Hiram & Solomon Traveling Man™ Torpedo

Απάντηση
AndreasP
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 05, 2022 7:37 pm

Hiram & Solomon Traveling Man™ Torpedo

Δημοσίευση από AndreasP »

Εικόνα



Hiram & Solomon, η μάρκα των μασονικών πούρων. Ιδρύθηκε κάπου στο χρονικό διάστημα του 2015 με 2016 από τους "αδερφούς" Fouad Kashouty και George Dakrat ως απόρροια συζητήσεων, οι οποίες σαφώς αφορούσαν πούρα και κυρίως την έλλειψη πούρων, που έφεραν τα μασονικά σύμβολα. Έτσι, ξεκίνησαν την συνεργασία με ένα εργοστάσιο στον Άγιο Δομίνικο, αλλά τελικά, για άγνωστους λόγους, κατέληξαν στην Νικαράγουα και συγκεκριμένα στο εργοστάσιο της Placencia, όπου μέχρι και σήμερα παράγονται τα πούρα της εν λόγω μάρκας.

Συνεχίζοντας στην σειρά Traveling Man, από την οποία προέρχεται το πούρο αυτού του tasting, παρουσιάζονται αρχικά τα διαθέσιμα σχήματα και μεγέθη στην παρακάτω εικόνα.

Εικόνα

Πιο συκεκριμένα αυτά είναι:
Robusto: 5 x 52
Toro: 6 x 54
Lancero: 7 x 38
Torpedo: 6 x 52
Gran Toro: 6 x 60

Ενώ το blend είναι:
Wrapper: Sumatra Indonesia
Binder: Indonesia
Filler: Arapiraca (Βραζιλία), Habano Jalapa (Νικαράγουα), Habano Ometepe (Νικαράγουα), Dominican


Εικόνα

Δώρο από φίλους.

Εμφάνιση: Σκούρο σοκολατί με πολύ τραχύ wrapper. Ξερό στην υφή αλλά φαινόταν ξερό, παρόλα αυτά ήταν καλοστριμμένο.

Άρωμα: Με το σελοφάν μύριζε έντονα πιπέρι. Με το που αφαιρέθηκε εμφανίστηκαν πολύ έντονα αρώματα από μαντρί προβάτων και κοπριά (πολύ δυνατό άρωμα, που μου κέντρισε το ενδιαφέρον και με προϊδέασε για ένα πολύ γευστικό πούρο).

Κρύο τράβηγμα: Γη και κακάο.

Εικόνα

Γευστικές παρατηρήσεις: Κατα την διάρκεια των πρώτων δύο εκατοστών παρατηρήθηκαν νότες από πάστα ελιάς, λιβάνι, δέρμα, κόκκοι καφέ, δρυς και περιοδικά κέδρος. Άφηνε μια πολύ αλμυρή αίσθηση ο καπνός σαν να είχε εμβαπτιστεί μέσα σε άλμη. Μετά το πέρας των δύο πόντων οι γεύσεις εξασθένισαν και επικρατούσε μία αλμυρή και βαριά καπνίλα, χωρίς κάποια άλλα χαρακτηριστικά. Στην μέση του πούρου για μιά τζούρα εμφανίστηκε και βούτυρο, αλλά αμέσως μετά χάθηκε. Ενώ λίγο μετά εμφανίστηκε μία ρωγμή στο wrapper, δίνοντας μου ένα λόγο παραπάνω να παρατήσω αυτό το πούρο.


Εικόνα

Ανιαρό και αδιάφορο σαν πούρο. Αυτό που απογοητεύει ιδιαιτέρως ειναι η τιμή του, η οποία για την ώρα ανέρχεται στα 19.50€ στην Ελλάδα, τιμή που το βάζει σε άμεσο ανταγωνισμό με τα περισσότερα torpedoes της Κούβας (όταν θα είναι διαθέσιμα ξανά). Επίσης, μια απορία/υπόθεση που μου δημιουργήθηκε ήταν, αν οι συνθήκες των ελληνικών καπνοπωλείων είναι κατάλληλες για non πούρα, μιας και ήταν αρκετά ξερό το wrapper. Σαφώς και ήταν μεγάλο ατόπημα να μην αφήσω το πούρο να ηρεμήσει για κάποιους μήνες. Τέλος, ίσως το ίδιο το blend να μην δουλεύει γευστικά, αφού έχει τόσα πολλά και διαφορετικά φύλλα.
Ίσως κάποια στιγμή να δοκιμάσω και το lancero της σειράς, αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν μου αρέσει να παίζω τζόγο με 20ευρα για non πούρα.
These users thanked the author AndreasP for the post (total 3):
Τάκηςsuleygiannisalexandros
Απάντηση

Επιστροφή στο “Various”