Winter Smoking

ο κύκλος & ο μύθος: καλλιέργεια, παραγωγή, ιστορία, κουλτούρα, ταυτότητα, χαρακτηριστικά
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Winter Smoking

Δημοσίευση από Στάθης »

Ο χειμώνας, όταν το θυμάται και εμφανίζεται, με επηρεάζει σίγουρα καπνιστικά στους μέσους όρους μιας και δεν καπνίζω μέσα στο σπίτι. Αν εξαιρέσω τις μέρες που κάνει πολύ κρύο, που είναι λίγες, ο χειμώνας μου αρέσει και του πάει του πούρου. Σηκώνει και τα ζουμιά του δεν ιδρώνεις όπως το καλοκαίρι.
Την παρτίδα σώζουν τα ον δε ρόουντ στο αυτοκίνητο καθώς επίσης και τα πρωινά πούρα στο μπαλκονάκι που ευτυχώς απαγκιάζει. Βράδυ δεν καπνίζω έξω τον χειμώνα τις μέρες που κάνει κρύο γιατί δεν το φχαριστιέμαι.
These users thanked the author Στάθης for the post (total 4):
Junioralexandrosχεντυ κοντουVr Andreas
Είμαστε για φυλακή
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Winter Smoking

Δημοσίευση από Rigelianos »

Προφανώς, για μένα, πέφτουν οι μέσοι όροι τον χειμώνα, κάθε χειμώνα, ενώ ανεβαίνουν το καλοκαίρι.
Δεν καπνίζω μέσα στο σπίτι, το μπαλκόνι μου είναι ιδανικό, όταν δεν κάνει πολύ κρύο και υπάρχει διάθεση, γίνονται πολύ όμορφες φούμες!
Συμφωνώ με τον Νίκο όταν γράφει:
"Η καλύτερη εποχή είναι είτε η άνοιξη είτε το αποκαλόκαιρο. "

Τείνω να θεωρήσω ότι το πούρο μάλλον δεν θα επιβίωνε στην εποχή των παγετώνων!
These users thanked the author Rigelianos for the post (total 4):
Junioralexandrosχεντυ κοντουVr Andreas
Giorgos1985
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 7:28 pm

Re: Winter Smoking

Δημοσίευση από Giorgos1985 »

Εμένα ο χειμερινόςμέσος όρος πέφτει πολύ λίγο σε σχέση με το καλοκαίρι μιας και μπορώ να ανάβω και μέσα στο σπίτι στο σαλόνι.Στη δουλειά καπνίζω άνετα αφού εδώ δεν ισχύει η απαγόρευση καπνίσματος σε κλειστούς χώρους :D έτσι την έχω καταβρεί είτε είμαι σπίτι είτε ταξίδι!Η αλήθεια είναι πως είμαι και λίγο κρυουλιαρης οπότε θα μου ήταν δύσκολο να καπνίζω έξω. Το μόνο που μου ανεβάζει το μέσο όρο το καλοκαίρι είναι οι διακοπές και το γεγονός ότι βγαίνω πιο συχνά και μπορώ να κάθομαι σε εξωτερικό χώρο!Φέτος λόγω καραντίνας αυξήθηκε ο μέσος όρος καπνίσματος αφού ο εγκλεισμός δεν άφηνε πολλά περιθώρια για κάτι άλλο και ήταν μια ωραία διέξοδος πούρο-μουσική-καναπές!Για μένα και σε εποχή παγετώνων θα κάπνιζα το ίδιο!!!
These users thanked the author Giorgos1985 for the post (total 3):
χεντυ κοντουalexandrosVr Andreas
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2630
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Winter Smoking

Δημοσίευση από alexandros »

οπως πολλοι γνωριζουν εγω ειμαι απο τους τυχερους που μπορω και καπνιζω παντου μεσα στο σπιτι. μονο στην κρεβατοκαμαρα δεν καπνιζω.
με τα ανετα ρουχαλακια μου και το ποτηρακι μου απο διπλα.
αρκετες φορες και παρεα με ορισμενους, το ντουμανιαζουμε για τα καλα αφου καινε ταυτοχρονα αρκετα πουρα μαζι με την ψησταρια :D

δεν θα ελεγα λοιπον οτι το κρυο και το χιονι επηρεαζουν τον μ.ο. καπνισματος

τωρα στην ερωτηση μας ... ειμαι σιγουρος οτι στην εποχη των παγετωνων τα πραγματα θα ηταν ακριβως το ιδιο με τωρα
οι ελευθεροι θα καπνιζαμε στην σπηλια μας και οι αλλοι εξω. ετσι και αλλοιως συνηθισμενοι θα ειμασταν στο κρυο :lol:
These users thanked the author alexandros for the post (total 5):
χεντυ κοντουMixalis81Giorgos1985Spirosbusa71Vr Andreas
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Winter Smoking

