Κουβανέζικα Πούρα & Γλυκύτητα

ο κύκλος & ο μύθος: καλλιέργεια, παραγωγή, ιστορία, κουλτούρα, ταυτότητα, χαρακτηριστικά
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Κουβανέζικα Πούρα & Γλυκύτητα

Δημοσίευση από Rigelianos »

Εντυπωσιακότατο thread!
Κατ' εμέ άλλο το γλυκό, άλλο η σοκολάτα.
Δεν μπορώ να θυμηθώ που βρίσκω γλυκές γεύσεις, αν δεν δω τις δημοσιεύσεις μου, παρά μόνο τούτο:
Το πιο γλυκό και μελένιο πούρο ever: El Rey del Mundo Choix Supreme.
Μέλι και γλύκες απογειωτικές ακόμα και για όποιον μύριζε τον καπνό του από μακριά!
Χρόνια πριν, Κυριακή μεσημέρι, Πλατεία Αβυσσηνίας έκαιγα ένα από αυτά, έξω τρώγαμε και στην άλλη άκρη του τραπεζιού μια φίλη μου αναφώνησε έκπληκτη: Μυρίζει μέλι! :D
Άβαταρ μέλους
Greekos
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 11:03 am

Re: Κουβανέζικα Πούρα & Γλυκύτητα

Δημοσίευση από Greekos »

Εγώ εκτός από κάποιες μπράντες που αναφέρατε πιο πριν που τείνουν πιο συχνά στην γλυκύτητα. Έχω παρατηρήσει συχνά τα Maduro wrappers μου βγάζουν γλυκές γεύσεις αν δεν είναι φρέσκα.


Μια υποσημείωση- για μένα νομίζω ότι μερικές φορές είναι γλυκύτητα η ζάχαρη το μέλι, η καραμέλα κτλπ αλλά είναι και πολλές φορές και διάθεση που δείχνουν τα γλυκά μπαχαρικά κανέλα, μοσχοκάρυδο κτλπ.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Κουβανέζικα Πούρα & Γλυκύτητα

Δημοσίευση από Τάκης »

η Capa Negra, δηλαδή τα maduro wrappers, αποτελούν ξεχωριστό και σημαντικό κεφάλαιο στα new world cigars, aka non cubans
εξαιτίας και της επιπλέον ζύμωσης, προσδίδουν στα πούρα μια φυσική γλυκύτητα, όπως και άλλα χαρακτηριστικά
που ανάλογα με την προέλευση και το είδος του wrapper ποικίλουν από λίγο έως αρκετά
οι κύριοι τύποι τους είναι οι εξής:

- Connecticut Broadleaf (Liga Privada, Arturo Fuente, Rocky Patel)
- Mexican San Andress (Oliva Melanio, La Flor Dominicana, Macanudo, My Father)
- Brazil Mata Fina & Arapiraca (Cao, Gurkha, Caldwell)
- Habano (Padron)

προσωπικά αντιλαμβάνομαι αυτή τη γλυκύτητα περισσότερο σαν μια θολή και flat "γλυκεράδα"
η οποία δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την εκλεπτυσμένη γλυκύτητα των κουβανέζικων καπνών

όσο για τα κουβανέζικα maduro (sic), από τη μέχρι τώρα εμπειρία (Cohiba Maduro 5 & Partagas), μάλλον bitter στοιχεία προσδίδουν παρά "γλυκά"
η επιρροή τους μεταφράζεται κυρίως σε σκοτεινά κακαώδη αρώματα, "μουντά" και "θολά", κοντά σ΄ αυτά των πτωχών μακρινών τους εξαδέλφων
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Κουβανέζικα Πούρα & Γλυκύτητα

Δημοσίευση από Στάθης »

Ενα Regio που μου εδωσε ο Επιστήμονας πριν λιγο καιρο ηταν ακριβως οπως τα περιγραφει και ο ιδιος. Ηταν γλυκοπιοτο το πουρο στο καπνισμα του αλλα η αισθηση που σου εδινε στο στομα ηταν μοναδικη. Η γλυκα έμενε πολυ ωρα στο στομα και είχες την αισθηση οτι βγαινει απο το εσωτερικο του στοματος, υποδόρια γλυκα αν μπορω να χρησιμοποιησω αυτον τον ορο. Αγορασα κουτα αμέσως μετα φυσικα 8-)

Επισης την πρωτη φορα που καπνισα Punch Short de Punch ειχα την ιδια περιπου αισθηση.

