Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterrey Epicure No.1

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Η παρέα με τον άσσο σας θύμισε

Το δημοψήφισμα λήγει την Τετ Σεπ 01, 2021 1:41 am

1. Βουτιά σε λιμανιάτικο βούρκο
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
2. Βουτιά στα πλούσια νερά του Ευβοϊκού
1
7%
3. Βουτιά σε αμμώδη παραλία της Αττικής
4
27%
4. Βουτιά στα κρύα κρυστάλλινα νερά της Χαλκιδικής
10
67%
5. Βουτιά στα γαργάρα νερά στο άδειο Βουτούμι των Αντίπαξων αρχές Ιουλίου!
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 15
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterey Epicure No.1

Δημοσίευση από nikos doc »

Alex και Greekos βράχηκαν αλλα φαίνεται να κρύωσαν λιγάκι... Εύχομαι οι επόμενες φούμες τους να κινηθούν σε πιο ψηλά επίπεδα!

Για να δούμε και τους υπόλοιπους τώρα που τελειώνει ο μήνας, και μπαίνουμε στο βαθύ καλοκαίρι! 8-) 8-)
This is our House!
Άβαταρ μέλους
KonTam
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 29, 2020 11:40 am

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterey Epicure No.1

Δημοσίευση από KonTam »

Λιγο πριν τελειώσει ο μήνας ήρθε η σειρά ρου τρίτου κ τελευταίου...

Εικόνα
Αυτή την φορά η τέλεση του μυστηρίου θα γίνει εντός Γτ είναι (ντάλα) μεσημερι κ έξω εχει 40αρι...
Ο επίκουρος συνοδεύεται από ρούμι αυτή τη φορά!!
Φανταστικό χρώμα, δείχνει άριστη κατασκευή. Το τράβηγμα ειναι άνετο (θα προτιμούσα λιγο αντίσταση ακόμη για να πω την αλήθεια αλλα οκ). Έτοιμο για φόκο καθώς ο χρόνος πιέζει κ δεν αφήνει περιθώρια για κρύα κ μπαλαμουτια!!
1/3 Βρεγμένο ξύλο θαλασσης, φρέσκο τριμμένη κανέλα κ δέρμα... Πολύ ωραίες γεύσεις για ξεκίνημα αλλα κλασσικά χωρις μεγάλη ένταση. Μου εχει κανει εντύπωση πάντως κ στα 3 μεχρι στιγμής ο μπόλικος κ αρωματικός καπνός που βγάζουν.
Το ρούμι εξαιρετικό για τα λεφτά του (άσχετο αλλα ειναι η πρώτη φορά που το δοκιμάζω κ είπα να το αναφέρω) κ συνδυάζεται πρα πολύ καλα καθώς δεν αλληλοκαλύπτονται!!

Εικόνα

Κρατάει κ πολύ στάχτη σημερα αν κ δεν πολύ δίνω σημασία σε αυτό, αλλα σημερα εχει ψιλό θεματάκια στην καύση σε αντίθεση με τα προηγούμενα. Τπτ ιδιαίτερο, έρχεται με ένα άγγιγμα!!
Έχω την εντύπωση οτι καίγεται πιο αργά απτά αλλα 2 παρόλο που νομίζω οτι το πάω πιο γρήγορα (μάλλον οφείλεται στο οτι είμαι μεσα) θα δουμε στο τέλος.


2/3 μολις έπεσε η πρώτη στάχτη (εννοείται μισή πανω μ κ μισή κάτω-γιαυτο θελω να την ρίχνω στους 2 πόντους). Αρχίζει να ανεβάζει στροφές ο επίκουρος. Coffee black με πινελιές σακολατας κ κακάο. Παλι τα πιπερια ίσα που ακούγονται κ δίνουν το στίγμα τους στο τέλος κάθε ρουφηξιές. Κ κατι απο ανθοπωλείο κ λουλούδικα υποβόσκει εδω αλλα καθότι έχω τσακωθεί με τον ρομαντισμό (απο γεννησιμιού μου δυστυχώς) δεν έχω ιδέα απο λουλούδια για να καταλάβω τι. Τα θεματάκια με την καύση συνεχίζονται...
Μεχρι στιγμής διαφέρει αρκετά απτά προηγούμενα καθώς αυτο δεν βγάζει τπτ σε εσπορδοειδη κ φρούτα, αντίθετα βγάζει μια όμορφη γλυκα (λες να κανει τόσο μεγάλη διαφορά ο συνδυασμός με το Diplo???)

