Mass Tasting Μάιος 2021 - Montecristo No.4

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Ποια είναι η άποψή σας για το τεσσάρι του Κόμη;

Το δημοψήφισμα λήγει την Τρί Ιουν 01, 2021 2:33 pm

5. To 4, συν του ότι, μα τον Julio (τον Iglesias, -ποιον άλλον;) νομίζω μου αύξησε καί το IQ.
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
4.Με έκανε καλύτερο άνθρωπο. (Μόλις πήρα τηλέφωνο και ζήτησα συγγνώμη από τον γείτονα που του την είπα άσχημα επειδή γέμισε το ασανσέρ με αίμα αρνιού –Πάσχα).
9
69%
3. Σχεδόν ήρθα σε επαφή με το εσωτερικό μου εγώ.
3
23%
2. Ποιο πούρο;
1
8%
1. Αυτό φταίει που είμαι στο κρατητήριο.
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 13
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2021 - Montecristo No.4

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Καίω το πρώτο μου Μ4 για το mass αγορά χύμα του 19 (τον μήνα το ξέχασα) μισή ώρα πριν καεί
Παραγγέλνω γλυκό και αρχίζω μπαλαμουτι ωραία υφή αλλά κάπου στη μέση είναι σχεδόν κούτσουρο
Κόβω και είναι σφιχτό με λίγο μασάζ στο επίμαχο σημείο τα πράγματα καλυτερεύουν
Με τις πρώτες τζουρες γεμίζω κακάο και κάτι βοτανικό μάλλον χαμομήλι πλησιάζοντας στο δεύτερο μέρος έρχονται ξηροί καρποί καρύδι
Το τράβηγμα δε είναι γούστου μου αλλά το παλεύω
Κατά τη διάρκεια του δεύτερου μέρους φτάνει στο προβληματικό σημείο εκεί χρειάζεται διόρθωση και μετά όλα οκ
Το κακάο γίνεται ποιο έντονο ένα κέικ αμυγδάλου δίνει ρεσιτάλ νοστιμιάς για φινάλε έχουμε συμετοχή και από λίγα ξύλα και βότανα
Εικόνα
Ένα 3/5 λόγω καύσης θα επανέλθω και με ένα δικό μου
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post (total 3):
JuniorSvenskStratos
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2021 - Montecristo No.4

Δημοσίευση από Svensk »

Επειδή λόγω συγκυρίων δεν κατάφερα να προμηθευτώ κάποιο φρέσκο στικ, καπνίζω άλλο ένα από την ίδια κούτα του 13 όπως και το προηγούμενο που έκανα για το μαςς.
Εικόνα
Όπως και το προηγούμενο στικ ξεκίνησε με λεπτές αλλά πυκνές γεύσεις ξηρών καρπών και αρμύρας. Που και που πετούσε άγλυκα μπισκότα, φρυγανισμένο ψωμί και εσπεριδοειδή. Αν και λίγο σφιχτό το τράβηγμα βελτιώθηκε προς τη μέση όπου και μπήκαν στο χορό: καφέδες, λευκά πιπέρια και αργυρός πουρές πατάτας.
Εικόνα
Χωρις να είναι κακό πούρο, δεν είχε το βάθος του προηγούμενου στικ. Οι γεύσεις είναι πιο φλατ και αφήνουν μικρή επιγευση. (Έτσι είναι όταν όλα τα πούρα μιας κούτας ήταν Μονοκεροι, -που θα έλεγε ο Ντον Τάκης).
Κακάο, κέδρος, δέρμα, λίγες νότες καραμέλας και μαύρης σοκολάτας… μέχρι που, προς το τελος, το πούρο ‘’γκρεμίστηκε’’ από βαριές χορταριασμένες γεύσεις ξύλου.

Το πρώτο πούρο ήταν 5άρι. Το δεύτερο 3άρι. Συνεπώς, συνολικά θα ψηφίσω το 4.
These users thanked the author Svensk for the post:
Stratos
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2021 - Montecristo No.4

Δημοσίευση από Junior »

Κυριακάτικη φουμα, από κατάστημα του κέντρου, αγνώστων στοιχείων. Εμφανισιακά περιποιημένο και και λαδερό. Κόβω και ανάβω, χωρίς προκαταρκτικά. Έχω καιρό να καπνίσω και ήθελα κάτι καλό. Ευκαιρία για το mass. Η αλήθεια είναι ότι το m4 είναι το μαύρο πρόβατο της σειράς. Προτιμώ μακράν το 3αρι και το 5αρι για ένα γρήγορο εσπρεσάκι. Δυστυχώς δεν βρει στην Ελλάδα διαθέσιμο το Μ1 για κλείσω την σειρά. Στο δια ταύτα, το πούρο ξεκίνησε με ξύλο και καφέ. Συνέχισε με δέρμα και πιπέρι. Πάνω κάτω εκεί κινήθηκε. Λίγο γλυκάνισο και τσάι προς την μέση. Μια κρέμα υποβόσκει αλλά χάνεται με την αμμωνία να δίνει τρανταχτό παρόν. Το άφησα λίγο πριν το δαχτυλίδι. Ήταν κάτω του μετρίου, αλλά θα είμαι επιεικείς. 3/5 γιατί μου αρέσει πολύ η μπράντα. Εικόνα

