Κουβανέζικες Brands και Παλαίωση

ο κύκλος & ο μύθος: καλλιέργεια, παραγωγή, ιστορία, κουλτούρα, ταυτότητα, χαρακτηριστικά
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 941
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Κουβανέζικες Brands και Παλαίωση

Δημοσίευση από sigaras »

Προφανώς - αφού ισχύουν όλα αυτά, τα οποία δεν γνώριζα - δεν μπορούμε να μιλάμε για παλαιωμένα αλλά για παλιά πούρα. Ακόμα κι έτσι όμως η ουσία δεν αλλάζει αφού έχω καπνίσει αριστουργηματικά τέτοια πούρα 15 και 20 ετών, τα οποία αναμφίβολα έχουν διατηρηθεί - έστω και από σπόντα- κάτω από αξιοπρεπείς συνθήκες.
Άλλωστε ο μόνος ασφαλής τρόπος να κρίνουμε ένα πούρο είναι να το καπνίσουμε.
These users thanked the author sigaras for the post (total 2):
ΤάκηςJunior
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Κουβανέζικες Brands και Παλαίωση

Δημοσίευση από Τάκης »

σαφώς, ισχύουν 100% αυτά που λες Γιώργο
These users thanked the author Τάκης for the post:
Junior
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1034
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Κουβανέζικες Brands και Παλαίωση

Δημοσίευση από Svensk »

Για να δούμε: Θα απαντήσω αυστηρά από προσωπικές εμπειρίες με την παλαιωση, και δεν ειναι πολλές.

• υπάρχουν brands που παλιώνουν «καλύτερα» από τις υπόλοιπες..?
Πιστευω πως σε γενικές γραμμές, τα Partagas, τα cohiba, τα Bolivar και τα upmann έχουν αυτήν την ιδιότητα-ικανότητα. Με έχει όμως απογοητεύσει όμως η 7-ετη παλαίωση των Partagas E2.

• ή άλλες που η αρωματική τους υπόσταση «τελειώνει» πιο γρήγορα και δεν «αντέχει» 15ετία-20ετία..? Τα περισσότερα Hoyo (εξαίρεση τα D.C) και Montecristo νομίζω εμπίπτουν σε αυτήν την κατηγορία. Σίγουρα και τα Trinidad, αλλά αυτή η μπραντα είναι μια κατηγορία από μόνη της.

• ποιες κουβανέζικες μάρκες κατά τη γνώμη σας σηκώνουν κάργα παλαίωση και εξαργυρώνουν στο ακέραιο αυτή την «υπομονή»..?
Cohiba, Upmann, και Partagas.

• ποιες είναι εκείνες που παρουσιάζουν την πιο εντυπωσιακή μεταμόρφωση..?
Αδυνατώ να απαντήσω.

• υπάρχουν brands που είναι καλύτερα να καπνίζονται μέχρι την πενταετία-οκταετία..?
Τα Hoyo, τα Trinidad, ίσως και τα La Gloria.

• κι άλλες των οποίων τα πούρα σχεδόν δεν καπνίζονται «φρέσκα»..?
Τα Cohiba σίγουρα.

• η πιο καλή Αβάνα είναι η καραβάνα..? ποια είναι η προσωπική σας προτίμηση:
σας αρέσει περισσότερο το cuban twang των vintage, ή προτιμάτε το στρέιτ θρου των πιο νέων..?
Σαφώς το πρωτο. Κρίμα που δεν μπορώ να το απολαυσω συχνά.
These users thanked the author Svensk for the post (total 4):
ΤάκηςsigarassuleygiannisVr Andreas
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Κουβανέζικες Brands και Παλαίωση

Δημοσίευση από nikos doc »

Το λοιπόν, νομΊζω πως κανείς μας δεν παλιώνει πούρα, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, κυρίως λόγω των συνθηκων της χώρας μας.Οτιδήποτε δεν έιναι σταθερό σε υγρασία/θερμοκρασία δεν το θεωρώ παλάιωση. Φυσικά και έχουμε καπνίσει πούρα παλιά κατά καιρούς, άλλα διαμάντια άλλα ανθρακες, αλλά δεν ήταν παλαιωμένα. Όσοι έχουμε την τύχη να ανάψουμε πραγματικά παλαιωμένα πούρα από μαιτρ του είδους (JJ Fox), καταάβαίνουμε την διαφορά, αλλά και την χρέωση που έρχεται μαζί, συνήθως 10% ανά χρόνο παλαίωσης.

