Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterrey Epicure No.1

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Η παρέα με τον άσσο σας θύμισε

Το δημοψήφισμα λήγει την Τετ Σεπ 01, 2021 1:41 am

1. Βουτιά σε λιμανιάτικο βούρκο
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
2. Βουτιά στα πλούσια νερά του Ευβοϊκού
1
7%
3. Βουτιά σε αμμώδη παραλία της Αττικής
4
27%
4. Βουτιά στα κρύα κρυστάλλινα νερά της Χαλκιδικής
10
67%
5. Βουτιά στα γαργάρα νερά στο άδειο Βουτούμι των Αντίπαξων αρχές Ιουλίου!
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 15
Άβαταρ μέλους
KonTam
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 29, 2020 11:40 am

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterey Epicure No.1

Δημοσίευση από KonTam »

Μεγάλη η χάρη του Doc μιας κ όπως προανέφερα δεν είμαι πολύ φαν της Hoyo (λίγες επαφές με coronation κ 2 με San Juan) με έκαναν να μην την αναζητώ. Οι προμήθειες ήταν 3 κυρίως λόγο vitola μιας κ μ αρέσει πολύ. Όλα ιντερνετικα όποτε πιστοποιητικά Γεννήσεως δεν θα παραθέσω, παρα μόνο οτι βρίσκονται στην κατοχή μου απο αρχές του μήνα.
Το πρωτο λόγω παραλιακής Φούμας κ κάποιοι διπλανοί με έκαναν κ αισθανόμουν άβολα δεν το φωτογράφισα όποτε δεν θα πω πολλα γιαυτο μιας κ δεν κράτησα κ σημειώσεις. Θα προσπαθήσω να γράψω οτι θυμάμαι μιας κ τωρα γύρισα.
Θυμάμαι σίγουρα το άψογο wrapper κ ποσο σοκολατένιο. Εν τω μεταξύ ειναι σχεδόν ίδια ολα. Επίσης θυμάμαι οτι δεν ήταν ούτε ελαφρύ αλλα ούτε «γεμάτο» στο σώμα.
Στην αρχή γλυκιζε σαν μπισκότα βουτηγμένα σε λικέρ που ετοιμάζονται για ζαχαροπλαστική, πολύ ήπιο στην μύτη κ μπόλικο καπνό.
Στη μέση είχε κάτι όξινο χωρις να δώσω ιδιαίτερη βάση να το ανακαλύψω αλλά κάτι σε περγαμόντο με κόκκινο γκρέιπ φρούτ κ spicy μπαχαρικά.
Για τέλος έβγαλε κατι σε μέλι ανθέων, πιπερια κ κατι σε γλυκό καπνιστό (δεν θυμάμαι να το έχω ξαναβρεί αυτο πουθενα...)
Πρώτη επαφή πολύ πετυχημένη , ελπίζω κ τα αλλα 2 να είναι τετοια. doc ευχαριστώ για την ευκαιρία να αναθεωρήσω για τα Hoyo. Το εποπμενο θα προσπαθήσω να είναι με σκέτο νερό κ να δώσω την προσοχή μου ξεκάθαρα σαυτο.
Το 1ο λοιπόν ειναι για 4, θα κανουμε σούμα στο τελος
These users thanked the author KonTam for the post (total 2):
Juniornikos doc
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterey Epicure No.1

Δημοσίευση από Στάθης »

Να καπνίσουμε το πούρο του καλοκαιριού για τον φίλο μας τον ψηλό 😎.

Διακοπάτο μετά από πολύ πρωινό μπάνιο με το αγόρι μου και ένα γερο πρωινό με θέα το Αιγαίο.
Το διαλέγει ο μικρός ανάμεσα σε 3 πούρα που είχα για το πρωινό μου κάπνισμα 🤓.
Πάμε στα του πούρου τώρα. Από κούτα σπλιταρισμένη με ψηλό με πολύ όμορφο Claro ράπερ και εξαιρετική κατασκευή που φαίνεται και στο τράβηγμα του όταν το κόβω.

