The pleb sessions: Session 1 – JLP Brevas vs Toscano Classico Battle Royale

συνδυαστικά-συγκριτικά-ομαδικά tastings

Ποιο νιώσατε περισσότερο?

JLP Brevas
7
54%
Toscano classico
6
46%
 
Σύνολο ψήφων: 13
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: The pleb sessions: Session 1 – JLP Brevas vs Toscano Classico Battle Royale

Δημοσίευση από Fairlight »

Xεραιτίζω την συνεισφορά του φίλτατου Πετράν που προτίμησε να μείνει στα γνωστά Κουβανέζικα μονοπάτια μιας και η Ιταλία στα πούρα του προσέφερε μόνο βαρεμάρα.

Οι υπόλοιποι σπεύσατε. Θα κάνω άλλη μια τελική παράταση μέχρι την Κυριακή καθώς γνωρίζω ότι ένας μοναχός δεν μπόρεσε να συνεισφέρει εως τώρα λόγω συνθηκών (nudge, nudge say no more!).
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: The pleb sessions: Session 1 – JLP Brevas vs Toscano Classico Battle Royale

Δημοσίευση από Fairlight »

Oλοκληρώστε κύριε. Ολοκληρώστε!

Θα ολοκληρώσετε? Ολοκληρώστε επιτέλους!

Ξέρει αυτός για ποιον χτυπάει η καμπάνα.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2401
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: The pleb sessions: Session 1 – JLP Brevas vs Toscano Classico Battle Royale

Δημοσίευση από suleygiannis »

Δεν χαιρετίζω καθόλου το γεγονός ότι πρέπει να επιλέξω ένα από τα δύο και δεν υπάρχει επιλογή κανένα από τα δύο.
Δεν χαιρετίζω καθόλου την πλεμπ κάπνα. Το κάπνισμα οφείλει να είναι απόλαυση και όχι εθισμός ή ξεχαρμάνιασμα.
Δεν χαιρετίζω καθόλου την τρύπα κόρτα αλλά ούτε το ραβδί του Χαρυ Πότερ.
Χαιρετίζω όμως τη φαιδρότητα του κόνσεπτ.
To jlp δεν το είχα ξανακαπνίσει. Καπνίστηκε φυσικά με παρέα. Μόνος μου δεν θα το κάπνιζα ούτε για αστείο. Όπως και το τοσκάνο.
ήταν το δεύτερο jlp που κάπνιζα στη ζωή μου. Το πούρο είχε γεύση λασπωμένου άχυρου και μου θύμισε χελιδονοφωλιά καπνίζοντας το. Σε κάποιο σημείο μου πέταξε και νερωμένους ξηρούς καρπούς. Αν ένιωσα; θα ένιωθα ότι έχασα το χρόνο μου αν δεν ήταν η παρέα. Η τιμή του πούρου δεν με απασχολεί. Δεν θα το ξανακάπνιζα έτσι κι αλλιώς.
Έχω προμηθευτεί και τοσκανο (μου δωριστηκε για το κονσεπτ) το οποίο επίσης θα καπνίσω όταν ανοίξει η εστίαση, με παρέα φυσικά.
Εικόνα
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Svensk
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: The pleb sessions: Session 1 – JLP Brevas vs Toscano Classico Battle Royale

Δημοσίευση από alexandros »

suleygiannis έγραψε:
Δευ Δεκ 21, 2020 5:06 pm
Δ Το πούρο είχε γεύση λασπωμένου άχυρου και μου θύμισε χελιδονοφωλιά καπνίζοντας το. [/img][/url]
1 θα πω ...

προσκυνω ...
πραγματικα ποιος αλλος αφισιοναδο θα ειχε δοκιμασει να καπνισει χελιδονοφωλια εκτος απο τον γνωστο δοκιμαστη της καρδιτσας ... :P
These users thanked the author alexandros for the post (total 3):
ΤάκηςsuleygiannisSvensk
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: The pleb sessions: Session 1 – JLP Brevas vs Toscano Classico Battle Royale

Δημοσίευση από Jazzman »

Εικόνα



Μπαίνω με προκλητική καθυστέρηση στο 1ο pleb session του Fairlight, παρόλα αυτά οι συνθήκες των τελευταίων μηνών με αφήσανε εκτός τερραίν. Δε μπορώ όμως να φανταστώ καλύτερο thread για την επανεκκίνηση των μηχανών από το plebariατο του φόρουμ. Να πω ότι η συνολική αίσθηση που μου άφησε, είναι ένας παραλληλισμός με συγκεκριμένη μουσική σκηνή των early 90s, εξού και το μουσικό χαλί - το κομμάτι στο 31:35 αφιερωμένο εξαιρετικά στον οικοδεσπότη μας.

Toscano vs Brevas λοιπόν, το πούρο που γέννησε η Ιταλία που προσπαθεί να καταρρίψει την αίγλη της Ιταλικής φινέτσας vs της γαλαρίας των Κουβανικού πυροβολικού.

