Mass Tasting Σεπτέμβριος 2020 - Cohiba Siglo II

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Με το Siglo II έκλαψα:

Το δημοψήφισμα λήγει την Πέμ Οκτ 01, 2020 4:04 am

τα λεφτά μου
1
6%
δεν έκλαψα
4
22%
λίγο αλλά έκατσα
9
50%
από χαρά
4
22%
για πάρτη του
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 18
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2020 - Cohiba Siglo II

Δημοσίευση από Petran »

ο μεσιέ Στάθης ξεκίνησε τη φούμα του διστακτικά αλλά στο τέλος η Ινδιάνα εν μέρει τον αποζημίωσε
στον αντίποδα ο φίλος Γιώργος έμεινε μόνο στις υποσχέσεις
η δεύτερη προσπάθεια του Τάκη πήγε στο βρόντο με τον Γιάννη να βγάζει verdict ότι είναι θέμα χρόνου

η περιπέτεια της Ινδιάνας συνεχίζεται...

Εικόνα
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
manosp3
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2020 8:47 pm

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2020 - Cohiba Siglo II

Δημοσίευση από manosp3 »

Εικόνα

Εικόνα

Μάιος 2020 η Ινδιάνα, από εμφάνιση σκίζει, κατασκευή καταπληκτική που ρουφάει υποδειγματικά.

Γενικά να πω ότι τα αποφεύγω το Κοχιμπα γιατί όπου ακούς πολλά κεράσια...

Στο ζουμί τώρα ... φουλ στον κέδρο, δερμα με μερικά μπαχάρια, και καρυδάκι στο υπόβαθρο.
Δυστυχώς ήταν νέο και αυτό φαινόταν αφού η αμμωνία έκανε πάρτυ από τη μέση έως το τέλος. Επίσης έλειπε κάποια πολυπλοκότητα αλλά εκτίμησα ότι το σώμα ήταν πλούσιο, η καύση ήταν τέλεια και η στάχτη λευκή και συμπαγής.

Γενικά είναι ακριβή η άτιμη και σίγουρα σε αυτά τα λεφτά βρίσκεις κάτι καλύτερο και μεγαλύτερο πιστεύω.

Έχω άλλο ένα αλλά είναι και αυτό από την ίδια κούτα και δε ξέρω αν αξίζει/προλαβαίνω να το καψω
3/5 για μένα η συγκεκριμένη..
These users thanked the author manosp3 for the post (total 3):
PetransigarasSvensk
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2020 - Cohiba Siglo II

Δημοσίευση από harmonica »

Ας γράψω και εγώ για το πουρακι του μήνα...
Εικόνα

Έκανα 2 στικ από διαφορετικά μαγαζιά 😜 και τα 2 ταλε κουφαλε...

Ξεκίνησαν ήπια με ταμπάκο και ξύλα αλλά πολύ στο λαου..
Σχεδόν στην μέση πέταξαν τζουρες με καφέ,ξυροκαρπια και κρέμα,αλλά όχι κάτι αξιοπρόσεκτο για να αφήσεις αυτό που κάνεις και να αφοσιωθείς σε αυτό..

Το βου μέρος ήταν και το καλύτερο γιατί στο τρίτο κλαφτα μάνα,ξινιλες,πικριλες και σβησιματα.

Αηδε μου λυπάμαι πραγματικά που το αμαυρώνω έτσι αλλά ήταν για κλάματα..
Σε ευχαριστώ όμως που μου το θυμισες μετά από πολλά χρόνια και που δεν θα το ξανακουμπησω ποτέ σαν τις πανατελες ή τον 1 πχ..

Η τιμή του δε δεν χωνεύεται με τίποτα για την διάρκεια και κυρίως την απόδοση του..
These users thanked the author harmonica for the post (total 6):
sigarasJuniorSpirosbusa71Svensknikos docPetran
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2020 - Cohiba Siglo II

Δημοσίευση από Junior »

