Winter Smoking

ο κύκλος & ο μύθος: καλλιέργεια, παραγωγή, ιστορία, κουλτούρα, ταυτότητα, χαρακτηριστικά
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8975
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Winter Smoking

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

μπρρρ… κάνει κρύο εκεί έξω

δηλαδή όχι ακριβώς, φέτος ο χειμώνας δεν ήρθε ποτέ στην Ελλάδα, ή τουλάχιστον παντού
αλλού φυσικά έχει ενσκήψει ψύχος βαρύ και με δόντια, κάποιοι από σας το ζείτε για αρκετούς μήνες

για πείτε όλοι, τι γίνεται με τις καπνιστικές σας συνήθειες τη χειμερινή περίοδο
αλλάζουν, προσαρμόζονται, περιορίζονται, κόβονται, ή παραμένουν αναλλοίωτες
μιλήστε μας για τις καβάτζες σας, πού και πώς καπνίζετε, τι φοράτε, τι πίνετε, τι αλλάζει στη ρουτίνα σας

άραγε το πούρο θα επιβίωνε στην εποχή των παγετώνων..??

These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
χεντυ κοντουVr AndreasJuniorPetranSvenskalexandros
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Vr Andreas
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 12:45 pm

Re: Winter Smoking

Δημοσίευση από Vr Andreas »

Σήμερα ναι έχει λίγο περισσότερο κρύο από τις προηγούμενες ημέρες.. Θα έλεγα ότι δεν αλλάζουν καθόλου οι καπνιστικές μου συνήθειες..! Μιας και μένω μόνος μου και παιδιά σκυλιά γατιά δεν έχω και το σπιτάκι μου είναι ψιλοευρύχωρο, φουμάρω ανενόχλητος σε ένα δωμάτιο του σπιτιού στο οποίο έχω διαμορφώσει μια πουροκαπνιστική γωνία με πολυθρόνα άνετη με υποπόδιο, ένα επιπλάκι στο οποίο ακουμπάω σταχτοδοχείο κόφτες αναπτήρες ποτήρια μπουκάλια και λοιπά συναφή.. Τώρα η ένδυση εξαρτάται από την ώρα, αν είναι πρωί μπορεί και να βρεθώ στην πολυθρόνα μου με τις φρομούλες μου ή με άνετα ρούχα γενικότερα που συνήθως όλοι φοράμε στα σπίτια μας και απολαμβάνω τον γαλάζιο καπνό συνοδεία συνήθως ελλήνικού καφέ.. αν είναι μεσημέρι η συνοδεία είναι διαφορετική, κρασί ή τσίπουρο και αν ψήνω μπορεί και μπίρα.. αν είναι βράδυ σύνηθως συνοδεύω με κάποιο ουίσκι αφού πάει με το κρύο του χειμώνα.. άλλη αγαπημένη συνήθεια είναι η φούμα στο αμάξι συνοδεία πάντα καφέ, χειμώνα καλοκαίρι και την περίοδο της πανδημίας έγινε ακόμα πιο αγαπημένη αυτή η συνήθεια.. Τώρα αν θα επιβίωναν στην επόχη των παγετώνων;; Όχι μόνο θα επίβιωναν, θα απαλλάσονταν και από τα cigar beatlles χαχα :lol: :lol:
These users thanked the author Vr Andreas for the post (total 7):
PetranJuniorΤάκηςMixalis81Svenskχεντυ κοντουalexandros
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Winter Smoking

Δημοσίευση από Petran »

Εικόνα

φίλε την πατήσαμε :?

τείνω περισσότερο προς το ''περιορίζονται'' με τάση προς το ''κόβονται''
τα πράγματα όταν μπάζει αλλάζουν δραστικά...
όταν καπνίζω θέλω να το απολαμβάνω πλήρως, δίχως να νιώθω ότι με ενοχλεί κάτι.

για να τα κάνουμε λιανά το χειμώνα ο καπνιστικός μου μ.ο. πέφτει στα τάρταρα.
καβάτζα δυστυχώς ή ευτυχώς (για το στοκ :) ) δεν διαθέτομεν.
το μπροστά και το πίσω μπαλκόνι είναι ο χώρος που φουμάρω χειμώνα-καλοκαίρι, βρέξει χιονίσει.
όπως φυσάει ο άνεμος ένα πράμα...

