Mass Tasting Φεβρουάριος 2021 - Partagas Mille Fleurs

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Αν το πούρο μας ήταν θεός/α της μυθολογίας θα έπαιρνε τη μορφή του/της

Το δημοψήφισμα λήγει την Δευ Μαρ 01, 2021 12:08 am

Δίας
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Αθηνά
9
43%
Ήρα
10
48%
Διόνυσος
2
10%
Πλούτωνας
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 21
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2021 - Partagas Mille Fleurs

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Ευκαιρια και για μένα για massάρισμα πριν χαλάσει ο καιρός...Πούρο που έχω να καπνισω χρόνια γιατί είχα πέσει σε απανωτά κακα στικ και το σιχτιρισα 😁

Βγαίνω μπαλκόνι παρέα με ένα ποτήρι Clynelish 14αρι και με συνοπτικές διαδικασίες ανάβω το μιλφλερι...

Εικόνα

Ξεκίνημα με πιπερια ,βαριά μπαχαρια και φλοραλ στοιχεία.
Στην παλέτα μπαίνουν ξηροί καρποί και ψημένο ψωμί...
Τραβάει υπέροχα και μου χαρίζει πλούσιο καπνό...

Στο 2ο τρίτο βγάζει κατι γλύκες, συνοδεία νταλκαδιαρικου ελληνικού καφέ με διακριτική παρουσία πιπεριων... Στη μέση κάπου παίζουν εκρήξεις από υπέροχα μπαχαροπιπερα, παρταγιστικα δέρματα και αγλυκη κρέμα

Εικόνα

Στο τελευταίο 3ο μπαίνει με φουλ τα γκάζια...Red hot chili peppers, ξύλο και σοκολάτα προς το μπιτερ που μαλακώνει λίγο τα γρεζια.
Συνέχεια με κανέλα, βρεγμένο χώμα ,τζούρες με μπόλικο δέρμα και πριν το τέλος μαύρο πιπέρι και άχυρο...

Καμια σχέση με το παρελθόν. Μου άρεσε...Τιμιο και ισορροπημένο Partagas! Άξια παίρνει ένα 4/5 το συγκεκριμένο...
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 5):
JazzmanJuniorStratosAssosSvensk
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2021 - Partagas Mille Fleurs

Δημοσίευση από nikos doc »

Μπαίνω και εγώ στο mass, με βόλτα με το κορίτσι μου και καφεδάκι διπλό σκέτο.
UTL ENE 19, αγορασμένο από ράφι, χωρίς να μου κάνει κλικ στο μάτι. Ο ορισμός του χύμα!
Τετράγωνο, ανοιχτό σοκολατί, με τα λάδια του δεν μου έδωσε πολλά στο κρύο , αν και το πασπάτεψα πολύ ώρα. Ίσως λίγο κανέλα και tobacco.
Στην τράβηγμα μου έδωσε κάτι ξηρό, μου στέγνωνε το στόμα και ας ήταν σβηστό. Γεύσεις από ξύλο και δέρμα.

Φωτιά και παιχνίδι με την τρελή, να και κανέλα και δέρμα και καφές και πιπέρι αλλά mild , όλα...
Παλεύει με κάτι ξηροκάρπια, αλλά χάνονται σε άτσαλες πινελιές από πιπεριά και τσίλια. Δέρμα βρεγμένο κυριαρχεί, φαίνεται και ένα ρυζόγαλο με κανέλα, αλλά πρέπει να έχεις πολύ φαντασία για να το καταλάβεις.
Κάπου προς το τελευταίο τρίτο άρχισε και τα προβλήματα με την καύση, ίσως να φταίει και η υγρασία το βράδυ που το έκαψα.
Λίγο με εμπόδισε για να το φτάσω μέχρι το τέλος, όπου και δεν είχε τίποτα το ιδιαίτερο να πει, με πικρό καφέ, πιπέρι και φρυγανιά...

Οκ, δεν είναι για πέταμα αλλά ούτε και κάτι αξιομνημόνευτο. 2/5 και βλέπουμε....

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 5):
AssosJuniorVr AndreasStratosSvensk
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2021 - Partagas Mille Fleurs

Δημοσίευση από Στάθης »

Η βδομάδα ήταν μασσαριστική 😉

Πρώτο πούρο ον δε ρόουντ πρωινό.

Εικόνα

Χύμα αγορασμένο αγνώστου πατρός. Τράβηγμα στο πιο χαλαρό με μέτριο + σώμα από τα πρώτα παφ. Έντονα ξύλα, χώμα και μεταλλικά στοιχεία. Καφές βαρύς έντονα πίκρα καμένα ξύλα που κάνουν το πρωινό μου δύσκολο. Έντονα πιπερια με δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο και κάπου εκεί μετά τη μέση ανοίξει το παράθυρο του αυτοκινήτου και ... μπαιιιι μπαιιιι 😬.

