Τι είναι το Πούρο για σας?

ο κύκλος & ο μύθος: καλλιέργεια, παραγωγή, ιστορία, κουλτούρα, ταυτότητα, χαρακτηριστικά
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Τι είναι το Πούρο για σας?

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

αλήθεια καλοί μου φίλοι, τι είναι το πούρο για σας τελικά...
δεν φαντάζομαι να μην το έχετε σκεφτεί-αναλύσει καθόλου στον λίγο ή πολύ καιρό που καπνίζετε

περιγράψτε τη σχέση σας μαζί του απλά ή σύνθετα, (δεχόμαστε και έμμετρο λόγο)
μας αρκούν και δυο κουβέντες, για τις ανάγκες που υπηρετεί και εξυπηρετεί, για το τι σημαίνει για σας και τι αντιπροσωπεύει

θα είχε ενδιαφέρον να ακούσουμε τις γνώμες των μελών της κοινότητας
για να συμπληρωθεί έτσι ένα πολύχρωμο, ετερόκλητο, και πολύπλοκο παζλ
που θα απεικονίζει την ιδιαίτερη προσωπική σχέση μεταξύ πούρου και καπνιστή στο μικρό-μεγάλο αφισιοναδικό μας σύμπαν

ελάτε…
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
Svenskχεντυ κοντουPetranRigelianos
papa was a rolling stone...
vassskara
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 2:33 pm

Re: Τι είναι το Πούρο για σας?

Δημοσίευση από vassskara »

Για μενα ειδικα που δεν εχω καπνισει ποτε στη ζωη μου τσιγαρο αλλα εδω και 2 μηνες πουρα , στην αρχη ξεκινησε σαν γευση και επαφη με κατι αυθεντικο, χειροποιητο. Τωρα ειναι ταξιδι και ηρεμια. Ηρεμια μεσα σε ενα τελετουργικο γευσης, ιδανικα σε ενα χωρο χαλαρωσης ή ενα ωραιο τοπιο στη φυση. Ηρεμια και σκεψεις.
These users thanked the author vassskara for the post (total 2):
Vr Andreasχεντυ κοντου
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Τι είναι το Πούρο για σας?

Δημοσίευση από suleygiannis »

Το πούρο για μένα είναι απόλαυση. Και επειδή είναι απόλαυση δεν θα καπνίσω κάτι που δεν μου αρέσει για να πω ότι κάπνισα. Δεν καπνίζω λόγω εθισμού ούτε ανάβω πούρο για να ξεχαρμανιάσω. Ανάβω για να απολαύσω και για να μου αρέσει. Για αυτό και αποφεύγω συστηματικά νον και κουβανέζικα tripa corta. Όχι ότι δεν δοκιμάσω μια στο τόσο από περιέργεια αλλά 95% κουβανέζικα tripa larga.
Το πούρο είναι και παρέα, ειδικά στην καραντίνα. Και τέλος το πούρο έχει τη φιλοσοφία, της ηρεμίας, της καλοπέρασης και της καλής παρέας
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 5):
ΤάκηςSvenskJuniorχεντυ κοντουVr Andreas
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Τι είναι το Πούρο για σας?

Δημοσίευση από Fairlight »

Διαβάζοντας αυτά που γράφετε το μικρό παιδί μέσα μου με προστάζει να γράψω κάτι του στυλ 'Είμαι πρώην καπνιστής τσιγάρου και καπνίζω πούρα αποκλειστικά για το ξεχαρμάνισμα' αλλά δεν θα το κάνω. Θα διασκεδάσω λίγο με την επινόηση του παράλληλου σύμπαντος στο οποίο η κατανάλωση καπνικών προϊόντων δεν συνδέεται με την πρόσληψη νικοτίνης και οι χρήστες αντί γι' αυτήν λαμβάνουν glitter από μονόκερους και συνεχίζω με την τοποθέτηση μου:

