Mass Tasting Σεπτέμβριος 2021 - Vegueros Centrofinos

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Πώς σας φαίνεται ο καιρός?...?

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Οκτ 01, 2021 7:05 am

1- Τσουνάμι
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
2- Καταιγίδες
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
3- Φθινοπωρινό πρωτοβρόχι
3
23%
4- Συννεφιά χαλαρωτική
8
62%
5- Το καλοκαίρι είναι ακόμα εδώ…!!
2
15%
 
Σύνολο ψήφων: 13
Άβαταρ μέλους
Stratos
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2020 12:49 pm

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2021 - Vegueros Centrofinos

Δημοσίευση από Stratos »

Καλό μήνα να έχουμε!

Δεν το έχω δοκιμάσει το centrofino, , μόλις έβαλα την παραγγελία μου όμως και επιφυλάσσομαι :D
These users thanked the author Stratos for the post:
KonTam
"You're only given a little spark of madness. You mustn't lose it."
-Robin Williams
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2021 - Vegueros Centrofinos

Δημοσίευση από Τάκης »

αγαπητοί φίλοι του Mass Club να σας παρουσιάσω τον επόμενο οικοδεσπότη Οκτωβρίου:

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2021 - Vegueros Centrofinos

Δημοσίευση από suleygiannis »

Θα μας μιλήσει καθόλου ο κύριος μπούσα ή θα ανεβάζει μόνο φωτογραφίες;
These users thanked the author suleygiannis for the post:
nikos doc
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2021 - Vegueros Centrofinos

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Πρώτον να ευχηθώ καλή επιτυχία στον Κώστα για το πρώτο του mass
Δεύτερον να ευχαριστήσω την παρέα για την ανάθεση του mass Οκτωβρίου σας υπόσχομαι σούπερ έκπληξη εάν μου το επιτρέψουν οι Κουβανοί
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post (total 2):
JuniorKonTam
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2021 - Vegueros Centrofinos

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Εικόναο format 130 x 50 είναι πρωτοφόρετο
αν και μόλις 6 mm πιο μακρύ από κλασικό Robusto δείχνει αρκετά πιο «πολύ» στο μάτι

το δυόμιση ετών Centrofino έχει πλούσιο hors d' oeuvre pre, με γρασίδι, καραμέλα, κανέλα, και ξερό σύκο
ξεκινάει βρίσκοντας αμέσως τέμπο, μ’ ένα ισορροπημένο beat από χλόη, κέδρο, μέλι, και λευκό πιπέρι
πατώντας σταθερά εκεί, γρήγορα προσθέτει στην ενορχήστρωση γλύκες από καμένη ζάχαρη
που συνοδεύονται με floral πινελιές και νότες από κακάο
είμαστε πολύπλοκα καλά ως τώρα και πάμε γι’ ακόμα περισσότερα

αρχίζουν οι αντιστίξεις με φιστίκια και καρύδια σερβιρισμένα στο μπολ
ενώ στο παρασκήνιο υποβόσκει ζεστή σοκολάτα με ένα ξύλο κανέλας

ο maître/conductor προσθέτει ψημένο ψωμί, μέλι, δέρμα, και μια πινελιά εσπρέσο
στο τραπέζι υπάρχει κι ένα μπουκέτο φρέσκα λουλούδια που μοσχοβολάνε

προς το τέλος έρχονται τα μερακλίκια, με αλμύρες και τσίλια ανακατεμένα με καραμέλα
κι όλα εν χορώ μαζί με μια πλημμύρα από σοκολάτα οδηγούν σε grand finale
με τις καμπάνες του Βεγέρο να ακούγονται σαν θριαμβικό encore σε όλη την Pinar del Rio

απολύτως εξαιρετικό Centrofino, πρέπει να είναι το καλύτερο που έχω καπνίσει ως τώρα
στην κλίμακα του mass θα έλεγα ασκαρδαμυκτί πως «το καλοκαίρι είναι ακόμα εδώ» ☀️⛵🍉

κ. επιλοχία σίγουρα στη συνέχεια θα παίξω και μ’ ένα blind date…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
KonTamJuniorPetransigarasSpirosbusa71gkotsop
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
KonTam
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 29, 2020 11:40 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2021 - Vegueros Centrofinos

