Short Filler- Long Filler Cuban Cigars

ο κύκλος & ο μύθος: καλλιέργεια, παραγωγή, ιστορία, κουλτούρα, ταυτότητα, χαρακτηριστικά
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Short Filler- Long Filler Cuban Cigars

Δημοσίευση από suleygiannis »

Το θέμα το συζητάμε αρκετά συχνά μεταξύ μας. Αν είναι καλά τα short filler πούρα και τι διαφορές έχουν από τα long filler.
Ανοίγω το παρόν thread με σκοπό τη συζήτηση και την κατάθεση απόψεων γύρω από το θέμα.
Καλό θα ήταν όμως να ενημερώσουμε κατ' αρχάς τι εννοούμε με αυτούς τους όρους.
Με τον όρο long filler πούρα εννοούμε εκείνα τα πούρα που περιέχουν αποκλειστικά ολόκληρα φύλλα καπνού. Οι Κουβανοί τα ονομάζουν tripa larga.
Τα short filler πούρα περιέχουν μεν wrapper και binder από ολόκληρα φύλλα καπνού, όμως το filler αποτελείται από κομματάκια φύλλων καπνού, συνήθως υπολείμματα άλλων πούρων, και όχι από ολόκληρα φύλλα. Αυτά τα ονομάζουν tripa corta και στο κάτω μέρος της κούτας, κάτω από την ημερομηνία που μπήκαν στην κούτα υπάρχει η ένδειξη TC.
Ποιες είναι οι απόψεις σας για τα TC πούρα; Είναι καλά ή είναι μόνο για τρακαδόρους; Παλαιώνουν, όπως τα υπόλοιπα; Καπνίζετε συχνά τέτοια πούρα;
Σας αρέσουν; Ποιοτικά πώς σας φαίνονται; (γεύση, τράβηγμα, καύση). Αν είχαν την τιμή των long filler θα τα καπνίζατε;
Ανοιχτό thread για την κατάθεση απόψεων.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Short Filler- Long Filler Cuban Cigars

Δημοσίευση από Τάκης »

εύκολες οι απαντήσεις που ζητάς Γιάννη για μένα

- είναι καλά, είναι και για τρακαδόρους (που και cohiba δαχτυλίδι να τους βάλεις δεν θα νοήσουν)
- παλαιώνουν 100%
- ναι, τα καπνίζω σχετικά συχνά (κάποια από αυτά), και μου αρέσουν
- ποιοτικά δεν μπορώ να τα κακο-χαρακτηρίσω, εκτός κι αν βγάζουν πολύ τρίμμα
μπορώ δε να απαριθμήσω πολλές premium περιπτώσεις με θέματα καύσης, τραβήγματος, στριψίματος κλπ.
- όσο για την περίπτωση που "είχαν τιμή premium", θα αγόραζα κάποια μόνο σε edicion limitada έκδοση 8-)

ανάβοντας ένα t.c. δεν περιμένεις τους αγγέλους να κατέβουν στη γη, αλλά ενίοτε μπορεί να συναντήσεις και κάποιους
και ναι, μου έχει συμβεί να έχω καπνίσει και t.c. El Dorado ;) στη φούμα πάνω απ' όλα δεν χωράει προκατάληψη...

επιγραμματικά, για κάποιον που καπνίζει αρκετά (2-3 πούρα την ημέρα και πάνω), συνιστούν μια καλή και τίμια εναλλακτική πρόταση
και θα μπορούσα να πω άνετα, πως κάμποσα κουβανέζικα tc είναι σε αρκετά πιο υψηλό level από ακριβά LF non
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
Στάθηςnikos doc
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Short Filler- Long Filler Cuban Cigars

Δημοσίευση από Τάκης »

...και μιας και τελευταία τα κουβεντιάζουμε πολύ τα T.C. (με πρόσφατη αφορμή και το τρέχον mass)
και γενικά παίζει μια ίντριγκα μεταξύ της φατρίας των τριπακορτάκηδων και των άσπονδων εχθρών τους
ας πούμε και δυο κουβέντες παραπάνω

