Mass Tasting Φεβρουάριος 2021 - Partagas Mille Fleurs

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Αν το πούρο μας ήταν θεός/α της μυθολογίας θα έπαιρνε τη μορφή του/της

Το δημοψήφισμα λήγει την Δευ Μαρ 01, 2021 12:08 am

Δίας
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Αθηνά
9
43%
Ήρα
10
48%
Διόνυσος
2
10%
Πλούτωνας
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 21
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2021 - Partagas Mille Fleurs

Δημοσίευση από Assos »

ευχαριστώ και τον αλεξ που το προσπάθησε αλλα και τους Σπύρο και Γιώργο για τη μυθολογική τους συμετοχή...
Αλεξ.... μια στο καρφί και μια στο πέταλο σε πηγε... για να δούμε γτ εχει πολύ ακόμα ο μηνας... και στον Όλυμπο χιονίζει
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2021 - Partagas Mille Fleurs

Δημοσίευση από nikos doc »

Δευτέρα μεσημεράκι με το χιόνι να πέφτει ρίχνω την δεύτερη δοκιμή για το mass. Αυτή είναια πό δικιά μου κούτα ETP ABR ΄17.
Γενικά τελειώνει και έχει δώσει καλές φούμες στο παρελθόν από τα γενοφάσκια της.

Στο κρύο έχει φουλ κανέλα και δέρμα και ένα ολίγον σφιχτό τράβηγμα που δείχνει τον χαλαρό ρυθμό που πρέπει να ακολουθήσω.
Βάζω φρέσκο batch Gledronach 12....χωρίς λόγια το ουίσκι....

Μπαχάρια σμυρνείκα από την αρχή, κρέμα και ξύλο, μια ζύμη βαριά, γαρύφαλο.
Χωρίς αμφιβολία, είναι καλό το στικ.
Συνεχίζει φουλ, βαρβάτοι καφέδες, παντού παρόν το δέρμα.μυρωδιές από πάγκους με μυρωδικά. Η κρέμα δένει και βουτηρώνει τον καπνό.
Μέλι, ζύμη και καρύδια, διάφορες λαδερές πινελιές, και σώμα! Σαν να τρωω λουκουμάδες στο Ναυπλιο ένα πράμα....
Μαζί με εσπρεσάκι σοβαρό, χωμάτινο και γλυκό ταυτόχρονα.

Στα σίγουρα πολύ καλό το Partagas, αν και έπαιξα με σημαδεμένη τράπουλα...

Αθηναικό αυτό! 4/5 και έχουμε συνέχεια.

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 6):
JuniorStratosSpirosbusa71SvenskAssossigaras
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2021 - Partagas Mille Fleurs

Δημοσίευση από Assos »

Νικόλα πηγές πολύ καλά ευτυχώς με το συγκεκριμένο και ανέβηκες ψηλά στα μονοπάτια του Ολύμπου! Καλή χρόνια το 17´
These users thanked the author Assos for the post:
Spirosbusa71
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2021 - Partagas Mille Fleurs

Δημοσίευση από Assos »

AGO 16´ Από δικιά μου κούτα.
Το στικ το κάπνισα με τον τελευταίο ήλιο πριν χιονίσει...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Και αυτό αρκετά box pressed και γενικά δεν έχω βρει και στρογγυλό μιλφλερακι...
στα του θέματος εχει πολύ σμουθ απαλό ράπερ που μοσχοβολάει μέλι.
Τραβάει όσο πρέπει και από την αρχή βγάζει ντουμάνια!
Ωραία μυρωδάτα!

Εικόνα

Πρώτο τρίτο παίζει καφές, κανέλα, ζύμη και ολίγον από κρέμα. Υπερισχύει το δέρμα σε κάποια παφ και μου καλύπτει τις γλυκές αλλά οκ.
Στο 2/3 παίζουν πιο σκέτες γεύσεις έντονου μαύρου καφέ, κακάο, χώμα, κέδρος και κάποια μπαχάρια βαριά...
ευτυχώς στο 3/3 το σκηνικό μαλακώνει και Κάνει την εμφάνιση του το μέλι με τη κρεμουλα του στην επίγευση με ξηρούς καρπούς όπως καρύδια και Κάσιους.
Σε κάποια σημεία έβγαζε κάτι μεταλλικές νότες που δε μου άρεσαν ιδιαίτερα στο όλο γευστικό προφίλ του...