Δημοσίευση από KonTam »

Καλησπέρα στην ομήγυρη, ο sir Takis έσπασε το ρόδι κ έκανε εξαιρετική αρχή… Μετά από μια πολύ κουραστική μέρα χθες λόγω του ταξιδιού (αυθημερόν Αθήνα) σήμερα προσπαθώντας να συναρμολογήσω τα κομμάτια μου, είπα να κάνω το πρώτο μασς. Αγορασμένο χθες ξέμπαρκο (μιας κ η τετράδα είναι από χθες στο κούριερ , καθώς το πνεύμα μεν πρόθυμο σήμερα αλλά το σώμα δεν, για να πάω να το πάρω). Με μεγάλη υπέρβαση ετοιμάζω αυτο-σχέδιο Cuba libre με παγάκια λεμονιού αντί για λάιμ.
Πολύ όμορφο εξωτερικά, γιαυτο με τράβηξε χθες. Δυστυχώς παρά το σκούρα της απόχρωσης δείχνει κ πολύ «υγρό» πιθανότατα λόγω συντήρησης. Φοβάμαι θεματάκια στην καύση. Στο πρε θυμίζει περισσότερο νον με ελαφριά σταβλίλα κανέλλα κ πικρή σοκολάτα.


Εικόνα

1/3 Άχυρα πικρό κακάο κανέλλα (μάλλον κεϋλλάνης). Για κάποιο λόγο δείχνει βαρύ σώμα εξ αρχής, κ περίεργα απολαυστικό… Επίσης κάνει όμορφη στάχτη αλλά δεν την κρατάω γτ με την σημερινή κούραση, όχι απλά θα περάσει πάνω μου, όλα θα πάρω κ φωτιά!!!
Ξέχασα να αναφέρω πως είναι η πρώτη μου φορά που κάνω παρέα με CENTROFINOS. Εκανα παρέα συχνά πυκνά με ένα αδερφάκι του (tapados) αλλά πάει καιρός. Νομίζω πάντως καμία σχέση μεταξύ τους. Δεν έχω βρει ούτε ένα κοινό σημείο μέχρι στιγμής.
Εντύπωση μου κάνει πως παρόλο που το Cuba libre έγινε με γενναία τριπλή δόση Αβάνας σχεδόν σκεπάζεται απ' το centrofinos.


Εικόνα

Πάμε για 2/3.
Ο κέδρος που σχεδόν απτην αρχή κρυβόταν π8σω απτις κουρτίνες, έχει βγει μπροστά μαζί με βρεγμενα ξύλα κ μια αρμύρα που θυμίζει φθινοπωρινό νοτιαδάκι στην παραλία. (Μπορεί κ να είναι καθώς η θάλασσα απέχει μόλις 2 χλμ απτό μπαλκόνι. Βγάζει μια γλύκα περίεργη χωρίς να καταλαβαίνω από τι. Η πικρίλα απ' το κακάο κ την κανέλλα έχουν πάει περίπατο. Ξύλο δέρμα κ χορτάρια. Λες κ είμαι αραχτός στην παραλία μετά από σύντομη βροχή. Μπορεί κα να ήθελα να είμαι. Αρχίζουν τα πιπέρια κι οι καρφίτσες να σκεπάζουν το τοπίο.

Εικόνα

Πάμε για κλείσιμο με 3/3.
Φοβάμαι πως θα τα χαλάσουμε στο κλείσιμο. Σε κάθε ζόρισμα το βεγιέρος δαγκώνει χωρίς αστεία. Του δίνω λίγο χρόνο.
Να πω την αλήθεια μου, περίμενα προβλήματα στην καύση. Είτε περίεργη καύση είτε σβησίματα. Όλως περιέργως όλα βαίνουν βάση προγράμματος. Διαβάζω κ το ριβιου του sir, νομίζω κάνουμε διαφορετικό πούρο. Έχουμε κάποια κοινά σημεία αλλά μέχρις εκεί. Δεν έχω πουθενά λουλούδια, ξηροκάρπια κ σχεδόν καθόλου φρούτα. Λίγο σαν βύσσινο κεράσι στο τελευταίο τρίτο κ αυτό ήταν από μαναβική. Προσπαθώ να καταλάβω πώς αλλάζουν με την πάροδο του χρόνου τόσο πολύ κ τόσο αρμονικά. Να ένα μυστήριο που δεν θα ήθελα να λυθεί ποτέ…
Ο αγρότης μου έχει σκουρύνει κ βαρύνει πολύ, ή ίσως εγώ δεν ήμουν για παραπάνω. Το τελευταίο κομμάτι θυμίζει (πλην της αρχής με βύσσινο κ άγριο κεράσι) μεξικανικό stree food, που υπό προϋποθέσεις θα λάτρευα. Ίσως ο χρόνος ξεκούρασης που του έλειπε από τον αγρότη του Τάκη να έκανε διαφορά.