Εικόνα

Μπαχάρια ελαφριά αλλά αρωματικά και λίγα ξύλα στις πρώτες. Καπνός μπόλικος με εξαιρετικό τράβηγμα προδιαθέτουν μια ωραία φουμα. Συνέχεια με πολύ ωραία ζύμη με κανέλα και νόστιμη πικάντικη κρέμα με ροζ πιπερια.
Μπαίνοντας στο 2/3 ανεβάζει σώμα και τώρα πολύ το φχαριστιεμαι. Γλυκαίνει με μέλι πορτοκαλιάς και λίγα μπίτερ στοιχεία από φλούδα περγαμόντου. Τα μπαχάρια εκεί αλλά σε ρόλο κομπάρσου.

Εικόνα

Πιο ξύλινη η εισαγωγή στο τελευταίο 3ο με τις γλυκες νότες να κρατούν το ενδιαφέρον μου. Μπισκότο με κανέλα και ξύσμα πορτοκαλιού και φτάσαμε στην δεύτερη μπάντα. Κλείνει με έντονο Θυμάρι και πιπερια. Μπέϊκη φουμα ✌️

4/5 εύκολο 😉
These users thanked the author Στάθης for the post (total 4):
Juniornikos docSvenskPETROS
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterey Epicure No.1

Δημοσίευση από nikos doc »

Να οι πρωτοι Επίκουροι που σκοράρουν ψηλά! 8-) 8-)

Ευχαριστώ πολύ τους KonTam και Στάθη για τις φούμες τους! Πολύ χάρηκα που ταίριαξαν στην παραλιακή τους κατάσταση!

Οι υπόλοιποι τα κρατάτε για αργότερα?

Για πάμε ! Έχουμε σελίδες να γεμίσουμε!
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterrey Epicure No.1

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

tubo από σκόρπια γερμανική 3άδα που έχω απ’ το ’17…

για μένα αυτό το πούρο πέραν των άλλων είναι πολύτιμο για τη βανίλια του
έτσι κι αυτή τη φορά, ήταν το πρώτο καλούδι που έβγαλε απ’ το πειρατικό του σεντούκι
από την πρώτη κιόλας τζούρα μετά το πυρ, μαζί με το βελούδινο καπνό που πλημμύρισε τον ουρανίσκο μου, η δις βανίλια ήρθε ξανά
μαζί με εξ απαλών ονύχων γλυκό κέδρο, λευκό πιπέρι, και αφράτο αμυγδαλωτό

η αλχημεία έδεσε με νότες από καμένη ζάχαρη, μια ιδέα πορτοκαλόφλουδα, φιστίκι, και κακάο σκόνη
και στον επίλογο, αλμύρες, τσίλια, δέρματα, και καφέδες, επιβεβαίωσαν για μια ακόμα φορά πόσο βαθιά Κούβα είναι ο Επίκουρος ο πρώτος

μάλιστα καθώς κάπνιζα παρά θιν’ αλός, στο πέλαγο μπροστά μου πέρασε και μια γοργόνα
αλλά μπορεί να ήταν κι η φαντασία μου

…η φούμα πάντως άγγιξε σίγουρα το 5/5

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 7):
JimmyBoyJuniorPetransuleygiannisSvensknikos docPETROS
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterey Epicure No.1

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ανοίγω μία UEB AGO 19 και βλέπω αυτό το θέαμα. Μυρωδιές μεθυστικές και πούρα μέσα στο λάδι.
Εικόνα
Ονειρικά κρύα αρώματα κρέμας και βανίλιας. Καλό τράβηγμα.
Ξεκινά με βανίλια, ζάχαρη, κρέμες και αμύγδαλα. Μιλάμε για συγκλονιστική αρχή.
Εικόνα
Στο παιχνίδι μπαίνουν και γκοφρέτες με κάτι υπόξινο.
Συνεχίζει με ζεστ λεμονιού. γκρέιπφρουτ και λάιμ μαζί με κρέμα και νότες κακάο και καφέ.
Έχει κι άλλο. Αμύγδαλα, καρύδια, αλμυρά φιστίκια, κρέμες, κακάο.
Υπερπολύπλοκο και μαγικό πούρο. Άνετα 4,5/5
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
JuniorPETROS
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterey Epicure No.1

