Oliva Serie V Melanio Toro Grande Limited Edition 2020

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Oliva Serie V Melanio Toro Grande Limited Edition 2020

Δημοσίευση από nikos doc »

Η Oliva έχει βρει την ηρεμία με τα Melanio.
Που και που τα τσιγκλαει με limited εκδόσεις σε περίεργα φορματ.
Για το ‘20 επέλεξε ένα μπόλικο toro, με 54αρι δαχτυλίδι και μήκος στα 152 mm (6 in).
Ολοστρόγγυλο, παραδόξως, διαβάζω πως έχει παραγωγή 3000 κουτιά των δέκα, κάπα Sumatra seed αλλά μεγαλωμένη στον Ισημερικο, και εσωτερικά Νικαραγουα, κλασικά Jalapa. Υποτίθεται πως οι φάρμες που μεγαλώνει ο καπνός είναι όλες ιδιοκτησίας Oliva.
Στα χέρια βρέθηκε από χορηγία καλού φίλου. Δημήτρη μου, σε ευχαριστώ και από εδώ.

Εντάξει….. στο χέρι είναι καταπληκτικό…. Τέλειο κατασκευαστικά, πριν το κόψεις είσαι σχεδόν σίγουρος για το ιδανικό τράβηγμα, το τέλειο κάψιμο και όλα τα συναφή.
Στο κρύο έχει μια γλυκιά αίσθηση, παράδοξα πολιτισμένη για non, κακάο , και πιπέρι λευκό, πολλές δόσεις από φρούτα ακαταλαβίστικα αλλά νόστιμα πολύ. Κλασική γλύκα στα χείλη από το wrapper.

Εικόνα

Γευστικά με το άναμμα έχει πολύ πιπέρι, από αυτά που σου βρίσκουν στο λαιμό, θέλει προσοχή και άλλο κάπνισμα από την συνήθεια μου.
Σώμα μέτριο, δεν προβληματίζει, αλλά θέλει διαχείριση.
Αφού το μαζέψεις λίγο, γεμίζει κακάο, πορτοκαλί, κανέλα. Τρίπτυχο κλασικό για τα καπνά, στο πολύ ιντελεκτουελ.
Γίνεται πολύ ευχάριστο, γεμάτο γευστικά, με δόσεις από βούτυρο στο κακάο. Σοκολάτα πολύ light, σταφίδα, κάσιους και μακαντεμια πάμε και έρχονται. Πολύ ενδιαφέρον και καθόλου μονότονο.
Βέβαια λόγω προσοχής τραβάει μακριά η βαλίτσα , κόντεψα το δίωρο, και δεν είμαι για τέτοια,
Κοντά στο τρίτο του μέρος, παραδόξως μαλακώνει, πολύ βανίλια, άνθος αραβοσίτου με κανέλα, ρευστή ελαφριά σοκολάτα, τριμμένο αμύδγαλο.
Κάπου παίζει και ένα γλυκό πορτοκάλι , παρά πολύ νόστιμο.
Έχω βγάλει την πρώτη , την μεγάλη , μπανατα σπρώχνω την δεύτερη για να χαλαρώσω και να απολαύσω και μπαμ σε δυο τζούρες μου την πέφτουν τσίλια, πιπεριά και κακό, απο το πουθενά. Σίγουρα είναι απο πρόθεση γιατί δεν ζόρισα , δεν ξέφυγα καθόλου.Θέλουν να έχει δυνατό finish. Να ξανά σημειώσω , ούτε κατά διάνοια full body.

Θα το ξανά έκαιγα? Εύκολα. Πολύ ωραία φούμα με αψεγάδιαστο κάψιμο μέχρι το τέλος.
Απλά θέλει να ξέρεις που πας….. 8-) 8-)
These users thanked the author nikos doc for the post (total 4):
suleygiannislefteris cSpirosbusa71alexandros
This is our House!
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2399
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Oliva Serie V Melanio Toro Grande Limited Edition 2020

Δημοσίευση από suleygiannis »

Έχοντας καπνίσει τις λιμιτάδες του 2018 και του 2019 (του 2017 μου ξέφυγε), μένοντας ευχαριστημένος, ήρθε η ώρα να καπνίσω του 2020.
Εικόνα

Το σελοφάν του πούρου μυρίζει γλυκόριζα, κακάο και πιπέρι ενώ στο κρύο του τράβηγμα έχει σοκολάτα, σταφίδες και ρούμι.
Ξεκινάει με κακάο, μπαχαρικά και σοκολάτα, δηλαδή τις τυπικές γεύσεις ενός νον.
Συνεχίζει έτσι για αρκετή ώρα ενώ κατά κύματα μου έρχονται μπάρμπεκιου σως και ψητό κρέας!
Συνεχίζει με σοκολάτα, καφέδες, κάρδαμο, κακάο και μόκα, όλα αυτά σε αγαστή ισορροπία. Το σώμα του είναι στο τέρμα. Η καύση του και το τράβηγμα του είναι σεμιναριακού επιπέδου.
Εσπρεσο, κακάο σοκολάτα και ψητό κρέας με οδηγούν προς το τέλος. Ομολογώ ότι με κούρασε λίγο προς το τέλος η μονοτονία, μιλάμε και για αρκετά μεγάλο πούρο, αλλά συνολικά ήταν ένα πολύ καλό κάπνισμα. Ομολογώ ότι του 2019 ήταν η αγαπημένη μου

Εικόνα
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 5):
ΤάκηςSvenskAndreasPSpirosbusa71alexandros
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Oliva”