Η Ανατομία μιας Κούτας

ο κύκλος & ο μύθος: καλλιέργεια, παραγωγή, ιστορία, κουλτούρα, ταυτότητα, χαρακτηριστικά
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8975
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Η Ανατομία μιας Κούτας

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Αν «η κουβανέζικη κόλαση από τον παράδεισο είναι μια κούτα δρόμος», τι συμβαίνει στη διαδρομή..??

ένα κουτί κουβανέζικα πούρα είναι είναι εν δυνάμει μια "αποικία" της Νήσου Κάππα στο σπίτι μας
που στην πορεία μπορεί να αποδειχθεί ακόμα και «εξωγήινη» από κάποιον μακρινό πλανήτη

μια κούτα πούρα Αβάνας μπορεί με έναν μαγικό τρόπο να μεταμορφωθεί σε «σεντούκι του θησαυρού»
πολλές φορές βέβαια παίζει και να μείνει κάτι ordinary, στα συνήθη πάνω-κάτω στάνταρ δίχως εκλάμψεις
ενώ κάποιες φορές φλερτάρει ακόμα και με το χείριστο, στα όρια της "απελπισίας" 0-5/25 στατιστικό
για διάφορους λόγους επίσης μπορεί να αδειάσει από το περιεχόμενο της σε dt ή να αντέξει κάμποσο
μπορεί όμως να μείνει και χρόνια στον υγραντήρα μας και να γίνει ένα απ’ τα τοτέμ του

Εικόνα

ελάτε να κάνουμε ένα αφιέρωμα στο concept “Box” και τη λατρευτική του ιεροτελεστία
από τη στιγμή που παίρνουμε την κούτα στα χέρια μας, μέχρι τη στιγμή που βγάζουμε να καπνίσουμε το τελευταίο της πούρο
να καταγράψουμε πρωτόκολλα, να ταξινομήσουμε κατηγορίες, να σκιαγραφήσουμε σκέψεις και συναισθήματα
περιγράφοντας ο καθένας τις δικές του εμπειρίες και πρακτικές, κι απαντώντας σε βασικά ερωτήματα όπως:

• τι κάνετε όταν παίρνετε στα χέρια σας μια κούτα..?? περιγράψτε ακριβώς το «πρωτόκολλο» που ακολουθείτε
• η καλή μέρα απ’ το πρωί φαίνεται ή συντελούνται εντυπωσιακές αλλαγές στην πορεία..??
• μεταμορφώνονται οι κούτες βάτραχοι σε πρίγκιπες του παραμυθιού..??
• κάθε πόσο τσεκάρετε τα κουτιά που «αντέχουν» για μεγάλο διάστημα στους υγραντήρες σας και πόσο διακριτές είναι οι αλλαγές που
..λαμβάνουν χώρα..??
• υπάρχουν μεγάλες διαφορές ανάμεσα στο «καλύτερο» και το «χειρότερο» πούρο μιας κούτας..??
• πόση και ποια καπνιστική «απόσταση» μπορεί να χωρίζει το πρώτο από το τελευταίο (χρονικά) πούρο μιας κούτας..??
• πώς νιώθετε όταν καπνίζετε το τελευταίο πούρο μιας εξαιρετικής κούτας..??
• τι κάνετε όταν πέσετε σε «μετριότητα» και τα πρώτα 5-6 πούρα της κούτας είναι «κακά»..??
• ποια είναι η κούτα που έχετε αυτή τη στιγμή για περισσότερα χρόνια στον υγραντήρα σας..??