16 όλα κι όλα είναι σήμερα τα χειροποίητα κουβανέζικα tripa corta, ποσοστό 8,8% επί του συνόλου της παραγωγής
τα 13 από brands εξ ολοκλήρου Short Filler, (JLP, La Flor de Cano, Quintero)
και τα 3 από brands με υπόλοιπο vitolario Long Filler, (Fonseca, Por Larranaga, Rafael Gonzalez):

1. Fonseca Delicias
2. JLP Brevas
3. JLP Cazadores
4. JLP Conservas
5. JLP Petit Cazadores
6. La Flor de Cano Petit Coronas
7. La Flor de Cano Selectos
8. Por Larranaga Panetelas
9. Quintero Brevas
10. Quintero Favoritos
11. Quintero Londres Extra
12. Quintero Nacionales
13. Quintero Panetelas
14. Quintero Petit Quinteros
15. Quintero Tubulares
16. Rafael Gonzalez Panetelas Extra

με δεδομένο πως τα τελευταία χρόνια τα SF (κυρίως τα JLP και τα Quintero), καταγράφουν τεράστιες πωλήσεις παγκοσμίως
οι κουβανοί αποφάσισαν να δώσουν περισσότερη προσοχή στη short filler παραγωγή επενδύοντας στη μεγάλη εμπορική διείσδυση τους
αξίζει να σημειωθεί, πως στις αναμενόμενες νέες κυκλοφορίες λέγεται πως θα περιλαμβάνονται και 3 νέα tripa corta:

JOSE LA PIEDRA PIEDRAS NO.6
JOSE LA PIEDRA PETIT CABALLEROS
LA FLOR DE CANO ELEGIDOS (in tins of 10'S)

από αυτά, τα JLP Caballeros - το πιο "χοντρό" της brand ως τώρα (120 x 48) - έχουν ήδη τιμολογηθεί στη Γαλλία αντί 2,10 €
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
suleygiannis
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Short Filler- Long Filler Cuban Cigars

Δημοσίευση από alexandros »

αυτο το κολλημα σου με τριματα ρε παιδακι μου :lol:
εβαλε και ο αλλος το μαςς με την ντελισια και σε τρελανε τελειως :lol: :lol:

να πω πρωτα απο ολα οτι αμα εχεις δει και προσεξει κουβανο στριφτη να στριβει
θα αναθεωρησεις ενα μεγαλο ποσοστο απο την αποψη σου για το τι ειναι τα λονγκ φιλερ
ναι φιλε μου βαζουν και τσοντες φυλλα μεσα
οκ δεν ειναι τριμα ή περισευματα αλλα δεν ειναι και ολοκληρα φυλλα
ειναι κομματια που τα βαζουν μεσα για να βγει το σχημα και να στριψουν πιο σωστα

παμε τωρα στις ερωτησεις σου

καλα πουρα ειναι γιατι να μην ειναι καλα δλδ? τι το κακο να εχουν??
δεν τα καπνιζω πολυ συχνα. κανα jlp που και που πχ σε κανα ψαρεμα αλλα και αυτο ψιλοσπανια
λιγο πιο συχνα να καψω κανα rgpe και αρκετα συχνα καιω πανατρελα
και ναι ειναι καλα για τρακαδορους
παλαιωνουν κανονικοτατα φυσικα
εχει τυχει να καπνισω και να ειναι πουρακλες
πιστευω οτι εχει να κανει με το εργοστασιο που πηραν το τριμα
τι μπορει να εστιβε το εργοστασιο πριν δλδ
θυμαμαι σε ενα μαςς παλιο καποτε ειχε βαλει ο τακης jlp
δεν θα πιστεψεις ποσο καλα τα πηγε το καζαντορες ...
ουτε εγω πιστευα ποσο νοστιμα ηταν μερικα που ειχα καπνισει
εαν ειχαν τιμη ιδια με τα λονγκ φιλερ για ποιον λογο να τα προτιμησω?
τωρα ειναι μια φθηνη επιλογη χωρις να ειναι κακη φουμα .
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Short Filler- Long Filler Cuban Cigars

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ευχαριστούμε τους Τάκη και Αλέξανδρο για τις απόψεις τους. Συμφωνούν σε αρκετά σημεία.
Οι υπόλοιποι καπνίζετε τέτοια πούρα με βάση και τις φωτογραφίες που ανεβάζετε. Αναμένουμε και τις δικές σας απόψεις.
Προσωπικά καπνίζω σορτ φιλερ το ίδιο σπάνια με τα νον.
Δε μου λένε κάτι σαν πούρα, είναι σαφώς κατώτερης ποιότητας, γι' αυτό και η χαμηλότερη τιμή, και αν και μπορεί φυσικά να τύχει να καπνίσεις κάποιο καλό θεωρώ ότι ήσουν τυχερός. Περιέργως εντυπωσιακά καλά σορτ φιλερ είναι τα quintero tubulares και τα por larranaga. Φυσικά αριθμώ ελάχιστες φούμες από αυτά, ενώ από τον κατάλογο που αναφέρει ο Τάκης ζήτημα να έχω κάψει τα μισά.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Short Filler- Long Filler Cuban Cigars

Δημοσίευση από harmonica »

Ας γράψω και εγώ μιας και έβαλα στο μαςς SF..
Καταρχήν συμφωνώ με τους προλαλησαντες για την άποψη τους.
Για μένα που πλέον καπνίζω λίγο λόγω περιορισμένου χρόνου θέλω ένα long filler για μεγαλύτερη πολυπλοκότητα στο κάπνισμα..Όταν όμως όμως αυτό δεν το εισπράττω,είτε λόγω στουμπας, είτε πικραδας τότε βρίζω θεούς και δαίμονες.
Όπως και να το κάνεις όταν κάτι το πληρώνεις ακριβά, θέλεις να δικαιολογήσει τα λεφτά που δίνεις.
Από την άλλη η φουμα των sf συνήθως δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά το κόστος είναι μηδαμινό,οπότε κατά κάποιον τρόπο συμβυβαζεσαι,δεν λέω ότι είμαι απόλυτος και όυτε ότι δεν έχω πετάξει στον κάδο ολόκληρο sf.
Τα βάζω κάπως στην εξίσωση και πράττω αναλόγως..
Για μένα αυτό που μετράει είναι η απόλαυση,αλλά καλός ή κακός η τιμή είναι πολύ υπολογίσιμη.
Από την άλλη σεβαστή είναι η άποψη του καθενός,ότι δεν βάζω sf στο στόμα μου,αλλά για μένα είναι λανθασμένη.
Ωραίο είναι το Pellegrino ,αλλά και το νερό της βρύσης πίνεται
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Short Filler- Long Filler Cuban Cigars

Δημοσίευση από Τάκης »

ο βασιλιάς Ιππόλυτος, αν και συνήθως ξυπόλυτος (για να χρησιμοποιήσω το ναδίρ της βαθμολογίας του τρέχοντος mass)
ενίοτε φοράει και κόκκινα τζαγγία ...μοιάζει με τζακ-ποτ? μπορεί, αλλά παντεσπάνι κάθε μέρα έτρωγε μόνο η Marie Antoinette 8-)
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Short Filler- Long Filler Cuban Cigars

Δημοσίευση από Στάθης »