Εικόνα

3/3 Επιτέλους έχουμε δυναμώσει σε σώμα κ πατάμε καλα πλέον. Ξηροκάρπια με το κιλό καβουρντισμένα με μπαχαρικά. Λιγο πριν το κλείσιμο παλι βρεγμένα ξύλα κ έντονο κέδρο.

Εν κατακλείδι, τελικά οι δοκιμές δεν πρέπει να σταματούν ποτέ όπως είπε κ ο Doc. Το σύνολο της βαθμολογίας μου ειναι 4,5 αλλα θα καταλήξω στο 4, δεν θα του χαρίσω τον μισό βαθμό. Θα κρατήσω το 5 αρι μου για επόμενο μαςς. Συνοψίζοντας να πω οτι
Με εξέπληξε ευχάριστα, δεν το περίμενα ένα ευχαριστώ ακόμη στον doc κ καλη συνεχεια!!
These users thanked the author KonTam for the post (total 3):
lefteris cJuniornikos doc
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterey Epicure No.1

Δημοσίευση από Rigelianos »

Καλημέρα και καλό μήνα!


Εικόνα


Εικόνα
These users thanked the author Rigelianos for the post (total 3):
Juniornikos docΤάκης
JimmyBoy
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 13, 2021 7:34 pm
Επικοινωνία:

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterey Epicure No.1

Δημοσίευση από JimmyBoy »

Εικόνα

Αγορασμενο χύμα από ιντερνετικό μαγαζάκι! Αγνώστων στοιχείων δλδ! Το παίρνω για να συμμετάσχω και εγώ στο mass μιας και δεν είμαι και λάτρης των Hoyo γενικά! Μου αρέσει όμως πολύ το φορμάτ και οι αναλογίες του! Παρασκευή βράδυ λοιπόν μετά από τη δουλειά και το περίμενα πως και πως το αραγμα στο air condition με ένα ωραίο πούρο!
Στο pre πολύ εύκολο τράβηγμα και στο άναμμα καταλαβαίνω ότι θα το ήθελα λίγο πιο σφιχτουτσικο! Ξεκινάω το μπουμπουναω με υπομονή γιατί θέλω ωραίο και προσεκτικό άναμμα γιατί είμαι έτοιμος για τη πρώτη συμμετοχή στο tasting!
Στο 1/3 συναντάω βανίλια Με μπόλικες γλυκές νότες για ξεκίνημα με πολύ εύκολη ρετροχειλια πράγμα που με ενθουσιάζει! Συνεχίζουμε και συναντάμε κάποια τροπικά φρούτακια με την υπόνοια μπλουμπερι! Σώματακι πολύ ελαφρύ κάτι που το κάνει να συνδιαζεται άνετα με τους 40°C!Σοκολάτα 🍫 Και φρέσκα ματζουνια υπάρχουν παντού μέσα στη ζωγραφιά!

Εικόνα

Στο 2/3 Τα λουλούδια λαμβάνουν χώρα και κεντανε ευχάριστα την παλέτα!Έρχονται κάποιες αλατισμένες νότες στην επιφάνεια κι μου κρατάν το ενδιαφέρον!Κακάο και ένα γαρύφαλλο κάνει είσοδο!
Η στάχτη κρατάει πολύ άνετα και όλα δείχνουν ότι ήμαστε σε πολύ καλά μονοπάτια!https://postimg.cc/QKFMr45h
Και εκεί που το χαζεύω και λέω θα κρατήσω το δακτυλίδι να το θυμάμαι κάνω ένα μέγα λάθος και βγάζοντας το χαλάω και το wrapper! Εκεί που είχα μπει στο 3ο/3ο και η ένταση έδινε γερά και με είχε στείλει άλλου οοοοοοολα χάλασαν! Δεν πειράζει όμως ήρθε ακόμη μια εμπειρία και τεχνική και γευστική να γραφτεί στο καρνέ! Πιστεύω ότι θα προλάβω μέχρι το τέλος του μήνα για ακόμη 1! Ως εκεί που κάπνισα πάντως θα του έβαζα ααααανετα 4,5/5 ! Μπράβο πολύ καλή επιλογή και πάλι για tasting Αυγούστου

Εικόνα
These users thanked the author JimmyBoy for the post (total 3):
Juniorsuleygiannisnikos doc
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterey Epicure No.1

Δημοσίευση από Τάκης »

φίλτατα & πιστά μέλη της λέσχης του "Πούρου του Μήνα" έφτασε η ώρα για την ανακοίνωση του επόμενου οικοδεσπότη μας:
κυρίες και κύριοι, το προσεχές "επιστροφή στα θρανία/ανοίξαμε και σας περιμένουμε" mass Σεπτεμβρίου θα παρουσιάσει ο...