προσθέστε-συμπληρώστε-καταθέστε και ότι άλλο νομίζετε ενδιαφέρον ή χρήσιμο στην κουβέντα μας
δώστε χρώμα, ποικιλία και πολυπλοκότητα στο thread, καταθέτοντας τη δική σας πρακτική και εμπειρία
στο τέλος βέβαια, όλα καταλήγουν εδώ:

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 10):
ΣτάθηςJuniorJazzmanSpirosbusa71SvenskPetranχεντυ κοντουRigelianosPETROSalexandros
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
χεντυ κοντου
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Δευ Μαρ 04, 2019 12:46 pm

Re: Η Ανατομία μιας Κούτας

Δημοσίευση από χεντυ κοντου »

Εξαιρετικό θέμα θα περιμένω με αγωνία να διαβάσω τις αναμνήσεις των φίλων μου.. μας κ' εξώ δεν αξιώθηκα ακόμη να αγοράσω κούτα παρά μόνο κουτάκι των 3 τεμαχίων. :D :D
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8975
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Η Ανατομία μιας Κούτας

Δημοσίευση από Τάκης »

ΕικόναΕικόνα

…………...............…………………τα δικά μου π ρ ω τ ό κ ο λ λ α
Μέσα στις μεγαλύτερες απολαύσεις ενός aficionado είναι κι όταν ανοίγει μια κούτα σε φυσικό μαγαζί
κάτι που δεν μπορεί να συγκριθεί με την αντίστοιχη διαδικασία όταν παραλαμβάνει μια ηλεκτρονική αγορά
ανοίγοντας μια κούτα και μετά το πρώτο βλέμμα που κόβει χρώμα και γενικό condition
εκείνη που έχει την τιμή να ευφρανθεί πρώτη είναι η μύτη κάνοντας βουτιά στα αρώματα
μετά τον δια της αφής έλεγχο (που γίνεται κατά μόνας), ακολουθεί η καταγραφή
η οποία περιλαμβάνει box & date code, ημερομηνία και προέλευση αγοράς
αν η κούτα είναι dress 25 τα πούρα βγαίνουν όλα έξω για να μπει άλλο ένα φύλλο κέδρου στον πάτο
στις 25άρες επίσης αφαιρώ το χαρτονένιο ή ξύλινο πρόσθετο της κάτω σειράς
τέλος, το πρωτόκολλο της «εισόδου» κλείνει με το κάπνισμα του 1ου από τα 25 πούρα το οποίο λαμβάνει χώρα συνήθως μετά από λίγες μέρες

Ναι, η καλή κούτα απ’ το πρωί φαίνεται
δύσκολα συμβαίνουν εντυπωσιακές από το κακό στο καλό μεταμορφώσεις και οι βάτραχοι σπάνια γίνονται πρίγκιπες
μια μέτρια ή κακή κούτα μπορεί απλά να γίνει λίγο καλύτερη, και ποτέ ή πάρα-πάρα πολύ σπάνια μετατρέπεται σε «θησαυρό»
ενίοτε συμβαίνει και το ανάποδο, μια καλή κούτα που καπνίζεται από την αρχή να «χαλάσει» στην πορεία
κι άλλοτε κάποια στιγμή επανέρχεται στον καλό της εαυτό, άλλοτε μένει εκεί στα «κακά» της

Εικόνα

Το τσεκάρισμα μιας κούτας γίνεται περιοδικά, με χρονική συχνότητα ανάλογα με την περίπτωση
για παράδειγμα άλλη πρακτική ακολουθείς με μια κούτα που αγόρασες φρέσκια κι άλλη με μια που απέκτησες με 5 ή 10 χρόνια στην πλάτη
μια εύλογη περιοδικότητα χρονικού ελέγχου για κούτες που βρίσκονται στο «μούσκιο», ας πούμε πως είναι το εξάμηνο
οι «αλλαγές» που συντελούνται κατά τη διάρκεια ποικίλλουν, κινούμενες σε μια κλίμακα που ακουμπά λίγο και στη μετα-φυσική
μπορεί να είναι από ελάχιστες, μικρές, και αδιόρατες, μέχρι μεγάλες και εντυπωσιακές
υπάρχουν κούτες που υφίστανται την εύλογη και φυσιολογική προς το καλό αλλαγή
που εκδηλώνεται κατά μέσο όρο σε λίγο μικρότερη ή μεγαλύτερη από ετήσια βάση, χωρίς φυσικά αυτό να είναι νόμος
υπάρχουν κι άλλες που απλά στρογγυλεύουν ή γίνονται πιο ευκάπνιστες
κι είναι και κάποιες που χτυπάνε τις καμπάνες της μεταμόρφωσης και της αναγέννησης