Η μέρα ξεκίνησε και τελείωσε με πούροΕικόνα. Το πρωί Habaneros και το βράδυ Siglo ll. Ωραίο πούρο, μου άρεσε. Με βελουτέ wrapper και σοκολατί χρώμα. Αν και σχετικό σφικτό τραβούσε μια χαρά. Με ανυπομονησία το κόβω και τραβάω απανωτές τζούρες. Παφ πουφ ντουμανι καπνό και χαμόγελο στα χείλη. Με κέρασε κάτι κρέμες αλμυρές, που πρώτη φορά συναντώ σε πούρο. Συνεχίζει με έντονα ξύλα κέδρου και γλυκές επιγεύσεις, παντεσπάνι για την ακρίβεια. Έντονο και smooth προφίλ. Νόστιμα καρύδια και μια νότα σοκολάτας. Αφουγκράζομαι το πώς καίγεται και μου αρέσει ο ήχος του, χρατς....Προς μέση χορεύει ανατολίτικους αμανέδες με λίγα μπαχαρικά και κακάο αλλά η αίσθηση του κέδρου επικρατεί και πάλι. Από δω το πάει, από κει το πάει πάλι στα καρύδια και στη σοκολάτα καταλήγει. Το άφησα να χαλαρώσει λίγο και μου ψιθύρισε ξανά τις πρώτες-πρώτες αλμυρές κρέμες του. Μυρίζει υπέροχα ρε παιδιά, σα να ψήνετε κέικ. Το πούρο με ιντριγκάρει και κρατιέμαι να μην το τελειώσω. Η τιμή του πονάει λίγο αλλά με αποζημίωσε και θα το ξαναπροτιμήσω. Βάπτισμα πυρός από την Ιντιάνα που γίναμε καλοί φίλοι και δε με άφησε ανικανοποίητο. Τολμώ να πω ότι σε ορισμένα σημεία μου θύμισε πολύ ένα αγαπημένο μου πούρο, που έχω γράψει και γι'αυτό....Vequeros Tapados. Ίσως να απατώμαι αλλά κι εκείνο ήταν τόσο υπέροχο, αλμυρό-γλυκό και γρασιδάτο. Τι να πω, μου έκανε κεφάλι ίσως και μπέρδεψα τ'αυγα και τα πασχάλια. Συμφορουμίτη Petan η επιλογή σου με κέρδισε και θα βάλω ένα ωραιότατο 4αρι. Η πρώτη επαφή με Cohiba ήταν άξια της φήμης της.

Εικόνα
These users thanked the author Junior for the post (total 5):
Spirosbusa71PetranΤάκηςsigarasSvensk
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2020 - Cohiba Siglo II

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Ήρθε και εμένα η ώρα μου
Δεύτερη επαφή με την Ινδιάνα πρώτη με το συγκεκριμένο
Το πρώτο στικ που είχα κάνει ήταν το robusto στον ταχυδρόμο από το ψηλό αγόρι και παραμιλουσα μαζί του κάτι το οποίο σημαίνει ότι ο πήχης είναι ψηλά
Το συγκεκριμένο στικ αγοράστηκε από το κέντρο με στοιχεία

Εικόνα
Και σύμφωνα με τις γραφές εδώ μέσα με προδιαθέτει θετικά για κάτι πολύ καλό
Απο εμφάνιση και κατασκευή παίρνει oscar

Εικόνα
Στο πρε μου προσφέρει μπόλικο γρασίδι
Με το άναμμα με υποδέχτηκε γρασίδι ολίγον απο πιπέρι αρκετός θα έλεγα κέδρος καραμέλα και λίγο βούτυρο που κράτησαν για όλη τη διάρκεια του πρώτου τρίτου
Στο δεύτερο μέρος το πιπέρι και η καραμέλα παραμένουν ενώ προστίθεται καρύδι και λίγο δέρμα

Εικόνα
Να σημειωθεί ότι καίγεται και τραβάει υποδειγματικά
Για το φινάλε έχουμε άλλη μια αλλαγή σκηνικού το πιπέρι σταθερά εκεί αλλά το πούρο γίνεται αρκετά ξυλοδες με λίγο δέρμα και αρκετές δόσεις από κίτρο
Εικόνα
Δεν θα πω ότι δε μου άρεσε αλλά δε με τρέλανε κιόλας ο πήχης από τον ταχυδρόμο ήταν πολύ ψηλά με την τιμή του δε θα ασχοληθώ καθόλου
Κάποια στιγμή στο μέλλον πιστεύω ότι θα το ξανακάνω
3/5 από μένα
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post (total 5):
JuniorPetranΤάκηςsigarasSvensk
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2020 - Cohiba Siglo II

Δημοσίευση από Rigelianos »

Καλησπέρα!

Έκαψα 3 πανέμορφα, αγορασμένα από 3 διαφορετικά μαγαζιά, για το mass!Σε όλα, κατασκευή, τράβηγμα και καύση υπεράνω κριτικής.
Κρύο τράβηγμα με γρασίδια βασιλικών κήπων, μπαχάρια αρχοντικά και λίγο πλην εξαιρετικότατο δέρμα.

Ανάβω και όλα καλά: Προστίθενται μερακλίδικοι κήποι, σοκολάτες κορυφαίες ενώ το δέρμα ανεβαίνει. Αυτά... Άντε να βγούνε λίγα καταπληκτικά λουλουδάκια. 