Σε ότι αφορά τις ερωτήσεις του thread,
Φυσικα και υπάρχουν μπράντες που παλαιώνουν ακλύτερα από άλλες. Ο κανόνας λέει πως όσο πιο πολύ ζουμί και τσαμπουκά έχει φρέσκο ένα πούρο , τόσο πιο πολύ αντέχει την παλαίωση. Θεωρώ πως Lopez, Ramon, Bolivar, Partagas, Cohiba είναι πού ψηλά στην δυνατότητα παλαίωσης.
Στον αντίποδα El Rey, Hoyo, Romeo ως ένα σημείο , ίσως να είναι πιο volatile στα χρόνια.
Αν μπορούσα να διαλέξω μια μπράντα, θα παλαίωνα μια πενηντάδα Partagas, ιδανικά Lusi,.
Μπράντες που καπνίζονται φρέσκιες???....Θα ρίξω βόμβα εδώ και θα πω πως μου αρέσουν τα νόστιμα φρέσκα πούρα. Πιο πολύ και από αρκετά παλαιωμένα. Βέβαια είναι και θέμα συνήθειας, αυτα καπνίζουμε κυρίως, αυτά έχουμε μάθει να εκτιμούμε.
Τρελαινομαι για φρέσκα RASS, και για φρέσκιες Laras PC. Οι τελέυταίες έχουν και μια από τις πιο μαγικές και σίγουρες μεταμορφώσεις στο vitolario.

Τέλος μια προσωπική παρατήρηση, καίω από το 93, αγοράζω κουτιά από το 98 περίπου, και δεν έχω στην κατοχή μου κούτα για παραπάνω από 16-17 χρόνια...Και είμαι 46 χρονών.....Μήπως άρχισα αργά????? :lol: :lol: 8-) 8-)
These users thanked the author nikos doc for the post (total 8):
ΤάκηςΣτάθηςMixalis81SvenskVr AndreasJazzmanTournesolPETROS
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Κουβανέζικες Brands και Παλαίωση

Δημοσίευση από Τάκης »

η "παλαίωση" στη δική μου συνείδηση είναι ολίγον αφηρημένη έως μεταφυσική έννοια - με ό,τι αυτό συνεπάγεται
έχοντας κατά καιρούς κάμποσες κούτες στην κατοχή μου για 15-20 χρόνια (και βάλε), έχω παρατηρήσει-καταγράψει θριαμβικές μεταμορφώσεις
και σε συνθήκες όχι "ακαδημαϊκής παλαίωσης" αλλά σχετικά σταθερές 12 μήνες το χρόνο, χωρίς ακραίες μεταβολές
αυτό εμένα μου αρκεί και με το παραπάνω, να μπορώ δηλαδή να κάνω τα πούρα μου "καλύτερα" σε βάθος χρόνου, τα υπόλοιπα είναι μάλλον αδιάφορα
το πούρο κάνει τη δουλειά του αρκεί να μην το ζορίζεις, να το ταλαιπωρείς, και να το αγχώνεις - σίγουρα πρέπει να ξέρεις να του λες παραμύθια

αρκετά από τα vintage που πωλούν οι διάφοροι "οίκοι", δεν έχουν μείνει αρκετό χρόνο στην κατοχή τους ώστε να πληρούν συνθήκες "παλαίωσης"
βασικά πολύ λίγα έως ελάχιστα πούρα είναι στα αμπάρια τους από τα "σπάργανα", τα περισσότερα αποκτήθηκαν αργότερα ή αρκετά αργότερα
ως γνωστόν πάγια αγοράζουν από διάφορους συλλέκτες ή απλούς aficionados και μετά από έναν έλεγχο τα μεταπωλούν
την πρώτη δεκαετία του αιώνα κάπνισα πολλούς μαθουσάλες από όλα τα "καλά" αγγλικά μαγαζιά και συνάντησα μεγάλες αυξομειώσεις στην ποιότητα

ο χρόνος τελικά είναι έννοια υποκειμε-νική :?: 8-) :lol:

συνάδελφοι το thread θα εξακολουθήσει να παραμένει ανοιχτό για όποιον άλλο θέλει να συνεισφέρει την άποψη του στο θέμα

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Από τον Σπόρο στο Τασάκι”