Mass Tasting Σεπτέμβριος 2021 - Vegueros Centrofinos

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Πώς σας φαίνεται ο καιρός?...?

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Οκτ 01, 2021 7:05 am

1- Τσουνάμι
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
2- Καταιγίδες
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
3- Φθινοπωρινό πρωτοβρόχι
3
23%
4- Συννεφιά χαλαρωτική
8
62%
5- Το καλοκαίρι είναι ακόμα εδώ…!!
2
15%
 
Σύνολο ψήφων: 13
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2021 - Vegueros Centrofinos

Δημοσίευση από Rigelianos »

Εικόνα
These users thanked the author Rigelianos for the post:
KonTam
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2021 - Vegueros Centrofinos

Δημοσίευση από sigaras »

Αγορασμένο από το κέντρο χύμα, χωρίς ημερομηνία. Όμορφο πούρο. Κόβω και τραβάει άψογα. Στο πρε βρεγμένη γη σκοτεινού δάσους. Συνοδεύω με τσίπουρο δεκαράκι, μοσχάτο γλυκόπιοτο. Ανάβω. Ξύλα ακριβά, κρουασάν βουτύρου και πιπέρια απαλά. Τι γεμάτο σώμα! Το πούρο έχει τόσο φουλ σώμα που σκεπάζει τελείως το τσίπουρο. Αλλάζω ποτό και βάζω glenfiddich 12αρι (σε αυτό το σημείο να ομολογήσω τη διαφθορά που έχω υποστεί εξαιτίας του φόρουμ μας, συνειδητοποιώντας ότι το καλύτερο συνοδευτικό του πούρου τελικά είναι ένα καλό single malt), το οποίο "δένει" τέλεια με το πούρο χάρη στον γλυκό και πιπεράτο χαρακτήρα του. Στο δεύτερο τρίτο βότανα υπέροχα, στο τρίτο τρίτο δέρματα και σοκολάτα! Πολύ καλό πούρο. Από μένα παίρνει 4 στα 5 σίγουρα. Συνολικός χρόνος καπνίσματος 90 λεπτά. Αναμφίβολα το καλύτερο vegueros από αυτά που κυκλοφορούν.

Εικόνα
These users thanked the author sigaras for the post (total 4):
JuniorΤάκηςKonTamχεντυ κοντου
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
KonTam
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 29, 2020 11:40 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2021 - Vegueros Centrofinos

Δημοσίευση από KonTam »

Ευχαριστούμε θερμά τους κ.κ. Nomad, suleygiannis και sigaras για την καταβολή τους. Αναμένουμε προσεχώς τον rigelianos. Αποτι φαίνεται (κ νομίζω πως συμφωνούν όλοι πάνω κάτω μέχρι στιγμής) το CENTROFINOS δείχνει να έχει καλή πραμάτεια κρυμμένη κ ίσως με τον κατάλληλο χρόνο, φροντίδα κ προδερμ να μας συντροφεύσει για πολύ καιρό ακόμη. Προς το παρόν λοιπόν κρατάμε ότι πρόκειται για ένα πούρο με γεμάτο σωμα, όμορφο κ καλής κατασκευής, ικανοποιητικής διαρκείας. Για να δούμε που θα κάτσει η μπίλια μέχρι το κλείσιμο…

Υ. Γ. Είμαι πολύ περίεργος να δω τις διάφορες του sir Takis, ανάμεσα στο σπιτικό κ το ξέμπαρκο…!!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2021 - Vegueros Centrofinos

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

το δεύτερο στικ για το mass είναι «ελληνικό» προερχόμενο από τετράδα άγνωστης ταυτότητας

απ’ το σώμα του Centrofino βγαίνουν μυρουδιές αχυρώνα με σανό και κοπριά
κι έχει αρκούντως πλούσιο κρύο ρούφηγμα γεμάτο μέλι, κακάο, σταφίδα, και φιστίκι

ξεκινάει έχοντας πολύ δύναμη, με κόκκινο πιπέρι, κέδρο, και περαστικές πινελιές από σκούρο κεράσι
ενώ στο παρασκήνιο υπάρχουν νότες από δημητριακά, με ζάχαρη άχνη να βάζει γλύκες
συνεχίζει με σώμα ντούρο, ελληνικό καφέ, ψημένο ψωμί, σοκολάτα, και ξυλώδεις συγχορδίες
η παλέτα του είναι γεμάτη, αλλά οι καρφίτσες που βγάζει προδίδουν νεότητα

προς το τέλος βγήκε ο Βεελζεβούλης με πιπέρια, ξύλα, χώματα, και κάτι ακαθόριστα ξηροκάρπια στο βάθος
το Centrofino έγινε fuego αχταρμάς, μ’ έπιασε φτάρνισμα και το αποχαιρέτισα
προφανώς άγουρο ακόμα, μου θύμισε το πρώτο-πρώτο Centrofino που είχα καπνίσει

