Most Powerful Cubans

ο κύκλος & ο μύθος: καλλιέργεια, παραγωγή, ιστορία, κουλτούρα, ταυτότητα, χαρακτηριστικά
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Most Powerful Cubans

Δημοσίευση από Tournesol »

Δυνατά και βαριά πούρα λοιπόν,

Μου αρέσουν τα full bodied πούρα, που έχουν δύναμη και τσαμπουκά και είναι ιδανική συντροφιά μετά απο ένα μεγάλο γεύμα. Στην προσωπική μου λίστα θα έβαζα τα κάτωθι:

Bolivar Belicosos Finos και Royal Coronas.
Τα χαρμάνια του Simon τα βάζω στην κορυφή, όπου το γευστικό τους προφίλ, θεωρώ πως είναι το ίδιο δεσπόζoν όσο και του έφφιπου στρατηγού.

Partagas Serie E No. 2
Στην ίδια κατηγορία με τον στρατηγό, παίζουν και τα καπνά του Don Jaime. Ωστόσο για κάποιον λόγο, προσωπικά, έχω συνδέσει το Ε2 ώς την αιχμή του δώρατος της Partagas όσον αφορά την δύναμη.

H Upmann Royal Robusto
Αγαπώ πολύ την συγκεκριμένη marca και τα περισσότερα πούρα της, τα οποία θεωρώ medium bodied. Βέβαια το Royal Robusto του τραπεζίτη μου φαίνεται πως παίζει αρκετά επίπεδα πάνω, όσον αφορά το heaviness.

Ouai D'Orsay No. 54
Δεν ξέρω τι έχει γίνει εδώ αλλά το 54άρι της QdO έχει σημαντική διαφορά σε δύναμη, έναντι των υπολοίπων (2) πούρων της μάρκας. Κούτα δική μου 10άρα, σκόρπιες δοκιμές απο διάφορα μαγαζιά που λεει και μια ψυχή αλλά και απο ευγενικές δωρεές, με οδηγούν στο ίδιο συμπέρασμα.

Θα προσέθετα πως και τα Diplomaticos No.2 παίζουν μπάλα στην ίδια κατηγορία και ίσως (;) οριακά και τα Juan Lopez No.2 - άλλα σε καμία περίπτωση κανένα Montecristo ούτε Cohiba.
These users thanked the author Tournesol for the post:
Junior
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Most Powerful Cubans

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ και τους Svensk & Tournesol που μοιράστηκαν την άποψη τους μαζί μας

είναι εντυπωσιακή, και ασφαλώς ενδιαφέρουσα, η προσέγγιση καθενός ως προς την προσλαμβάνουσα "powerful"
μεταξύ άλλων, ως τώρα υπάρχουν καταγεγραμμένες και αποκλίσεις ως προς το ίδιο πούρο
είμαι σίγουρος πως θα πολλαπλασιαστούν, όταν καταθέσουν τη γνώμη τους πάνω στο θέμα και οι υπόλοιποι

@ το παράδειγμα της "σύγκρισης" μεταξύ Cohiba Siglo - Montecristo Numbered μπήκε ακριβώς γι' αυτό
να καταγράψει τη λεπτή ή αποχρώσα διαφορά μεταξύ δύο - θεωρητικά τουλάχιστον - "ισοβαρών" περιπτώσεων
εννοείται πως υπό καμία έννοια αμφότερα μπορούν να καταταχθούν στα "most powerful"

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
KonTam
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 29, 2020 11:40 am

Re: Most Powerful Cubans

Δημοσίευση από KonTam »