Προσωπικά έχω ελάχιστη εμπειρία με τα TC... Πρώτον ακόμα δεν έχω δοκιμάσει όλα τα LF πούρα της κουβάς... Δεύτερον αν παίζει το ρόλο της η τιμή προτιμώ να πάω σε non... Γιατί σίγουρα δεν θα έχω πρόβλημα με το τράβηγμα /καύση του πούρου, πράγμα που παίζει πολύ στα SF της Κούβας (και στα LF αλλά αυτό είναι άλλου παπά) και θα το προτιμησω σε φάση που απλά θέλω κάτι να καπνίζω χωρίς να πολύ ασχοληθώ...
Αν κάπνιζα πάνω από 2 πούρα τη μέρα σίγουρα θα έπαιζε στο rotation μου και κάποιο SF... Por Larranaga panetelas και Quintero Tabulares σίγουρα... Είναι τα μόνα που έχω καπνίσει και μπορώ να πω ότι μου άρεσαν... Μέχρι εκεί όμως...
Εν κατακλείδι δεν τα αφορίζω απλά δεν τα πολύ κυνηγάω κιόλας.
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Short Filler- Long Filler Cuban Cigars

Δημοσίευση από Fairlight »

Δεν είναι μυστικό ότι ενίοτε γεύομαι της αρετές της τρύπας κόρτας χωρίς ενοχές. Αυτό δεν είναι πολύ συχνά και σίγουρα δεν περιλαμβάνει όλα τα TC της νήσου. Καπνίζω κυρίως Quintero (tubulares και londres extra), Delicias, Λάρες και σπανιότερα Raphael. JLP δεν μπορώ να καπνίσω. Καταλαβαίνω οτι orismenoi έχουν πέσει και σε καλά, οκ Κούβα είναι αυτή αλλά εμένα δεν μου έχει συμβεί. Τα Flor de Cano είναι απλά σκέτος αέρας.

Στις περισσότερες απαντήσεις που έλαβε ο κρυφο-τρυπακορτάκιας που άνοιξε το θέμα συμφωνώ με τους υπόλοιπους οπότε δεν έχω πολλά να προσθέσω. Θα πω μόνο μερικά πράγματα για την τελευταία ερώτηση δηλαδή τι θα έκανα αν είχαν την ίδια τιμή με τα TL τι θα έκανα. Γενικά δεν το έχω σκεφτεί ποτέ έτσι (γιατί δεν ισχύει) και γενικά αποφεύγω να αγοράζω πούρα βάση τιμής ή βάση αν είναι TC ή TL. Πιστεύω ακράδαντα ότι το tubulares πχ βάζει κάνω άνετα πολλά TL της Κούβας, για non ούτε λόγος. Τα υπόλοιπα η αλήθεια είναι ότι δεν τα πάνε τόσο καλά αλλά και πάλι μπορεί να προτιμούσα να καπνίσω ένα londres extras ή ένα delicia από πολλά TL. Έχω καπνίσει delicia που μου έχει φύγει ο τάκος, δυστυχώς δεν επαναλήφθηκε.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Giorgos1985
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 7:28 pm

Re: Short Filler- Long Filler Cuban Cigars

Δημοσίευση από Giorgos1985 »

Κατηγορία που έχει ξεκάθαρο νικητή χωρίς να έχει ξεκάθαρα χαμένο!Ναι τα ΤL είναι πιο πολύπλοκα και συνήθως τα προτιμώ κατά μεγάλο ποσοστό και μου έχουν προσφέρει ασυγκρίτως καλύτερες φούμες.Υπάρχει όμως και ένα αλλά.Αν αναλογιστείς τη διαφορά τιμής τους τα καθιστά πολύ τίμια για αυτό που προσφέρουν(πιο εύκολα πετάς στον κάλαθο ένα TC αν σου βγει μουφα πάρα ένα TL) και εννοείται πως είναι ότι πρέπει και για τρακαδορους!Έχω πετύχει και TC διαμάντια όμως σε πολύ μικρότερο ποσοστό. Από ΤC συνήθως προτιμώ tubulares, londres extra,delicias και ενίοτε και favorito.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Από τον Σπόρο στο Τασάκι”