Εντάξει έπεσα σε κακό στικ. Συμβαίνει. 1/5 για αυτό.


Του δίνω άλλη μια ευκαιρία σήμερα. Για να δούμε πως θα πάει. Ανάβω φωτιά για το μεσημεριανό και παρέα μου και ένα Mille Fleur. Ωραία στριμμένο με ιδανικό τράβηγμα αυτή τη φορά.

Εικόνα

Αραιωμένο μέλι και γλυκά ξύλα με λίγη άγλυκη κρέμα κάνουν ένα ωραίο κοκτέιλ στο 1/3.
Φίνα δέρματα, ελληνικό καφεδάκι ελαφρύ και η κρέμα που επιμένει κάνουν τη διαφορά σε αυτό το στικ. Πολύ νόστιμο. Ρεφάρει ο Τζέίμι με αυτό το στικ.
Κρέμα αμυγδάλου με λίγα μπαχάρια για τη συνέχεια. Ποσό νόστιμο πούρο και ποσό διαφορετικό από το προηγούμενο. Ίσως το πιο νόστιμο Mille Fleur που έχω κάνει μιας και δεν το έχω καθόλου στο ροτάτιον μου. Ισορροπημένο από την αρχή μέχρι το τέλος. ✌️

4+ με το σπαθί του αυτό το στικ.

Συνολική βαθμολογία 3/5 για μένα Ζορζ. Θέα Ήρα.
These users thanked the author Στάθης for the post (total 5):
JuniorAssosMixalis81Svensksigaras
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2021 - Partagas Mille Fleurs

Δημοσίευση από Assos »

Ευχαριστώ τον Jazzman και τον Στάθη για τη συνάντηση τους με τη θέα Ήρα. Όσο για τον Στάθη ήταν και ο πρώτος μας aficionado που πέταξε στα μούτρα του Πλούτωνα το πούρο του, λέγοντας του «δε μας παρατάς πρωινιάτικα»
Επίσης είχαμε μια όχι και τόσο καλή φούμα από τον φίλο Νίκο που τα «ήπιε» με τον Διόνυσο και τον ευχαριστώ πολύ,
Όπως και τον Μιχάλη που πέρασε όμορφα με την Αθηνά σε μια πολύ καλή καπνιστική ώρα...
ο μήνας έχει δρόμο ακόμα και στη κορυφή ο Δίας παρακολουθεί...
These users thanked the author Assos for the post:
Junior
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2021 - Partagas Mille Fleurs

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

στικ #2 OBM OCT 15

μετά το πολύ καλό πρώτο στικ που κάπνισα δοκιμάζω κι ένα δεύτερο, του ’15 αυτή τη φορά

στο pre βγάζει πλούσια αρώματα από μπισκότο κανέλας μαζί με ένα μιξ από αλατισμένα ξηροκάρπια
και μπαίνει με κέδρο, γλυκά μπαχαρικά, και ψωμένιες νότες, ακούγονται επίσης μαύρο πιπέρι και λίγο τζίντζερ

συνεχίζει όμορφα με nuts και νότες από δημητριακά, με το μαυροπίπερο να πατάει λίγο γκάζι ακόμα
που-και πού πετάει και μια κρεμούλα νοστιμούλα και γλυκούλα, πασπαλισμένη με κανέλα, συν μια ελάχιστη πρέζα βανίλια
σώμα προς φουλ, τράβηγμα ευήλιο και ευάερο, με το σφηνάκι Balvenie (πού ‘σαι γίγαντα Μακάριε) να αναδεικνύει το μέσα πλούτος

Εικόνα

το Partagάκι κλέβει την παράσταση κάνοντας στράκες στη συνέχεια
με σοκολάτα, δέρματα, αλμυρό μπισκότο, μέλι, και λίγες ανθώδεις πινελιές
ολοκληρώνοντας μια ακόμα μικρή-μεγάλη φούμα, για το μπόι του και όχι μόνο

όντως, διαχρονικά μου ‘χει δείξει - και αποδείξει - πολλά αυτό το b-movie αστεράκι
ακόμα και για την ελληνική τιμή του (6,85 €) είναι συχνά ένας μικρός θησαυρός

συνελόντι ειπείν, έξοχο και το δεύτερο στικ κ. επιλοχία, 4/5 κι αυτό: Αθηνά
(το συγκεκριμένο λόγω και της μιας κάποιας ηλικίας άνετα το έλεγες και Μιλφ Φλερ)
θα επανέλθω…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
Mixalis81JuniorPetranAssossigarasSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2630
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2021 - Partagas Mille Fleurs

Δημοσίευση από alexandros »

εκανα την πρωτη δοκιμη την προηγουμενη κυριακη σε φιλικο σπιτι με ψησιμοκατασταση, το ρεγκαλιας που ειχα αναψει πριν στην προθερμανση ηταν αστροπλοιο συγκριτικα ...
θυμηθηκα γιατι ειχα σταματησει τα τελευταια χρονια τα μιλ φρελ...

