Mass Tasting Ιουνιος 2019 - Cuaba Divinos

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Πως σας φάνηκε ο ζουμπάς??

Το δημοψήφισμα λήγει την Δευ Ιούλ 01, 2019 6:12 pm

Για τον βυθο παρέα με τα φύκια!
1
5%
Λιγο πριν τον φάνε τα ψάρια.
4
21%
Επιπλέει.
6
32%
Κολυμπάει λεμε!!!
7
37%
Όμορφο μακροβούτι!
1
5%
 
Σύνολο ψήφων: 19
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Mass Tasting Ιουνιος 2019 - Cuaba Divinos

Δημοσίευση από Haris »

Ευχαριστώ για την συμμετοχή κυριοι!!!
Ο ζουμπας φαίνεται οτι πάει σχετικά καλα στην βαθμολογία αλλα Κυριοι με μονο 6 ψήφους νομιζω το σνομπαρετε το μικρό!!!!

Για περάστε μικροί μεγαλοι, παλιοι και νεοι κοπελλες και αντρες!!! Για περάστε!!!
Giorgos1985
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 7:28 pm

Re: Mass Tasting Ιουνιος 2019 - Cuaba Divinos

Δημοσίευση από Giorgos1985 »

Απογευματινό φρέντο στο μπαλκόνι μιας και βρήκα καλό καιρό βγήκα μετά τις βροχές σαν το σαλιγκάρι και τι καλύτερο από το mass του μήνα?Ανά χείρας το divino λοιπόν και ξεκινάμε!Μετά το κόψιμο και στα κρύα μου φάνηκε ολίγον δυσκοίλιο και μπήκα στον πειρασμό να το κόψω λιγάκι το ποδάρι αλλά δεν ήθελα να το χαλάσω το κομψοτέχνημα.Στο pre έβγαλε κάτι από άνθη και μπαχαρικά ενώ με το άναμμα και με το που πήρε μπρος κέρασε καφέδες και ξηροκαρπια προεξάρχοντος του καρυδιού στη συνέχεια κρεμουλα και κεράσι για να τελειώσει με τσάι και γη
Εικόνα

Εικόνα
Το τράβηγμα ήταν σφιχτό καθ'όλη τη διάρκεια αλλά σε γενικές γραμμές μου άρεσε πολύ 4/5 λοιπόν από μένα!Κολυμπάει λέμε ο ζουμπάς Χάρη!
These users thanked the author Giorgos1985 for the post (total 2):
Spirosbusa71Haris
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Ιουνιος 2019 - Cuaba Divinos

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Επιτέλους βρήκα ευκαιρία να καπνίσω το πούρο του μηνός....
Να τονίσω ότι δεν είμαι φαν της μάρκας, έχω καπνίσει ελάχιστα μόνο Divinos και τπτ άλλο! Δεν έτυχε...ισως να τα σνομπάρω κι ολας λόγω ότι δε μου αρέσουν τα perfecto εμφανισιακά...Anyway
Αγνώστων στοιχείων στικ, αγορασμενο από γνωστό καπνοπωλη της Θεσσαλονίκης :lol:
Εικόνα
Ψημένη ζύμη και ελληνικός καφές στο καλωσόρισμα...τράβηγμα ξουραφι!
Δέρμα μπόλικο, πιπέρι, γλυκός κέδρος και βανίλια...κατι σε κρέμα μετά για αρκετή ώρα...
Εικόνα
Στη μέση έγινε απίστευτα απολαυστικό και σμουθ, γιατί μια κάψα την είχε στο ρετροχαλι μέχρι εκείνη την ωρα...Συνέχισε με κανέλα, 2 τζουρες μανιτάρι, δέρμα ξανά και τελείωσε στο 45 λεπτό με κάτι τρομερά ευωδιαστα μπαχαρια...
Εικόνα
Δε προβλέπω να καπνίσω και δεύτερο για να μαι ειλικρινής...Οπότε Χάρη μου....
Για το συγκεκριμένο έχω να πω ότι ήταν το καλύτερο Divinos που εχω καπνίσει...Αν και κοντοχοντρο, κολυμπάει σα τον Michael Phelps! 4/5
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 5):
Spirosbusa71radamanthyssuleygiannisχεντυ κοντουHaris
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Ιουνιος 2019 - Cuaba Divinos

Δημοσίευση από Στάθης »

Φούμα #1

Άγνωστου Πατρός αγορασμένο χύμα από το κέντρο προ λίγων ήμερων... Έχει τις παραπανίσιες υγρασίες του αλλά δεν προλαβαίνω να τα αφήσω στο μουσκιο...