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post (total 4):
suleygiannisSpirosbusa71SvenskStratos
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2021 - Montecristo No.4

Δημοσίευση από nikos doc »

Ροδίτικη η ριξιά μου για το mass του Σουηδού. Αγορασμένη , κομμένη, κεντημένη και καμένη στο νησί του Ιπποτών.
On the road, με κρύο καφεδάκι συνοδεία.
Από δεκάρι dress του ‘19, με look to kill!
Κρύο γεμάτο κρέμα και βούτυρο. Τράβηγμα προς το χαλαρό.
Λίγο άναρχο στο ξεκίνημα, με τσίλια και ξύλα. Κάπου μακριά ακούγονται κρέμες και σοκολάτες.
Σβήνουν τα γράδα νωρίς, μένει μια ασθενική ιδέα σοκολάτας- κρέμας, με διαφορά ξηρά καρπά.
Ωραία αλλά επιφανειακά. Δεν έχει βάθος και δύναμη.
Με αλκοόλ θα έχανε με τα χέρια κάτω, ευτυχώς παίζω με καφέ.
Λίγο φιστίκι, λίγο τσάι, κρεμούλα και μια ιδεα κακάο με πάνε μέχρι την μπαντα.
Εκεί τα πράγματα σκληραίνουν, ξανά μπαίνει το πιπέρι, πικριζει πολύ ο καφές και η εικόνα θολώνει αρκετά.
Μάλλον το πίεσα, μπορεί και να μην με γούσταρε... :roll:

Κάπως έτσι έπεσα σε τεσσάρι κλασικό, ναι μεν αλλά, 3 θα του έβαζα, αλλά χωρίς να με φέρει σε επαφή με τον εσωτερικό μου κόσμο.

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 2):
StratosSvensk
This is our House!
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2021 - Montecristo No.4

Δημοσίευση από sigaras »

Ίδια κούτα με το προηγούμενο στικ, που πήρε 3,5 στα 5 με πολύ καλές εντυπώσεις. Στο πρε τίποτα το ιδιαίτερο. Ανάβω. Ξύλο και πεθαμένη γη. Συνεχίζει μόνο με πεθαμένη γη. Ντεντ, ζίρο, νάδα, ζερό, απλώς απαράδεκτο. Το πετώ στο τέλος του δεύτερου τρίτου. Τόσο χάλια πούρο είχα καιρό να καπνίσω κι έτσι θυμήθηκα για ποιο λόγο είχα χρόνια να καπνίσω το συγκεκριμένο. Άκου εκεί πεθαμένη γη! Μα που το βρήκανε το μπλεντ; Το εντυπωσιακό πάντως ήταν ότι προερχόταν από την ίδια κούτα με το προηγούμενο. Για κρατητήριο λοιπόν και επιεικώς 1 στα 5. Άρα βγαίνει μέσος όρος 2 στα 5 και αυτό ψηφίζω.
Ποτέ τέτοια.

Εικόνα
These users thanked the author sigaras for the post (total 3):
StratosJuniorSvensk
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2021 - Montecristo No.4

Δημοσίευση από Rigelianos »

Καλημέρα!

Έκαψα 4 για το mass, από διαφορετικά μαγαζιά, ένα από αυτά από το Ναύπλιο!

Όμορφο πούρο, μανιτζέβελη vitola για τα γούστα μου, με πολύ καλές εντυπώσεις από το παρελθόν. Για κάποιον λόγο θυμάμαι ακόμη ένα θεσπέσιο ταίριασμα με ψαρικά στον Τσαχπίνη στην Πάρο, πριν από 7-8 χρόνια!

Νορμάλ κατασκευή, σχεδόν απροβλημάτιστο τράβηγμα, κήποι, ξύλα και κάποια αρώματα στο pre.

Ανάβει και καίγεται με ελάχιστες διορθώσεις. Δερματάκια, ξηροκάρπια, ξύλα, κρατούσαν σε όλη τη διάρκεια. Λίγες κρέμες, αρκετή σοκολάτα, έρχονταν και έφευγαν. Στο τέλος, βγήκαν κάποια πιπέρια, όχι τόσο ενοχλητικά.
Ταίριαξε όμορφα με γεύμα και δείπνο.