Εικόνα

εάν νιώσω ότι επιθυμώ σώνει και καλά να καπνίσω κι έξω έχει παγωνιά
εξοπλίζομαι με θερμικά πάνω-κάτω, ρόμπα (ξεκούμπωτη), κάλτσες, σκουφί, γάντια αλλά και μπαλακλάβα :lol:
παίρνω αγκαζέ μια μποτίλια ουίσκι για σεκόντο κι ότι προκύψει.

η άλλη μου χειμωνιάτικη εναλλακτική είναι το αυτοκίνητο με καφεδάρα στο πλάι
και απαιραίτητες προϋποθέσεις 1ον να είμαι μόνος και 2ον να έχω να διανύσω μεγάλης διάρκειας διαδρομή.

όσο για το ερώτημα που ετέθη ''δεν γνωρίζω / δεν απαντώ'' :lol:

πάω μέσα ξεπάγιασα...

Εικόνα

These users thanked the author Petran for the post (total 7):
Vr AndreasΤάκηςMixalis81StratosSvenskχεντυ κοντουalexandros
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Hank Moody
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Αύγ 03, 2020 12:07 am

Re: Winter Smoking

Δημοσίευση από Hank Moody »

Φέτος εξοπλίστηκα μιας και θα την βγάλουμε σπίτι ,


Εικόνα


σε συνδυασμό με αντιανεμική ζελατίνα γίνεται δουλειά .
These users thanked the author Hank Moody for the post (total 10):
Vr AndreasJuniorΤάκηςMixalis81nikos docJazzmanSvensksigarasGiorgos1985χεντυ κοντου
Άβαταρ μέλους
Stratos
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2020 12:49 pm

Re: Winter Smoking

Δημοσίευση από Stratos »

Με κρύο και αέρα, δεν μπορείς να απολαύσεις...
Από το να βγω στο μπαλκόνι, ντυμένος σαν είμαι στη Νορβηγία, προτιμώ να μη βγω καθόλου
Γραφείο, αυτοκίνητο αλλά και εσωτερικό σπιτιού είναι εκτός για μένα, άρα το μπαλκόνι αποτελεί μονόδρομο.

το Γενάρη δεν κάπνισα σχεδόν καθόλου και περιμένω να έρθουν καλές μέρες πως και πως.
These users thanked the author Stratos for the post (total 2):
Vr Andreasχεντυ κοντου
"You're only given a little spark of madness. You mustn't lose it."
-Robin Williams
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Winter Smoking

Δημοσίευση από nikos doc »

Οι μέσοι όροι τον χειμώνα πέφτουν λίγο.
Δεν καπνίζω μέσα λόγω του μικρού, αλλά έχω εξοπλιστεί καιρό τωρα με εξωτερική σόμπα μανιτάρι, την οποία πολλοί γνωρίζετε.
Όποτε βεράντα , τέντα κάτω και σόμπα είναι πολύ δυνατή επιλογή! Βέβαια αν έχει σοβαρό βοριά δεν σε σώζει τίποτα....
Η καραντίνα αλλά και η έλειψη εργασίας έχουν κόψει τα on the road....ευτυχώς αυτό από Φλεβάρη θα διορθωθεί!
Φέτος έχει παίξει πολύ φούμα στην βόλτα με την τετράποδη αλλά με το πολύ κρύο και αυτό γίνεται πιο δύσκολο!

Γενικώς, ναι , ο χειμώνας δυσκολεύει τα πράγματα αλλά τελικά την βρίσκουμε την άκρη ;) ;)

Η καλύτερη εποχή είναι είτε η άνοιξη είτε το αποκαλόκαιρο. Και να βάλεις ένα δράμι μπορείς και να μη είσαι σαν πολική αρκούδα! 8-) 8-)

These users thanked the author nikos doc for the post (total 5):
Vr AndreasSvenskRigelianosχεντυ κοντουalexandros
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Winter Smoking

Δημοσίευση από Jazzman »

Το πούρο στη δική μου περίπτωση είναι εξαρτημένο από τις καιρικές συνθήκες. Συνεπώς, ενώ δεν κόβεται σίγουρα επηρεάζεται.