Δημοσίευση από Tournesol »

Εικόνα

Είναι ζοριλίκι ο χειμώνας και οι καιρικές συνθήκες που τον συνοδεύουν κάνουν το κάπνισμα του πούρου σχετικά challenging. Στην Ελλάδα ωστόσο δεν θα έπρεπε να παραπονιέστε και πολύ (ειδικά φέτος) γιατί τα πράγματα δεν είναι τόσο ακραία. Παρα όλα αυτά -και ανεξαρτήτως τόπου- οι ρυθμοί πέφτουν.

Οι καπνιστικοί μου ρυθμοί πέφτουν αρκετά, τουτέστιν 0-3 πούρα την εβδομάδα. Σε αντίθεση με το καλοκαίρι ή τον υπόλοιπο καιρό που συνήθως είμαι στο 1-3 πούρα την ημέρα. Η φάση λαμβάνει χώρα στην αυλή του σπιτιού ή καμία φορά στον δρόμο επιστροφής από την δουλειά, φορώντας πάντα αρκετά layers. Ο συνήθης συνοδός/παρέα είναι ο καφές, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων που η περίσταση απαιτεί spirit και πιο συγκεκριμένα whiskey.

Παγετώνες; Μια χαρά θα επιβίωνε... Ίσως πιο χαλαρά αλλά σίγουρα θα παρέμενε η απόλαυση της ημέρας.
These users thanked the author Tournesol for the post (total 6):
JuniorRigelianosχεντυ κοντουalexandrosMixalis81Vr Andreas
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
χεντυ κοντου
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Δευ Μαρ 04, 2019 12:46 pm

Re: Winter Smoking

Δημοσίευση από χεντυ κοντου »

Χειμώνας και πούρα...ναι θα έλεγα ότι ταιριάζει ..βέβαια η θερμοκρασίες στην πόλη μου πολλές φορές δεν το επιτρέπουν..αλλά για ένα πουρίτος είναι ότι πρέπει..
Πως να χάσεις ένα περίπατο στον κήπο βλέπωντας τα τζάκια να καίνε και μοιρίζοντας τα ξύλα και το πράσινο των δέντρων από το κρύο αεράκι...
Τα Χρίστούγεννα βόλτα στην γειτονιά βλέπωντας τις στολισμένες αυλές.
Και όλα αυτά μέσα από μια πανδεσία γεύσεων ενός πούρου.
Κάθε εποχή έχει τα καλά της ..πρέπει να την ζούμε με εμπειρία..πόσο μάλλον εμείς κύριοι που έχουμε την καλύτερη συντροφιά τα πούρα μας. :D
These users thanked the author χεντυ κοντου for the post (total 4):
alexandrosGiorgos1985Vr Andreasnikos doc
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Winter Smoking

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Ζορίζομαι και γω τον χειμώνα, όποτε και ο μέσος όρος πέφτει κατά πολυ...αν και παίζει ένα δωμάτιο μικρό που το χω σαν καβατζα με τηλεόραση και ενίοτε φουμαρω εκεί με ταυτόχρονα ανοιχτή πόρτα για εξαερισμό....

Κατά τα άλλα παιζουν φουμες στο αμάξι με μικρά πουρα συνοδεία καφέ, ειδικά λόγω διαδρομών για τη δουλειά εντός ελληνικής επικράτειας, φουμες στα δωμάτια ξενοδοχείων παρόλο που απαγορεύεται το καπνισμα :mrgreen: Βέβαια και πάλι όταν έχει μείον έξω δε μπορώ να έχω ανοιχτή μπαλκονόπορτα τέρμα ανοιχτή γιατί θα γίνει ψυγείο το δωμάτιο οπότε αναγκάζομαι να καπνίσω κάτι με μέγιστη ώρα καπνίσματος 45 λεπτά...