Το πούρο για εμένα, πέρα από τεράστια απόλαυση προφανώς (μερικές φορές στα όρια του γελοίου) είναι ένα μέσο για ενδοσκόπηση. Καπνίζοντας και εστιάζοντας την προσοχή μου σε αυτό μπορώ πιο εύκολα να αποκόβομαι από το περιβάλλον μου και να εστιάζω στην εμπειρία του καπνίσματος αλλά ουσιαστικά στον ίδιο μου το εαυτό. Είναι μια μορφής βασικού, επιφανειακού διαλογισμού. Γι αυτόν τον λόγο προσπαθώ πάντα να καπνίζω τις ώρες που οι συνθήκες επιτρέπουν κάτι τέτοιο, κυρίως το βράδυ. Τώρα τελευταία βέβαια κάνω και διάφορες ατασθαλίες καπνίζοντας και όταν κάνω πράγματα ή δουλεύω, πιο 'μηχανικά' ας το πούμε έτσι, αν και στην ουσία δεν είναι έτσι. Δεν έχω βγάλει συμπέρασμα αν αυτό μου αρέσει η όχι ακόμα.

Υπάρχει και ένα άλλο θέμα εδώ και είναι αρκετά ενδιαφέρον, ότι δηλαδή η εμπειρία αλλάζει πολύ όταν γίνεται με φίλους. Ξαφνικά μια μοναχική, ενδοσκοπική δραστηριότητα (για μένα) γίνεται κάτι εντελώς διαφορετικό, κάτι ομαδικό, συλλεκτικό και πολύ πιο διασκεδαστικό. Δεν πάθω να πιστεύω όμως ότι υπάρχει μια διάσταση του 'καπνίζεις πραγματικά μόνος' παραφράζοντας το 'γεννιέσαι και πεθαίνεις μόνος'.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 9):
JuniorΤάκηςΣτάθηςPetranχεντυ κοντουSvenskAssosvassskaraCosmash
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Τι είναι το Πούρο για σας?

Δημοσίευση από Petran »

Εικόνα

το πούρο για εμένα...

--------------------------------------------------

~ παίρνει την κούραση, προσφέρει ανεμελιά, μου κάνει παρέα

~ ένα συνεχές ταξίδι προς την εσωτερική μου γαλήνη

~ μια νοερή περιπλάνηση στις βαθύτερες σκέψεις μου

~ μια διαρκής εξερεύνηση του εαυτού μου

~ το πούρο είναι το καταφύγιο μου

~ το φανερό μου ησυχαστήριο

~ η μικρή φωλιά της προσωπικής μου απομόνωσης

~ εκτελεί χρέη οδηγού με προορισμό αχαρτογράφητα νερά και δύσβατα μονοπάτια

~ ξεκλειδώνει ένα προς ένα καινούργια ανεξερεύνητα πεδία

~ το μέσο που φυσάει μακριά τα σύννεφα των αμφιβολιών μου

~ το πούρο ξέρει να κρατάει μυστικά...μπορώ να του εκμυστηρευτώ τα πάντα

~ είναι φίλος μου...ακούει με προσοχή τους προβληματισμούς, τα θέλω, τα λάθη μου, όσα λέω αλλά κι όσα δε λέω...
δίχως ποτέ να εκφέρει άποψη, να κατακρίνει, να δικάσει, να γνέψει από συμπάθεια
αλήθεια πόσος πλούτος κρύβεται μες τη σιωπή του...

~ συντροφιά στις σκέψεις μου στην αέναη πορεία προς τα σκήπτρα της συνειδητότητας

~ η πρώτη ρουφηξιά...κάθε φορά κι ένα βήμα πιο κοντά στην αγαλλίαση της ψυχής μου

~ το πούρο αδειάζει όλα όσα ταλανίζουν τον νου μου και μη
η πλήρης απενεργοποίηση του χάρτη εγκεφάλου στον βαθμό να μη σκέπτομαι απολύτως τίποτε
ούτε καν το ίδιο το πούρο

~ με ταξιδεύει πίσω στο χρόνο με όχημα εικονικό vhs που αναπαράγει κρίσιμους αγώνες-αποφάσεις-σταθμούς της ζωής μου
μικρή σημασία έχει που δεν ήμασταν μαζί σε όλες τις μάχες...μαζί ήμασταν

~ το κουβανέζικο πούρο ποτέ δε μου φέρνει λύπη...είναι δική μου επιλογή να είμαι λυπημένος
δε θα το άφηνε εξάλλου η ευγένεια που κρύβεται μέσα στα εκλεκτά καπνά του