Εικόνα

Ανάβω.. Δεν... Ξανά ανάβω... Δεν... Κόβω μπροστά... Ανάβω...Δεν... Εργαλείο κολονοσκοπησης εν δράση... Ουφφφ

Επιτελούς καπνός 8-)

Σκοτεινό με βαριές γεύσεις συνόδευσε πίτσα μαργαρίτα και κόκα λάιτ παρέα με κολλητό και χαλαρή κουβέντα...
Κακάο, καφέδες, φουντουκι,μαρμελάδα δαμάσκηνο λίγες από τις γεύσεις που έπιασα... Μου άρεσε αλλά δεν με ενθουσίασε... Ίσως και με την όλη διαδικασία μέχρι να βγάλει καπνό να χαλάστηκα λιγάκι... Πήγε να Βγει Στουμπίνο από Ντιβίνο άλλα το έσωσε στο 90+...

3/5 για αυτό και θα επανέλθω
These users thanked the author Στάθης for the post (total 2):
ΤάκηςHaris
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
radamanthys
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 23, 2018 12:04 am

Re: Mass Tasting Ιουνιος 2019 - Cuaba Divinos

Δημοσίευση από radamanthys »

LCD Tarandino
Ο ζουμπάς κάηκε πρωί με συνοδεία φραπεδούμπας στο μπαλκόνι. Έχω κάψει σχετικά λίγα όσο θυμάμαι και αυτό μάλλον είναι το 5ο-6ο. Μέχρι τωρα δε με είχε εντυπωσιάσει και το μόνο που θυμάμαι ήταν δύσκολο τράβηγμα και ξυλοπίπερα. Αυτός εδώ όμως ήρθε να τα αλλάξει όλα! Το stick είναι χορηγία του φίλου Αρη αγορασμένο από τας Ελβετίας.

Εικόνα
Κόβω και στα κρύα δίνει άχυρο, χόρτο και μέλι. Τα χείλη μενούν αλμυρά.
Καλό σημάδι αυτό λέω. Ανάβω και τραβάει καλά για perfecto και δη small.

Εικόνα
Στην εισαγωγή το πήγε πολύ καλά το γράμμα δίνοντας αμύγδαλα, φουντούκια, μπαχάρια και κανέλα. Στη μύτη μου έδινε μια δυνατή παλιατζούρα. Συνέχισε έτσι στη μέση με τα φουντούκια τα αμύγδαλα και λοιπά, μεστά ξηροκάρπια μαζί με καφέ. Η παλιατζούρα πέρασε και στην παλέτα αφήνοντας δυνατή επιγεύση. Περιγράφοντας την θα έλεγα κάτι μεταξύ βρεγμένης γης και μανιταριού.


Εικόνα
Συνέχισε έτσι μέχρι του τέλους, μόνο που δυνάμωσαν οι καφέδες. Μου άρεσε πολύ αυτή τη φορά. Άρη ευχαριστώ για τη χορηγία. 4/5 από μένα.
These users thanked the author radamanthys for the post (total 2):
suleygiannisTarandino
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mass Tasting Ιουνιος 2019 - Cuaba Divinos

Δημοσίευση από Svensk »

