Mass tasting Δεκέμβριος 2020 - H.Upmann Magnum 46

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Που σας ταξίδεψε το Magnum 46

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Ιαν 01, 2021 8:56 am

Βγήκα μέχρι την πλατεία και γύρισα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Οικογενειακά στο χωριό
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Στο χιονισμένο Μέτσοβο
4
22%
Χριστούγεννα στην Βιέννη
12
67%
Σε πολυτελές σαλέ στις Ελβετικές Άλπεις
2
11%
 
Σύνολο ψήφων: 18
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass tasting Δεκέμβριος 2020 - H.Upmann Magnum 46

Δημοσίευση από Στάθης »

Φούμα #1

Καπνίζω από δικη μου κούτα που ήρθε στα χέρια μου πρόσφατα με κωδικό UEB OCT 19

Εικόνα

Κόβω, ανάβω και ... ιδανικό τράβηγμα και ο καπνός μπόλικος ✌️
Τζίντζερ κόκκινο πιπερι και πουλπιμπελ στο μύλο κάνουν ένα πικάντικο χαρμάνι που μου ανοίγει την όρεξη. Συνοδεύω με Mortlach 16.
Πικάντικο κακάο με λίγο μπαχάρι για την συνέχεια. Το πούρο έχει σώμα από τις πρώτες τζουρες πράγμα που μου αρέσει πολύ. Λεμονοθυμαρο και γλυκά χόρτα αλλάζουν τέμπο στον μέχρι τώρα πικάντικο ρυθμό.
Σμουθιαζει με κρέμες και φρέσκα καρύδια και σαν να μην έφταναν όλα αυτά κανελλώνει και ένα ρυζόγαλο🤓.
Στη μέση πια και το ουίσκι τελειώνει και το πούρο μερακλώνει 💪.
Αλμυρα ξύλα, μια πρέζα βοτάνια διάφορα, μεθυσμένες κρέμες. Ωρε μάνα μου με χει μερακλώσει για τα καλά.
Στο τέλος βαραίνει και άλλο και δίνει και καφέδες μερακλίδικους με μπίτερ σοκολάτα και ξύσμα από πορτοκάλι.
Το κατάπια 🤓

Μπέικη φούμα αδελφέ Μιχάλη.


4,5/5 εύκολα.
These users thanked the author Στάθης for the post (total 8):
SvenskSpirosbusa71harmonicaMixalis81nikos docVr AndreassigarasAssos
Είμαστε για φυλακή
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass tasting Δεκέμβριος 2020 - H.Upmann Magnum 46

Δημοσίευση από Rigelianos »

Σημερινό, μεσημεριανό, στο μπαλκόνι μου!

Εικόνα
These users thanked the author Rigelianos for the post (total 4):
Juniornikos docSpirosbusa71Vr Andreas
Άβαταρ μέλους
Vr Andreas
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 12:45 pm

Re: Mass tasting Δεκέμβριος 2020 - H.Upmann Magnum 46

Δημοσίευση από Vr Andreas »

Εικόνα

Κούτα του ΄19 αγορασμένο από το κέντρο.Το ράπερ έχει ωραία λαδερή αίσθηση, ωραίο χρώμα και λεία υφή. Το σώμα του βγάζει μια μελένια μυρωδιά που προδιαθέτει ότι θα περάσουμε καλά..
Το κόβω με ανυπομονησία. Το τράβηγμα είναι ιδανικό, όχι σφιχτό αλλά ούτε και εντελώς χαλαρό. Η κρύα βγάζει αρώματα γλυκού καπνού. Το ανάβω και το 1/3 ξεκινάει με πιπέρια, ξύλα, χόρτα και όλα αυτά άναρχα τυλιγμένα με μια άγουρη ξινίλα. Ξαφνιάζομαι γιατί το πρε μου έδωσε άλλη εντύπωση και αναστενάζω από μέσα μου και απογοητεύομαι καθώς από τα τελευταία 10 κουβανέζικα πούρα που έκαψα τα 9 ήταν μέσα στην ξινίλα.
Λέω υπομονή και συνεχίζω έχοντας μια κρυφή ελπίδα ότι κάτι θα αλλάξει. Στις επόμενες τζούρες αρχίζουν να αχνοφαίνονται κάποια ελαφριά δέρματα ενώ αρχίζει να καταλαγιάζει η αρχική ξινίλα και να αναδεικνύονται και άλλα κρυμμένα αρώματα. Ένα τραγανό σχεδόν άγλυκο μπισκότο παρέα με μιξ αλατισμένων ξηρών καρπων κάνουν την εμφάνισή τους.