Και φυσικά φουμες στο μπαλκόνι πάντα συνοδεία malt μετά τις 21.30 που ο μικρός πάει για ύπνο και εφόσον η θερμοκρασία είναι 10+ βαθμούς...άλλιως έσφιξα από το αγιάζι :D
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 3):
alexandrosχεντυ κοντουVr Andreas
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Winter Smoking

Δημοσίευση από Junior »

Για μένα ο παράγοντα καιρός δεν επηρεάζει τι καπνιστικές μου συνήθειες καθώς είναι στάνταρ οι μέρες που θα καπνίσω. Κατά το σύνηθες Σάββατο η Κυριακή, εβδομάδα παρά εβδομάδα. Καπνίζω πάντα στο μπαλκόνι, βρέξει-χιονίσει, χειμώνα και καλοκαίρι. Ο κόσμος να χαλάσει, το πούρο μου θα το κάνω. Αδημονώ μέρες πρίν και δεν αναβάλλεται για κανέναν λόγο. Όσο για την καβάτζα μου, όπως προείπα, μπαλκονάρα, στο κλασικό torching -burning τραπέζι μου και το χειροποίητο τασάκι μου. Βάζω μπουφάν και χοντρές κάλτσες για το κρύο...γάντια όχι, αφού το πούρο μου ζεσταίνει τα δάχτυλα. Συνοδεύω πάντα με καφέ εσπρέσο για πρωί ή μεσημέρι και για απόγευμα-βράδυ ουίσκι επιλογής μου. Επίσης θα αναφέρω ότι απαραίτητο αξεσουάρ εκτός από κόφτες, σπίρτα, φλόγιστρα και συναφή είναι τα ασύρματα ακουστικά μου. Δεν νοείται πούρο παρά συνοδεία μουσικής. Κλασική ή Μπλουζ - Ροκ, αναλόγως τα κέφια.
...Στην δική μου περίπτωση το πούρο θα μεσουρανούσε και στην εποχή των παγετώνων!!!!

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post (total 5):
alexandrosSpirosbusa71χεντυ κοντουsigarasVr Andreas
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Winter Smoking

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Μέχρι και πέρσι το χειμώνα αν δεν είχα έξοδο κάπνιζα μέσα στο σπίτι αλλά μόνο δίπλα στη μπαλκονόπορτα και μόνο κουβανέζικα μέχρι μέγεθος μινουτο (αυτός ήταν ο όρος που είχε τεθεί από το αφεντικό έκλεβε τζουρες γι'αυτό) Η ποσότητα ήταν μικρή αλλά κάτι γινόταν οποτε ήθελα κάτι διαφορετικό μόνο μπαλκόνι αν ήταν υποφερτό το κρύο
Φέτος έκανα το μέγιστο λάθος να ανάψω μέσα στο σπίτι ένα Σαββατόβραδο ένα NON μέγεθος TORO εκεί ήρθε το τέλος δεν έχω ξανακάνει ούτε πανατελα ούτε πέρλα μέσα μόνο μεσημέρι στο μπαλκόνι τα λάθη πληρώνονται
δεν πειράζει θα έρθουν ποιο ζεστές μέρες υπομονή ας πρόσεχα
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post (total 6):
JuniorΣτάθηςStratosχεντυ κοντουalexandrosVr Andreas
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Winter Smoking

Δημοσίευση από Fairlight »

Xειμώνα-καλοκαίρι, μήνας μπάνει-μήνας βγαίνει το φουντώνω ασύστολα και όπως θα έλεγε και ο συμπαθέστατος εππαγελματίας τούφα το ντουμάνι!
Πάντα σε εσωτερικό χώρο και σπανιότερα σε εξωτερικό.

Παιδιά δεν έχω και αν δεν μπορώ να καπνίζω δεν θέλω και να αποκτήσω.

Συνεπώς δεν αλλάξει τίποτα στον ρυθμό μου. Δεν αλλάζει όμως και ούτε στις συνήθειες μου καθώς τα ίδια πούρα καπνίζω χειμώνα-καλοκαίρι. Το μόνο που ίσως αλλάζει είναι ότι το καλοκαίρι αλλάζουν λίγο τα spirits.

PS
Spirosbusa71 έγραψε:
Κυρ Ιαν 31, 2021 6:08 pm
Φέτος έκανα το μέγιστο λάθος να ανάψω μέσα στο σπίτι ένα Σαββατόβραδο ένα NON μέγεθος TORO εκεί ήρθε το τέλος δεν έχω ξανακάνει ούτε πανατελα ούτε πέρλα μέσα μόνο μεσημέρι στο μπαλκόνι τα λάθη πληρώνονται
Αδερφέ Busa σου στέλνω αυτό με συντροφικούς χεραιτισμούς για την τόνωση του αγωνιστικού φρονήματος!
These users thanked the author Fairlight for the post (total 6):
Juniorχεντυ κοντουJazzmansuleygiannisVr AndreasSpirosbusa71
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Από τον Σπόρο στο Τασάκι”