Ήταν καλό και ως εκεί. Περίμενα πολλά περισσότερα γτ είναι καλή κούτα... 3/5 για αυτό και συνεχίζουμε.
Δλδ θέα Ήρα.
Επίσης παιδιά νομίζω ότι κάποιος εχει μπερδέψει την ψήφο του με την περιγραφή του. Δείτε καλά την περιγραφή της κατάταξης. Τα έχω περιγράψει και με νούμερα για να μη μπερδευόμαστε. 5/5 Δίας και κατεβαίνουμε... ας ενημερώσει εμένα ή τον Τάκη σε προσωπικό μνμ για να διορθωθεί...
These users thanked the author Assos for the post (total 3):
ΤάκηςSvensksigaras
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2021 - Partagas Mille Fleurs

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

στικ #3 TEO DIC 17

τρίτο και τελευταίο performance για το Mille Fleur σ’ αυτό το mass
που ως τώρα μου χάρισε δυο πολύ καλές Αθήναζε φούμες

τρίτη λοιπόν αλλά καθόλου «φαρμακερή» που λένε
αφού κι αυτή η Petit Corona έμεινε στα υψηλά στάνταρ των άλλων δυο
ένα γλυκό και πικάντικο στικ, λίαν ευφρόσυνο και τα μάλα νόστιμο και αρωματικό

ξεκίνησε με κέδρο, μπαχαρικά, δέρματα, και ψημένο ψωμάκι
συνέχισε με μέλι, λουλούδια, καραμέλα, και λίγο αλμυρό μπισκότο
και ολοκλήρωσε με τσίλια, ξηροκάρπια, μοσχοκάρυδα, κανέλες, και ολίγη κρέμα-βανίλια στο τέλος

πανάξια κι αυτό τσιμπάει 4/5, που είναι κι ο συνολικός βαθμός μου στο mass: Αθηνά

οι τρεις φούμες μου βεβαίως δεν είχαν καθόλου από «συν Αθηνά και χείρα κίνει», αφού η θεά δεν ήθελε καθόλου σπρώξιμο
αντιθέτως έλαμψε για μια ακόμα φορά, ως Παλλάδα, Αγέστρατη, Γλαυκώπιδα, Αρεία, Δαμασίππη, Καλίεργος, Αφαία, Νίκη
(μερικά από τα 45 καταγεγραμμένα προσωνύμια της)

George καλή τελευταία εβδομάδα στο mass!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
Mixalis81JuniorSpirosbusa71SvenskafficionadojimAssos
papa was a rolling stone...
afficionadojim
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Φεβ 10, 2021 9:09 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2021 - Partagas Mille Fleurs

Δημοσίευση από afficionadojim »

Εύχομαι σε όλους καλησπέρα και καλή Κυριακή. Νέο μέλος αυτού του φόρουμ, Αποφάσισα να καπνίσω το πούρο στο μπαλκόνι με σηκωμένες τέντες συντροφιά από τον ήλιο και με όλο καινούργιες γλάστρες με νέα φυτά οπότε ίσως γι’ αυτό οι περιγραφές μου να κινηθούν σε μία ποιητική και ανθισμένη διάθεση. Κράτησα και χειρόγραφες σημειώσεις ώστε να μην αφήσω κάποια από τις απόψεις μου εκτός.
Να μη σας κουράσω με όλα αυτά παίρνω από τον υγραντήρα μου το Mille Fleur το οποίο είναι αγορασμένο από το γνωστό Καπνοπωλείο της Νέας Σμύρνης εντός της εβδομάδας. Δε το ανάβω ακόμα και είναι διάχυτα στην ατμόσφαιρα σοκολάτα πιπέρι και μια ιδέα τσίλι και κάποια εσπεριδοειδή. Αρπάζω τη γκιλοτίνα μου το κόβω και εξόρμώ στο μπαλκόνι συντροφιά με ένα φλυτζάνι espresso μετά το φαγητό.
Το άναμμα του είναι υποδειγματικό όπως επίσης και το τράβηγμα.
Στο 1/3 μια κλασσική καλοτραβηγμένη κορόνα με έντονο σώμα τσίλι σοκολάτα δέρματα διάχυτα παντού. Η καύτρα μένει πάνω στο πούρο χωρίς να διαχέεται και απολύτως ισομετρικά. Αργό και πικάντικο κάψιμο με γεμάτες ρουφηξιές. Το αργό κάψιμο συνεχίζεται και τώρα κάνουν την εμφάνιση τους τα ξύλα με το πορτοκάλι που έχει παραμείνει Καθ όλη τη διαρκεία...
Τα λάδια που αφηνει στο χέρι μου είναι αρμονικά και όσο πρέπει
Αρχίζει να μου φέρνει έντονη γεύση από κέικ με λίγο τζίντζερ μέσα.
Έντονες ρουφηξιές στη πορεία για το τέλος του 1/3 και κάπου εδώ ξεκινά και μου έρχεται το ουίσκι δε ξέρω αν είναι απαραίτητα παλαιωμένο ή μη. Δεν έχω αναφέρει καθόλου τη τιμή η οποία είναι κάπου στα έξι ευρώ και το κάνει ένα πούρο ιδιαιτέρως ελκυστικό.
Φτάνω στην απαρχή του 2/3 και ακόμα εγώ προσωπικά να ανακαλύψω τα λουλούδια ίσως να έχω κάνει κάποιο λάθος ;
Τώρα δειλά δειλά ξεκίνησε να μου έρχεται τριαντάφυλλο μαζί με γιασεμί και καμέλιες, μπορεί βέβαια να είμαι και επηρεασμένος από την εικόνα του μπαλκονιού μας..
Αξιοσημείωτο ότι τα πιπεριά και το τσίλι δε φεύγουν επουδενί καθόλη τη διάρκεια του καπνίσματος του πούρου. Το grip πολύ καλό συνεχώς.
Σα κάπως να υποχωρούν τα πιπέρια κ να ανοίγει ένας ακόμη πιο λουλουδένιος δρόμος όσο προχωράω.
Όλα αυτά παράλληλα με ένα παιχνιδιάρικο και συμπαγή καπνό.
Καθόλη τη διάρκεια της φουμας, η στάχτη μένει αμετακίνητη πάνω στο στικ, όποτε είναι και ένα πούρο που προσφέρεται για Long Ashes photos, κάπως μου βάρυνε. Ίσως φταίει η ποικιλία που άλλαξα στο δεύτερο espressaki.
Ξαφνικά εμφανίζεται μπροστά μου ολοκάθαρο τσιζκεικ μέσα στη ρουφηξιά όσο το 2/3 φτάνει προς το τέλος του.
Το ουίσκι κάνει και πάλι την εμφάνιση του ιδιαιτέρως καπνιστό και συνάμα πικάντικο, περιτριγυρισμένο από ξύλο και δέρμα.
Γνώμη μου ότι είναι ένα πούρο που δεν έχει κάτι παραπάνω να σου δώσει όταν αφαιρέσεις το δαχτυλίδι όποτε είναι καλό να καεί ως εκεί και να προχωρήσεις. Το μέλι διάχυτο από την αρχή μέχρι το τέλος. Σίγουρα είναι ένα πούρο που θα ξανακαπνίσω και πάντα θα υπάρχει στο humidor μου.
Βέβαια στο τελευταίο τρίτο ίσως πέρασε παραπάνω αέρας από όσο θα ήθελα και αυτό αλλοίωσε κάπως τις κρέμες του. Κάπου βρήκα και λίγο μέντα αλλά δε μπορώ να το προσδιορίσω ακριβώς.