Είχα κάποια χρόνια να το κάψω αυτό το πούρο με το ιδιαίτερο σχήμα. Η αιτία:
Ποτέ δεν μου άρεσε αυτό το κάτι σαν μανιταριλα που βγάζει μετά τις πρώτες τζούρες.
Αγορασμένο από Ελλάδα και καπνισμένο με συνοδεία ελληνικού καφέ σε μια καφετέρια της Λάρισας.
Πολύ δύσκολο να βάλω μια ταμπελίτσα στο πρε: λίγο σοκολάτα γάλακτος ίσως.
Οι πρώτες τζούρες ήταν σαν να έβαλα το κεφάλι μου μέσα σε καζάνι με αλεσμένο καφέ. Καλό!
Αρκετό κέδρο, λίγο δέρμα, και μια βαριά γεύση… μανιταριού.
Μετά τη μέση το μπουκέτο άνοιξε περισσότερο με την προσθήκη, Τζιντζερ, και κάποιες
όξινες γεύσεις σαν πάστα μαύρης ελιάς σε άγλυκα μπισκότα.
Το τράβηγμα ήταν πολύ καλό. Το τελευταίο 3/3 η ορχήστρα σταμάτησε και το μανιτάρι
–πολύ πικάντικο πλέον- πήρε το πάνω χέρι. Μου γαργαλάτε δυσάρεστα τη γλώσσα.
Δεν θα πω πως ήταν κακό πούρο. Ήταν απλά λίγο καλύτερο από αδιάφορο. Επειδή όμως
ξέρουμε πως οι γευστικές μας παλέτες αλλάζουν, και αναθεωρούμε τα γούστα μας, ποιος ξέρει στο μέλλον…

2.λιγο πριν τον φανε τα ψαρια
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Mass Tasting Ιουνιος 2019 - Cuaba Divinos

Δημοσίευση από Haris »

Πιάσαμε τους 10 ψήφους και περιμενουμε και αλλους!!! Για να δουμε την εμπειρία σου κόσμε με τον ζουμπα!
!!
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass Tasting Ιουνιος 2019 - Cuaba Divinos

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

Στην αρχή του μήνα προμηθεύτηκα 2 ζούμπαδες από το κέντρο. 2 για να αποφύγω το ενδεχόμενο στούμπας. Πιάνω τον πιο μαλακό και ξεκινάω. O συγκεκριμένος έχει πολύ ιντριγκαδόρικη κρύα με μέλι, μπαχαρικά και γη. Το πρε είναι αδύναμο και ξυλώδες. Κοβω και τραβάει τέλεια, ήδη μου έχει φτιάξει την διάθεση.

Στο άναμμα ξεκινά με café au lait, πορτοκάλι, χώμα, μέλι και κάτι που φέρνει σε θυμάρι. Το πρώτο τρίτο τελειώνει και φαίνεται να έχει ηρεμήσει όλο, το μέλι έχει δυναμώσει και εμφανίζεται και ένα συμπαθητικό άσπρο πιπεράκι.

Μετά την μέση εμφανίζει λίγο διαφορετικό χαρακτήρα με έντονα ξύλα και λίγο βούτυρο. Γίνεται αρκετά harsh εδώ, κόβω λίγο τους ρυθμούς και έρχεται κάπως. Τελειώνει με το ξύλο αλλά ευτυχώς και με το μέλι που επιστρέφει.

Συμπαθητικό ήταν, θα έλεγα πως επιπλέει.
These users thanked the author Fairlight for the post:
Assos
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Mass Tasting Ιουνιος 2019 - Cuaba Divinos

Δημοσίευση από Haris »

κύριοι μετά λύπης μου παρατηρώ οτι το συγκεκριμένο μαςς δεν τσουλάει.....

μόνο 11 συμμετοχές και 10 ψήφοι μέχρι σήμερα!!!!
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Mass Tasting Ιουνιος 2019 - Cuaba Divinos

Δημοσίευση από Jazzman »

Καλημέρα Χάρη, επανέρχομαι κ γω με τη βαθμολογία μου.

Ο δεύτερος ζουμπάς έγινε στο πόδι περπατώντας προχτές στην Πάφο.

Ακολούθησε το ιδιο μοτίβο με το αδερφάκι του και κινήθηκε χλιαρά.

3/5, καλό αλλά δε με προϊδέασε για μεγάλα πράγματα

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”