Δημοσίευση από nikos doc »

Γοργόνες, βανίλιες και χίλια μύρια όσα έριξαν τον Τάκη σε όμορφες παραλίες!
Τον Sulleyjohn τον έπιασαν τα αρώματα από την μύτη και τον ταξίδεψαν επίσης!
Σας ευχαριστώ για τις πρώτες φουμες σας Κύριοι!
Φαίνεται πως πάμε καλά, για να μπούμε και οι υπόλοιποι! Ακόμα να βουτήξετε? 8-) 8-)
This is our House!
Άβαταρ μέλους
KonTam
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 29, 2020 11:40 am

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterey Epicure No.1

Δημοσίευση από KonTam »

Βάζω μαγιό κ βγαίνω μπαλκόνι για βουτιές στον λάκο (όχι των λεόντων ).
Εικόνα

Δεύτερος επίκουρος κ κρύα δεν καταλαβαίνω τπτ καθότι η ζέστη βαράει εύκολα 35+ αλλά η Φουμα είναι αναγκαστική λόγω ετοιμασιών….
Εξαιρετικό τράβηγμα με όσο ακριβώς χρειάζεται αντίσταση. Συνοδεύεται με νερό σκετο (απτις πολύ σπάνιες φορές…)
Η αρχή του είναι ελαφριά με κάτι σε τριμμένα μπισκότα βανίλιας κ ελαφρό καπνισμένα ξύλα. Νομίζω του ταιριάζει πολύ το καλοκαίρι.

Εικόνα

Καπνός Αβέρτος πολύ γλυκός στη μύτη με έντονο ξύλο κ καπνιστή πάπρικα. Αν είχε κ λίγο καρυ θα είχαμε γίνει. Άρχισαν να εμφανίζονται φρούτα. Η μάλλον φλούδες από εσπεριδοειδή, πορτοκαλοφλουδα. Σε κάτι μ θύμισε εντμουντο σαυτο το σημείο αλλά στο πιο ελαφρύ του.



Εικόνα

Ξηροκαρπια με έντονες νότες κακάο κ μ κάνει εντύπωση πως δεν ακούγονται καθόλου πιπερια. Πολύ σμουθ εναλλαγές σε ρελαξεισον φάση, ίσως γτ χρειαζόμουν κ γώ αυτήν τη φάση, ποιος ξέρει… κ βασικά ποιος νοιάζεται κιόλας…!!


Εικόνα

Μπαίνοντας στο κλείσιμο οφείλω να ομολογήσω ότι σπανίως μου κάθεται στο μάτι οποιοδήποτε δεύτερο δαχτυλίδι, αλλά εδώ δεν με ενοχλεί καθόλου. Εξαιρετική καύση, νομίζω δεν το άγγιξα καθόλου για διόρθωση. Η ίσως 1 φορά μπορεί. Άλλη δύναμη πλέον το hoyo. Βγάζει ένα κιμπαρικο στιλακι, αρχοντικό μέγεθος like x3…



Εικόνα

Μέχρι εδώ ηταν, το ευχαριστήθηκα, με εξέπληξε για δεύτερη συνεχόμενη φορά ευχάριστα. Γεμάτο 4 προς 4,5. Έχει μείνει άλλο 1, όποτε θα δώσω βαθμολογία στο τέλος.
Doc σωραιος…!! Μεγάλη υπόθεση να μπορείς να αναθεωρείς κ αυτή σου η επιλογή με έκανε να αναθεωρήσω σε βαθμό κωλοτουμπας!
These users thanked the author KonTam for the post:
Petran
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterey Epicure No.1

Δημοσίευση από nikos doc »

Ο φίλος KonTam φαίνεται πως βούτηξε στα νερά της Gordas του λάκκου και πέρασε πολύ όμορφα!
Είδατε τι κάνουν οι δοκιμές? 8-) 8-)

Οι υπόλοιποι ακόμα να βραχείτε?
These users thanked the author nikos doc for the post:
KonTam
This is our House!
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2596
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterey Epicure No.1

Δημοσίευση από alexandros »

θα ξεκινησω αυτο το μαςς με λιγη γκρινια ( εχω παρει λιγο απο αρχηγο)
και θα πω οτι ο μαγικος ευβοικος εχει πολλες καλυτερες παραλιες απο την αττικη
και αμεσως μετα θα μπω στο παρασυνθημα ...