στην κλίμακα του mass θα έλεγα πως το συγκεκριμένο στικ ξεκίνησε με χαλαρωτική συννεφιά
αλλά τα απειλητικά σύννεφα συνέχεια όλο και πύκνωναν, μέχρι που ήρθε η καταιγίδα

overall πάντως είναι πούρο που μου αρέσει, και αρκετά μάλιστα, αρκεί να έχουν προλάβει να κάτσουν τα γράδα του
με βάση τα δυο που κάπνισα για το mass, o συνολικός βαθμός μου είναι 4/5: Συννεφιά χαλαρωτική
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
JuniorsigarasKonTamSpirosbusa71
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 802
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2021 - Vegueros Centrofinos

Δημοσίευση από lefteris c »

Καλησπέρα Κώστα :D

Ξεχάστηκα με το mass και έχουν μείνει 3 μόνο μέρες !

Παίρνω ένα σχετικά νέο από 16άδα που αναπαύεται στον υγραντήρα μου GLE JUL 20
και αφού το καπνίσω μέσα στις επόμενες ώρες,

αύριο ; ... καλώς εχόντων των πραγμάτων θα γνωμοδοτήσω για τον "καιρό" ;)

Εικόνα
These users thanked the author lefteris c for the post (total 3):
JuniorKonTamχεντυ κοντου
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2021 - Vegueros Centrofinos

Δημοσίευση από Rigelianos »

Καλημέρα!

Έκαψα 4, ένα κουτί.

Δεν ήταν άσχημα, ειδικά το πρώτο.
Μέγεθος ιδανικό, κατασκευή όμορφη χωρίς ατέλειες όπως και το τράβηγμα. Ελάχιστες φορές χρειάστηκε διόρθωση η καύση.

Βγήκαν ξηροκάρπια και δέρματα, ξύλα και κήποι, διάφορες ακαθόριστες γλύκες και κρέμες στο background. Προς το τέλος έγινε επίπεδο...

Υποσχέθηκε, δεν τήρησε, αλλά νομίζω ότι με τον καιρό θα γίνει αισθητά έως πολύ καλύτερο.

Επιεικώς από μένα 4 στα 5!
These users thanked the author Rigelianos for the post (total 2):
ΤάκηςKonTam
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2021 - Vegueros Centrofinos

Δημοσίευση από sigaras »

Θα βαθμολογήσω με βάση το στικ που έκαψα. 4 στα 5 λοιπόν. Καλή συνέχεια γενναίοι μου!
These users thanked the author sigaras for the post:
KonTam
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 802
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2021 - Vegueros Centrofinos

Δημοσίευση από lefteris c »

Εικόνα

Καλησπέρα σας
Με συνοδεία εσπρέσο καπνίστηκε το Centrofinos ενώ από τη μέση και μετά 1 παγωμένο μεγάλο σφηνάκι cardhu :D
στο πόδι έχει πολύ βαρβατίλα - στάβλο, κέδρο και πιπέρι
ενώ στις κρύες γεύσεις διέκρινα ξανά κέδρο και ζύμη.

Καλή κατασκευή χωρίς σπογγώδη σημεία, δηλ. πολλά καπνά εντός του
Ξεκίνησε πολύ μαλακά με κρεμώδη αίσθηση χωρίς πιπέρια κλπες αγριάδες
που το συνήθιζαν τα άλλα που είχω καπνίσει από τις πρώτες παρτίδες
αυτό είναι JUL 20 και είναι το πρώτο που καπνίζω από την 16άδα

Εικόνα

Μέχρι τη μέση είχε ψωμί - ζύμη, βότανα, γλύκες αρκετές, δερματάκι και μπαχαρικά ήπιων τόνων
μέσα σε ένα πολύ παχύ καπνό.
Αρκετά καλό έως διαφορετικό θα έλεγα
Περίεργα όξινο γίνεται ξαφνικά ; και μου τραβάει κλωτσιές με πολλά έγχρωμα πιπέρια :o
αλλά ευτυχώς οι αναταράξεις κράτησαν πολύ λίγο (3-4 λεπτά)

Μετά το πήρε αλλιώς, καλύτερο κι από πριν
Έγινε μελένιο τελείως (ζάχαρη, σιροπιαστά γλυκά, μέλι)
καπουτσίνο - αφρόγαλα, κανέλα, μπισκότα, φουντούκια,
είχε και πράσινο τσάι στο φινάλε του,
σίγουρα υπήρχαν κι άλλα που δεν μπόρεσα να αποκωδικοποιήσω
Αρίστευσε ! στο τρίτο και λίγο ακόμα μέρος
Πολύ καλά καπνά

όμως θα πάρει 4/5 Κώστα, "4- Συννεφιά χαλαρωτική"
8-)

Εικόνα
These users thanked the author lefteris c for the post:
KonTam
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2021 - Vegueros Centrofinos

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

Όπως και είπα τα πάω καλά με τα centrofinos. Το σημερινό δείγμα προέρχεται από την αποικία MUP OCT 19 και είναι ακριβώς 2 ετών. Έχω καπνίσει μόνο ένα από την κούτα και μου είχε φανεί μέτριο. Για να δούμε!