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα. Πέρασε λίγος καιρός που δεν έχω σχολιάσει ομως μπορω να σας διαβεβαιώσω πως συνεχώς βλέπω κ διαβάζω τις δραστηριότητες της ομάδας. Είμαι πολύ κοντά κ στο να ξεπεράσω τα κόμπλεξ σχολιασμού στα mass κ όχι μόνο.
Λοιπόν στα του θέματος. τα δικά μου γούστα αναλώνονται κυρίως στα medium to full body με έλαχιστες εξαιρέσεις πανω-κάτω. Θα αναφέρω μόνο ένα ανα μάρκα για να μην το ξεχειλώσει.
Κατηγορία δυνατα και βαριά: νομίζω πως ο στρατηγός Bolivar κερδίζει απτά αποδυτηρια κ ειδικα με το belicosos.
Ακολουθεί κατα πόδας ο μπάρμπα Jaime με τα μπαρουτοκαπνισμένα shorts.
Για cuaba k fonseca δεν έχω καθόλου άποψη.
Όσο για τα monte θα προσπαθήσω να ειναι αντικειμενικος(προσπάθησα αλλα δεν θα είμαι)
Ειναι πανω στα δικά μου γούστα. Απειροελάχιστες φορές έχω πέσει δε δυνατό monte κ αυτο ήταν 1-2 φορές στο no4.
Σε σύγκριση με τις ινδιανες νομίζω οτι υστερούν σε δύναμη, βέβαια δεν έχω γνώμη για στοκαρισμενες ινδιανες χρόνων το κατα ποσο «πέφτουν». Αλλα το siglo iv πατάει «καλα».
Για κατηγορία ελαφριά νομίζω τα Hoyo παιζουν μόνα τους ειδικα με τον 1ο επίκουρο.
These users thanked the author KonTam for the post (total 2):
ΤάκηςSvensk
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Most Powerful Cubans

Δημοσίευση από Τάκης »

KonTam έγραψε:
Παρ Μαρ 19, 2021 10:04 am
Είμαι πολύ κοντά κ στο να ξεπεράσω τα κόμπλεξ σχολιασμού στα mass κ όχι μόνο
πες μέσα σου πως τα ξεπέρασες και κάνε αρχή με την κόκκινη πυραμίδα: viewtopic.php?f=192&t=1741
η συμμετοχή σε μια κοινότητα με κοινό αντικείμενο "λατρείας" δίνει μόνο χαρά και ευχαρίστηση, κανένα άγχος 8-)
These users thanked the author Τάκης for the post:
KonTam
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Most Powerful Cubans

Δημοσίευση από Assos »

KonTam έγραψε:
Παρ Μαρ 19, 2021 10:04 am
Είμαι πολύ κοντά κ στο να ξεπεράσω τα κόμπλεξ σχολιασμού στα mass κ όχι μόνο.
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος σε παρακαλώ;
Ποιος βγάζει κόμπλεξ στα σχόλια του στα (πλυθηντικός) mass?
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
KonTam
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 29, 2020 11:40 am

Re: Most Powerful Cubans

Δημοσίευση από KonTam »

@assos εννοώ να ξεπεράσω τα δικά μου κόμπλεξ κ να σχολιάσω. Οχι πως υπέχουν κομπλεξικοί στο forum.
These users thanked the author KonTam for the post:
Assos
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Most Powerful Cubans

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ και τον Kon-Tam για τη συμμετοχή και την άποψη του
όποιος το επιθυμεί μπορεί ελεύθερα να καταθέσει και τη δική του πινελιά στον καμβά της συζήτησης

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Junior
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Most Powerful Cubans

Δημοσίευση από sigaras »

Για να δούμε λοιπόν και το θέμα της βαρύτητας. Η πιο δυνατή μπράντα είναι κατά τη γνώμη μου τα partagas. Lusitanias, habaneros (πιο δυνατά από τη λούσι), super partagas. Τα fonseca No1 τα έχω δοκιμάσει 2 μονάχα φορές και δεν μου φάνηκαν δυναμίτες.
Επίσης δύναμη μεγάλη έχουν τα BBF, coronas junior.
Από τα μοντεκρίστο θα έλεγα τα Νο1.
Και τέλος, το πιο περίεργο απ' όλα είναι ότι μου φαίνονται δυνατά τα H.Upmann half coronas !! Ίσως επειδή είναι τόσο μικρά, που τα ρουφάω άπληστα. Με άδειο στομάχι πάντως δεν τα καπνίζω.
These users thanked the author sigaras for the post:
Svensk
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Most Powerful Cubans

Δημοσίευση από Τάκης »

αφού ευχαριστήσω και το Γιώργο, να πω κι εγώ τα δικά μου...

θεριακλήδικα λοιπόν, με πολύ ligero, δύναμη, και νταλκά

στις γενικές ερωτήσεις θα απαντήσω πως τα Habaneros «κερδίζουν» τη Lusi, όντας από τα πιο powerful κουβανέζικα
και πως βρίσκω τα Monte by numbers αρκετά πιο γεμάτα από τα Cohiba Siglo

ως brand για μένα τα Partagas είναι πιο power factory από τα Bolivar
με Habaneros, Serie E No.2, Coronas Senior, Coronas Junior να σέρνουν το χορό
ενώ από τα πούρα του στρατηγού αντίστοιχα, Coronas Junior και Royal Coronas είναι imo τα πιο «καυτά»

και σε κάποια Romeo βρίσκω φουλ δύναμη, με προεξάρχοντα τα Belvederes και τα Coronitas en Cedro
στα παραπάνω θα προσθέσω κάποια πούρα από άλλες brands που θεωρώ πως σε μεγάλο βαθμό πληρούν τον όρο:
Cuaba Exclusivos, Diplomaticos No.2, Juan Lopez Seleccion No.2, Ramon Allones Small Club Coronas, Trinidad Reyes
ένα κλικ πιο κάτω βρίσκω τα H. Upmann Magnum 46, Quintero Londres Extra, Romeo y Julieta Cazadores

όλα αυτά βέβαια, πάντα με τη σχετικότητα που χαρακτηρίζει το κουβανέζικο πούρο
έχω καπνίσει λ.χ. Epicure No.2 κι έχω πει τον Παναγιώτη …δεσπότη
όπως κι έχω καπνίσει και BRC, Diplo 2, JL2, RyJ Caz του βουτύρου

όλα αυτά χωρίς φυσικά να μπαίνει στην εξίσωση ο παράγοντας νέο-παλιό
αλλά πάντα με μια μέση ηλικία τριών ετών όπως θέσαμε ως συνθήκη στην αρχή της κουβέντας

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
JuniorSvensksigaras
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Most Powerful Cubans

Δημοσίευση από nikos doc »

Όλα είναι σχετικά στην δύναμη του Κουβανέζικου πούρου.
Μπορεί να έχεις στο μυαλό σου κάτι για ελαφρύ και να σε στείλει αδιάβαστο και τούμπαλιν κάτι που διαλέγεις για θεριό να σου βγει νιανιά.

Σε γενικές γραμμές όταν θέλω κάτι δυνατό διαλέγω κάτι από τα παρακάτω.
Juan Lopez no2 Σχεδόν πάντα τσεκάρει τα κουτάκια του δυνατού πούρου. Σώμα, γεύσεις και καλή παρέα σε μεγάλα abc.
Diplomaticos no2. Πυραμίδα που τα έχει όλα. Με σκούρα κάπα έχει και extra δύναμη. Ακόμα θυμάμαι κάνα δυο που με ίδρωσαν.
Partagas D5-6. Συνήθως μπαρούτια. Ειδικά τα D5! Είναι ότι πρέπει για πρωινό ξύπνημα, σαν δυνατός καφές.
Bolivar Petit Coronas. Μαλακώνουν με τα χρόνια, αλλά φρέσκα είναι powerhouse.
Partagas Petit Coronas Especiales. Πούρο πασπαρτού! Σίγουρα φουλ και ενίοτε σούπερ τούμπανο , πάντα σε σχέση με τα χρόνια που κουβαλάει.

Σε γενικές γραμμές δεν τιμώ συχνά τα μικρά Romeo , ούτε και τα μικρά Partagas που είναι πιστόλια σχεδόν όλα.
Τα cazadores και τα δυο , Romeo και Fonseca, είναι προς το δυνατό. Και σε καταπληκτικό φορμάτ.

Αλλά είπαμε άβυσσος η ψυχή του καπνού...λίγο παραπάνω ήλιο να έχουν δει τα φύλλα και όλα αλλάζουν.... 8-) 8-)
These users thanked the author nikos doc for the post:
suleygiannis
This is our House!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Από τον Σπόρο στο Τασάκι”