Τα Μοντε τα Ουπμαν τα QdO τα Diplo και τα Ογιο ειναι πουρα που μου βγαζουν γλυκες, το καθενα με διαφορετικο τυπο γλυκας βεβαια. Αλλοτε κρεμα, αλλοτε ζαχαρη ή σοκολατα κτλ. Παλια πουρα που εχω καπνισει απο χορηγιες των παιδιων επισης βγαζουν ωραιες και πιο ισορροπημένες γλυκες.
These users thanked the author Στάθης for the post:
Τάκης
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Κουβανέζικα Πούρα & Γλυκύτητα

Δημοσίευση από Στάθης »

Τάκης έγραψε:
Τετ Σεπ 30, 2020 8:11 am

προσωπικά αντιλαμβάνομαι αυτή τη γλυκύτητα περισσότερο σαν μια θολή και flat "γλυκεράδα"
η οποία δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την εκλεπτυσμένη γλυκύτητα των κουβανέζικων καπνών
Συμφωνω 100% Τακη, σε αυτο αναφερθηκε και ο Θωμας, ειναι σαν να συγκρινεις το μελι με την γλυκοζη. Το ενα ειναι φλατ και μονοδιαστατο σε επιπεδο γλυκας και το αλλο εχει βαθος, σωμα και πολυπλοκοτητα.
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Κουβανέζικα Πούρα & Γλυκύτητα

Δημοσίευση από Τάκης »

ακριβώς! η "γλύκα" των καπνών Ονδούρας στην οποία αναφέρθηκε ο επιστήμων
είναι προϊόν όχι μόνο του εξωτερικού φύλλου αλλά και της "γέμισης"
These users thanked the author Τάκης for the post:
Στάθης
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Κουβανέζικα Πούρα & Γλυκύτητα

Δημοσίευση από Fairlight »

Στάθης έγραψε:
Τετ Σεπ 30, 2020 8:17 am
Ενα Regio που μου εδωσε ο Επιστήμονας πριν λιγο καιρο ηταν ακριβως οπως τα περιγραφει και ο ιδιος. Ηταν γλυκοπιοτο το πουρο στο καπνισμα του αλλα η αισθηση που σου εδινε στο στομα ηταν μοναδικη. Η γλυκα έμενε πολυ ωρα στο στομα και είχες την αισθηση οτι βγαινει απο το εσωτερικο του στοματος, υποδόρια γλυκα αν μπορω να χρησιμοποιησω αυτον τον ορο. Αγορασα κουτα αμέσως μετα φυσικα 8-)
Και αυτό που σου έδωσα ήταν και σχετικά ψόφιο. Που να δοκιμάσεις τα άλλα, αν είναι σαν αυτό που κάπνισα θα τρέμεις σαν 14χρονο που βλέπει την Jovovich επίσης σε αυτή την ηλικία.

Είναι σε ύπνο τώρα, την άνοιξη θα είναι έτοιμα. Μετά τα πουρίων και πριν το εμβόλιο το υπολογίζω.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 3):
ΣτάθηςΤάκηςJimmyBoy
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Κουβανέζικα Πούρα & Γλυκύτητα

Δημοσίευση από Τάκης »

οι κ.κ. fairlight, vr andreas, junior, suleygiannis, svensk, sigaras, rigelianos, greekos & στάθης μας κέρασαν κουβανέζικο γλυκό
ζητάμε και τη δική σας συνταγή για να εμπλουτιστεί η ζαχαροπλαστική μας προσέγγιση στο κουβανέζικο πούρο, ελάτε!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
JuniorRigelianos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Κουβανέζικα Πούρα & Γλυκύτητα

Δημοσίευση από alexandros »