Κόβω και τραβάει τέλεια. Πρε δεν συγκράτησα, σορρυ, μάλλον ήθελα πολύ να το ανάψω. Η κρύα φέρνει μαλακά ξύλα και γεύση.

Έχουμε έκρηξη γεύσης στο άναμμα με παντεσπάνι, αμύγδαλο, πορτοκάλι και κόκκινα φρούτα. Καθόλου πιπέρι και είναι σχετικά γλυκό, φαίνεται όμως να ισορροπεί πολύ σωστά όσον αφορά την γλυκύτητα. Φοβερά ευγενικό και ταυτόχρονα δυνατό, πούρο που σε κάνει να το θαυμάσεις λίγο.

Τέλος του πρώτου τρίτου και δεν έχουν αλλάξει πάρα πολλά, φαίνεται να μπαίνει στο παιχνίδι κάτι που είναι απροσδιόριστο και σχετικά όξινο σαν κίτρο. Κάπου στο backround κάνει μια φευγαλέα εμφάνιση και λίγο chilli.

Η μέση κρύβει ..αλμυρές εκπλήξεις με αλατισμένο ξυροκάρπι, ψωμί με προζύμι και λίγο βούτυρο. Τα γλυκά έχουν πέσει κάπως και μου δίνεται η εντύπωση πως αν ήταν λίγο πιο ψηλά το πούρο θα είχε πετύχει την απόλυτη ισορροπία.

Στο τέλος επανέρχονται και τα γλυκά, επανέρχονται και τα chilies (κανονικά αυτή την φορά) και δίνει και το έξτρα του με κάτι βαθιά αρωματικά ματζούνια.

Ανέλπιστα καλό το centro και καρα-premium εμπειρία που αρέσκεται να λέει και ένα αρχηγικό μέλος εδώ μέσα. Με έχει προβληματίσει πολύ η βαθμολογία του η αλήθεια είναι, η λογική μου λέει ότι τεχνικά είναι πούρο του 4 αλλά η αλήθεια είναι ότι με συγκίνησε οπότε θεωρώ πιο σωστά να ψηφίσω με το θυμικό και να του δώσω 5, (δυστυχώς) το καλοκαίρι είναι ακόμα εδώ.
These users thanked the author Fairlight for the post:
KonTam
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2021 - Vegueros Centrofinos

Δημοσίευση από alexandros »

σε γενικες γραμμες τα παω καλα με το σεντροφινο
το συγκεκριμενο στικ ειναι χυμα αγορα
και πιο συγκεκριμενα δεν μπηκα καν στο μαγαζι απλα το ζητησα απο τον υπαλληλο και μου το εφερε στην πορτα :lol:

το ραπερ του ειναι ενα ξενερωτο θαμπο που δεν ιντριγκαρει καθολου
εχω διπλα του ενα Jlp caballero που ειναι 10 φορες πιο ομορφο
τουλαχιστον στο ζουληγμα δειχνει οτι ειναι καλοστριμενο και δεν θα εχω προβλημα

κανω ενα μικρο κοψιμο και δοκιμαζω, τραβαει τελεια.
αναμα και οι πρωτες τζουρες ειναι ενας δυνατος καφες με πολυχρωμα ανοιξιατικα λουλουδια
λιγα παφς μετα ξεκινανε τα ξυλα. μπολικα ξυλα.
πριν φτασει το 2/3 εχουν περασει ζυμη, λιγες σοκολατες, μπολικα μαλακα πιπερια και πολλα ξηροκαρπια
εντυπωση μου κανει η ευγενια του μιας και συνηθως ειναι πιο επιθετικο και τσαμπουκαλεμενο πουρο

στην μεση πια ειναι ξεκαθαρα ενα γλυκο σεντροφινο με χλωρους καρπους (εκανε τριπλα) και μπολικα μαλακα πιπερια
πλησιαζοντας στο 3/3 εβγαλε και αρκετα βοτανικα στοιχεια οπως μεντα, καρδαμο και αλλα ματζουνια
ενω εκανε κλεισιμο με τσιλι και φλοιο δεντρου


4/5 απο εμενα


Εικόνα
These users thanked the author alexandros for the post (total 3):
sigarasχεντυ κοντουKonTam
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”