Δοκιμή 1η - Toscano

Καμμένο καουτσούκ, βενζινόκολλα, εύφλεκτα υλικά αγνώστου ταυτότητας και δομής, σάπιο δέρμα και ένα κάρο καμένα όνειρα μπουζουκόβιων της εθνικής οδού που πνίγουν τον πόνο τους ακούγοντας Μπουγά στις 05:47 το πρωί.

Καιγόταν αργά και βασανιστικά. Το άσχημο στικ που μοιάζει με ραβδί του Χάρι Πότερ με κοιτούσε περιπαιχτικά λέγοντας μου "εδώ π@@στη, δε θα καώ ποτέ".

Δε μου άρεσε, δε θα το καπνίσω ξανά ποτέ!

Εικόνα

Δοκιμή 2η - Brevas Jlp

Κάνοντας τις πρώτες τζούρες, συνοδευόμενο με ελληνικό σε χάρτινο, το βάφτισα "Καίτη" διότι μου θύμισε Καιτάρα Γαρμπή.
Καύση ξυράφι, δεν έσβησε, δε ζήτησε και δεν ταλαιπώρησε. Γεύσεις κακάο και κανέλα από την αρχή μέχρι το τέλος. Κατά τ' άλλα αέρας κοπανιστός. Αξιοσημείωτο; Όχι. Με απογοήτευσε; Όχι, μάλλον το αντίθετο.

Αν θα το ξανακάνω. Δε νομίζω μάτια μου, τουλάχιστον αν χρειαστεί δε θα με λούσει ιδρώτας σαν το Ιταλικό φισεκλίκι.

Εικόνα

Συνοψίζοντας, όσοι αγαπάτε το ένα ή το άλλο είσθε τυχεροί, έχετε έναν λιγότερο άνθρωπο να ανησυχείτε μήπως και σας μειώσει το στοκ. Σε ότι έχει να κάνει με την επιλογή μεταξύ των δύο, το κουκί πέφτει στην Καιτούλα. Παρόλα αυτά, αξίζει να αναγνωρίσω ότι το Τοσκάνο κουβαλάει μια πολύ ιδιαίτερη cult στάμπα που δεν πιστεύω ότι μπορεί να φτάσει η Καίτη.
These users thanked the author Jazzman for the post (total 2):
SvenskFairlight
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: The pleb sessions: Session 1 – JLP Brevas vs Toscano Classico Battle Royale

Δημοσίευση από Fairlight »

Αγαπητοί πλεμπόβιοι, πλεμπιάρηδες, πλεμπαίοι και πριγκήπησες του cigarsforum.gr:

To πρώτο pleb sessions έφτασε αισίως στο τέλος του μετα και την ολοκλήρωση του μέλους Jazzman την οποία και χεραιτίζω.

Tελικά όμως νιώσαμε? Και αν ναι τι? Ολίγον ρητορικό το ερώτημα. Σε μια πιο πρακτική βάση είχαμε συνολικά 12 έγκυρες συμμετοχές.

Η creme de la creme της πλέμπας του φόρουμ δηλαδή οι (μετα σειράς εμφανήσεως) Τάκης, Svensk, Harmonica, Fairlight, Στάθης, plebmaster Busa και bf50ch ένιωσαν την γλυκιά σαγήνη του Italian Stallion Toscano.

Αντιθέτως, οι μάλλον πιο πολιτισμένοι, alexandros, nikos doc, Tournesol, Petran και Jazzman προτίμησαν τα γνώριμα ήρεμα νερά της Κούβας ανηζητώντας μια πιο GFE εμπειρία με το Brevas.

Σύνολο 7 ψήφοι για το Toscano και 5 ψήφοι για το Breva. Σαν οικοδεσπότης οφείλω να παρατηρήσω ότι παρά την εκδηλωμένη έντονη αποστροφή απο orismenous για τα πρώτα, ο Italian stallion στεφεται καθαρός νικητής, ντούρος και άξιος καθώς προφανώς οδηγεί αυτούς που νιώθουν σε έντονες συγκινήσεις.

Σαν μπαμπάς του concept θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για την συμμετοχής σας απο καρδιάς και εύχομαι που και που την χρονιά που μας έρχεται να κάνετε και κανένα pleb cigar. Επίσης επειδή νιώθω το concept δηλώνω πως θα ήθελα πολύ να το δω να συνεχίζει. Αν κάποιος ενδιαφέρεται να γίνει ο επόμενος plebmaster παρακαλώ ας επικοινωνήσει μαζί μου. Εγώ προσωπικά ήδη ονειρευομαι ένα ultra pleb special για το 2021 :ugeek:

To θρεντ θα παραμείνει ανοιχτό για τις παρατηρήσεις σας, τους προβληματιστούς σας και τον πόνο σας (να τον πείτε, όχι να τον νιώσετε).
These users thanked the author Fairlight for the post (total 6):
ΤάκηςΣτάθηςJazzmanTournesolSpirosbusa71alexandros
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολλαπλά”