηγμα που έχει κρέμα και ελαφριές γεύσεις μετά τα μέσα γίνεται Μπιτερ με κακάο σκόνη και προς το τέλος μια στυφάδα

3/3 δεν υπάρχει καμία διαφοροποίηση στις γεύσεις.Ωρα καπνίσματος 1:45’ χωρίς να το κάνω όλο…

Overall:για τα 13€ σίγουρα δεν είναι vfm. Κάπου διάβασα παλιότερα εξωτερικό έκανε 5€ εκεί ναι σε σχέση με αυτό που σου δίνει θα ταν σούπερ.
Θετικά:ωραίο τράβηγμα, καλή κατασκευή,ωραία μύτη.Συνδυαστηκε υπέροχα με τα δύο εσπρεσακια αφού οι Μπιτερ/κακάο κ κρέμα γεύσεις που κυριαρχούσαν έκαναν τέλειο ταίριασμα.Ελαφριες γεύσεις γενικά χωρίς να υπάρχουν έντονες αλλαγές
Αρνητικά:ενώ ξεκίνησε πολύ ωραία με απαλές γεύσεις,περίμενα καθώς προχωράει να μου προσφέρει και περισσότερες εναλλαγές γεύσεων.Ηταν λίγο "flat" από την αρχή μέχρι το τέλος σχεδόν με δύο τρεις γεύσεις να είναι παρούσες.Με ψιλοκουρασε στο τέλος
Το μεγαλύτερο θετικό:Το ότι το κάπνισα παρέα με τον φιλτατο @tsapman με πολύ ωραία διάθεση και ωραία συζήτηση κάτω από την βροχερή λίμνη της Καστοριάς! Το γεγονός ότι το μοιράστηκα μαζί με αυτό το υπέροχο παρεάκι το κάνει ακόμη καλύτερο!

Η ψήφος μου πάει στην επιλογή "3"Γλυκόπιοτο.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AlkisDimitriadis την Δευ Οκτ 11, 2021 12:27 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
These users thanked the author AlkisDimitriadis for the post (total 5):
ΤάκηςSpirosbusa71HolysmokeRigelianosχεντυ κοντου
Άβαταρ μέλους
nomad
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2020 1:38 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2021 - Joya de Nicaragua Antaño 1970 Gran Consul

Δημοσίευση από nomad »

Παρασκευή και ενώ έχω ανεβάσει 15 Bar πίεση όλη μέρα στο γραφείο φεύγοντας περνάω να πάρω πούρα για το mass ωστε να αραξω το ΣΚ να το ευχαριστηθώ..
Και κάπου εκεί σκέφτομαι "γιατί το ΣΚ? και η Παρασκευούλα μέρα είναι" πάμε λοιπόν

Εικόνα

Βγάζω από την ζελατίνα και με παίρνουν από τα μούτρα αρώματα από κακάο, σταφίδες και μέλι, κόβω και δίνω μια ρουφηξιά κάτι από σκούρο φρούτο μαρμελαδενιο δεν ξερό ίσως σύκο όπως αναφέρθηκε κάπου και κακάο Φούλ κάπου στο βάθος βρίσκω και λίγο ξύλο.
Βάζω ένα diplomatico αράζω σαλόνι και ανάβω. Κάπου εδω να πούμε πως ειναι 2η φορά που ανάβω Nicaragua οπότε δεν έχω εμπειρία στις γεύσεις που θα συναντήσω.
1/3 παίζει σοκολάτα, μέλι, κρέμα βανίλια και μπαχαρικά γλυκά (πολύ μου αρέσουν αυτές οι εναλλαγές)

2/3 μπαίνοντας στα 2/3 οι κρέμα πάει background και βγαινει μπροστά το κακάο πιο έντονο και πιο bitter με σταφιδα να το συνοδεύει και που και που ρίχνει και κάτι πιπέρια καπως γλυκόπιοτα, ωραια. Καθώς το 2/3 φτάνει προς το τέλος του σκάνε μύτη και δερματα κάπου στον ορίζοντα.

Εικόνα

3/3 και εκεί για λίγο τσακωνόμαστε γιατί έτσι στο ξαφνικό και απότομο μου δίνει μια με κάτι που έμοιαζε με βερνίκι να πω? δεν ξέρω ίσως το ζόρισα εκεί στα 2/3 κάπου. Το αφήνω λίγο πίνω ποτάκι να συνέλθει το στόμα και πάμε πάλι βελάζω και το ring και αναρωτιέμαι "γιατί? τα πηγαίναμε τόσο καλά" , σαν να με άκουσε επανέρχεται στο κακάο και σε καβουρδισμένους ξηρούς καρπούς κάπου στο βάθος και νομίζω κανέλα.
Έτσι συνεχίσαμε μέχρι που φτάσαμε να καούμε.. :P

Over all λοιπόν όπως αναφέρθηκε VFM δεν θα το έλεγα και θα προβλέψω και την παραφωνία στα 3/3 αλλά μου άρεσε πολύ τόσο πολύ που θα πάρει θέση στα "to buy" μου.
These users thanked the author nomad for the post (total 4):
ΤάκηςAlkisDimitriadisSpirosbusa71χεντυ κοντου
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2021 - Joya de Nicaragua Antaño 1970 Gran Consul

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Καλή εβδομάδα κύριοι συγνώμη για την απουσία μου
Από ότι φαίνεται τα νέα μέλη έχουν βάλει 🔥 και εισπράττουν ικανοποίηση
Για να βλέπω και τους ποιο παλιούς
Ο καιρός βοηθά για ένα κατρουτσο
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post:
AlkisDimitriadis
Άβαταρ μέλους
Tsapaspan
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Σεπ 24, 2018 8:56 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2021 - Joya de Nicaragua Antaño 1970 Gran Consul

Δημοσίευση από Tsapaspan »

Καλησπέρα και από μένα φίλοι μου.
Επιστρέφω στα μαςς μετά από απουσία 2+χρόνων ( τελευταία συμμετοχη μου ήταν στο μαςς Μαρτίου 2019) και χαίρομαι που ξαναβρίσκω αυτή την υπέροχη διαδικτυακη παρεα.

Πάμε στα "φρέσκα κουλούρια τώρα"

Εικόνα

Αυτό το στικ καπνιστηκε με τον συνοδοιπόρο στον κόσμο του πούρου και φίλο του forum πλέον @AlkisDimitriadis συνοδεία καφέ espresso που μπορώ να πω ότι ταίριαξε πολύ καλά, δίπλα στην υπέροχη μας λίμνη στην Καστοριά.

Εκ πρώτης όψεως και αφού βγήκε από το σελοφαν φαίνεται για ένα άριστα φτιαγμένο πούρο προσεγμένο wrapper σκούρο σοκολατένιο χρώμα όχι πολύ λιπαρό. Στην αφή είναι ωραίο σφιχτό ομοιόμορφα γεμισμένο.
Μύτη μαγική με κακάο,κρέμα βανίλιας,και σοκολάτα όλα τόσο ξεκάθαρα. Κόβω και ρουφάω μια δυο τζουρες πριν το ανάψω, όπως το περίμενα εύκολο τράβηγμα όπως τα περισσότερα non νομίζω, τα αρώματα της μύτης τα έχω και εδώ συν λίγο ξύλο και μια στιφαδα που μου αφήνει στο στόμα.

Λοιπόν ανάβω και πάμε να δούμε τι ψάρια θα πιασει.
1/3: ξεκινάει ήπια με ελαφριά αρώματα κρέμας και ξυλου λίγο αργότερα η κρέμα κάπου χάνετε και την θέση της περνει το κακαο το οποίο εναλλάσσεται ωραία με το άρωμα του ξερού ξύλου. Γενικά το πρώτο μέρος δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις κρέμα ξύλο και κακάο παίζανε μπάλα.
2/3: συνεχίζουμε στο ίδιο μοτίβο, κάπου στην μέση μου βγάζει λίγο χώμα ξερό φεύγει η κρέμα και οι γεύσεις γίνονται σκούρες, bitter και στιφες. Λίγο πιπέρι πάει να εμφανιστεί προς το τέλος. Εδώ δυστυχώς να πω ότι το κάψιμο του δεν ήταν καθόλου καλό και χρειάστηκε να διορθώσω 2-3 φορές σε αντίθεση με το στικ του Άλκη που καιγόταν τέλεια.
3/3: στο τελευταίο μέρος του άρχισε αν εμφανίζεται περισσότερο πιπέρι γλυκό μαζί με το κακάο και το ξύλο. Πολύ μονοδιάστατο θα έλεγα δεν είχε καθόλου πολυπλοκότητα και αυτό με κούρασε λίγο στο τέλος. Η αλήθεια είναι ότι με χάλασε και λίγο καθώς άρχισα να ανακατεύομαι λίγο αλλά σ' αυτό μπορεί να ευθύνονται και εγώ γιατί παρασύρθηκαν λίγο από το καλό τράβηγμα και το ζορισα.

Γενικά δεν νομίζω ότι είναι ένα πούρο που θα προσπαθήσω να το έχω στον υγραντηρα μου. Ίσως αν ξαναπεσει στα χέρια μου να του δώσω μια ακόμα ευκαιρία. Νομίζω μου ταιριαζει το "το ηπια αλλά με χάλασε"
These users thanked the author Tsapaspan for the post (total 4):
Spirosbusa71ΤάκηςAlkisDimitriadisχεντυ κοντου
There are no bad cigars, only better ones...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2021 - Joya de Nicaragua Antaño 1970 Gran Consul

Δημοσίευση από Τάκης »

Παναγιώτη με χαρά σε υποδεχόμαστε ξανά στη γειτονιά μας!
These users thanked the author Τάκης for the post:
AlkisDimitriadis
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2021 - Joya de Nicaragua Antaño 1970 Gran Consul

Δημοσίευση από Epicure V »

Εικόνα

Ξαφνιάστηκα ευχάριστα όταν είδα πως στο φόρουμ υπάρχουν tastings για τριάντα διαφορετικά πούρα της Joya de Nicaragua, μέσα στα οποία βρίσκονται και καμιά δεκαριά Antano. Οφείλω να ομολογήσω πως αν κι όχι φανατικός, η συγκεκριμένη σειρά έχει γενικά μια ταυτότητα που μου αρέσει.
Το λιπαρό Gran Consul που κάπνισα ήταν αρκετά ισορροπημένο, με πρωτεύοντα στοιχεία στην παλέτα του δέρμα, σκούρα σοκολάτα, γη, μπαχαρικά, και πιπέρια σε όλα τα χρώματα. Δευτερευόντως υπήρχαν ακόμα ζαχαρωμένο μέλι, κάποια mineral στοιχεία, αλατισμένοι ξηροί καρποί, και γλυκόξινες πινελιές από ώριμο κόκκινο σταφύλι.
Ενδιαφέρουσα αρωματική ταυτότητα για εξηντάρι, που ευτυχώς λόγω λεπτού επιστομίου figurado καπνίζεται κουλ χωρίς κίνδυνο προσβολής της δημοσίας αιδούς.
Ο βαθμός μου αγαπητέ Spiros είναι 3: «Γλυκόπιοτο»

ΥΓ: Να προσέχετε με την κακοκαιρία που αυτή τη στιγμή είναι σε έξαρση.
These users thanked the author Epicure V for the post (total 4):
ΤάκηςAlkisDimitriadisSpirosbusa71χεντυ κοντου
in vino veritas
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2021 - Joya de Nicaragua Antaño 1970 Gran Consul

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Stick #2

το δεύτερο GC που καπνίζω για το mass είναι αγορασμένο από Γερμανία πριν 6-7 χρόνια
η τιμή του σήμερα εκεί είναι 8,40 € (για να αντιληφθούμε το εγχώριο «καπέλο» που πληρώνουμε)

Εικόνα

αντίθετα με το «φρέσκο», τούτο δω μια σταβλίλα - έστω και light – περιέργως τη βγάζει στη μύτη
σε ένα ας πούμε ευγενικό έως αισθαντικό φολκλόρ ρουστίκ aromatic

το κρύο του είναι γλέντι πάντως, με αποξηραμένες λιχουδιές του κατωγιού και του κελαριού
που άνθρωποι-μυρμήγκια στοιβάζουν τα φθινόπωρα για τους επερχόμενους μεγάλους χειμώνες
ξερή μουσταλευριά, τσαπέλες σύκα, χαρουπόμελο, σταφίδα, πετιμέζι, ζαχαρωτά, κι ένα βαρέλι μερέντα

και πάμε για fuego, yo!

Εικόνα

το πούρο είναι πολύ καλό από την πρώτη τζούρα
ανοίγει με φθαρμένα δέρματα, απαλά ξύλα, και εξωτικά γλυκά μπαχαρικά
με μια σοκολάτα-ποτάμι να ρέει υγρή και άφθονη

καθώς η φούμα προχωράει ο καπνός έχει έντονο και ευχάριστο άρωμα
στο μεταξύ υπάρχουν προσθήκες από αλμυρή καραμέλα, μέντα, γήινα στοιχεία, και καφέ-κακάο
με το τσίλι να κερδίζει έναν πόντο συνοδεύοντας τα καβουρδισμένα ξηροκάρπια που κάποια στιγμή σκάνε μύτη

το Gran Consul επιφυλάσσει και μια gourmet επιδόρπια έκπληξη για το τέλος
με ένα απολαυστικό τιραμισού κατευθείαν απ’ το Φρίουλι να γεμίζει αγαλλίαση τον ουρανίσκο
με σαβαγιάρ μουλιασμένα στον καφέ και μπόλικη κρέμα από μασκαρπόνε

Εικόνα

αυτή η Νικαράγουα έλαμψε κ. επιλοχία, το στικ παίρνει τέσσερα/plus με το σπαθί του
σούμα με το πρώτο που κάπνισα και διαίρεση δια δύο μας κάνει 4, ήτοι «θα το πίνω συνέχεια»
τουθόπερ και ψηφίζω

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
AlkisDimitriadisχεντυ κοντουSpirosbusa71
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2021 - Joya de Nicaragua Antaño 1970 Gran Consul