ο πρωτος επικουρος που καπνισα για το μαςς ηταν πριν 2 εβδομαδες.
αγνωστων στοιχειων, τουλαχιστον 4 χρονια παρατημενος σε ενας υγραντηρα του γαμπρου μου
που οταν πηγαινα σπιτι του εβαζα νερο μπας και σωσω κανα πουρο
στο τελος τα πηρα ολα εγω και τα εχω τουλαχιστον 6 μηνες στα δικα μου αμπαρια

ε λοιπον ηταν απο τους χειροτερους επικουρους 1 που εχω καψει στην ζωη μου
δεν του εφταιγε η παγωμενη καισερ, δεν του εφταιγε η παραλια του ευβοικου, δεν του εφταιγε οτι ηταν το πρωτο σκ που θα ηρεμουσα μετα απο πολυυυ καιρο.
πολυ εντονη λουλουδιλα και τιποτα αλλο. βαρετος και μονοδιαστατος . πριν το 3/3 τον ειχα παρατησει

οπως ομως πολυ καλα γνωριζω δεν ειναι αυτο το χαλι ο επικουρος 1
και ετσι αναψα ακομα εναν την περασμενη κυριακη
το πουρο διαφορετικο, οι συνθηκες ιδιες σχεδον . δλδ την παγωμενη καισερ την αλλαξα με ενα μοχιτο του τεμπελη
χορηγια τουμπατη απο τον βλασση. του 18 αν θυμαμαι καλα

εδω τα πραγματα πηγαν πολυ πολυ καλυτερα με αρκετες σοκολατες, γεματο σωμα, γλυκα μπαχαρικα, κεδροξυλα, μπισκοτακια, κρεμες και ο,τι πρεπει να εχει ενας επικουρος νο1 για να ειναι σωστος

στρατηγε μου δεν κρατησα περισσοτερες σημειωσεις, δεν ηθελα ειναι η αληθεια γιατι ηθελα να χαθω λιγο στις στιγμες ...

το θεμα ειναι οτι τα πηγαμε πολυ καλα αν και σε βραχωδη παραλια του ευβοικου :lol:
σιγουρα θα καει και αλλος



Εικόνα
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Greekos
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 11:03 am

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2021 Hoyo de Monterey Epicure No.1

Δημοσίευση από Greekos »

Να πω και γω τα δικά μου.

Χύμα από γνωστό μαγαζί του Βασιλείου EGT NOV 19

Εικόνα


Χόρτο, τσάι και στάχυα. Δέρμα λίγο και καρύδι. Η παλέτα αληθινή με ότι είχε στη μύτη.

Νόστιμος από τη αρχή με πια υποψία πίκρας.
Όσο περνάει η ώρα το δέρμα, τσάι και λίγο λυκίσκος (μπορεί να είναι λόγο της μπύρας) δυναμώνουν.

Ψωμί λευκό έρχεται. Σώμα πολύ αδύναμο αλλά με τη ζέστη που έχει δεν είναι κακό.

Κινήθηκε στο ίδιο προφίλ σχεδόν μέχρι το τέλος. Χωρίς αλλαγές.

Δεν ξέρω αν θα τον έλεγα καλό αλλά σίγουρα Κάκος δεν ήταν.... Θα δω να κάψω και ακόμα έναν Ελληνικό και μετά να ρίξω τα κουκιά μου!
These users thanked the author Greekos for the post (total 2):
JuniorPETROS
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”