Mass tasting Νοέμβριος 2020 - Quai D’ Orsay No.50

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Το Quai που κάπνισα πήγε

Το δημοψήφισμα λήγει την Τρί Δεκ 01, 2020 9:14 am

Αουτ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Δοκάρι και αουτ
2
8%
Δοκάρι
7
29%
Δοκάρι και μέσα
13
54%
Μέσα
2
8%
 
Σύνολο ψήφων: 24
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Mass tasting Νοέμβριος 2020 - Quai D’ Orsay No.50

Δημοσίευση από Tournesol »

Εικόνα

Δεύτερη και τελευταία δοκιμή από δική μου κούτα, με στοιχεία SOU FEB 20.

Πανέμορφη κατασκευή, με γυαλιστερή capa που μυρίζει μέλι και ζάχαρη άχνη. Στο pre έχει νωπή ξυλεία και κάτι από μπισκότο με κανέλα. Ένα κλικ ανεβασμένες εντάσεις σε σχέση με το προηγούμενο.

Από την μέση και μετά ελαφρώς μονότονο.

Η ανατροπή ήρθε στο τελευταίο 1/4 όπου γλυκιές και καραμελένιες γεύσεις έκλεισαν την αυλαία, σκοράροντας κάπου μεταξύ 3-4/5.

Το Νο 50 περνά την γραμμή της άμυνας, εκτελεί το σουτ και... δοκάρι και μέσα!
These users thanked the author Tournesol for the post (total 4):
JuniorSvenskMixalis81Vr Andreas
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass tasting Νοέμβριος 2020 - Quai D’ Orsay No.50

Δημοσίευση από alexandros »

Εδώ στην δεύτερη δοκιμή έχουμε να κάνουμε με κομμάτι που είναι στην κατοχή μου σχεδόν από όταν πρώτο εμφανίστηκαν, από κουτα που σπλιταραμε orismenoi.
Αυτά είχα πρωτοκαπνισει και ήταν άλλα πουρα από αυτά που καπνίζω τον τελευταίο χρονο.

Το πουρο μοσχομυρίζει μόλις το πιάνω στα χέρια μου πριν ακόμα το πλησιασω στην μύτη μου.
Μπισκότο, καφές και μελι

Το κόψιμο φανερώνει το λακακι στο κεφάλι.
Το τράβηγμα είναι τέλειο και στο πρε δίνει βαρυ καφέ.

Ξεκίνησε με καφέ και κάτι πολυ μαλακά ξυλα ενώ γρήγορα μπήκε στο παιχνίδι ένα μαυρο πιπέρι.
Μέλι υπάρχει αρκετό και μια μικρή κουταλιά κρέμα μαζι με μια ζυμη από μπισκότα.

Μια πινελια από άνθη και ένα ξυσμα εσπεριδοειδών στην αρχή του 3/3 θα κουμπωσουν ιδανικά με τον καφέ, τα μαλακα πιπερια και τα γλυκά ξυλα που θα κυριαρχήσουν στο τέλος.

Ωραίο πούρο, ισορροπημένο και πολυ νόστιμο.
Ξεκάθαρα διαφορετικό μπλεντ, μπορεί βέβαια να παιζει ρόλο η συνήθης τακτική των Κουβανών τα τελευταία χρόνια να παρουσιάζουν στην αρχή πουρακλες φουλ έτοιμες για κάπνισμα πραγμα που στην συνέχεια κάπου χάνεται...

5/5 για το συγκεκριμένο...
Συνολική βαθμολογία 4/5 για το 50ρι





Εικόνα



Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author alexandros for the post (total 4):
JuniorSpirosbusa71Vr AndreasSvensk
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
konstadinos23
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 12:50 pm

Re: Mass tasting Νοέμβριος 2020 - Quai D’ Orsay No.50

Δημοσίευση από konstadinos23 »

Φουλ επίθεση απ’ το Quai d’ orsay
Τα έχει ματώσει τα δίχτυα :) :)
Για ελάτε και οι υπόλοιποι, είναι ώρα να βγείτε κ εσείς στο γήπεδο
3 μέρες έμειναν...
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass tasting Νοέμβριος 2020 - Quai D’ Orsay No.50

Δημοσίευση από Στάθης »

Φούμα # 2

Δεύτερη απόπειρα απογευματινή συνοδεία σόδας με φόντο το αγαπημένο φρούτο του αρχηγού :lol:

Εικόνα

Πολύ χαλαρό τράβηγμα άρα πρέπει να το πάω πολύ μαλακά.
Σκούρο βαρύ καφέ και ξυλοπιπερα στο 1/3.
Ρίγανη ξερή και ελληνικός καφές για τη συνέχεια. Το πάω στα όρια του σβησιματος αλλά και πάλι δεν μπορεί να κρατήσει τη μπάλα στα πόδια του.
Ξερα χόρτα και πικρό ξύλο κυριαρχούν στο 2/3.
Έτσι πάει μέχρι το τέλος δυστυχώς. Έπεσα σε κακό στικ :cry:

2/5 για αυτό και 3/5 η τελική μου βαθμολογία.
These users thanked the author Στάθης for the post (total 4):
Mixalis81Vr Andreaskonstadinos23Svensk
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass tasting Νοέμβριος 2020 - Quai D’ Orsay No.50

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Μπαίνω και γω στο 2ο ημίχρονο του mass με στικ παλι αγνώστων στοιχείων, μετά την ασθενική πρώτη φουμα όπου σπάσαμε τα δοκάρια αλλά η μπάλα δε κούνησε πλεκτό...

Μέλι και ζύμη στο ζεσταμα...

Μετά το εναρκτήριο λάκτισμα, δημιούργησε καλές φάσεις με ζύμη, καφέ μερακληδικο και ελαφριά μπαχαροπιπερα.
Έχοντας την κατοχή της μπάλας πλέον, πιέζει με κέδρο, μέλι και κακαομαζα...

Εικόνα

Η πίεση φέρνει το γκολ της ισοφαρισης, η ομάδα παίζει στρωτή μπάλα πλέον κι ο προπονητής βρέχει τα χείλη του με Glenfarclas 12αρι..
Πιέζει για την ανατροπή με φουλ επίθεση από κρέμα ζαχαροπλαστικής και μπισκότα βουτύρου...
Άψογους συνδυασμούς του καφέ, με καρύδια και χαμένο τετ α τετ με καραμέλα...
Όσο κι αν προσπάθησε μέχρι την λήξη με ξύλα, κανέλα και πιπέρι μαύρο, δεν κατάφερε να σκοράρει 2ο και να κλέψει το ματσάκι...

Εικόνα

Ωραία φουμα, απολαυστική και χορταστική, 4/5 γι το συγκεκριμένο αλλά 3/5 στο σύνολο, not bad!
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 5):
ΤάκηςJuniorVr Andreaskonstadinos23Svensk
manosp3
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2020 8:47 pm

Re: Mass tasting Νοέμβριος 2020 - Quai D’ Orsay No.50

Δημοσίευση από manosp3 »

Εικόνα

Έχω καιρό να κάνω πούρο μιας και ο καιρός εδώ Σκωτία δεν μου το επιτρέπει. Παρόλα αυτά σήμερα αν και έχει 5 βαθμούς έχει ήλιο και είπα να βγω στο πάρκο να κάνω το πούρο του μαςς.

Εμφάνιση για πασαρέλα, με ομοιόμορφο σκούρο καφέ ράπερ χωρίς ψεγάδι. μυρίζει μέλι με κεδρο στο πρε και μπαίνω σε μουντ.

1/3: γλυκό, πολύ γλυκό με κρέμες και μπισκότο και πράλινα από το πρώτο παφ. Ελάχιστο πιπερακι μαζί με κέδρο έτσι για να δώσει λίγο σώμα και να δέσει τις γεύσεις.

Εικόνα


2/3 γίνεται ακόμα πιο γλυκό (τι φάση?) Με μέλι να καλύπτει όλο τον ουρανίσκο και με κέδρο στο ρετροχαλι. Δεν άλλαξε σε όλο το 2/3 αλλά δε με χάλασε.

Εικόνα

3/3: βαραίνει λίγο αλλά δε χάνει το μελενιο χαρακτήρα του. Δέρμα, κεδρος, μέλι και λευκο πιπέρι είναι παρών. Και κάπου εκεί στα μισά του 3/3 πετάει ένα περγαμόντο και σε συνδιασμό με το μέλι θυμίζει γλυκό του κουταλιού περγαμόντο 🤯

Εικόνα

Ρε σεις, τι πούρο ηταν αυτό! 5/5 δαγκωτο και μέσα στο τοπ 10 της χρονιάς σίγουρα. Πάγωσαν τα δάχτυλα μου, παγωσα και γω αλλά το πήγα μέχρι τέλους. Αν μπορέσω θα κάνω και δεύτερο αύριο να δω αν πέτυχε ή αν έτυχε.