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Δεύτερο πούρο για το μαςς
Το πρώτο ήταν φρέσκο από το κέντρο αλλά δυστυχώς δεν το έκανα ολόκληρο (μου έπεσε μέσα σε νερό την ώρα που πήγα να το φωτογραφίσω δεν είναι η πρώτη φορά που το παθαίνω) οι εντυπώσεις πάντως μέχρι εκείνο το σημείο ήταν θετικές πολλές γλυκες υπερβολικά απαλά πιπερια
Στο δεύτερο τώρα
Εγχώριο μεν παλιό δε το είχα πάρει πριν τουλάχιστον δύο χρόνια μόλις ανακοινώθηκε ότι δεν θα βγουν στα ράφια
Το συγκεκριμένο ξεκίνησε με μπόλικη ζεστή σοκολάτα λίγο δέρμα υψηλής ποιότητας και λίγα διακριτικά αλλά ερωτικά μπαχαρικά
Το σώμα του ήταν μεσαίο με φιλότιμες προσπάθειες να ανέβει κι άλλο αλλά δεν τα κατάφερε πράγμα που μου άρεσε
Έτσι πήγε μέχρι το τρίτο μέρος φλατ και βαρετό ίσως να το χαρακτηρίσει κάποιος εμένα όμως με έκανε να νιώσω αγάπη και τρυφερότητα στο μαχ
Στο φινάλε (3/3) με κέρασε καραμέλα με αλμυρους ξηρούς καρπούς πάρα πολύ καλό ένα κλικ από το άριστα
Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post (total 2):
AlkisDimitriadisχεντυ κοντου
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2021 - Joya de Nicaragua Antaño 1970 Gran Consul

Δημοσίευση από suleygiannis »

Για να δούμε τι λέει αυτό το πούρο της σειράς, η οποία ομολογουμένως μου αρέσει. θα ήθελα να το έχω λίγο καιρό στην κατοχή μου πριν το καπνίσω καθώς το έχω μόνο δύο εβδομάδες.
Όταν ανοίγω το σελοφάν του μυρίζει στάβλος και πιπέρι και μπαχαρικά. Ωραίο έξι λαδερό μαύρο χρώμα έχει και το πόδι του μυρίζει σταφίδα και μπαχαρικά. Περίεργο σχήμα έχει πάντως αυτή η κοντόχοντρη πυραμίδα. Έχει φανταστικά κρύα αρώματα μαύρης πικάντικης σοκολάτας. Μου δίνει την αίσθηση ότι θα είναι μπαρούτι.
Πολύ πιπέρι στην αρχή, με μία υποβόσκουσα κρέμα.
Εικόνα
Κλασικές νον γεύσεις στην αρχή με χώμα, στάβλο, μπαχαρικά αλλά και λίγη μελάσσα ίσως και μέλι. Το τράβηγμα του είναι ολόσωστο αλλά η καύση του είναι αρκετά προβληματική και δεν θυμάμαι να έχω δει τόσο χάλια καύση σε νον πούρο.

Εικόνα
Μόκα πιπέρια, το βαρετό μοτίβο του πούρου, νιώθω ότι κάνω αγγαρεία. Κάρδαμο, μέντα και πιπέρια πάλι.
Πιστεύω ότι το πούρο ήταν υπερβολικά φρέσκο. Με λίγη παλαίωση 1-2 χρόνια θα ήταν ότι πρέπει, αλλά αυτό που κάπνισα δεν... 2/5
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 3):
AlkisDimitriadisSpirosbusa71χεντυ κοντου
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 941
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2021 - Joya de Nicaragua Antaño 1970 Gran Consul

Δημοσίευση από sigaras »

Πρώτη φορά δοκιμάζω τη συγκεκριμένη μπράντα. Το εν λόγω στικ μου φαίνεται πολύ χοντρό, στα όρια της απρέπειας. Κόβω και τραβάει τέλεια. Στο πρε στάβλος και υγρά κελάρια. Ανάβω. Το πρώτο τρίτο δέρματα , σκοτεινά μέλια και κρέμες. Στο δεύτερο τρίτο πιπέρια και δέρματα πάλι. Στο τρίτο τρίτο πιπέρια και ξύλα. Γενικά μονότονο πούρο. Φαίνεται βέβαια ότι έχει γίνει σοβαρή προσπάθεια, κάτι προσπαθεί να πει το στικ αλλά δεν το λέει. 2 στα 5 από εμένα. Εν κατακλείδι θα πω το εξής:
Δύο είναι τα νησιά: Η Κούβα και η Πελοπόννησος.

Εικόνα
These users thanked the author sigaras for the post (total 3):
χεντυ κοντουSpirosbusa71AlkisDimitriadis
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”