Mass Tasting Σεπτέμβριος 2021 - Vegueros Centrofinos

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Πώς σας φαίνεται ο καιρός?...?

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Οκτ 01, 2021 7:05 am

1- Τσουνάμι
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
2- Καταιγίδες
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
3- Φθινοπωρινό πρωτοβρόχι
3
23%
4- Συννεφιά χαλαρωτική
8
62%
5- Το καλοκαίρι είναι ακόμα εδώ…!!
2
15%
 
Σύνολο ψήφων: 13
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2021 - Vegueros Centrofinos

Δημοσίευση από nikos doc »

Κάηκε στις 17/09 on the road και δεν έχω βρει χρόνο να γράψω για αυτό.... :oops:

Από δικιά μου κούτα με πολύ καλά δείγματα μέχρι τώρα.
Πολύ ωραία κατασκευή , πολύ ωραίο μέγεθος. Κρύα με ελληνικό καφέ, λουκούμι και κανέλα.
Με την φωτιά με πήραν κατευθείαν γλυκα στοιχεία, κρυσταλικη ζάχαρη, ζαχαρόνερο και μια αίσθηση βανίλιας υποβρύχιο.
Πολύ δυνατό ξεκίνημα και να σημειώσω πω ςκάηκε ξεροσφύρι.
Γρήγορα διάφορα φρούτα έπαιξαν στο μείγμα, κυρίως πορτοκάλι, και ακολούθησε ελληνικός ελαφρύς που έδιωξε την βανίλια.
Πρέζες από κάποιο μπαχαρικό δίνουν χαρακτήρα και μια αίσθηση μέντας φρεσκάδα.
Κάπου μετά την μέση ψωμί τραγανό με μαρμελάδα πορτοκάλι είναι πολύ έντονα, τόσο που σκέφτηκα κάτι παλιά Boli με έντονο το πορτοκάλι.
Κέδρος και άλλα αρωματικά ξύλα, καφές και κακάο έκλεισαν την παράσταση μαζί με τα πανέμορφα κουβανέζικα ματζούνια!

4/5 εύκολα και χαλαρωτικές συννεφιές παντού!

Θα ήθελα να κάψω και άλλο χύμα αλλά δεν παίζει...
Ρίχνω και ψήφο. 8-) 8-)

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 2):
JuniorKonTam
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 452
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2021 - Vegueros Centrofinos

Δημοσίευση από Epicure V »

Εικόνα

Να εισφέρω κι εγώ τη γνώμη μου στο «Πούρο του Μήνα» στο πρώτο mass που με ιδιαίτερη χαρά συμμετέχω, τονίζοντας για άλλη μια φορά το θαυμασμό μου για τη σελίδα που έχετε φτιάξει.

Μου αρέσουν τα νέα Vegueros, αν και είναι σε τελείως διαφορετικό προφίλ από τα παλιά, από τα οποία αν μου επιτρέπετε θα ήθελα να μνημονεύσω τα Especiales No.2 που μου άρεσαν ιδιαίτερα.
Απ’ τα καινούργια θα έλεγα επιγραμματικά πως τα Mananitas είναι μικροί πύραυλοι δύναμης, τα Tapados στα καλά τους ο ορισμός του complex, ενώ τα Entretiempos κατά τη γνώμη μου συνήθως βρίσκονται ένα κλικ πιο κάτω.
Τα Centrofinos απέχουν αρκετά από τα τρία πρώτα της νέας σειράς, και μπορώ να πω ότι μέχρι τώρα έχω καλή σχέση μαζί τους, αφού ήδη μετά τα δυο πρώτα χρόνια αρχίζουν να φαίνονται οι αρετές των καπνών τους.

Το πούρο που θα καπνίσω είναι από tin RAG ABR 19 κατασκευασμένο στο εργοστάσιο Francisco Donatién.
Βγάζει κυρίως μυρουδιές αχυρώνα, περισσότερο σανό και λιγότερο κοπριά και γη.
Μόλις το άναψα έβγαλε στις πρώτες ρουφηξιές λίγο αμμωνία, που μετά εξαφανίστηκε εντελώς. Θα έλεγα πως οι βασικές νότες της παλέτας του στην αρχή είναι κέδρος, ψωμί, καφές, γη και πιπέρι.
Στη συνέχεια υπάρχει σαφώς δέρμα, μπισκότο, μέλι και μπαχαρικά. Το πούρο έχει γευστική ισορροπία, καίγεται άψογα και μυρίζει όμορφα.
Όσο προχωράει η ένταση αυξάνεται, με τη σκούρα σοκολάτα να κυριαρχεί στο τελευταίο τρίτο.
Συνοπτικά θα έλεγα πως μου άρεσε η ρουστίκ γοητεία που έβγαλε και οι εναλλαγές του.