Γενικότερα δεν έχω πλαφόν σχετικά με το setup και το συνοδευτικό παρόλα αυτά, λόγω εγκλεισμού, η βεράντα φαίνεται να είναι το πιο πολυσύχναστο σημείο. Το κρύο δε θα έλεγα ότι με αποθαρρύνει, σίγουρα όμως ο αέρας και η βροχή είναι 100% αποτρεπτικά.

Τα ταξίδια πάντα βοηθούσαν να κρατάω ένα καλό ρυθμό σε μηνιαία βάση, φέτος όμως αφού χάθηκε και αυτό είμαι στο έλεος του καιρού.

Μπουφάν, σκούφος και όλα τα σχετικά βοηθάνε να ανέβει το μέγεθος της βιτόλα που καπνίζεται. Αντίστοιχη τάση ακολουθούν και τα %ABV καθώς και η περιεκτικότητα σε τύρφη.

Τέλος, ο μόνος παράγοντας που φαίνεται να λειτουργεί επαρκώς απέναντι στο κρύο, πάντα συνοδεία όλων των παραπάνω, είναι η καλή παρέα.
These users thanked the author Jazzman for the post (total 5):
JuniorVr Andreasnikos docχεντυ κοντουalexandros
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Winter Smoking

Δημοσίευση από suleygiannis »

Το πούρο το απολαμβάνω στη βεράντα μου κατά κύριο λόγο. Αυτό τις περισσότερες μέρες του χειμώνα δεν γίνεται. Οπότε ή δεν θα κανπίσω ή θα καπνίσω στην κουζίνα με λίγο ανοιχτή την μπαλκονόπορτα. Η ποσότητα του καπνίσματος πέφτει αλλά όχι πάρα πολύ. Η ποιότητα πάντως σίγουρα πέφτει καθώς δεν είναι το ίδιο άνετο. Δεν μου αρέσει ο χειμώνας. Το μόνο καλό του χειμώνα είναι ότι πίνεις βαρύ ουίσκι χωρίς να ιδρώνεις.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 3):
Juniorχεντυ κοντουalexandros
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 941
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Winter Smoking

Δημοσίευση από sigaras »

Ωραίο θέμα. Βασικά ο χειμώνας με βοηθά στο να κρατώ χαμηλά τον ετήσιο μέσο όρο των πούρων που καπνίζω. Έτσι, ενώ το καλοκαίρι καπνίζω σχεδόν κάθε μέρα, τον χειμώνα καπνίζω τις μισές μέρες πάνω κάτω. Αράζω στο μπαλκόνι και αν φυσάει πολύ κατεβάζω την τέντα. Σχεδόν ποτέ μέσα στο σπίτι. Κάποιες μέρες με χειμωνιάτικο ήλιο, τώρα τελευταία με την καραντίνα, ανεβαίνω σε λόφο του κέντρου μ' ένα καλό φίλο και καπνίζουμε με την Αθήνα στα πόδια μας.
These users thanked the author sigaras for the post (total 3):
Vr Andreasχεντυ κοντουalexandros
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8975
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Winter Smoking

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

ο βασιλιάς-χειμώνας δεν επηρεάζει ποσοτικά την καπνιστική μου ρουτίνα
λόγω καραντίνας - περσινής και φετινής - ο μ.ο. μου ανέβηκε, κάτι που αφορά όμως όλη την περίοδο του χρόνου
για τον ίδιο λόγο, οι (πολύ) περισσότερες φούμες μου είναι αναγκαστικά ένδον και όχι εξόδου

οι καβάτζες τους χειμερινούς μήνες αλλάζουν ανάλογα με το κρύο και τη βροχή, αφού δεν καπνίζω μέσα στο σπίτι
τα χρόνια τα παλιά έβγαζα τους χειμώνες στους εξωτερικούς χώρους του σπιτιού, βεράντα, μπαλκόνι, εσωτερική αυλή
με σκουφιά, γάντια, αμπέχονα, σόμπες, και αίμα που έβραζε, τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ αρκετά και το υπόγειο

γενικά πάντως ο έλλην aficionado δεν χρειάζεται ιδιαίτερο απάγκιο, αφού…

These users thanked the author Τάκης for the post (total 5):
PetranJuniorχεντυ κοντουalexandrosVr Andreas
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Από τον Σπόρο στο Τασάκι”