Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterrey Epicure No.1

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Η παρέα με τον άσσο σας θύμισε

Το δημοψήφισμα λήγει την Τετ Σεπ 01, 2021 1:41 am

1. Βουτιά σε λιμανιάτικο βούρκο
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
2. Βουτιά στα πλούσια νερά του Ευβοϊκού
1
7%
3. Βουτιά σε αμμώδη παραλία της Αττικής
4
27%
4. Βουτιά στα κρύα κρυστάλλινα νερά της Χαλκιδικής
10
67%
5. Βουτιά στα γαργάρα νερά στο άδειο Βουτούμι των Αντίπαξων αρχές Ιουλίου!
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 15
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterey Epicure No.1

Δημοσίευση από nikos doc »

Περίεργες ήταν οι τελευταίες μέρες με πολλά πάνω κάτω για όλους μας….

Παρόλα αυτά οι massσίτες έδωσαν το παρόν με τον Sulleyjohn να ξεπετάει με δυο μόνο καπνίσματα την ψήφο του.
Jimmyboy, Kontam (με το καλό το mass του Σεπτέμβρη), tournebrol, rigielianos, Alex, Greekos από τα πάτρια και Giorgio εδωσαν ωραία θαλασσινά ραντεβού με τον Επίκουρο!

Για πάμε και οι υπόλοιποι, περιμένω τον Fairlight εναγωνίως! 8-) 8-)
These users thanked the author nikos doc for the post:
KonTam
This is our House!
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterey Epicure No.1

Δημοσίευση από nikos doc »

Δεύτερη δοκιμή με σημειώσεις, με σοβαρό καφεδάκι και παρέα τον μπαλαδόρο μας!
Βανίλια και φρούτα και αμύγδαλα και μια όμορφη νότα από σοκολάτα παίζει σε όλο το πρώτο τρίτο.

Εικόνα

Το δε καφεδάκι που πίνω απλά τα σπάει. Μακράν ο καλύτερος καφές των Χανίων στο The Jar!
Ο Επίκουρος συνεχίζει με κρέμες και βανίλιες, μια νότα από τα πιπεριά του Νο.2, σώμα τόσο όσο για τον καύσωνα και πολύ γευστικά!
Μια νότα από φρούτο βανίλια, ίσως και ροδάκινο με στέλνει, κρυσταλλική ζάχαρη και κακάο με βάζουν στα τελειώματα.
Εκεί βαραίνει λίγο, το πήγα και γρήγορα, σκουραίνεις ο καφές καψαλίζει η ζάχαρη , έχει και μια πίκρα από κατακάθι ελληνικού.

Σούπερ για άλλη μια φορά. Η βουτιά που ακολούθησε ήταν σαν να είμαι στην Χαλκιδική.

Θωμαααααααά, που είναι ο Επίκουρος Νο.1 σου? 8-) 8-) 8-)

Για πάμε και οι υπόλοιποι, τελειώνει το δίμηνο!
These users thanked the author nikos doc for the post (total 3):
Juniorsigarassuleygiannis
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8988
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterrey Epicure No.1

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνανα ξέμπαρκο άγνωστης ταυτότητας single είναι η δεύτερη φούμα μου για το καλοκαιρινό mass
κάηκε μετά από παραμονή 40 και πλέον ημερών στον καλοκαιρινό υγραντήρα εκστρατείας

φτωχό πλην τίμιο όπως αποδείχτηκε στην πυρά, δεν είχε και πολλά να πει – πιθανότατα λόγω νεότητας
με μπουκέτο που δεν άνοιξε ποτέ, έβγαλε τσάτρα-πάτρα κέδρο, λευκό πιπέρι, λίγο κακάο, και μια δειλή τάρτα λεμονιού
έχοντας αρκετές καρφιτσούλες στη διαδρομή που αναμφίβολα ο πανδαμάτωρ θα θεραπεύσει
και μόνο λίγο πριν αποχαιρετιστούμε εμφάνισε ολίγες εκλάμψεις
ακριβώς για να υπενθυμίσει τον πραγματικό εαυτό της εν λόγω εκπάγλου CG

φυσικά απείχε παρασάγγας από το ελντοραντικό tubo που κάπνισα τον Ιούλιο, (μέχρι και γοργόνες είδα)
έτσι, με βάση τα δυο στικ που δοκίμασα για το mass, ο ακριβοδίκαιος βαθμός μου θα ήταν 3,5 στα 5
πλην όμως επειδή η κλίμαξ δεν περιλαμβάνει δεκαδικούς, βάζω 4 λόγω έρωτα…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
Svensknikos docPetranJuniorsigarassuleygiannis
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 946
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterey Epicure No.1

Δημοσίευση από sigaras »

Καπνίστηκε πριν από αρκετές μέρες, τότε που καιγόταν (και) η Αττική. Δεν είχα διάθεση για ριβιού τότε με όλ' αυτά που συνέβαιναν και γράφω τώρα, χωρίς να έχω κρατήσει, δυστυχώς, σημειώσεις. Ιούλιος του 2019 το στικ, όμορφο εμφανισιακά. Ανάβω. Τέλειο τράβηγμα. Σε απέναντι airbnb μπαλκόνι βγαίνει μια όμορφη τουρίστρια και σταυρώνει τα πόδια της. Ανοίγει ένα χοντρό βιβλίο και διαβάζει ενώ εγώ καπνίζω. Κρέμες απαλές και ρίγανη στο πρώτο τρίτο. Ανακάθεται και μου ρίχνει ένα βλέμμα. Υποψία καπουτσίνο και δέρματα. Δεν φαίνεται να της κάνω εντύπωση και αποσύρει γρήγορα το βλέμμα της από πάνω μου. Πιπέρια και κρέμες πάλι. Δεν μου κάνει εντύπωση το στικ. Όχι κακό αλλά τίποτα το ιδιαίτερο, ένα τρία στα πέντε. Η τουρίστρια κλείνει το βιβλίο. Αφήνω το πούρο στο τασάκι. Σηκώνεται. Πίνω μια γουλιά νερό. Με το βιβλίο παραμάσχαλα κατευθύνεται στο εσωτερικό του διαμερίσματος. Στάχτες έχουν γεμίσει το μπαλκόνι. "Αντίο όμορφη" την χαιρετώ νοερά.
Καλό αποκαλόκαιρο παίδες.

Εικόνα
These users thanked the author sigaras for the post (total 4):
JuniorΤάκηςnikos docsuleygiannis
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 817
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterey Epicure No.1

Δημοσίευση από lefteris c »

Εικόνα

Ένα απογευματάκι της προηγούμενης βδομάδας έβαλα μπρος να καπνίσω το πούρο του mass
τον Epicure 1, δεν είχα κανένα στον υγραντήρα μου αλλά ευτυχώς βρήκα σε τοπικό μαγαζί,
σε αρκετά ιντερνετικά διαπίστωσα ελλείψεις,
παράπλευρες απώλειες των καιρών... σε ανοδική παγκόσμια τάση

Εικόνα

Πολλά πολλά στις κρύες γεύσεις δε βρήκα μια ιδέα από ξύλα με νύξη πιπεριού
άγνωστη η χρονιά κλπ. στο κατάστημα δεν υπήρχε η κούτα του, ήταν μαζί με κάτι magnum 46
Ξεκίνησε έντονα βουτυράτα με λεπτές νότες πιπεριού
ημίγλυκες γεύσεις ξύλου ακολούθησαν και στη συνέχεια αποξηραμένα φρούτα
στο τέταρτο έγινε πολύ κρεμώδες ο καπνός με σοκοφρέτες και άχνη ζάχαρη
για λίγο ξύλα & πιπεράκια βγήκαν στο προσκήνιο,
ξαναβουτύρωσε κάπου στη μέση μέχρι που έφτιαξε ΑΑ μπισκοτάκια βουτύρου
μετά ένα mix από καρυκεύματα πάνω στις γλυκές αποχρώσεις που κυριαρχούσαν μου έδωσαν την αίσθηση μιας καραμέλας
καυτερής αλλά συνάμα δροσερής
στην αρχή του τρίτου μέρους ένιωσα δέρμα και κακάο ενώ τα τελειώματα είχαν ψητές γεύσεις
με μειωμένη γλυκύτητα και αυξητικές τάσεις στα πιπέρια - ξύλα
δεν άλλαξαν όμως και πολύ την απολαυστική φούμα του Επίκουρου αφού ήταν για πολύ λίγο πριν το τέλος

Νίκο "Βουτιά στα κρύα κρυστάλλινα νερά της Χαλκιδικής"
4/5 ακέραια η ψήφος μου από ένα πούρο κλασσικό με ιστορία & όνομα βαρύ
πούρο που σχεδόν πάντα μένω ικανοποιημένος μαζί του

το ίδιο και τούτη τη φορά

Εικόνα


'

'

'

'

'


1 ώρα και 30 λεπτά πριν
σε διαδικασία "εγκλιματισμού" με το Δάσκαλο 8-)



. . . . . . . . . . . . Εικόνα
Εικόνα
These users thanked the author lefteris c for the post (total 4):
Juniornikos docΣτάθηςsuleygiannis
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterey Epicure No.1

Δημοσίευση από Στάθης »

LCD Suley.