~ αδιαμφισβήτητα συνδέει συσφίγγει κι εξελίσσει τους δεσμούς φιλίας

~ απογειώνει τη μοναχική διαδρομή κάθε lonesome cowboy

~ το πούρο είναι η αλήθεια μου

--------------------------------------------------

τις σκέψεις που θέλησα να μοιραστώ μαζί σας, κατέγραψα σε χαρτί ένα ήσυχο και ηλιόλουστο απόγευμα
καπνίζοντας μια μελιστάλακτη panetela της Quintero y Hermano

τι είναι για εμένα το πούρο???
η υπογραφή μου...
σας ευχαριστώ

Εικόνα
These users thanked the author Petran for the post (total 8):
Τάκηςχεντυ κοντουSvenskSpirosbusa71AssosvassskarasuleygiannisCosmash
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Τι είναι το Πούρο για σας?

Δημοσίευση από Τάκης »

αν είχα μία λέξη, εκείνη που θα ταίριαζε περισσότερο θα ήταν «πάθος», με ό,τι συνεπάγεται
από ταπεινό ξεχαρμάνιασμα μέχρι φιλοσοφική έκσταση κι από κακή συνήθεια μέχρι συναξάρι λαγνείας

είναι μια καθημερινή σχέση δεκαετιών που ξεκινάει από ανάγκη για ψιλοκουβέντα με τη φίλη μου Λαίδη Νικοτίνη
και συχνά καταλήγει σε άλλες σφαίρες ανοίγοντας το τρίτο μάτι στα πράγματα
τόσα χρόνια παρέα, έχει μπει βαθιά στο πετσί και την ψυχοσύνθεση μου (κι εγώ στη δική του)
αποτελώντας αναπόσπαστο – σχεδόν τελετουργικό κομμάτι της καθημερινότητας μου
ναι, δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς πούρο, μ’ άλλα λόγια δηλώνω εξαρτημένος

ίσως εκείνο που περιγράφει πιο εύγλωττα τη σχέση μου μαζί του
είναι η ποίηση μιας φράσης που είχα διαβάσει πριν 20 χρόνια σε ξένη ιστοσελίδα για πούρα (δεν υπάρχει πια):
«το κάπνισμα ενός καλού πούρου με πάει ένα ταξίδι που δεν θα έπρεπε να είναι νόμιμο»

το πούρο είναι ένα λυτρωτικό βελούδο της ψυχής που με παρηγορεί για όλες τις μικρότητες της ζωής
ένα μαγικό χαλί που με πάει μικρά και μεγάλα ταξίδια σχίζοντας το παραπέτασμα μιας ρουτινιάρικης μέρας
ο Πίτερ Παν που μου δανείζει τα φτερά του να δραπετεύσω από τη φυλακή της πραγματικότητας
ένα γενναιόδωρο ψιλόλιγνο γαλάζιο αρωματικό τζίνι που μου επιτρέπει φευγαλέες ματιές στο χαμένο παράδεισο

το πούρο είναι η χαχαμούχα μου που μου σπαταλάει χρόνο και λεφτά
ή εν κατακλείδι, ο εγωιστικός μοναχικός λάγνος και ιερός αυνανισμός μου

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 8):
Στάθηςχεντυ κοντουSvenskPetranFairlightAssosMixalis81Rigelianos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
χεντυ κοντου
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Δευ Μαρ 04, 2019 12:46 pm

Re: Τι είναι το Πούρο για σας?

Δημοσίευση από χεντυ κοντου »

Τι είναι το πούρο για μένα;;
Το πιο πολύτιμο πράγμα στην ζωή μας είναι ο χρόνος περνά και δεν γυρίζει πίσω..πολλοί μας μίλησαν για χρονομηχανές για παράλληλα σύμπαντα και άλλα διάφορα που δεν τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς.
Έχω ανακαλύψει λοιπόν το μέσον για τα ταξίδια μου στον χρόνο είναι το πούρο.
Δεν γυρίζω πίσω στον χρόνο μα σίγουρα ζω πάλι τις στιγμές μέσα από το γαλάζιο καπνό...τα αρωματά του με πάνε στα χρόνια τα ξέγνοιστα τότε που οι μυρωδιές ήταν τόσο έντονες τόσο γνήσιες.
Ο γαλάζιος καπνός με μεταφέρει ακόμη στην παρέα με τον πατέρα μου, τότε που καπνίζαμε μαζί και μου έλεγε τις παγίδες της ζωής...ανεκτίμητο ταξίδι αυτό.