νομιζα οτι ειχα γραψει εδω
αλλα μαλλον με την δουλεια ξεχαστηκα και δεν το ανεβασα ποτε
φυσικα και δεν θυμαμαι τι ακριβως ειχα γραψει οποτε παμε απο την αρχη

ξεκαθαρα τα περισσοτερα κουβανεζικα πουρα μου βγαζουν γλυκα στοιχεια
μιλαω για την συντριπτικη πλειοψηφια
ολες οι μπραντες εχουν πουρα γλυκα . αλλες φορες λιγοτερο και αλλες περισσοτερο γλυκα
φυσικα και παιζει ρολο το τι εχεις φαει - πιει πριν ή και μαζι


αλλα πουρα ειναι ο ορισμος της σοκολατας οπως ο 2εντμουνδος
αλλα της καραμελας οπως οι λαρες
εχω καπνισει ββφ που μυριζες το μελι και την σοκολατα απο μακρυα πριν το αναψεις
εχω καψει λοπεζ νο2 που ειχε τα πιο γλυκα μελενια χορτα που εχω βρει ποτε μου
μπονιτες που ηταν σαν να λιωνει σοκολατα ο παυλιδης και εσυ εισαι στην πειραιως
These users thanked the author alexandros for the post (total 7):
ΤάκηςΣτάθηςJuniorPetranSvenskJazzmanJimmyBoy
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Κουβανέζικα Πούρα & Γλυκύτητα

Δημοσίευση από Petran »

Εικόνα

so sweet!!! 8-)

οι γλυκές γεύσεις που αναγνωρίζω συχνά πυκνά στα κουβανέζικα πούρα
είναι το μέλι η σοκολάτα αλλά και η καραμέλα

όσον αφορά το ποσοστό σταθερότητας σύμφωνα με τη δική μου ματιά-παρατήρηση είναι κατά μία έννοια σχετική.
σχεδόν σε όλες τις μπράντες έχω ανιχνεύσει γλυκά στοιχεία σε μικρό ή μεγαλύτερο βαθμό
αυτά που μου έρχονται στο μυαλό και τα χαρακτηρίζει μια x σταθερότητα όμως είναι λίγα

πιο συγκεκριμένα το βραβείο γλυκύτητας θα το απονείμω στις καραμελένιες pc της Λάρας.
αυτή η τόσο έντονη καραμέλα ίσως και να 'ναι σήμα κατατεθέν τολμώ να πω...μια star !!!

Εικόνα

λίγες απουσίες παίρνει θαρρώ και η σοκολάτα από αρκετά Monte
σάμπως τα hoyo δεν έχουν αυτή την λεπτεπίλεπτη ντελικάτη γλυκιά κρέμα??? προσωπικά τη βρισκώ και την βρίσκω :)
θα τα χαρακτηρίσω μάλιστα ως ''ντόνατς των πούρων''
αυτές τις 3 brands που ανέφερα ως άνω τοποθετώ ως τις πιο ''γλυκές'' στο κουβανέζικο vitolario

πολυεπίπεδες και διαφορετικών ειδών γλύκες έχω ανιχνεύσει και στις μπράντες που αναφέρω παρακάτω
θυμάμαι πιο έντονα για την ακρίβεια δίχως φυσικά να αποκλείω τις υπολοιπόμενες
ποικιλία από σοκολάτες ενίοτε σε diplo και cuaba, γλύκες ζαχαροπλαστικής σε rafael gonzalez και juan lopez
τσικουλάτα βέβαια βρίσκουμε και στα boli ενώ αμυδρά θυμάμαι γλυκιές κρέμες και σε quai d' orsay

αν δεν με απατά η μνήμη μου τα πιο γλυκά πούρα που έχω καπνίσει ποτέ είναι δύο:
ένας επίκουρος Νο.2 του '09 που έδινε γλύκες απ' την αρχή έως (και) τα καμμένα δάχτυλα
κι ένα distinguidos του '13 πλαισιωμένο από σιντριβάνια σοκολάτας
These users thanked the author Petran for the post (total 3):
ΤάκηςΣτάθηςSvensk
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Απάντηση

Επιστροφή στο “Από τον Σπόρο στο Τασάκι”