Σημείωση 1: πρέπει να πάρω κούτα.
Σημείωση 2: έχουν εμφανιστεί και μαϊμού Quai στην Αμερική πράγμα ανήκουστο για "φτηνό" πούρο.
These users thanked the author manosp3 for the post (total 8):
Spirosbusa71konstadinos23ΤάκηςRigelianosPetranMixalis81nikos docSvensk
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass tasting Νοέμβριος 2020 - Quai D’ Orsay No.50

Δημοσίευση από suleygiannis »

Δοκιμή Τρίτη
UBM JUL 19
LCD Στάθης

Τρίτη δοκιμή του πούρου του μήνα, για να δούμε πως θα πάει μιας και έχει αδύναμο αλλά ωραίο πρε με κάτι σαν κέηκ βανίλιας. Τράβηγμα ιδανικό.
Ξεκινάει με φουλ ξηρών καρπών μαζί με μεταλλικά στοιχεία. Προχωρώντας αν το καπνίζω γρήγορα έχει κάποιες καρφίτσες, μάλλον λόγω νεότητας, οπότε αραιώνω τις τζούρες.
Το πούρο έχει μια ωραία επίγευση κρέμας ενώ σε κάποιες τζούρες μου δίνει την εντύπωση νερωμένων γεύσεων. Συνοδεύω με ρούμι για να μην σκεπάσει τις γεύσεις του, μιας και το σώμα είναι μεσαίας έντασης.
Εικόνα

Συνεχίζει με αλατισμένα φιστίκια ενώ μου δίνει και νότες καραμέλας. Ευτυχώς οι καρφίτσες έχουν προ πολλού εξαφανιστεί. Δίνει και ιδέες κρέμας και ζάχαρης άχνης και έτσι κυλάει.
Η κατασκευή του είναι πραγματικά άριστη και κάνει μία ολόκληρη στάχτη χωρίς προσπάθεια.
Στάθη σε ευχαριστώ, ήταν καλό και του βάζω 3 – 3,5/5.
Περίληψη και επίλογος: έκαψα 3 διαφορετικά από τρεις διαφορετικούς κωδικούς. Τα πούρα όμως είχαν εντυπωσιακές ομοιότητες και κοινά στοιχεία ενώ όλα κινήθηκαν στο 3-3,5/5. Η ψήφος μου θα πάει στο 3/5. Γενικά το πούρο δεν το λες κακό σίγουρα αλλά δεν είχε το κάτι παραπάνω που θα σε τραβήξει και θα το βάλει στο μόνιμο rotation. Έχω ακόμα μισή κούτα και ελπίζω με τον καιρό να μου αλλάξει γνώμη. Δεν το πολυβλέπω αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 4):
JuniorΣτάθηςMixalis81Svensk
Ρε μαν ρε μπρο
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass tasting Νοέμβριος 2020 - Quai D’ Orsay No.50

Δημοσίευση από Rigelianos »

Καλησπέρα!

Έκαψα 4 για το mass, μα...

Εμφανισιακά είναι πανέμορφο πούρο, με ωραίο δαχτυλίδι, έξοχη κατασκευή και "κάθεται" ωραία στο χέρι.
Τράβηγμα υποδειγματικό ενώ η καύση τέλεια χωρίς την ανάγκη της παραμικρής διόρθωσης.

Κρύο αλλά και στη συνέχεια, όταν το άναψα, κήποι, γρασίδια, χόρτα, όλα υψηλής ποιότητας μεν αλλά επίπεδα. Τίποτα δεν άλλαζε, τίποτα άλλο δεν βρήκα, ούτε καν στο background, σε κανένα από ατ τέσσερα. Κρίμα για ένα πούρο με τεχνικά χαρακτηριστικά που αγγίζουν το benchmark.

Σε κάθε περίπτωση, ένα τίμιο 3 στα 5!
These users thanked the author Rigelianos for the post (total 2):
JuniorSpirosbusa71
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Mass tasting Νοέμβριος 2020 - Quai D’ Orsay No.50

Δημοσίευση από harmonica »

Η ομάδα το τελευταίο διάστημα είναι σε φόρμα,οπότε κατεβαίνει στο γκαζόν με φουλ διάθεση για νίκη...