Εικόνα

Κάπου εδώ το άφησα, ο χρόνος πίεζε, το zoom με περίμενε κ ο αγρότης ήθελε την ησυχία του. Έτσι κ αλλιώς το πούρο είχε γίνει ένας μύλος από χρωματιστά πιπέρια, τσίλι κ καρφίτσες. Δάγκωνε σε κάθε puff σαν άγριος σκύλος που τον είχαν αφήσει νηστικό καμία εβδομάδα.
Δεν μπορώ να πω πρώτη επαφή πως ήταν αρνητική. Όμως πιο πολύ με ΠΕΙΡΑΖΕΙ που στο πρώτο για το μασς θα συμφωνήσω ακριβώς με τον suleygiannis. Πολύ συμπαθητικό (άγγιξε το 4) αλλά ως εκεί. Αν δεν είχε τέτοιο κλείσιμο ίσως να σκεφτόμουν κ το 4 αλλά θέλω να είμαι αντικειμενικός παρόλο που το φορματ του στο χέρι το λάτρεψα. Προς το παρόν 3 για το πρώτο, όμως έχω καλό προαίσθημα πως γενικότερα στην καριέρα μου θα τα λέμε συχνά. Έτσι κ αλλιώς μένω πλέον σε αγροτική περιοχή…!!
These users thanked the author KonTam for the post (total 7):
ΤάκηςJuniorsuleygiannisRigelianossigarasSpirosbusa71gkotsop
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2021 - Vegueros Centrofinos

Δημοσίευση από sigaras »

Έστω και λίγο καθυστερημένα συγχαρητήρια για την επιλογή του πούρου! Σπεύδω να αγοράσω.
These users thanked the author sigaras for the post:
KonTam
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
KonTam
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 29, 2020 11:40 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2021 - Vegueros Centrofinos

Δημοσίευση από KonTam »

Ομαδικές καλημέρες… Σήμερα ήρθε η μέρα για το 2mass καθότι οι επόμενες μέρες θα είναι πιεσμένες αρκετά αποτι φαίνεται (κ ξεκινάει με ταξίδι Αθήνα παλι αύριο). Οπότε ευκαιρία για πρωινή ψυχοθεραπεία.
Σήμερα ο finos συνδιαζεται με espresso doppio. Το συγκεκριμένο είναι από πολύπαθη 4αδα, μόλις λίγες μέρες στην κατοχή μου. Ελαφρώς διαφορετικό απτό πρώτο, πιο ανοιχτόχρωμο κ πιο στιβαρό θα έλεγα. Εξαιρετικό περιτύλιγμα, άνευρο, προσεγμένο.μάλλον ο σημερινός αγρότης είναι αρχοντοχωριάτης τσιφλικάς…. Μόλις ξύπνησα όποτε δεν δίνω κ πολύ σημασία στα προκαταρκτικά. Κράτησα μόνο ότι πάλι μ έβγαζε ελαφρυ νον στάβλο. ΠΥΡ!!!

Εικόνα

1/3
Ξεκινάει με δυνατό σώμα, κάτι που δεν θυμόμουν απτό πρώτο αλλά διαβάζοντας παράλληλα το προηγούμενο σχόλιο, βλέπω ότι γράφω το ίδιο. Με διαφορά όμως στις γεύσεις. Σήμερα κυριαρχούν τα ξύλα. Έντονα κ καπνιστά. Δείχνει τα σημάδια της νεότητας του πάντως. Φαίνεται στις γεύσεις του πως δεν έχουν ξεκαθαρίσει ούτε στρογγυλέψει. Όμως νομίζω πως έχουν καλή ποιότητα μέσα στα αμπάρια τους. Ακούγεται κ χλωρό γρασίδι. Ιδανικό τράβηγμα by the way, ιδανικότατο. Μ αρέσει πολύ στο κράτημα, δείχνει ωραίο στο χέρι, ζυγισμένο!