Εικόνα

Η ξινίλα έχει φύγει εντελώς και το πούρο κάνει στροφή 180 μοιρών. Το 2/3 μπαίνει με σοκολάτες, αλμύρες και αφήνει μια λουλουδάτη αίσθηση στη μύτη. Οι ξηροί καρποί έχουν γινει πιο έντονοι με κυρίαρχο το φουντούκι. Ωραίος σμουθιάρικος καπνός.

Εικόνα

Στο 3/3 ρίχνει ένταση και μαλακώνει ακόμη περισσότερο, οι ξηροί καρποί συνεχίζουν αυτή τη φορά παρέα με ελαφρύ κακάο μέχρι το τέλος. Πόλυ ενδιαφέρουσα η 1η δοκιμή, η οποία λόγω πόλυ άναρχου και τρομακτικού ξεκινήματος αρκέστηκε σε μια πολύ ευχάριστη διαμονή στο χιονισμένο Μέτσοβο.
These users thanked the author Vr Andreas for the post (total 3):
Mixalis81Spirosbusa71sigaras
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass tasting Δεκέμβριος 2020 - H.Upmann Magnum 46

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Να ευχαριστήσω κατά σειρά τον Στάθη με την άκρως απολαυστική του φουμα, τον Κωνσταντίνο για το λιαστο M46 στο μπαλκόνι και τον Αντρέα που η Gorda του τραπεζίτη, τον άφησε με έναν ανεκπλήρωτο πόθο για ταξίδι στα εξωτερικά 😃
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass tasting Δεκέμβριος 2020 - H.Upmann Magnum 46

Δημοσίευση από nikos doc »

Απογευματινό με βόλτα, και σχέδια για τσάι infused με farclas 105....
BRE MAR 19, κούτα που έχει πάρει εξαιρετικές κριτικές ήδη.

Εικόνα

Φτάνω στο πάρκο και κόβω. Θέλω να ανάψω σαν τρελός. Σούπερ τράβηγμα, πολύ μέλι από το σώμα, γιασεμί! Κακάο...
Φωτιά και πάρε mix πιπεριών, κρέμα, μπισκότα μελιού. Ταυτόχρονα έχει και μια αίσθηση από πιπέρι με κακάο.
Τσουπ έρχεται και κόσμος, πέφτει από τον ουρανό ένα μπουκάλι Jack....βόλτα στο σκυλοπαρκο σου λέει μετά.....
Του ταίριαξε πολύ το Tennessee, κάτι οι βανίλιες, και οι αλκοολικοί βαθμοί, μέλωσαν το 46αρι. Πικάντικα χόρτα, σαν ρόκα, πιπέρι στην αρχή της τζουράς, όσο κράταγα τον καπνό κακάο και βαριά ζύμη. Το λες πολύπλοκο στα σίγουρα.
Μετά την μέση και προς το κόκκινο δαχτυλίδι έκατσε σε ένα πιο ξυλώδες μοτίβο, ενω έμειναν στο background τα πιπεριά και το κακάο.
Πολύ καλύτερα πήγε με το Jack, παρά με το τσάι.
Στα τελειώματα είχε αίσθηση φρυγανιάς , δημητριακών και δροσερά,αν γίνεται αυτό, πιπέρια.

Πολύ καλή περίπτωση, πιο φρέσκα μου άρεσαν περισσότερο. Ώρα να τα αφήσω ήσυχα.

Βόλτα στην πλατεία πήγα, αλλά Χανιά στο Μέτσοβο χάζεψα.