Έψαχνα το θα καπνίσω για το βράδι και έπεσα πάνω στον αρχηγικό επίκουρο. Του ‘17 αν θυμάμαι καλά. Βάζω και μισό δράμι springbank 10 και πάω μπαλκονάκι.

Εικόνα

Τα κρύα του είναι πολύ νόστιμα με ζύμη κρουασάν και αμύγδαλο. Το τράβηγμα και η κατασκευή του σούπερ. Ελαφριά μπαχάρια και ξύσμα από γκρέιπφρουτ οι πρώτες με λίγη άγλυκη ζύμη στο μπακ. Η καύση του είναι ξυραφένια. Μέτριο σώμα και καπνός μπόλικος κάνουν τη βραδινή μου φουμα μπέϊκη. Καλά μην τα λέμε συνέχεια… το ουίσκι γ@μ@ει.
Μια πικάντικη κρέμα παρέα με μια πρέζα κανέλα κάνουν την είσοδο τους στο 2ο μέρος. Το γυρνάει σε μια νόστιμη ρευστή σοκολάτα με πικάντικα μπαχάρια που με στέλνει 🤯. Κρέμα παχιά με ξύσμα από νεράντζι οι τζουρες προς το τέλος αυτοί του μέρους με ιντριγκαρουν πολύ για το φιναλε.
Έχει ανεβάσει και λίγο ακόμα σε σώμα και πολύ το γουστάρω.
Κανέλα και γαρύφαλο κάνουν πάρτυ στο στόμα μου. Σιγοντάρει και μια πιπεράτη κρέμα ανακατεμένη με κακάο και μια πρεζα ζάχαρη που με στέλνει στη γη του Ελντοράντο. Το ζορίζω και κλωτσάει 😬. Άστο λίγο μάνα μου… χουφτώνω το ουισκακι για λίγο να ξεγραδάρει ο επίκουρος και πάμε πάλι. Βγάζω τη πρώτη μπάντα. Συνεχίζει με το ίδιο προφίλ αλλά με λίγο γρέζι. Με πάει μέχρι το τέλος με μπαχάρι πιπερια και κρεμούλα.

Πολύ καλή ζαριά. Ευχαριστω αρχηγέ μου 😘.

4,5/5 για αυτό το πολύ γεμάτο στικ.

Συνολική βαθμολογία 4/5.
These users thanked the author Στάθης for the post (total 2):
suleygiannisnikos doc
Είμαστε για φυλακή
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterey Epicure No.1

Δημοσίευση από Rigelianos »

Καλημέρα!

Έκανα 6 για το mass, όλα αγορασμένα από Αθήνα, νομίζω δεν είχα ξανακάνει στο παρελθόν.

Όμορφο πούρο, καλό κρύο τράβηγμα, χορτάρια και ξύλα στο pre.

Άναμα και πανδιασία, ξύλα, καφέδες, μπαχάρια, έντονη παρουσία κήπων και λουλουδιών.
Σοκολάτες και κάποια μπαχάρια, λίγη κρέμα, περίμενα απογείωση για να είμαι ειλικρινής, η οποία θα το κατέτασσε άνετα στα El Dorado μου, αλλά δεν ήρθε ποτέ. Κάηκε όλο προβλέψιμα και ικανοποιητικότατα.

Χωρίς αξιοσημείωτες διαφορές μεταξύ τους, τεχνικά προβλήματα καύσης και τραβήγματος δεν υπήρχαν, μέχρι τέλους.

Συνόδεψε ρούμι και φαγητά!

Πολύ άνετο 4 στα 5 από μένα!
These users thanked the author Rigelianos for the post:
nikos doc
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterey Epicure No.1

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

Είναι γνωστό τοις πάσι ότι δεν τα πάω καλά με τα καταραμένα. Τα συμπαθώ περισσότερο από τα Νο2 η αλήθεια είναι, αν πρέπει να επιλέξω το κακό από το χειρότερο. Να σημειωθεί ότι είναι ο δεύτερος Επίκουρος σε mass σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα, ελπίζω να μην εδραιωθεί η άσκηση αυτού του διεστραμμένου hobby στο κοντινό μέλλον. Αλλά τι να κάνουμε, ο οικοδεσπότης αυτό επέλεξε και την κριτική αυτού θα λάβει, εννοείται πάντα χωρίς παρωπίδες και προκαταλήψεις.

Το συγκεκριμένο στικ προέρχεται από μαγαζί του κέντρου και είναι αγνώστων στοιχείων. Η κρύα δίνει λίγο χορτάρι και περιέργως μανιτάρι. Κόβω και τραβάει ένα τσικ πιο σφιχτά απ’ ότι θα ήθελα αλλά γενικά οκ. Για το pre ας μην το συζητήσουμε καλύτερα. Έρχεται μόνο κάτι απροσδιόριστο και ξινό, και αυτό πολύ αμυδρά.

