Mass Tasting Ιούνιος 2021 - Bolivar Tubos No.3

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Με τι τύπο fragrance κάνει pairing το Νο.3 ?

Το δημοψήφισμα λήγει την Πέμ Ιούλ 01, 2021 12:05 am

5. Perfume
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
4. Eau de Parfum
11
85%
3. Eau de Toilette
2
15%
2. Eau de Cologne
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1. Eau Fraiche
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 13
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8975
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2021 - Bolivar Tubos No.3

Δημοσίευση από Τάκης »

σύμφωνα με την επετηρίδα μας, επόμενος massίστας στο καλοκαιρινό "Πούρο του Μήνα" Ιουλίου-Αυγούστου θα είναι ο...

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
JuniorStratos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
KonTam
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 29, 2020 11:40 am

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2021 - Bolivar Tubos No.3

Δημοσίευση από KonTam »

Καλή επιτυχία στο μασσ κ καλό μήνα σε όλους. Ετοιμάζομαι για το break (hopefully) του giannis#34 και λέω να ξεκινήσω με το μικρό. Πρώτη φορά βρισκόμαστε δεν ξέρω τι να περιμένω!! Whatever…let’s go giannis…!!

Εικόνα
These users thanked the author KonTam for the post:
Svensk
Άβαταρ μέλους
KonTam
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 29, 2020 11:40 am

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2021 - Bolivar Tubos No.3

Δημοσίευση από KonTam »

Νορμάλ εξωτερική εμφάνιση, μυρίζει κλεισούρα σαν να γυρίζω σπίτι από ταξίδι!! Προφανώς κ δεν έχω κανένα στοιχείο (που θα πάει θα αρχίσει κ για μένα ο κατήφορος με τις κούτες). Λίγες μέρες στην κατοχή μου, έχει μυρωδιές στο πρέ αλλά αμφιβάλλω αν μπορώ να ξεχωρίσω έστω 1-2. Δέρμα χώμα υγρασία θα πω, μήπως θα με κρίνει κανείς!!
Τζάμπολ κ φούντωμα λοιπόν να δούμε τι θα γίνει. Συνοδεία με μια παραλλαγή από Irish coffee. Ήμουν ανάμεσα σε καφέ ή αλκοόλ, τελικά κ τα 2.
Το ξεκίνημα είναι τσαμπουκαλίδικο, σαν αυτό της παρέας του Durant απέναντι στο giannis. Δέρμα υγρό κ φάπες απτά τσίλια. Για ρετροχέιλ ούτε για αστείο. Απρόσμενα μπόλικη ποσότητα καπνού που μυρίζει μπαρούτι!!
Φοβάμαι ότι το πούρο έχει πολύ υγρασία ακόμη, νομίζω βιάστηκα που το ακούμπησα σήμερα. Πρώτο σβήσιμο πριν φτάσουμε στο τέλος του 1/3.
Η βραδιά έχει δρόμο, το στρατηγάκι βέβαια κάτι μου λέει αλλά μιλάμε μάλλον άλλη γλώσσα. Καταλαβαίνω που κ που μια φρεσκάδα κ κάτι φρουτώδες κ αλμυρά ξηροκάρπια αλλά δεν λέει να ρίξει ένταση κ να χαμηλώσουν τα πιπέρια. Λες κ έχω φάει μεξικάνικο με επιρροές από λιβανέζικο.
Κάπου στα μισά, μετά από δεύτερο σβήσιμο, μου θυμίζει καφέ ελληνικό (στη χόβολη?…?) Χαμηλώνουν λίγο τα μπαχαροπίπερα αλλά παίζουν πάντα στο φόντο.
Το ματς δείχνει να χάνει το όποιο ενδιαφέρον του πολύ νωρίς κ κάπου εδώ αρχίζω να κερδίζει έδαφος το τουρμποκίνητο μικρό.
Μπαίνει 3/3 κ ενώ τα πιπέρια κρύβονται στις κουρτίνες άλλα δεν έφυγαν ποτέ, δέρμα, χώμα κ υγρά ξύλα εμφανίζονται στο προσκήνιο, κέρασε κ 2 σοκολατάκια κ χαιρετηθήκαμε!! Καλό κλείσιμο τουλάχιστον.
Καταρχήν θα πω πως δεν είμαι καθόλου φαν στα τόσο λεπτά δαχτυλίδια, δεν ενθουσιάστηκα με την πρώτη μας συνάντηση, δεν ξέρω αν θα ξανά προσπαθήσω μαζί του για επόμενο ραντεβού αργότερα.
Παρόλο που προτιμώ τα perfume κ αντιπαθώ τα eat de toilette δεν μπορώ να βάλω παραπάνω με τπτ. Ο λόγος που πήγα στο 3/5 είναι ότι μου έκανε τρομερή εντύπωση ο καπνός του κ η ένταση του. Σίγουρα δεν βαρέθηκα, σε αντίθεση με τον αγώνα…!!
Καλή συνέχεια κ αναμένω με περιέργεια την καλοκαιρινή επιλογή του Doc!!


Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KonTam την Τρί Ιουν 08, 2021 3:44 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
These users thanked the author KonTam for the post (total 5):
ΤάκηςStratosJuniorsigarasSvensk
Άβαταρ μέλους
Stratos
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2020 12:49 pm

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2021 - Bolivar Tubos No.3

Δημοσίευση από Stratos »

Ευχαριστώ τον KonTam.

Κακή συγκυρία.
Διασυρμός για τον Giannis και την παρέα του, και χαμηλές πτήσεις για το Στρατηγό.