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
KonTam
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 29, 2020 11:40 am

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterey Epicure No.1

Δημοσίευση από KonTam »

Ευχαριστώ κ επίσημα για την τιμή, αρχίζει το κυνήγι για μια κρίσιμη επιλογή καθώς ο Σεπτέμβρης είναι ο μήνας της επιστροφής στην πραγματικότητα κ πρέπει η αλλαγή μα είναι όσο πιο ομαλή γίνεται. Δεν έχω κατασταλάξει ακόμη στην τελική επιλογή αλλά είμαι ανάμεσα σε 2(μπορεί 3). Επίσης θα ήθελα, αν γίνεται, να είναι μια ιδιαίτερη επιλογή καθώς είναι κ η πρώτη μου!! Θα δούμε μέχρι τότε. Καλή συνέχεια…
These users thanked the author KonTam for the post:
Rigelianos
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterey Epicure No.1

Δημοσίευση από Rigelianos »

Καρδαμύλη!


Εικόνα
These users thanked the author Rigelianos for the post (total 2):
PetranΤάκης
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterey Epicure No.1

Δημοσίευση από suleygiannis »

Δοκιμή δεύτερη απο πιο παλιά κούτα: 25αρα UEB SEP 17
Σφιχτό στην αφή αλλά τραβάει καλά. Πρε με κρέμα και ξύλο.
Όξινη αρχή με αρκετό ζεστ από λάιμ αλλά και αρκετή κρέμα.
Εικόνα
Για πολλή ώρα δεν αλλάζει ενώ κατά καιρούς μπαίνει και σκόνη κακάο στο παιχνίδι.
Δεν έχει πολλές εναλλαγές και δεν είναι τόσο καλό όσο το πρώτο αλλά ένα 3,5/5 το παίρνει.
Συνολικά με βάση τα δύο που κάπνισα ψηφίζω 4/5
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
Rigelianosnikos doc
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterey Epicure No.1

Δημοσίευση από Tournesol »

Εικόνα

Εικόνα

Δυο δοκιμές στο σύνολο - μια για κάθε μήνα του mass, με τον επίκουρο νο.1, από δικό μου καμπινέτο με στοιχεία PUS MAY 19.

Καθόλου μονότονο αλλά σχετικά ήπιο στην ένταση του. Οι διάφορες γεύσεις που κατάφερα να εντοπίσω σε αυτές τις δυο δοκιμές, περιείχαν διάφορα μπαχαρικά και καρυκεύματα, μπόλικο τριμμένο καρύδι, λεμονανθό, βανίλια και όλα τελείωναν με δέρμα και ίσως κάποια ίχνη απο καραμέλα.

Η μπίλια μου κάθεται στο 3/5 για τον επίκουρο νο.1 ψηλό αγόρι. Καλό υπόλοιπο καλοκαίρι σε όλους 8-)
These users thanked the author Tournesol for the post:
Junior
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Giorgos1985
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 7:28 pm

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterey Epicure No.1

Δημοσίευση από Giorgos1985 »

Δοκιμή για τον επίκουρο του καλοκαιριού λοιπόν ένα πούρο που το τιμώ συχνά πυκνά.Το συγκεκριμένο είναι αγορά χύμα από Ελλάδα.Στο πρε μέλι και δέρμα.Στο πρώτο τρίτο ξεκίνησε με σοκολάτα καρύδι και συνέχισε με γεμάτες γλυκές κρέμες και μέλι.
Στο δεύτερο μέρος άνθη,καραμέλα λίγο κεράσι και δέρμα ενώ στο τελευταίο τρίτο κάποιες νότες πορτοκάλι,γη,αλάτι και τσίλι.Πολύ καλό τεμάχιο το απόλαυσα και αξίζει ένα 4/5.
Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author Giorgos1985 for the post (total 2):
Spirosbusa71Junior
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”