Αυτό κύριοι είναι το πούρο για μένα ...ένα σκάφος για να κάνω ταξίδια. :D :D
These users thanked the author χεντυ κοντου for the post (total 10):
ΤάκηςSvenskΣτάθηςPetrannikos docSpirosbusa71AssosvassskaraMixalis81Nikolaros
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Τι είναι το Πούρο για σας?

Δημοσίευση από nikos doc »

Το πούρο για εμένα, στην πεζή του έννοια, είναι ένα θαυμαστό χειροποίητο προίον.Ένα από τα τελευταία αμιγώς, από τον σπόρο στο τασάκι, totalmente a mano που μπορούμε να αγοράσουμε σε λογικό αντίτιμο.
Αυτό από μόνο του , αξίζει την προσοχή μου και τον θαυμασμό μου, για το τους καπνοσωλήνες, όπως τους ονομάζει ο viking μας.

Σε πιο συναισθηματικά μονοπάτια, εκει που τελικά κινούμαστε όλοι οι afficionados, το πούρο είναι ένα σύνολο από αισθήσεις και εμπειρίες που με γεμίζουν, όχι μόνο με το κάπνισμα του, αλλά με όλα όσα το περιβάλουν. Η αγορά του, η συντήρηση του, τα αξεσουάρ του, οι κουβέντες που προκαλεί, οι συναντήσεις που προστάζει, οι γνωριμίες που γίνονται βαθιές φιλίες,..
Όλα είναι ένα σύνολο, που σέρνει αυτό το μοναδικό προίον.

Μετά πάμε βαθύτερα....ζωντανεύει όταν του βάλεις φωτιά....σου δίνει μια ιδέα με τις κρύες γευσεις του, καμιά φορά σε κοροιδεύει, αλλοτε σου κλείνει το μάτι...αλλά με την φωτιά, όλα παίρνουν την θέση τους. Τα όμορφα πούρα , όμορφα καίγονται λέει συχνά ο φίλος μου ο Τάκης, και πόσο δίκιο έχει. Τότε είναι που ξεκινάνε τα ταξίδια, σε κόσμους γεύσεων, όνείρων, ταξιδιών καβάλα σε μονόκερους, σε τραπέζια με θαλασσινα, σε BBQ με σχεδόν αγνώστους στην αρχή, σε λίμνες, σε βουνά, σε αεροδρόμια, σε μοναχικα on the road, σε ένα τηλέφωνο...έλα τι κάνεις, δεν δε είδαμε καιρό τώρα, όλα καλά ευτυχώς....
Εικόνες αδέρφια μου, αυτές είναι ένα πούρο όταν καίγεται...
Άλλες φορές είναι μοναξιά, αυτοεξερεύνηση, αποφώρτιση, μια μικρή ψυχανάλυση...μεγάλο δείγμα αν τα έχεις βρεί με τον εαύτό σου. Παρέα μόνο με κάποιο μαγικό ζουμί ή και ξεροσφύρι. Αλλά και πάλι είκονες φέρνει στο μυαλό, αγαπημένα πρόσωπα που έφυγαν, ευκαιρίες που χάθηκαν, διαφωνίες που γιγαντώθηκαν, φιλίες που έσβησαν για λίγα ευρώ...
Ο κέρβερος...
Έχει και γλέντια ο μπαξές, γάμοι , χαρές, βόλτες και καλοκαίρια. Καμπριοβόλτες, μπουζούκια με τρόπαια στο τραπέζι, κωλόμπαρα και κανονικά, μόστρα στα καφέ, καμάκι στις τουρίστριες...φτάνει θα εκτεθούμε.

Και καθημερινότητα έχει, πεζή ή μήπως όχι....τελικά δεν είναι πεζή αν κάψεις ένα ωραίο στικ. Και να μην κάτσει αν το έχεις ψάξει,έχεις βρει ένα νόημα και έχεις ξεφύγει από τα πεζά. Συνήθεια γίνεται, αλλά όχι εθισμός, ούτε ξεχαρμάνιασμα. Χόμπυ λατρεμένο, όχι κυνήγι νικοτίνης. Ναι ακόμα και για εμάς , που καίμε κάθε μέρα λίγο παραπάνω από ένα....μαζί με ένα δράμι...και όχι μόνο ένα...