Το άναμμα δεν είναι ακριβώς κακό και είναι σχετικά αρωματικό κερνώντας αμύγδαλο, κέικ και λίγη βανίλια. Καθόλου από το κλασικό λευκό πιπέρι των hoyo και ευτυχώς, όχι ιδιαίτερα dry. Μάλλον προς το γλυκό πάει. Προς το τέλος του πρώτου τρίτου δίνει και μερικά μαλακά (μιλάμε για πολύ μαλακά) ξύλα.

Στην μέση πλέον και δεν έχουν αλλάξει και πολλά. Το αστείο είναι ότι σε κάποια φάση δίνει λίγο ροδόνερο(!), έτσι, για να δυναμώσει λίγο τον γιαγιακίστικο του χαρακτήρα, λες και δεν του έφταναν όλα τα υπόλοιπα. Οκ, δίνει και λίγο μπισκότο και πορτοκάλι με πολύ τσιγκουνιά όμως.
Αρχή του τελευταίου τρίτου και κάνει μια τεράστια κοιλιά και μπαίνουν όλα στο mute. Για να το θέσω πιο σωστά ακόμα περισσότερο στο mute. Βαρεμάρα. Δεν βλέπω την ώρα να τελειώσει σε αυτό το σημείο. Ευτυχώς προς το τέλος συνέρχεται κάπως και προσπαθεί να δώσει λίγο δέρμα και λίγο πιπέρι.

Τι να πει κανείς τώρα γι’ αυτό το πούρο? Σίγουρα δεν ήταν κακό, δεν είχε κανένα περίεργο προφίλ, δεν είχε γωνίες και δεν είχε ‘προβλήματα’. Όμως δεν είχε και καμία ένταση, κανένα πάθος, κανένα ενδιαφέρον και στο τέλος κανέναν χαρακτήρα. Με 2 λέξεις: ξενέρωτο και ανούσιο. Συνεπώς ψηφίζω ‘Βουτιά στα πλούσια νερά του Ευβοϊκού’ το οποίο μάλλον το κολακεύει καθώς τα συγκεκριμένα νερά τα τιμώ συχνά λόγω θερμοκρασίας καθώς η αστική μου ιδιοσυγκρασία με ωθεί να έχω μια μάλλον κακή σχέση με την θάλασσα.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 2):
sigarasnikos doc
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 946
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterey Epicure No.1

Δημοσίευση από sigaras »

Καλημέρα παίδες. θα βαθμολογήσω με βάση αυτό που έκανα, οπότε μείναμε Αττική.
These users thanked the author sigaras for the post:
nikos doc
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterey Epicure No.1

Δημοσίευση από Junior »

Τα hoyo μου πάνε και μου αρέσουν πολύ. Το νο.1 έχει ωραίο φορμάτ και είναι αρκετά χορταστικό. Αγορασμένο από Κολωνάκι αγνώστων στοιχείων σε αρκετά καλή υγρασιακή κατάσταση. Το έκανα αφού γύρισα από τις διακοπές, να μου φτιάξει το κέφι και να πάω για δουλειά παρήγοροςΕικόνα.
Εικόνα
Το περιεργάζομαι, άρτιο στρίψιμο και ωραίο κανελένιο χρώμα χωρίς νεύρα και ατέλειες. Κόβω, τράβηγμα ιδανικό και στο pre σχεδόν τπτ...αλλά με το πυρ έσκασα χαμόγελο. Με υποδέχτηκε ευγενικά με καραμέλα και γκοφρέτα. Συνέχισε με κέδρο και αμύγδαλο. Η καύση του αρμονική και μοσχομυρίζει λιβάνι. Στη παλέτα του μπαίνει η σοκολάτα και το μπισκότο. Δε γλυκίζει πολύ αλλά κρατάει ισορροπία καθώς εμφανίζονται μαλακά μπαχαρικά και δένει ευχάριστα. Το συνοδεύω με σπιτική μοναστηριακή λεμονάδα , αραιωμένη με ανθρακούχο, που είναι απίστευτη.
Εικόνα
Λίγο πριν δαχτυλίδι βαραίνει ελαφρώς, σκάει το πιπέρι με το δέρμα. Το πούρο είναι αντάξιο των απαιτήσεων μου και το απόλαυσα βλέποντας κονταρομαχίες ιπποτών. Εικόνα
Εικόνα
Η βαθμολογία μου είναι 4/5

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post (total 2):
sigarasnikos doc
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”