Winter Smoking

ο κύκλος & ο μύθος: καλλιέργεια, παραγωγή, ιστορία, κουλτούρα, ταυτότητα, χαρακτηριστικά
Άβαταρ μέλους
Greekos
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 11:03 am

Re: Winter Smoking

Δημοσίευση από Greekos »

Ο δύσκολος χειμώνας του βασιλείου και οι απρόβλεπτες καιρικές συνθήκες που τον συνοδεύουν κάνουν το κάπνισμα του πούρου συχνά μια καταδρομική αποστολή.
Οι ρυθμοί πέφτουν και όσο πιο κάτω από το μηδέν πάμε τόσο το κοντέρ κολλάει στο μηδέν για τα πούρα.
Έχω στο κήπο ξυλόσομπα κτλπ. Δίπλα μπουφάν σκούφους κουβέρτα κτλπ. και την ημέρα μπορεί να τολμήσω κανένα μικρό αλλά για μένα το πούρο είναι ευχαρίστηση και δεν δεν γουστάρω την φάση - εναλλακτική είναι να σταθώ στα ζεστα και θα την βρω με ουίσκι ή κρασί και δεν θα τολμήσω να χάσω την μύτη μου

Παλιά επειδή είχα και μια απόσταση περπατώντας για το τρένο έκανα και κάνα πούρο σε εκείνη την φάση (30-45 λεπτά) αλλά τώρα που αποφεύγω τις συγκοινωνίες χάσαμε και αυτό.
Συνήθως συνοδεύεται με ζεστό καφέ ή κάποιο τσάι και whiskey -whisky και ποιο αραια stout ή porter.

Στην Ελλάδα ευλογία ο καιρος και τα πράγματα δεν είναι τόσο ακραία.

Σε αντίθεση με το καλοκαίρι με καλό καιρό που συνήθως είμαι στο 1-4 πούρα την ημέρα.


Παγετώνες ε?? Μια χαρά θα επιβίωνε αν είχαμε ωραιους χωρους να μην γινόμαστε παγάκια... Αλλά αν ήταν η πραγματικότητα τότε σίγουρα θα είχαμε επενδύσει παραπάνω.
These users thanked the author Greekos for the post (total 3):
TournesolΣτάθηςJunior
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 813
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Winter Smoking

Δημοσίευση από lefteris c »

Δεν με ενοχλεί ο χειμώνας καθόλου, αφού το 85 - 90% των πούρων το καπνίζω στο μαγαζί - εργαστήρι μου
υπάρχει πολύ καλός εξαερισμός (ανάγκες της δουλειάς) και μηδέν πρόβλημα,
βέβαια προτιμώ άνοιξη ή φθινόπωρο το καλοκαίρι πάλι μ' αρέσει αν έχει δροσούλα η βρίσκομαι κάτω από Α/C :lol:
οι υψηλές θερμοκρασίες σε συνδυασμό με υψηλές υγρασίες που δεν είναι σπάνιες στη Κρήτη μου δημιουργούν δυσφορία στους εξωτερικούς χώρους.
2 είναι ο μέσος όρος των πούρων που καπνίζω όλο το χρόνο, καμία μεταβολή και συνοδεύεται σε μεγάλο ποσοστό με καφέ εσπρέσο ζεστό, χειμώνα καλοκαίρι, σπάνια πάω σε παγωμένο,
τσάι παγωμένο προτιμώ τα καλοκαίρια ή κάποιο ανθρακούχο αναψυκτικό, λίγα τα αλκοολούχα μου με το πούρο,
τελευταίως έχω επιστρέψει ξανά στο κονιάκ Εικόνα
These users thanked the author lefteris c for the post (total 2):
JuniorFairlight
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Από τον Σπόρο στο Τασάκι”