Factory Codes

ο κύκλος & ο μύθος: καλλιέργεια, παραγωγή, ιστορία, κουλτούρα, ταυτότητα, χαρακτηριστικά
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Factory Codes

Δημοσίευση από Fairlight »

Assos έγραψε:
Παρ Αύγ 30, 2019 3:06 am
εχω λοιπον ενα ερώτημα...
Καταλαβαίνω πλήρες αυτο που εξηγεί ο Γιάννης για τους διαφορετικους κωδικους από το ίδιο εργοστάσιο, αλλά τι γίνετε στη περίπτωση που υπάρχουν κούτες με τον ίδιο κωδικό και ίδιο μήνα, διαφέροντας σε χρώμα τελείως?
Παράδειγμα: Έχουμε εγώ, ο Σταθης και ο Άλεξ συγκεκριμένο πούρο, με ιδιο κωδικό κούτας και μήνα και τα πουρα απο κούτα σε κούτα διαφέρουν τουλάχιστον σε χρώμα απίστευτα... Δε καταλαβαίνω λοιπον ποιός ο λόγος να σκάμε για το εργοστάσιο... αφού όπως φαίνεται υπάρχει ένα παιχνίδι γύρο απο αυτό..?
Μου έχει τύχει και μένα. 2 καμπινετα BBF του 14, τελείως διαφορετικό χρώμα, τελείως διαφορετική γεύση, ίδιος κωδικός και πουράκλες και τα 2.

Αλλά.

Δεν είναι όλοι οι κωδικοί οι ίδιοι γιατί πολύ απλά τα quotas της παραγωγής ανά εργοστάσιο αλλάζουν. Έτσι οι κωδικοί για έναν συγκεκριμένο μήνα από ένα συγκεκριμένο εργοστάσιο θα δώσουν διαφορετικά επίπεδα μεταβλητότητας ανάλογα με το μέγεθος. Αν είναι μικρό και ο κωδικός είναι καλός υπάρχει μεγάλη πιθανότητα και το δικό σου κουτί να είναι καλό ή κακό. Υπάρχουν κωδικοί πχ που έχουν δώσει σταθερά καλά αποτελέσματα πχ ΤΟS 16.

Από κει και πέρα φυσικά ισχύει ο απαράβατος κάνονας ότι το Κουβανέζικο πούρο είναι ένα τεράστιο lotto και μπορεί να κάτσει το οτιδήποτε την οποιαδήποτε στιγμή.
These users thanked the author Fairlight for the post:
Assos
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Factory Codes

Δημοσίευση από suleygiannis »

Λευτέρη καλώς επανήλθες :)
Έχω κι εγώ κούτες που δεν είναι καταχωρημένες στον κατάλογο που ανέβασε ο Τάκης. Και είναι λογικό, δεν τα έχει όλα. Το έχει γράψει άλλωστε ο Τάκης
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Factory Codes

Δημοσίευση από Τάκης »

παραθέτω εδώ μια πολύτιμη προσθήκη: Cuban Factory Codes (2003–Current) σε αρχείο pdf
προϊόν επίπονης, συστηματικής και διασταυρωμένης δουλειάς φίλου aficionado από σελίδα του εξωτερικού
με κωδικούς των μεγάλων εργοστασίων αλλά και των μικρότερων ανά επαρχία
ειδικά για τη "σκοτεινή" περίοδο των τελευταίων 5-6 ετών το αρχείο είναι θησαυρός

μπορείτε να κατεβάσετε το αρχείο από τον σύνδεσμο: https://www.loungelizardspod.com/codes
ο οποίος παραμένει "live" για την ανάρτηση νέων εκδόσεων με προσθήκες, διορθώσεις κλπ.
These users thanked the author Τάκης for the post (total 5):
jgeorgostRigelianosEpicure VSvensksigaras
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Από τον Σπόρο στο Τασάκι”