Σίγουρα δεν έχει ώρα....Άνα πάσα ώρα είναι εκεί, ποτέ δεν λέει όχι, εσύ πρέπει να βρεις χρόνο να αφιερώσεις για το πουρο που θα διαλέξεις. Αν είναι να βιαστείς άστο στην μέση καλύτερα, και μην το βάλεις πίσω στον υγραντήρα ,στόκο....θα τα γ@μhsεις όλα....

Σεβασμός, τέτοιο σε μαθαίνει να έχεις το πούρο, στον χρόνο, στην άποψη, στα χούγια, στις πεποιθήσεις, στα ζόρια, στην άνεση, στα μούτρα του καθενός.

Να ορίστε, ένα μεγάλο ταξίδι είναι ένα πούρο, σαν αυτό το ποστ, που γράφω άκαπνος λόγω συνθηκών , ενώ ονειρεύομαι μια Limitada...
These users thanked the author nikos doc for the post (total 9):
ΣτάθηςΤάκηςsuleygiannisPetranχεντυ κοντουMixalis81JazzmanSvenskRigelianos
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Τι είναι το Πούρο για σας?

Δημοσίευση από Τάκης »

ως τώρα μόνο εφτά compañeros έδωσαν απάντηση στο βασικό υπαρξιακό ερώτημα του aficionado
ελάτε και οι υπόλοιποι καλά μου παιδιά, θα θέλαμε παρακαλώ να ακούσουμε και τη δική σας

λάμπουν δια της απουσίας τους ηχηρά ονόματα του πενταγράμμου, λαϊκού και έντεχνου
δεν είναι ούτε ούτε ερώτηση-παγίδα, ούτε το Αίνιγμα της Σφίγγας: γιατί σας αρέσει να καπνίζετε πούρα

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2596
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Τι είναι το Πούρο για σας?

Δημοσίευση από alexandros »

αν πρεπει να πω με μια λεξη τι ειναι το πουρο για εμενα θα πω : απολαυση

απολαυση ειναι οταν ανοιγω μια κουτα και κοιταω τα πουρα της, οταν χωνω την μουσουδα μου μεσα για να τα μυρισω, οταν το πιανω στα χερια μου και το ζουλαω και το μυριζω. Ακομα και οταν το κοβω
απολαυση ειναι οταν το αναβω και γεμιζει το στομα μου με τις γευσεις του
οταν ειμαι με τους φιλους μου και καπνιζουμε οπως τρωγοπινουμε, οπως τα λεμε ο ενας με τον αλλο.
οταν πειραζουμε ο ενας τον αλλο για το γουστο του, ακομα και για αυτα που βρισκει ο καθενας στο πουρο του
ακομα και οταν μιλαμε για αγορα και σπλιταρισμα μιας κουτας, απολαυση ειναι και αυτο

εχει και αλλα ομως ... εχει ταξιδια στον ουρανο, στον παραδεισο και πισω
εχει χαλαρωση απο τα ζορια της ημερας
ορισμενες λιγες φορες και ενδοσκοπηση και σημαντικες αποφασεις
μερικες φορες ειναι και η ανταμοιβη μου για κατι που εκανα...

με αφορμη το πουρο εχω κανει γνωριμιες που εγιναν φιλιες, εχω κανει ταξιδια και εκδρομες μαζι τους ή για να τους δω
εχω κανει πολλα που χωρις την κοινη μας τρελα δεν θα ειχα κανει ...
και ολα αυτα απο μερικα καπνοφυλλα τυλιγμενα σαν κυλινδρο ...


εχει και τα κακα του ομως ...
μια διαρκη οικονομικη καταστροφη στην διαρκη αναζητηση του καινουργιου, της καλης παρτιδας-κουτας και της αποκαταστασης του στοκ :P :lol:
These users thanked the author alexandros for the post (total 4):
ΤάκηςJuniorSvenskχεντυ κοντου
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Από τον Σπόρο στο Τασάκι”