Οι διαφορές ανάμεσα στο «καλύτερο» και το «χειρότερο» πούρο μιας κούτας υπόκεινται κι αυτές στους νόμους της σχετικότητας
μπορεί να είναι μικρού μεγέθους δύσκολα προσμετρήσιμες, μπορεί να είναι και χαώδεις
ένας παράγοντας σ’ αυτή τη σχέση που παίζει σημαντικό ρόλο είναι και η χρονική απόσταση που χωρίζει τα δύο πούρα
μπορεί φερειπείν να καπνίσεις ένα στικ στις αρχές και ένα άλλο μετά από μια δεκαετία
μου έχει συμβεί σε κούτα που κράτησα όχι πάρα πολύ, αν θυμάμαι καλά μόνο τέσσερα χρόνια
το τελευταίο πούρο να ήταν ελντοραντικό (το θυμάμαι ακόμα), ενώ τα προηγούμενα 24 ήταν απόλυτες μετριότητες

Εικόνα

Η «καπνιστική» απόσταση που μπορεί να χωρίζει το πρώτο από το τελευταίο πούρο μιας κούτας είναι από μικρή έως τεράστια
κι έχει να κάνει με το πόσα χρόνια κρατά κάποιος μια κούτα στον υγραντήρα του
σε συνάρτηση και με τη συμπεριφορά στο χρόνο του συγκεκριμένου πούρου, αφού άλλα παλιώνουν κι άλλα τελειώνουν
σε ένα Upmann ας πούμε, η απόσταση από το πούρο ενός έτους στο πούρο 5ετίας, 10ετίας ή 15ετίας
είναι μια διαρκής και κλιμακούμενη αλλαγή με διαφορετικά και ευδιάκριτα χαρακτηριστικά ανά «περίοδο»

Πώς νιώθω όταν καπνίζω το τελευταίο πούρο μιας εξαιρετικής κούτας…
συνήθως μελαγχολώ με κάτι γλυκόπικρο μέσα μου, όπως για κάθε πράγμα σε τούτη τη ζωή που περνάει κι απειλεί να χαθεί για πάντα
συνήθως κάνω «αναδρομή» σ’ όλη την κούτα, αναπολώ, και θυμάμαι στιγμές κατά τη διάρκεια της «πορείας» της
μου έχει συμβεί αρκετές φορές να μετρώ το χρόνο, τα γεγονότα, τις αλλαγές στη ζωή μου με κούτες ή ακόμα και με στικς
μια κούτα μπορεί να είναι ένας χρόνος, μια πενταετία, ακόμα και μια εικοσαετία απ’ τη ζωή μας
ναι, σίγουρα κάποιες απ’ αυτές τις έχω στο μυαλό μου σαν χρονικούς σταθμούς
απτά σύμβολα που κάνουν οριοθέτηση σαν τους λίθινους χιλιομετρικούς δείκτες της ρωμαϊκής εποχής

Αν πέσω σε μετριότητα και τα πρώτα 5-6 πρώτα πούρα μιας κούτας είναι «κακά» μετέρχομαι της όποιας στωικότητας του χαρακτήρα μου
είναι κάτι φιλοσοφικά αποδεκτό, φυσιο-λογικά κατανοητό, και στατιστικά αναμενόμενο
εδώ παίζουν δυο σενάρια: τα «ξεχνάω» για αρκετό καιρό για να επανέλθω κάποια στιγμή αρκετά αργότερα
ή το παίρνω απόφαση πως δεν, και τα καπνίζω σε στιγμές που πρωταγωνιστής είναι άλλος (π.χ. ψάρεμα)

Η κούτα που έχω για περισσότερα χρόνια στον υγραντήρα μου αυτή τη στιγμή είναι Partagas Piramides LE 2000 SUA OCT 00
αγορασμένη στις αρχές του αιώνα κατοικεί στον υγραντήρα μου για είκοσι χρόνια
(στο παρελθόν διατήρησα κάποια κουτιά και για ακόμα μεγαλύτερο διάστημα)

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 8):
Vr AndreasΣτάθηςSvenskχεντυ κοντουJuniorSpirosbusa71PetranPETROS
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1034
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Η Ανατομία μιας Κούτας

Δημοσίευση από Svensk »

Διαβασα 3 φορες το ποστ σου Ντον.
Ευχαριστώ :!:
These users thanked the author Svensk for the post:
Junior
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Η Ανατομία μιας Κούτας

Δημοσίευση από Junior »

Μ Υ Σ Τ Α Γ Ω Γ Ι Α!!!