Εικόνα

2/3 Κάνουν είσοδο πιπέρια χρωματιστά. Χορωδία. Ομολογώ όχι τόσο έντονα όσο στο προηγούμενο. Τα ευχαριστιέμαι προς στιγμήν.
Πρώτο σβήσιμο, αδικαιολόγητο έχω την εντύπωση. Άλλαξε πολυ νομίζω μετά το σβήσιμο. Βγάζει μυρωδιές από ανθούς (χωρίς να αναγνωρίζω συγκεκριμένα) κ προς το τέλος αρμυρά ξηροκάρπια που μου φέρνουν κάτι σε φυστικοβούτυρο.

Εικόνα

3/3 Ο αγρότης είναι πολύ πιο έτοιμος από το προηγούμενο όμως πάλι μπαίνοντας στο κλείσιμο υπενθυμίζει πως δεν τον έχουν πάρει κ τα χρόνια. Δυστυχώς αρχίζει να με δυσκολεύει κ στο στόμα κ στο άδειο στομάχι μ. Οι γεύσεις που δίνει εδώ είναι μπερδεμένες πολύ. Μετά βίας βγάζω κάτι σε αχλαδοΌξινο. Κάτι υπάρχει θαμμένο σίγουρα. Κάτι καλό. Θα το πάω μέχρι όσο μ αφήσει. Τα πιπεριά έχουν δυναμώσει πολύ (σχεδόν μούδιασε η γλώσσα).


Εικόνα

Για δεύτερη συνεχόμενη φορά τα χαλάμε στο φιναλε. Δεν νομίζω ότι το φταίξιμο είναι στο CENTROFINOS αλλά στο χρόνο που χρειαζόταν. Δεν τρελαίνομαι ούτε έχω εμμονή (όπως μερικοί μερικοί¨) να κλείνει 5ετια+ όμως σίγουρα θα ήταν διαφορετικο. Προσωπική άποψη.
Νομίζω πάντως πως δεν του ταιριάζει καθόλου ο καφές για τα δικά μου γούστα. Όπως επίσης δεν του ταιριάζει κ το μεσημέρι. Θεωρω πως είναι για πολύ αργότερα κ συνοδεία αλκοόλ. Καθαρό αλκοόλ!!
Η αλήθεια είναι πως θα ήθελα να το έχω αφήσει κάνα 2-3-6 μήνες στον δικό μου κελάρι όπως με τα περισσότερα. Νομίζω η διαφορά που θα υπάρχει, θα αξίζει τον κόπο. Νομίζω πως θα αφήσω άλλο ένα για το μασς κ τα υπόλοιπα 2 θα ξεκουραστούν για φέτος (τουλάχιστον). Σύνολο για εδώ πάλι στα 3,5 αλλά εδώ θα του χαρίσω το μισό. Λόγω potential. Σαν τα ταλέντα στο manager που έπαιζα παλιά. Χαιρετώ κ κλείνω με το οτι μέχρι στιγμής υπάρχει μια σ6μπαθεια με το συγκεκριμένο, που θα εξελιχθεί πιστεύω. Θα δείξει στο τελευταίο…
Υ. Γ. Αναμένω κ τους υπόλοιπους. Ελπίζω να μην έχετε πάρει μπρος γτ τους δίνετε λίγο χρόνο ξεκούρασης, λόγω πρόσφατης αγοράς, κ ίσως καλά κάνετε. Εις το επανιδείν!
These users thanked the author KonTam for the post (total 2):
sigarasΤάκης
Άβαταρ μέλους
nomad
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2020 1:38 pm

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2021 - Vegueros Centrofinos

Δημοσίευση από nomad »

Καλησπέρα και απο εμένα,
μην έχοντας εμπειρία με το συγκεκριμένο πούρο και κλείνοντας στα αυτιά στο να "οριμασούν" αγοράστηκε στις αρχές του μήνα και επειτα απο μια βδομάδα μόνο στον υγραντήρα... βουρ για φούντωμα.
Παρασκευή βραδυ λοιπόν γυρνάω απο γραφείο και σκέφτομαι ... χαλάρωση mass πάμε και μια καπνιστή μπύρα μιας και το Vegeros δείχνει σκούρο βαρυ και ασήκωτο χαρακτήρα....
Ανοίγω το smoked porterακι (αν θεωρητε διαφημιση να ειδοποηθω παρακαλω ωστε να κατεβασω την φωτο) και κόβω ...