αγορασμενο απο κολωνακι , διαλεγμενο -τρομαρα μου- απο την κουτα
ηταν ενα κακο στικ ξεκαθαρα...
απειρες καρφιτσες στην γλωσα που δεν σταματησαν μεχρι και μετα την μεση που το πεταξα στα καρβουνα ...
ενας συνδιασμος πιπερι που τα σκεπαζει ολα, στην συνεχεια εγινε φουλ καγιεν, και ενα στεγνο ξυλο ηταν το πρωτο, δευτερο, και τριτο πιατο
το δερμα σαπιο, οποιαδηποτε υποψια ανθου εξαφανισμενη, αστα να πανε ηθελα να το ξεγραψω αλλα επρεπε να το δηλωσω ...

παμε λοιπον για το επομενο(σε λιγο) με σιγουρες ελπιδες οτι τοσο κακο δεν θα ξανακατσει ...
These users thanked the author alexandros for the post (total 3):
JuniorAssosSvensk
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2630
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2021 - Partagas Mille Fleurs

Δημοσίευση από alexandros »

Κάτι ετοιμάζεται σιγά σιγά ...
Αναμεινατε στην οθόνη σας


Εικόνα
These users thanked the author alexandros for the post (total 2):
JuniorAssos
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2021 - Partagas Mille Fleurs

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Πρώτη δοκιμή με ένα στικ που είναι αγορασμενο από τα εγκαίνια του καταστήματος στο Ελληνικό
Κάηκε πριν τέσσερις μέρες αναπάντεχα εντός οικίας
Γι'αυτό και δεν ασχολήθηκα με πρε και σώμα
Με το άναμμα εισέπραξα δέρματα πιπερια όλων των ειδών και μια υποψία από ξηρούς καρπούς
Στο δεύτερο ημίχρονο πρόσφερε απλόχερα μέλια καρύδια λίγα νατσς και μια απαλή αίσθηση κρέμας
Για φινάλε μου φύλαξε γερές δόσεις δέρματος μπαχαρικών και ξηρούς καρπούς
Άνετα 4,5/5
Εικόνα

Εικόνα
ΥΓ το ποτήρι εσκεμμένη επιλογή μετά από επιστημονικά σχόλια
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post:
Assos
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2630
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2021 - Partagas Mille Fleurs

Δημοσίευση από alexandros »

Δεν ασχολήθηκα με Πρε κτλ. Βουρ στον πατσά που λένε αν και ήταν τραχανάς...

Έχω ήδη κάνει μαριναρισμα με τσίπουρο, μεζεδάκια και quai κορόνα και όλα πάνε καλά.

Ναι ρε φίλε εδω ξεκιναμε καλά. Με κρέμες από τις πρώτες τζουρες, κανέλες, γλύκες, μαλακούς κέδρους και απαλά μαύρα πιπεριά.

Μπαχαρικά αρκετά, κρέμα ζαχαροπλαστικής, μαύρο βαρύ πιπέρι, ένα τσικ τσίλι, λίγη κανέλα ακόμα,μελάκι, 2-3 κομμάτια δερμα, λίγο μαύρο τσάι.

Μια χαρά τα πήγε το Μιλ χωρίς όμως να πιάσει τα επίπεδα που το θυμόμουν... 3/5 με πολύ σπρώξιμο λόγο της μοναδικής ημέρας...


Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author alexandros for the post (total 3):
JuniorAssosStratos
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Giorgos1985
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 7:28 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2021 - Partagas Mille Fleurs

Δημοσίευση από Giorgos1985 »

Αυτή τη χιονισμένη μέρα λοιπόν είναι ότι πρέπει να καεί το πούρο του μήνα.Ένα πούρο που λίγο πολύ πάντα υπάρχει στον υγραντήρα μου η σε κάποιο βάζο! Το συγκεκριμένο αγνώστου πατρός από Γερμανία.
Εικόνα

Εικόνα
Pre με καφέ και πιπέρι. Το πρώτο τρίτο ξεκίνησε με δέρμα ωραίο και μεστό και συνέχισε με κακάο και ζάχαρη ενώ έκλεισε με κάσιους και ωραίες αλμύρες!
Στο δεύτερο μέρος μπήκε με μια σούπερ βουτυρόκρεμα νόστιμα φουντούκια που μετατράπηκαν σε κέδρο με νότες τσίλι.
Στο τελευταίο μέρος καφεδάκια κίτρο γη και μερικά πιπέρια κλείνοντας με καμμένο ξυλαράκι ένα ωραίο κάπνισμα με αρκετές εναλλαγές που μου έφτιαξε τη διάθεση

Εικόνα
4/5 για αυτό το πολύ όμορφο κάπνισμα. Η σοφή Παλλάδα Αθηνά!!

Εικόνα
These users thanked the author Giorgos1985 for the post (total 3):
JuniorAssosStratos
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”