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Vchatz136
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2020 4:27 am

Re: Η Ανατομία μιας Κούτας

Δημοσίευση από Vchatz136 »

Απο της αγαπημένες κούτες και απο εμφάνιση και απο περιεχόμενο. Μόλις η κουτα έρθει στα χέρια και αφού ανοιχτεί με τελετουργικό τρόπο. Μετά θα αδειάσω για λίγο το περιεχόμενο της θα την καθαρίσω από όλα τα περιττά αυτοκόλλητα που της χαλανε την μόστρα και στην συνέχεια θα επιστρέψω το περιεχόμενο στην κούτα κρατώντας ένα για το συρτάρι του υγραντηρα με την γυάλινη βιτρίνα ωστε να τα κάνω μπανηστηρι.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8975
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Η Ανατομία μιας Κούτας

Δημοσίευση από Τάκης »

Vchatz136 ευχαριστούμε για το post αλλά είναι λίγο εκτός θέματος
προφανώς δεν διάβασες το εισαγωγικό του thread το οποίο άλλα πραγματεύεται
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
SvenskVchatz136
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Η Ανατομία μιας Κούτας

Δημοσίευση από Fairlight »

Βαρύ θρεντ. Πολλά τα ερωτήματα, θα πέσουνε σεντόνια. Νομίζω όμως ότι είναι εξαιρετικά σημαντικό και χρήσιμο θέμα.

• τι κάνετε όταν παίρνετε στα χέρια σας μια κούτα..?? περιγράψτε ακριβώς το «πρωτόκολλο» που ακολουθείτε

Το πρωτόκολλο είναι ακριβές και επαναλαμβανόμενο, μην ξεχνάτε εξάλλου και τι δουλειά κάνω. :lol: Το πρώτο πραγμα που κάνω είναι να την γυρίσω ανάποδα να δω τον κωδικό. Το δεύτερο είναι να την ανοίξω, να τα κοιτάξω για 1-2 δευτερόλεπτα max και μετά αμέσως μέσα μουσούδα και κάνω σαν γουρούνι που ψάχνει τρούφες. Είναι σημαντικό για μένα γιατί η οσμή είναι ο μοναδικός δείκτης κατα την εμπειρία μου που μπορεί να πει κάτι για την καπνιστική απόδωση των πούρων. Με μεγάλη σχετικότητα φυσικά. Αφού γίνουν όλα αυτά συνήθως τα κοιτάζω πιο προσεκτικά καθως και θα κάνω εξέταση ψηλάφησης τουλάχιστον στην επάνω σειρά για να αξιολογήσω την κατασκευή. Μετά απο αυτό τα τελευταία χρόνια η διαδικασία είναι τυποποιημένη. Κατευθείαν vacuum και ψυγείο/κατάψηξη 1/3/1 να ψοφήσουν όλα τα αυγουλάκια απο τα μαμουνάκια. Χειμώνα/καλοκαίρι, το ξέρω, μπορεί κάποιος να το βρίσκει υπερβολικό, αλλά εγώ αυτό το πράγμα δεν το ξαναζώ.

• η καλή μέρα απ’ το πρωί φαίνεται ή συντελούνται εντυπωσιακές αλλαγές στην πορεία..??
• μεταμορφώνονται οι κούτες βάτραχοι σε πρίγκιπες του παραμυθιού..??