Αθηνά και για εμένα 4/5 ίσως και 4,5

Καλή συνέχεια και καλή απόλαυση !
These users thanked the author afficionadojim for the post (total 2):
JuniorAssos
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2021 - Partagas Mille Fleurs

Δημοσίευση από sigaras »

Με όλ' αυτά που συμβαίνουν λέω πάλι καλά που έχουμε και τα πούρα. Κυριακή του Τελώνη. Παίρνω πάλι τα βουνά (το έχω βαρεθεί πια το μπαλκόνι) και ανάβω το στικ. Πάλι του 18 αλλά από άλλη κούτα. Ξεκινά στο πρώτο τρίτο με δέρματα και ξηρούς καρπούς. Τραβάει τέλεια. Ωραία, λέω. Συνεχίζει με κρέμες, καφέδες και ζωικές πινελιές. Το τελευταίο τρίτο βγάζει και άνθη και σοκολάτες. Λίαν καλώς μεσιέ assos. 4 στα 5 και αυτό!

Εικόνα
These users thanked the author sigaras for the post (total 2):
JuniorAssos
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2021 - Partagas Mille Fleurs

Δημοσίευση από Assos »

Ευχαριστούμε τον Τάκη ΚΑΙ για την τελική του βαθμολογία που αν συνέχιζε με τα ονόματα της Αθηνάς θα έχανα τη μπάλα με τα στατιστικά!!
Φυσικά και το νέο μέλος μας που ήταν θαρραλέος αρκετά και στη πρώτη του συμμετοχή τα πήγε περίφημα.
Θα ήθελα πολύ να ανέβαζες και μια φωτό...
το mass συνεχίζετε κύριοι και μας κάνει και καλό καιρό για φουμες!
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2021 - Partagas Mille Fleurs

Δημοσίευση από Assos »

Τρίτο στικ για τον οικοδεσπότη του mass αγορασμένο χύμα!

Εικόνα

Το ράπερ μοσχοβολάει ότι ακριβώς δείχνει η φωτό! Μέλι από άνθη αμυγδαλιάς. Αυτό το σαγηνευτικό γλυκό άρωμα!
Στα της καύσης θα είμαι σύντομος με τη καταγραφή γεύσεων γτ δε μπορούσα να κρατήσω σημειώσεις καθότι εργαζόμουν. Κ
Αλλά ξεχωρίζω το δέρμα και το μαύρο πιπερι στο φουλ του, όπως και τον κέδρο που είχε στο πρώτο τρίτο.
Ευτυχώς μαλάκωσε στη μέση και με πιο χαλαρό φουμαρισμα ήρθαν αλμυρές γλυκές γεύσεις όπως μπισκότο, κανέλα, nuts και αυτή η κρέμα των partagas...
Προσθέστε αρκετό τσίλι και τζίντζερ στο τελευταίο τρίτο και κάπως έτσι έγραψε ιστορία το τρίτο πούρο του mass από εμένα...

Εικόνα

Εικόνα

Βαθμολογώ 3,5 με τάση προς Αθηνά!
These users thanked the author Assos for the post:
Junior
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2021 - Partagas Mille Fleurs

Δημοσίευση από sigaras »

Επειδή δεν θα καπνίσω τρίτο στικ ρίχνω το κουκί μου στη θεά τη γλαυκομάτα.
These users thanked the author sigaras for the post (total 2):
JuniorAssos
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”