Ίσως έλειπαν κάποια πραγματάκια, που δεν μπορώ να προσδιορίσω, για να απογειωθεί. Βάζω στην εικόνα την ελληνική τιμή του αλλά και τη λατρεία μου στη μπράντα και παίρνει ένα δίκαιο 4/5 από μένα!
These users thanked the author Rigelianos for the post:
Svensk
Άβαταρ μέλους
KonTam
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 29, 2020 11:40 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2021 - Montecristo No.4

Δημοσίευση από KonTam »

Επειδη δεν βλέπω να προλαβαίνει να χωρέσει στο πρόγραμμα κ άλλο Μ4, θα μεινω στα 2 και ο μέσος όρος είναι 3,5. Λόγω αδυναμίας στον κόμη, θα δώσω το μισό υπέρ του μαθητή και θα πω πως σιγουρα έγινα καλύτερος άνθρωπος. καλή συνέχεια στο μασσ κ θα τα πούμε από κοντά σε λίγες μέρες!!
These users thanked the author KonTam for the post:
Svensk
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 817
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2021 - Montecristo No.4

Δημοσίευση από lefteris c »

Εικόνα

Καπνίστηκε πριν μερικές μέρες το No. 4
ήταν το τελευταίο από μια περίεργη 25άρα κούτα,
που είχε στοιχεία RUO JUN 16, και που σκίζανε όλα μα όλα από εμφάνιση !
δηλ. semi maduro, ελαφρώς ελαιώδες, ράπερ από άλλη κατηγορία,
με πολλά καπνά εντός, πολύ καλή ροή καπνού αλλά και καύσης,
όμως τα 5 από αυτά ήταν χάλια μαύρα, άλλα 6 - 7 αδιάφορα που σε άφηναν ανικανοποίητο,
ενώ τα υπόλοιπα φλέρταραν με το απόλυτο 4-5/5
(να σημειώσω ότι στα χέρια μου ήρθε σχεδόν στα 4 χρόνια της)

Ευτυχώς το τελευταίο αυτό πούρο της κούτας Βάιε έβγαλε 4+/5 (η ψήφος μου πήγε στο 4)

Εικόνα
Εικόνα

Μύριζε αρκετά έντονα κακάο, κέδρο και βανίλια το σώμα του
ενώ στις κρύες γεύσεις αναγνώρισα βότανα γλυκά & προζυμένιο ψωμί ελαφρώς αλμυρούτσικο
δύο περιόδους είχε το πούρο μου:
Άρχισε με πολύ παχύ και βελούδινο καπνό βουτυρένιο,
απίστευτα γλυκό με δόσεις κακάο και βανίλιας,
επίγευση κρέμ καραμελέ με σιρόπι από εσπεριδοειδή
προσθέτει και δέρμα απαλό πάνω στο δεκάλεπτο και στο τέταρτο ρόφημα σοκολάτας
έτσι κύλησε μέχρι τη μέση...

Μετά δυναμώνει αρκετά, αλλάζει πίστα με πιπέρι μαύρο, κέδρο,
καφέ που ώρες ώρες το νιώθω σα καπουτσίνο με μπόλικα αφρόγαλα,
φυστίκια αλμυρά με καβουρδισμένη αίσθηση στη μύτη και καπνιστή πάπρικα !

σαν κούνησα το δαχτυλίδι τα πιπέρια γίνονται πιο έντονα,
νιώθω βότανα - μέντα και μια αίσθηση ψητού προς καμένου που οδηγεί το χέρι μου προς το τασάκι
κάνοντάς του έκπτωση από το 5/5 που είχα 5 λεπτά πριν στη σκέψη μου.


"4.Με έκανε καλύτερο άνθρωπο. (Μόλις πήρα τηλέφωνο και ζήτησα συγγνώμη από τον γείτονα που του την είπα άσχημα επειδή γέμισε το ασανσέρ με αίμα αρνιού –Πάσχα)."


Εικόνα
These users thanked the author lefteris c for the post (total 2):
StratosSvensk
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2401
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2021 - Montecristo No.4

Δημοσίευση από suleygiannis »

Δοκιμή δεύτερη και τελευταία από τον ίδιο βιντατζ κωδικό με την πρώτη. Του 2015. Συνοδεύω με βάιςς. Έφαγα και κάτι παστουρμάδες το μεσημέρι και ταιριάζει. Για να δούμε.
Εικόνα
Ξεκινά με ξηρούς καρπούς και νότες από κακάο και συνεχίζει με καρύδι και κέδρο. Τραβάει μια χαρά.
Δέρματα, μπαχαρικά και κακάο το κάνουν πολύ ωραίο. Στη μέση έχει και κάρδαμο με ελληνικό καφέ συν κάποιες πίκρες. Καλό ήταν δεν λέω, όχι όμως όσο το πρώτο, επιβεβαιώνοντας την πλήρη αστάθεια του πούρου ακόμα και από πούρα της ίδιας κούτας.
Συνολικά ψηφίζω ένα 4/5 μέσο όρο με βάση τα δύο που κάπνισα.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 3):
StratosJuniorSvensk
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2021 - Montecristo No.4

Δημοσίευση από Svensk »

... ακόμα αύριο :!:
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”