Κατα 95% η καλή μέρα φαίνεται απο το πρωί. Ναι υπάρχουν περιπτώσεις που βατράχια έγιναν πρίγκηπες μετά απο 5 χρόνια. Είναι ελάχιστα περιστατικά στην καπνιστική μου καριέρα. Αν ένα πούρο ξεκινά ψόφιο, χωρίς σώμα και αδιάφορο είναι πολύ δύσκολο, αλλά όχι αδύνατο να μεταμορφωθεί σε κάτι καλό. Αν ένα πούρο είναι επιθετικό, μπερδεμένο και άναρχο στην αρχή μέσα σε μερικά χρόνια μπορεί να γίνει El Dorado.

Γενικά κυκλοφορεί η συμβουλή οτι αν κάτι καπνίζει καλά τώρα, κάπνισε το, διαφορετικά άστο. Είναι πολύ καλή σύμβουλη κατα την γνώμη μου. Δεν την ακολουθώ πάντα, ειδικά το πρώτο μέρος γιατί πολύ συχνά με πιάνει η απληστία μου και θέλω να δώσω και άλλο χρόνο στο πούρο, όσο αντέχω ώστε να δω το αποτέλεσμα. Το οποίο φυσικά δεν είναι καλό πάντα.

• κάθε πόσο τσεκάρετε τα κουτιά που «αντέχουν» για μεγάλο διάστημα στους υγραντήρες σας και πόσο διακριτές είναι οι αλλαγές που
..λαμβάνουν χώρα..??


Δεν είναι καθόλου σταθερό αυτό το διάστημα. Συνήθως παίζει απο το πόσο εχω γενικά σκοπό να κρατήσω την κούτα. Αν έχω σκοπό να την κρατήσω καιρό συνήθως θα δοκιμάζω ένα κάθε 1-3 χρόνια και πιθανότατα κανένα πριν κλείσει η κούτα 2-3 χρόνια. Εξαρτάται όμως απο πολλούς παράγοντες. Αν είναι 'εύκολη' κούτα απο άποψη χρόνου, πχ τίποτα regios, D4, Exchibition 4 ή petit edmundo (για τον πόνο) τότε θα κάνω πιο συχνές δοκιμές, μέχρι η κουτα να με ικανοπει και τότε θα την ξεκοκαλίσω.

• υπάρχουν μεγάλες διαφορές ανάμεσα στο «καλύτερο» και το «χειρότερο» πούρο μιας κούτας..??


Συνήθως όχι, αρκετές φορές ναι. Πιστεύω ότι έχει να κάνει με το μέγεθος παραγωγής του κάθε πούρου. Πούρα μεγάλης παραγωγής είναι συχνά πολύ διαφορετικά στο ίδιο κουτί, κλασσικό παράδειγμα τα D4.

• πόση και ποια καπνιστική «απόσταση» μπορεί να χωρίζει το πρώτο από το τελευταίο (χρονικά) πούρο μιας κούτας..??


Για μένα όχι λιγότερο απο 1 χρόνο και όχι περισσότερο απο 10 μέχρι στιγμής.

• πώς νιώθετε όταν καπνίζετε το τελευταίο πούρο μιας εξαιρετικής κούτας..??

Θλίψη και τσαντίλα.

• τι κάνετε όταν πέσετε σε «μετριότητα» και τα πρώτα 5-6 πούρα της κούτας είναι «κακά»..??

Την αφήνω στην υσηχία της μπας και. Συνήθως δεν φυσικά.

• ποια είναι η κούτα που έχετε αυτή τη στιγμή για περισσότερα χρόνια στον υγραντήρα σας..??

Εχω κάτι majestic του 10. Πως την γλύτωσαν πραγματικά αναρωτιέμαι και εγώ, μάλλον απο θαύμα. Γενικά τα τελευταία 2 χρόνια λόγω διαθεσημότητας αλλά και μικρής αύξησης στο ρυθμό μου, δυστυχώς δεν έχω την πολυτέλεια να κρατάω πολύ τα κουτιά μου. Αν και θα το ήθελα. Σημασία σε αυτό παίζει και ο διαθέσημος χώρος φυσικά. Δεν βρίσκω το νόημα/δεν μου αρέσει να βάζω μέσα σε μια κούτα πούρα που δεν της ανοίκουν.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 9):
JuniorVr AndreasΤάκηςΣτάθηςDubioSvenskPetranSpirosbusa71PETROS
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8975
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Η Ανατομία μιας Κούτας

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ τον επιστήμονα που μοιράστηκε μαζί μας τα ερωτικά του itsy bitsy teenie weenie Box 'n' Roll πρωτόκολλα
περιμένω κι από σας να μας μυήσετε στα δικά σας...