Μονότονο, μεν, κορυφαίας ποιότητας παντού, σε αισθήσεις, μυρωδιές και technicalities, δε!
Δεύτερη ανάγνωση:
Κορυφαίας ποιότητας παντού, σε αισθήσεις, μυρωδιές και technicalities, μεν, μονότονο δε.

Δεν φτάνει το 5, ένα πάρα πολύ άνετο 4 στα 5 από μένα!

ΥΓ: Φανταστική και ευρηματικότατη η κλίμακα αξιολόγησης!
These users thanked the author Rigelianos for the post (total 3):
ΤάκηςSpirosbusa71Petran
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2020 - Cohiba Siglo II

Δημοσίευση από Petran »

2 τριάρια (manosp3+Spirosbusa71) και 2 4άρια (Junior+Rigelianos) not bad για το siglo II

όσο για τον Σπύρο...δε θέλει να το βλέπει ούτε ζωγραφιστό

σπεύσατε...κατάθεση δελτίων μέχρι Τετάρτη μεσάνυχτα!!! 8-)

Εικόνα
These users thanked the author Petran for the post:
Rigelianos
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2020 - Cohiba Siglo II

Δημοσίευση από nikos doc »

Δεύτερη , μεσημεριανή, καφεδατη, βορεινή και φρέσκια.....αφού αυτά δεν μένουν, όπως μου είπε ο μαγαζάτορας...

Εικόνα

Στα ζουμί, πανέμορφη με Claro χρώματα, τέλειο τύλιγμα , τράβηγμα και τα συναφή.
Κρύο ελαφρύ, λίγο καφέ, λίγο χόρτο, λίγο μέλι.
Φωτιά και παίζει κακάο, τζίντζερ , κάτι πολύ φλόραλ, μέλι και βανίλια. Τα ψάχνω λίγο αλλά είναι εκεί.
Καμία σχέση με την πενταετίας και εξ´αγχειστιας αδερφή της.
Στην μέση έρχεται λίγο κρέμα λεμόνι, πιπεράκι φρέσκο για φτέρνισμα στην μύτη, αλλά και σοκολάτα σκούρα με μια δόση γάλα.

Μετά την μπαντα τα πράγματα δυσκολεύουν, χάνεται το ζουμί και μπαίνει σε mood άσε με ήσυχη, πικρό καφεδάκι, ξύλο, πιπέρι αλλά ευγενικό, μια πάστα ελιάς , κάποια βαριά ώριμα φρούτα.

Σίγουρα ήθελε χρόνο, αλλά εγώ ήθελα να την κάψω τώρα! Και αυτό έχει σημασία . Δεν έκλαψα τα λεφτά μου σε κανιά περίπτωση και σίγουρα έχυσα ένα δάκρυ λιγοστό..... μάλλον για 3 η νεαρά....

Όποτε με 3 και 4 βγαίνει 3,5 αλλά θα το ρίξω στο 3 , μιας και δύσκολα θα βρεις στην πιάτσα ξανά πεντάχρονο....είπαμε, αυτά δεν μένουν 8-) 8-)
These users thanked the author nikos doc for the post (total 3):
SvenskJuniorPetran
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2020 - Cohiba Siglo II

Δημοσίευση από Tournesol »

Πετρή, θα σταθώ στο σκονάκι μου και δεν δώσω δεύτερη ευκαιρία στην μικρή Ινδιάνα. 2/5 για μένα και άντε να δούμε που θα κάτσει η μπίλια. 8-)
These users thanked the author Tournesol for the post:
Petran
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Greekos
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 11:03 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2020 - Cohiba Siglo II

Δημοσίευση από Greekos »

Εικόνα

Κρύο αλλά θα βγούμε να κάνουμε την Ινδιάνα του Πετράν!!
URL Sept 18 χύμα αγορά.
Μύτη νόστιμη στάχυ, μπισκότο, ξύλο

Φωτιά δίνει και ξυροκαρπι, λίγο χόρτο, και μια γλύκα.
Φτου...... Στουμπομενο.
Λίγο μασάζ κ λίγο να βοηθήσει ο μανιτου μπας και στρώσει.

Πρώτο τρίτο με δύσκολο το τράβηγμα κ αδιάφορο το μικρό σιγκλο.

Δεύτερο τρίτο έχουμε πιο γήινα πράγματα και αρκετό χόρτο και στάχυ.



Εικόνα

Μόλις έβγαλα την μπάντα ανασαίνει.... Ήταν σφικτή η ζώνη.
Το τρίτο μέρος ήταν το καλύτερο του αλλά αρκετά μονότονο. Γεύσεις ίδιες και μέτρια πράγματα. Με κούρασε αρκετά.

Σόρρυ αλλά 2/5 από μένα
These users thanked the author Greekos for the post (total 2):
PetranSvensk
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”