Εικόνα


Στο pre δίνει σταύλο και άχυρο αλλα κάπως χλωρό με υγρασια αυτη την περίεργη που μυρίζει το άχυρο οταν εχει βρέξει (δε ξερω αν τα λεω και σωστα αλλα αυτο μου ρθε στο μυαλο)

Ανάβω και σκάει με τσαμπουκά καπνισμένο ξύλο τοσο έντονο που χάνω την γεύση της μπύρας. Το τράβηγμα του ειναι υποδειγματικό.
Δείχνει αρκετα βαρύ για τα γούστα μου απο την αρχή μιας και μου αρέσουν οι πιο ξεκάθαρες γεύσεις και τουτο εδω με μπερδευει λίγο.

Εικόνα

Φτανουμε στα 2/3 και σβήνει. Ευκαιρία να πιώ μια γουλιά σόδα να ξεκαθαρίσει λίγο η γεύση.

Ξανά ανάβω και αλλάζει χαρακτήρα βγαζει μια γλυκάδα που μου θυμίσει λουκούμι αλλα και μια αλμύρα (θα δοκιμαστεί ξανα με κάποιο islay ισως..) όμως δε κρατάει πολύ... τα πιπέρια ξανακάνουν την εμφάνιση τους πιο ίπια μεν λόγω της ολιγόλεπτης γλυκλάδας αλλα δείχνουν τα δόντια τους.

Μπαίνουμε 3/3 και ναι η γλώσσα μου έχει μουδιάσει απο τα πιπέρια .... μεγάλη γουλιά μπύρα για να συνέλθει και εκεί κάπου βλεπω το Vegeros να με κοιτά και μου λεει "Σορρυ φίλος τι έκανες εκεί? τώρα θα δεις" και τρωω uppercut πιπεροκαπνιστών που την άκουσα dolby digital.

Κάπου εκέι τελείωσε και η καριέρα του στα χέρια μου αφήνοντας το φτάνοντας στο δαχτυλίδι.
Όπως είπα δεν μπορώ να πω οτι δε μου άρεσε ουτε οτι τρελάθηκα για τα δικά μου γούστα ηταν πολύ βαρύ και λιγο περίπλοκο.
Ίσως όμως ξαναβρεθούμε παρέα με κάποιο islay απο εμένα ειναι 3
These users thanked the author nomad for the post (total 2):
JuniorKonTam
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2021 - Vegueros Centrofinos

Δημοσίευση από suleygiannis »

ΑΤΕ MAR 19 ο κωδικός της κούτας, με δυόμιση χρόνια στην πλάτη λοιπόν το πούρο. Για να δούμε πως πάει. Το ραπερ του είναι μεταξένιο και πολύ ωραίο σε χρώμα και υφή.
Τα κρύα αρώματα του είναι επίσης ωραία με κακάο, κρέμα και κέδρο. Το τράβηγμα τέλειο.
Ξεκινά με δέρμα, ξηρούς καρπούς, κέδρο, μπαχαρικά και έχει αργότερα κακάο, γη. καλό είναι!
Το πούρο έχει τέλεια καύση και τράβηγμα και αφήνει πολύ ωραία επίγευση μόκας.
Μπαίνουν και μεταλλικά στοιχεία στο όλο κόνσεπτ και το πούρο ταιριάζει ιδανικά με μία franziskaner που συνοδεύω.
Λοιπόν, κινήθηκε όπως το περίμενα, όχι κακό, όχι να σου πάρει το κεφάλι, σαφώς πάνω από μέτριο. καλό προς πολύ καλό. Η ιδανική βαθμολογία θα ήταν 3,5/5 αλλά επειδή δεν μπορώ να βάλω αυτό το βαθμό θα βάλω 4/5, γιατί δεν μου πάει να του βάλω 3.

Εικόνα
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
JuniorKonTam
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”