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Η Ανατομία μιας Κούτας

Δημοσίευση από suleygiannis »

Θα απαντήσω μόνο αναφορικά με κουβανέζικες κούτες πούρων γιατί δύσκολα να αγοράσω ολόκληρη κούτα νον.
Μόλις μου έρθει η κούτα, αρχικά περνάω τις επιφάνειες με αποσταγμένο νερό για να καθαρίσει από τυχόν σκόνες και βρωμιές. Μετά την ανοίγω και τη μυρίζω και κοιτάω φυσικά αν είναι όλα εντάξει από πλευράς πούρων. Καμιά φορά πετάω και τα χαρτόνια που έχουν οι 25αρες. Μετά καταγράφω κωδικούς, τιμή και μέρος που την αγόρασα. Χωρίς καταγραφή χάνεται η μπάλα και θεωρώ ότι κάποιος καπνίζει στο γάμο του καραγκιόζη. Επίσης, με τόσα πούρα που καπνίζουμε είναι αδύνατο να θυμάσαι τι σου άρεσε και τι όχι, όπως επίσης είναι αδύνατο να θυμάσαι όλα τα πούρα που έχεις.
Τώρα για όλα τα υπόλοιπα ερωτήματα, η απάντηση είναι δεν υπάρχουν κανόνες, όλα είναι σχετικά. Το κουβανέζικο πούρο είναι ασταθές.
Η καλή κούτα ναι συνήθως φαίνεται από το πρωί.
Τα πούρα μιας κούτας αν τα κρίνω έτοιμα προς κάπνισμα τα καπνίζω συχνότερα. Ακόμα όμως κι αν μια κούτα είναι εξαιρετική δεν την καταπίνω γιατί βαριέμαι να καπνίζω το ίδιο πούρο συνέχεια.
Φυσικά και υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στο καλύτερο και το χειρότερο πούρο μιας κούτας, τόσο γευστικά όσο και κατασκευαστικά, χρωματικά κλπ.
Άγνωστο το πόσο θα κρατήσει μια κούτα. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, μέγεθος πούρου, απόλαυση που προσφέρει κλπ.
Όταν καπνίζεις το τελευταίο πούρο μιας εξαιρετικής κούτας φυσικά και νιώθεις μελαγχολία, μιας και δεν ξέρεις πρώτον αν η επόμενη θα είναι το ίδιο καλή και δεύτερον αν θα την ξαναβρεις.
Αν πέσω σε κακή κούτα, την παρατάω στον πάτο του υγραντήρα. Να γίνει χειρότερη αποκλείεται. Την αφήνω όσο χρόνο χρειαστεί μέχρι να καπνίζονται τα πούρα. Καπνίζω ένα το εξάμηνο και παρακολουθώ.
Και κάτι τελευταίο. Ο Χρόνος συνήθως κάνει καλό. Κάποιες κούτες τις αφήνω να κλείσουν 2 χρόνια και μετά δοκιμάζω. Φρέσκο πούρο πολύ δύσκολα θα κάνω. Θεωρώ ότι κατά κανόνα στερείς τον εαυτό σου από το να καπνίσεις ένα καλύτερο πούρο όταν καπνίζεις φρέσκα. Και άπειρες φορές έχω μετανιώσει που κάπνισα φρέσκο πούρο, οπότε το έχω σταματήσει και αν καπνίσω πούρο 6 μηνών θα είναι για μαςς.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 6):
JuniorSvenskSpirosbusa71ΤάκηςPetranPETROS
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Από τον Σπόρο στο Τασάκι”