Φυσικά έχει και συνέχεια!
These users thanked the author nikos doc for the post (total 3):
Mixalis81sigarasAssos
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass tasting Δεκέμβριος 2020 - H.Upmann Magnum 46

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Αφού ευχαριστήσω τον ψηλό μας, για την χτεσινοαπογευματινη, Μετσοβιτικη του φουμα να καταγράψω και γω την δική μου...

Απο αποικία ΤΕΟ ABR 17

Στο pre λίγα πράγματα, light κέδρος και βότανα...

Ξεκινησε με πιπέρι, ξηρούς καρπούς και μετά από τις πρώτες τζούρες, συνοδεία Glenmoragie το γυρνάει σε βότανα και ματζουνια...

Εικόνα

Στη συνέχεια το πούρο απέκτησε ένταση και τσαμπουκά, έβγαλε λιβάνι, τσάι του βουνού, βαριά μπαχαρια και δέρματα, πάντα με την παρουσία ενός πικαντικου από την αρχή background...

Το 3ο μέρος ήταν σίγουρα το πιο απολαυστικό, με πλούσια παλέτα γεύσεων...
Καφές, ρίγανη, γενναιόδωρες δόσεις κρέμας και κακάο...
Κάνα 2 τζούρες μοσχοκάρυδο μετα το δαχτυλίδι της μπραντας μαζί με ξύλο και μαύρο πιπέρι ρίχνουν την αυλαία μιας πολύ ωραίας κουβανέζικης παράστασης...

Τζούρα και συχωριο το 46αρι 😀 Σε 1.5 ωρίτσα μ'εστειλε Βιέννη!
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 3):
Vr Andreasnikos docsigaras
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Mass tasting Δεκέμβριος 2020 - H.Upmann Magnum 46

Δημοσίευση από Tournesol »

Εικόνα

Πρωινή βόλτα Σαββάτου στην λίμνη, παρέα με καφεδάκι και Magnum 46. Πρόσφατη αγορά με στοιχεία LOS FEB 20.

Το σώμα του είναι όμορφο και μυρίζει μέλι και γιασεμί στα κρύα. Ξεκινάει με βρεγμένα ξύλα, τριμμένο καρύδι και κάτι κιτρώδες σαν φλούδα από γκρέιπφρουτ. Άπλετος και απολαυστικός smooth καπνός που δεν με αφήνει παραπονεμένο.

Από την μέση σχεδόν και μετά, ξυπνά από τον λήθαργο των ήπιων του τόνων. Το πιπέρι και πικρό κακάο πρωταγωνιστούν. Χίλια δυό μαντζούνια και βότανα, παρέα με μίγμα πιπεριών. To τελείωμα με αλατισμένη σοκολάτα και καμμένη ζάχαρη.

Αν και φρέσκο, του δίνω αβαβά 5/5 και θα το κλείσω εδώ Μιχάλη.
These users thanked the author Tournesol for the post (total 5):
Vr AndreasΣτάθηςnikos docMixalis81Assos
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass tasting Δεκέμβριος 2020 - H.Upmann Magnum 46

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Η πρώτη ψήφος κατέφθασε εκ Ηνωμένου Βασιλείου, χωρίς πολλά πολλά, ταξιδιαρα και πενταστερη, από τον αδερφό Θάνο...

Εικόνα

Το Magnum 46 αρέσει πολύ λένε τα πρώτα reviews των την Gorda καπνισαντων...

Ζυγωστε και οι λοιποί massiστες να τυχετε του τραπεζίτη την απόλαυση 😀
ΣΚ απλώνεται μπροστά μας...
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 2):
TournesolVr Andreas
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass tasting Δεκέμβριος 2020 - H.Upmann Magnum 46

Δημοσίευση από Rigelianos »

Εικόνα

Σπιτικό!
These users thanked the author Rigelianos for the post (total 3):
Vr AndreasSpirosbusa71Mixalis81
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2630
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass tasting Δεκέμβριος 2020 - H.Upmann Magnum 46

Δημοσίευση από alexandros »

LCD TOURNESOL
MEG JUN 18

Ειναι πολυ καλα στριμμενο και έχει ένα σοκολατι ραπερ που υπόσχεται πολλα.