Φίλε KonTam μιας και πήγες για μαλλί και βρέθηκες ψεκασμένος με eau de toilette από πάνω μέχρι κάτω, νομίζω ότι μια ακόμη προσπάθεια θα άξιζε να κάνεις.
Είναι κρίμα αυτό το πούρο να μη σε αφήσει με ένα πιο ευχάριστο άρωμα ;)
These users thanked the author Stratos for the post:
KonTam
"You're only given a little spark of madness. You mustn't lose it."
-Robin Williams
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2396
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2021 - Bolivar Tubos No.3

Δημοσίευση από suleygiannis »

Δοκιμή πρώτη
Καπνίζω ένα αγνώστων στοιχείων.
Όταν ανοίγω το τούμπο πραγματικά μοσχομυρίζει κακάο και σταφίδα.
Από το πρε έχει τόσο φανταστικά αρώματα που το ρουφάω αρκετή ώρα πριν το ανάψω. Κρέμα, μπισκότα, κακάο και σοκολάτα.
Με το άναμμα με αρχίζει στις γρήγορες. Τρομερό σώμα σε ένταση και δύναμη. Δέρματα, μπαχαρικά, λιβάνι φουλ και καφές. Δυνατή και ωραία η αρχή του.
Εικόνα

Πέφτει λίγο σε ένταση και συνεχίζει με εσπρέσο, κάρδαμο και άλλα ανατολίτικα μπαχαρικά.
Κάνει και μια ολόλευκη στάχτη.
Και συνεχίζει με παξιμάδι, ξηρούς καρπούς ελληνικό καφέ και μπαχαρικά. Ταίριαξε γάντι με το old pulteney.
Το μικρό αυτό το θεωρώ από τα καλύτερα μικρά της Κούβας. 4/5 το συγκεκριμένο άνετα. Θα επανέλθω
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 4):
JuniorStratossigarasSvensk
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 941
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2021 - Bolivar Tubos No.3

Δημοσίευση από sigaras »

Το στικ είναι του Μάη του 2020. Υπενθυμίζω ότι καταργήθηκε(;) από το 2019. Αυτός ο ερασιτεχνισμός των Κουβανών είναι και ένα από τα βασικά συστατικά της μαγείας των κουβανέζικων πούρων ( με πρώτο και βασικότερο την εκπληκτική πρώτη ύλη φυσικά), που θα μας λείψει κάποια στιγμή στο (πολύ μακρινό ελπίζω) πολυεθνικό μέλλον. Μετά από ένα βαρύ γεύμα με μπριζόλες, λουκάνικα και χόρτα και με τη συνοδεία μιας απλής φιξ ανάβω. Ζαχαρούχο γάλα και κρέμες τυλίγουν τα ρουθούνια μου στο πρώτο τρίτο. Στο δεύτερο τρίτο καφέδες, δέρματα απαλά, ξηροί καρποί. Στο τελευταίο μέρος ανεβάζει ένταση με πιπέρια και δέρματα ακριβά, με τις κρέμες να κάνουν πάλι παρέλαση. Εξαιρετικό πούρο, που παίρνει με το σπαθί του 4/5. Πραγματικά το απόλαυσα!

Εικόνα
These users thanked the author sigaras for the post (total 3):
StratosJuniorSvensk
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8975
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2021 - Bolivar Tubos No.3

Δημοσίευση από Τάκης »

στο σημείο αυτό του mass και με έμπνευση την κλίμακα βαθμολογίας του Στράτου
τι θα λέγατε για ένα (επί πραγματικού) αρωματικό ιντερμέδιο με βάση τον καπνό:

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
RigelianosJuniorStratosSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Stratos
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2020 12:49 pm

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2021 - Bolivar Tubos No.3

Δημοσίευση από Stratos »

Ωραία η σκέψη σου Τάκη!

Στο μεταξύ βλέπω ότι η κίνηση είναι πεσμένη.
Το massάρισμα θέλει κάπνισμα κύριοι!!
These users thanked the author Stratos for the post:
Τάκης
"You're only given a little spark of madness. You mustn't lose it."
-Robin Williams
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2021 - Bolivar Tubos No.3

Δημοσίευση από nikos doc »

Η κατάσταση με τα ταξίδια είναι πλέον κουραστική... αλλά έχει και τα καλά της.
Βρέθηκα στο κάστρο της Μονεμβασιας παρέα με το μικρό Bolivar μετά από βροχή, στα μέσα του Ιουνίου και ομολογώ πως , κάπως, αποζημιώθηκα!

Χορηγία του Stathis, TUA MAY 20, και περίμενα ξύλο και αναποδιές, αλλά με βρήκε ένα σούπερ smooth προφίλ, γεμάτο καρύδι, αν και καβουρδισμένο, καφέ, φουλ μπαχάρι , γλυκιά πάπρικα.
Είχε και μια βάση παντεσπάνι, είχε και κάτι σε γλυκό τριαντάφυλλο, είχε , στο τέλος και γκάζι με κακάο , πιπεράκι και δέρματα.
Έχω πει πως τα χοντροδαχτυλα μου, δεν είναι για τόσο λεπτά ring, αλλά αυτό το νο3 είναι καταπληκτικό!

Εύκολο παρφουμαρισμα, στις παρυφές του Eau....

Συνεχίζουμε!

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 3):
StratosJuniorMixalis81
This is our House!
Άβαταρ μέλους
KonTam
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 29, 2020 11:40 am

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2021 - Bolivar Tubos No.3

Δημοσίευση από KonTam »

Doc στείλε κάνα μνμ να πιούμε καφέ…!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”