Οργανώνω κατάσταση μεσημεριατικα μετά από πόσο καιρό,που και εγώ δεν ξέρω από πότε,βάζω τα νησιώτικα για υποστήριξη και ανάβω το μασατο ρομπουστακι αφού το εξάντλησα στο στέγνωμα ένα μήνα περίπου...

Εικόνα
1ο λεπτό και οι παίκτες ανταλλάσουν πασουλες με σχετική άνεση.Ο αντίπαλος παίζει εντός έδρας και φαίνεται ότι πατα καλύτερα στο γήπεδο..

Πρώτες τζουρες ελαφριά πιπέρια με λίγη κρέμα, ξυροκαρπι και κάτι που θυμίζει ρίγανη τριμμένη.Νοτ μπάντα,η καύση μόνο έχει ένα θεματακι,μάλλον λόγω υγρασίας..

Πλησιάζουμε στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου και στο κέντρο παίζεται ο αγώνας.Οι εστίες είναι ανέπαφες και οι τερματοφύλακες πίνουν καφέ,χασμουριουνται και βγάζουν σελφι στο ινστα....

Φθάνουμε σχεδόν τα μέσα και το στικ κατά ένα περίεργο λόγο δεν έχει αλλάξει παρά μόνο λίγη σοκολάτα και λίγο πιο έντονη κρέμα.Γενικά κινείται στην μετριότητα.Η καύση τα ίδια χάλια,3-4 τζουρες και μετά πυρώνει...

Είμαστε στο 75' το σκορ είναι 0-0 ευκαιρίες δεν υπάρχουν,οι οπαδοί αρχίζουν και κάνουν πηγαδάκια, σταματάνε τα πολλά συνθήματα και το κλίμα γίνεται κάπως υποτονικό...

Φθάνουμε στο τρίτο τρίτο το στικ δίνει πόνο σε μένα δυσκολεύοντας με ακόμα και οι γεύσεις το ίδιο υποτονικές με φουλ του ξηρού καρπου και χορταρικο...

Καθυστερήσεις στο 92 γίνεται η πρώτη σοβαρή φάση σε όλο τον αγώνα καθώς γίνεται μια κόντρα στο κέντρο ο αμυντικός πάει να την διώξει και κτυπαει στο κεφάλι του συμπαίκτη του και από το πουθενά πετάγεται ο Κούλης, μπαίνει στην περιοχή και βαράει ο μ@λακας έναν μυτο και η μπάλα γλύφει το δοκάρι...το πίσω που κρατά τα δίκτυα και σπάει την κάμερα του φωτογράφου....

Τέλος ένα στικ σχεδόν αδιάφορο με δυσκολία καύσης ξεκάθαρα και με γεύσεις ξεθωριασμένες,με σώμα ούτε μεσαιο και σχεδόν μονοδιάστατο με μικρά ξεπεταγματα..

Δοκάρι και άουτ λοιπόν.

Εικόνα
These users thanked the author harmonica for the post (total 5):
JuniorMixalis81ΣτάθηςΤάκηςSvensk
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Giorgos1985
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 7:28 pm

Re: Mass tasting Νοέμβριος 2020 - Quai D’ Orsay No.50

Δημοσίευση από Giorgos1985 »

Καλησπέρα και από μένα δοκιμή δεύτερη στη ΝΑ Μεσόγειο :(
Εικόνα
Στο πρε ένα αδιάφορο χορτάρι και αυτό όπως και το πρώτο ελαφρώς αραιοστριμένο όχι ενοχλητικά όμως.
Ξεκινάει το 1/3 με σοκολάτα ενώ συνεχίζει με ωραία ζαχαρίτσα.Γλυκά ξεκίνησε το άτιμο ενώ συνέχισε με δέρμα και λίγο μαύρο πιπέρι.
2/3 με σταφίδα λίγη πρέζα αλάτι και καρύδια
3/3 άρχισε με καφέ συνέχεια με κέδρο ενώ προστέθηκε ψωμί και λίγο κόκκινο πιπέρι
Εικόνα
Πολύ καλό και το δεύτερο τεμάχιο του mass και δεδομένου ότι με έκανε να ξεχάσω για λίγο που βρίσκομαι ένα άνετο 4/5. Άρα συνολικός βαθμός 4/5!Δοκάρι και μέσα στο πλεχτό!!
These users thanked the author Giorgos1985 for the post (total 4):
Spirosbusa71ΣτάθηςΤάκηςSvensk
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”