El Viejo Continente Mare Nostrum

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vr Andreas
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 12:45 pm

El Viejo Continente Mare Nostrum

Δημοσίευση από Vr Andreas »

Εικόνα
El Viejo Continente σημαίνει λέει «η παλιά ήπειρος». Η μάρκα ανήκει στον Daniel Guerrero (Ισπανός ο τύπος) που είναι και ο master blender της μπραντ. Τα πούρα του τα μπλεντάρει μαζί με έναν άλλο μαστερ μπλεντερ εν ονόματι Εμιλιάνο Λάγκος, στη Νικαράγουα. Μαζί, λέει, δημιουργούν πούρα που είναι πλούσια και περίπλοκα σε γεύσεις και αρώματα. Το όνομα της σειράς Μare Nostrum που σημαίνει Μεσόγειος Θάλασσα και η οποία κυκλοφορεί σε διάφορα μεγέθη, την εμπνεύστηκε από το σπίτι του στη Βαρκελώνη που κοιτάει τη Μεσόγειο, εξού και το μπλε. Σήμερα θα φουμάρω το τόρο της σειράς.

Εικόνα

Εικόνα

toro 5 1/2 x 56
wrapper habano maduro
blinder nicaraguan habano
filler brazil, condega

Το βγάζω από το σελοφάν και ενώ περιμένω να μου έρθει ο γνωστός νον στάβλος, μου έρχονται γλυκά καπνά ανακατεμένα με μαύρη σοκολάτα.
Ξεκινάω το γδύσιμο αφού πρέπει να βγάλω την μπλε κορδέλα από το πόδι, καλοκατασκευασμένο, υπερλείο και γυαλιστερό.
Εδώ να σημειώσω πως μου έκανε μεγάλη εντύπωση ενά βίντεο που είδα στο προφιλ της μπραντ στο ινσταγκραμ όπου μια γυναίκα ξεκινάει να στρίβει ένα πούρο και το φύλλο καπνού που έχει μπροστά της είναι τέρμα υγρό, τόσο που φαίνεται πάρα πολύ στον πάγκο της και την κόλλα δεν την λυπάται καθόλου..

Εικόνα

Πριν το κόψω σκέφτηκα ότι θα τραβάει αέρα πατέρα και αποφάσισα να στρίψω μόνο την πιγκτειλ, όντως και μόνο με μια τρυπούλα τραβάει αέρα.
Φόκο και μου έρχονται λίγα και μαλακά δέρματα, λίγο καρύδι, πιπέρι λευκό, και μια γλυκύτητα που προσπαθεί να γίνει σοκολάτα, κάτι παραπάνω από υποψία δηλαδή. Το σώμα είναι μέτριο. Στο τέλος αφήνει στο στόμα μια λυπαρότητα με την υποψία τηγανιτού.
Εικόνα
Εικόνα
Κάπως έτσι μπαίνει στο 2/3 και προς τη μέση του δίνει και μια ελαφριά μπισκοτοζύμη. Στο τέλος του 2/3ου και ενώ έχω ανεβάσει λίγο τέμπο ακούγεται πλέον λίγο περισσότερο η μπίτερ σοκολάτα.
Από κατασκευή πάντως πάει πολύ καλά αφού μου έπεσε με την κάφτρα προς τα κάτω και ενώ έσπασε λίγο δεν άλλαξε κάτι.

Εικόνα
Στο 3/3 παρέμεινε ίδιο και απαράλλαχτο. Μέτριο θα το χαρακτήριζα.
These users thanked the author Vr Andreas for the post (total 8):
PetranΤάκηςJuniorSpirosbusa71nikos docTournesolalexandrossuleygiannis
Απάντηση

Επιστροφή στο “El Viejo Continente”