Τι είναι το Πούρο για σας?

ο κύκλος & ο μύθος: καλλιέργεια, παραγωγή, ιστορία, κουλτούρα, ταυτότητα, χαρακτηριστικά
bf50ch
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 5:26 pm

Re: Τι είναι το Πούρο για σας?

Δημοσίευση από bf50ch »

Φιλτατοι ποσο ωραια ειναι τα πουρα αλλα ποσο τσιμπημενη ειναι η τιμη τους, αραγε ποσοι μπορουν να καπνιζουν εστω και ενα καλο κουβανεζικο πουρο καθημερινα χωρις να σκεφτονται τα οικονομικα?
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Τι είναι το Πούρο για σας?

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Rigelianos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Τι είναι το Πούρο για σας?

Δημοσίευση από Svensk »

Είναι καιρός τώρα που ενώ αρχίζω να γράφω την απάντησή μου στο ερώτημα του θρεντ, τα παρατάω. Δυσκολεύτηκα και δυσκολεύομαι. Θέλω να πω, ξέρω ποια είναι τα υλικά της απάντησής μου, το ζήτημα είναι να εξηγήσω τη μίξη τους και το αποτέλεσμα αυτής, χωρίς να ζωγραφίσω μια καρικατούρα του εαυτού μου.
Λίγα χρόνια αφότου άρχισα να καπνίζω πούρα –στα 42, 43- μου- καταπιάστηκα με τη συγγραφή ενός μυθιστορήματος. Για τέσσερα χρόνια έγραφα σχεδόν κάθε νύχτα, στην βεράντα από 23.30 έως της 02.00. Πάντα μ’ ένα πούρο στο στόμα. Σήμερα, πέντε χρόνια αργότερα, μάλλον έχω επαναφέρει τον εαυτό μου απ’ την ημισχιζοφρενή κατάσταση που βρισκόμουν ενόσω έγραφα. Αδυνατώ όμως να καπνίσω πούρο και ταυτόχρονα να ‘’παραμείνω στη γη’’. Για να το αλλάξω αυτό, εδώ κι έναν χρόνο καπνίζω αποκλειστικά το μεσημέρι. Δεν μπορώ όμως να πω ότι τα έχω καταφέρει: η γυναίκα μου μού λέει ότι όταν καπνίζω πέφτω σε κώμα, και συχνά τσαντίζομαι όταν κάποιος μ’ ‘’ενοχλεί’’. Η λέξη ‘’ταξιδεύω’’ δεν αρκεί για να περιγράψω τί μου συμβαίνει όταν βάζω ένα πούρο στο στόμα μου. Δεν χαλαρώνω, αντιθέτως με πιάνει μια γλυκιά υπερένταση. Είναι τόσα πολλά τα input που συχνά αγχώνομαι. Σχεδόν πάντα γράφω, δεν γίνεται αλλιώς. Την επιζητώ όμως αυτήν την γλυκιά υπερένταση, που τελικά μάλλον είναι επικοινωνία με έναν εαυτό σε άλλη διάσταση.
Δεν καπνίζω με παρέα διότι θα είναι τόσο μεγάλη η μάχη που χρειαστεί να δώσω για να είμαι ‘’παρόν’’, που αναγκαστικά θα καπνίζω εντελώς μηχανικά και θα αδικήσω το πούρο. (Εκτός κι αν η κατάσταση είναι εντελώς ιδιαίτερη: πχ παρέα με συμφορουμίτες, κάτι που δεν συμβαίνει συχνά).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Svensk την Σάβ Δεκ 12, 2020 10:42 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
These users thanked the author Svensk for the post (total 3):
PetranΤάκηςχεντυ κοντου
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Τι είναι το Πούρο για σας?

Δημοσίευση από Τάκης »

bf50ch έγραψε:
Παρ Δεκ 11, 2020 7:19 pm
Φιλτατοι ποσο ωραια ειναι τα πουρα αλλα ποσο τσιμπημενη ειναι η τιμη τους, αραγε ποσοι μπορουν να καπνιζουν εστω και ενα καλο κουβανεζικο πουρο καθημερινα χωρις να σκεφτονται τα οικονομικα?
τα σκέφτονται, κι αυτοί που καπνίζουν ένα, κι αυτοί που καπνίζουν με μικρότερη συχνότητα, κι αυτοί που καπνίζουν τρία την ημέρα
και μένουμε κει, αν υπάρχει "απάντηση", βρίσκεται στην υπογραφή ενός μέλους μας: "είμαστε για φυλακή"
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
SvenskVr Andreas
papa was a rolling stone...
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Τι είναι το Πούρο για σας?

Δημοσίευση από Rigelianos »

Το πούρο για μένα είναι κάτι παραπάνω από απόλαυση: Είναι ηδονή.

Συμμετέχουν όλες οι αισθήσεις μα πέρα και πάνω από αυτές, το μυαλό.
Η γνώση των πραγμάτων καπνού προσθέτει στην (με την ευρεία έννοια) ομορφιά!

Όταν ξεκίνησα το 2009, ξεκίνησα συγχρόνως το διάβασμα.
Έμαθα πολλά, έψαξα, γνώρισα τους υπέροχους ανθρώπους της μονής που με απογείωσαν καπνικά και τους ευχαριστώ!

Το πούρο δεν είναι απλώς μια συνοδεία όμορφων στιγμών, μα συνεισφέρει σε αυτές!
These users thanked the author Rigelianos for the post (total 2):
alexandrosSpirosbusa71
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Τι είναι το Πούρο για σας?

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ και τον Κωνσταντίνο για την αισθαντική καταγραφή της σχέσης του με το αντικείμενο του (κοινού) πόθου
το thread τρέχει απ' το Νοέμβριο, δέκα νοματαίοι έχουν γράψει ως τώρα, υποθέτω οι λοιποί το σκέφτονται...
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Από τον Σπόρο στο Τασάκι”