Μόλις δε το έκοψα και εμφανίστηκε το λακακι στο λαιμό αντε γεια...

Τον κρατάω κάμποσα λεπτά στα χέρια μου και το μπαλαμουτιαζω. Οι μυρωδιές από το κρυο σώμα είναι έντονες με μέλι και σοκολάτα γάλακτος και δεν έχουν καμία σχέση με του πρε που είναι υποτονικες και ίσα που νοιώθω κάτι Βοτανικό αλλά αφήνει μια αλμυρή επιγευση στα χείλια.

Οι πρωτες τζουρες είναι μερικά σοκολατένια λουλουδάκια.
Στις επόμενες θα έρθουν και μερικά βότανα, κολιανδρος και κάρδαμο.

Σιγά σιγά ξεκίνησαν τα ξηροκάρπια με αρχηγό το αμυγδαλο και απο πισω καρυδια και φουντουκια
Σώμα μετριο προς ελαφρυ. Θα το ήθελα 2 κλικ πιο πανω αλλά οκ είναι αρχή ακόμα, θα δουμε στην πορεια ...

Λίγα πιπερακια ήρθαν πριν κλείσει το 1/3 και τα βότανα έγιναν λίγο πιο ζωντανά. Ήρθε και μια καλοδεχούμενη μέντα. Ίσα ίσα να σπάσουν την πολυ σοκολατα.
Δωσαν και ένα κλικ στο σώμα.

Δειλά δειλά προσπαθει να βγει μια κρέμα...
Αν και πιο παλια που το καπνιζα πιο συχνα ειχα μια προτιμηση σε αυτα χωρις το καινουργιο κοκκινο δαχτυλιδι
θυμάμαι ομως κάτι 46ρια (με το δευτερο κόκκινο δαχτυλίδι) που κάπου στην μέση ξεκίναγε μια ασταμάτητη κρέμα και την περιμενω πως και πως.

Το Βοτανικό μπαμπατζιμ που πινω κολλάει ιδανικά με τα βότανα του μαγκνουμ.
Τα γλυκά μπαχαρικά και το ελαφρυ καγιεν δεν είμαι σίγουρος εάν είναι μόνο από το πουρο η και από το χταπόδι...

Το σώμα σίγουρα έχει παρει τα πανω του και έχει βρει τα χαμένα κλικ που ήθελα.

Στην μέση πια έχουν ξεκινήσει και οι πολυ αναμενόμενες κρέμες που κάνουν τρελό κονε με τα πιπερια και τα βότανα.

Ένα δέρμα κάνει δειλά δειλά την εμφάνισή του μαζί με γλυκό κέδρο, ενώ το καγιέν ξεκαθαρίζει ότι είναι από το 46ρι. Έχει και ένα κομμάτι από κανέλα, εχει και μπισκότα, εχει και κακάο και μια βουτυρενια αισθηση

Οπως φτάνω στο πρώτο δαχτυλίδι θυμάμαι κάτι μπουκίτσες σοκολάτα, καραμέλα και καυτερή παπρικα που φτιάχνει ο γαμπρός μου. Είναι σχεδόν ίδιες με τις τζουρες που τραβάω. Απλά εδώ έχουμε και μέντα με κόλιανδρο στην επιγευση που φρεσκαρουν το στόμα.

Ποτε δεν με ενθουσιασαν τα 46ρια. Πολλές φορές δεν μου είπαν τιποτα, γι'αυτό και ποτε δεν κυνηγησα και κουτα, γι'αυτό και δεν έχω στοκ, αλλά το συγκεκριμένο ήταν καλή ζαριά και με έβαλε σε σκέψη για αγορές...

Ευκολα με το σπαθί του έχει ένα 4/5 ...


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author alexandros for the post (total 6):
JuniorPetranTournesolSvenskMixalis81Vr Andreas
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”