Ο βαθμός μου αγαπητέ KonTam είναι 4/5.
These users thanked the author Epicure V for the post (total 5):
Τάκηςlefteris cRigelianosSpirosbusa71KonTam
in vino veritas
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2021 - Vegueros Centrofinos

Δημοσίευση από Tournesol »

Εικόνα

Κάηκε το τελευταίο ηλιόλουστο και ζεστό Σαββατοκύριακο τις χρονιάς εδώ στο νησί.

Πολύ ευχάριστη vitola στο χέρι και στο μάτι. Μπόλικος και εύγευστος καπνός.


Ξεκίνησε με κανέλα, ξερά στάχια, λευκό πιπέρι και χορταρικά. Συνέχισε με σταφιδόψωμο, δέρμα, μέλι, κρέμες και διαφορά μπαχαρικά. Θα τολμήσω να πω πως το θεωρώ το καλύτερο από όλα τα Vegueros που έχω δοκιμάσει.

3/5 η βαθμολογία μου φίλε KonTam
These users thanked the author Tournesol for the post:
KonTam
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2021 - Vegueros Centrofinos

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Εικόνα
Το στικ που έκανα ήρθε στα χέρια μου απο αδελφό στην πίτα που είχαμε κόψει στην Γλυφάδα (τριετία γεμάτη) και το προτίμησα από δικιά μου τετράδα που σίγουρα θα ήταν πολύ φρέσκια
Όσα έχω κάνει μου άρεσαν για να δούμε αυτό
Στο πρε άχυρο με το άναμμα μια ευχάριστη γροθιά στο στομάχι
Είναι πολύ δυνατό γεμάτο πιπέρι κέδρο κακάο και τρήματα από δέρμα έτσι προχώρησε το πρώτο τρίτο
Στη μέση το σκηνικό αλλάζει ηρεμη τα πιπεριά και ο κέδρος υποχωρούν και δίνουν θέση σε ξηρούς καρπούς καρύδι διάφορα χορταρικά ενώ ταυτόχρονα βγάζει και γλυκές
Το φινάλε του γίνεται με δέρματα και μέλι
Το καλύτερο που έχω κάνει με το σπαθί του παίρνει 5/5

Εικόνα
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post (total 2):
JuniorKonTam
Άβαταρ μέλους
KonTam
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 29, 2020 11:40 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2021 - Vegueros Centrofinos

Δημοσίευση από KonTam »

Λίγο πριν την αποφώνηση κ είχαμε ντου από παντού… Δεν πρόλαβα να γκρινιάζω λίγο για τις συμμετοχές!!! Να λοιπόν που στο 90φευγα μπήκαν πολλά γκολ. Να ευχαριστήσω τους πάντες για την συμμετοχή, παλιούς κ ακόμα περ/ρό νέους, νομίζω πως ο finos ήρθε για να μείνει. Με προβλημάτισε πολύ η βαθμολογία, για να είμαι ειλικρινής. 3 ή 4. 4 ή 3. Ήμουν ανάμεσα στα 2. Θεωρώ προσωπικά πως είναι ένα πούρο καλοδουλεμένο απολες τις απόψεις. Αλλά…με βάση αυτά που κάπνισα η κανονική βαθμολογία είναι για 3 κ σαυτο θα πάω. Νομίζω πως αν είχα στοκαρισμένα για 6-12 μήνες θα ήταν για 4. Αν το στοκ ήταν 2ετιας θα πήγαινε για 5αρι εύκολα. Σχεδόν όλοι συμφωνήσαμε πως είναι ενα πούρο ζυγισμένο με ωραίο μέγεθος, προσεγμένο εξωτερικά κ καλός τριμμένο. Χωρίς προβλήματα καυσης κ με ποιότητα κρυμμένη. Καλά τα νέα λοιπόν για μια σχετικά νέα προσθήκη των βεγιερος.
Χάρηκα παρά πολύ για την συμμετοχή, να ευχαριστήσω άλλη μια φορά για την τιμή κ πάμε να ετοιμαζόμαστε με την ´μπόμπα´ Που έσκασε για τον Οκτώβριο ….
Καλή συνέχεια!!
These users thanked the author KonTam for the post (total 7):
ΤάκηςSpirosbusa71JuniorRigelianosHolysmokeEpicure Valexandros
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”