Drew Estate Muwat Kentucky Fire Cured Kyotos

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Drew Estate Muwat Kentucky Fire Cured Kyotos

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

LCD Fairlight

Slim Panetela 5 ½ x 34
Wrapper: Mexico San Andres
Binder-Filler: USA Kentucky and Virginia/Nicaragua/Brazil

ιδιαίτερο πούρο με υπερβατική (όπως αποδείχτηκε) δράση στη συνοριακή γραμμή συνειδητού - ασυνείδητου
χορηγία bonus από τον Πλέμπαρχο Τομ τη βραδιά των γενεθλίων μας

το project KFC (Kentucky Fire Cured ) γεννήθηκε μετά από αρκετούς πειραματισμούς των Steve Saka και Jonathan Drew
τα καπνά του blend κρεμασμένα σε στύλους μέσα σε αχυρώνες, καπνίζονται με ξύλα αγριοκαρυδιάς, βελανιδιάς και σφενδάμου
σε μια αργή διαδικασία κατά την οποία τα φύλλα μετατρέπονται από πράσινα σε καφέ καθώς «θεραπεύονται» από τη σιγανή φωτιά

τα πούρα της σειράς παράγονται κάτω από την κοινή ετικέτα «My Uzi Weighs a Ton» των Drew Estate και Joya de Nicaragua
τα Kyotos πρωτοεμφανίστηκαν στην IPCPR του 2014 και κυκλοφόρησαν στις αρχές του 2015

Εικόνα

η Panetela μόλις βγει από το σελοφάν μυρίζει σαν το πιο καπνιστό ουίσκι του κόσμου
έχοντας ένα αναγεννησιακό pre με φουλ κοπριά, καμένο ξύλο, και καυτερή σάλτσα bbq

οι πρώτες νότες του Kyoto (*) είναι γεμάτες τύρφη με εξαιρετικά γλυκές απολήξεις
κι ύστερα το 京都市 αρχίζει να με συναρπάζει…
βάλτε στην εξίσωση καπνιστό ξύλο πεύκου, μπέικον να τσιτσιρίζει στο κάρβουνο, πιπέρι, και χοντρό αλάτι
ύστερα προσθέστε καψαλισμένο βούτυρο, κακάο, ζυμωτό ψωμί, και κόκκινα φρούτα
και ολοκληρώστε με μπαχαρικά, καμένη πορτοκαλόφλουδα, κι ένα ελάχιστο τσακ από βενζίνη
κι όλο αυτό μέσα σε μία καπνίλα από βουνά τύρφης να καίγονται σε παγανιστική ατμόσφαιρα

μου άρεσε, όσο και «η τυχαία συνεύρεση μιας ραπτομηχανής και μιας ομπρέλας πάνω σε ένα ανατομικό τραπέζι» (**)
αντρικό πούρο για ψαγμένους κάλυκες και καμένους καπνιστές, Θωμά ευχαριστώ

(*) στα πλαίσια του υπερβατικού που λέγαμε, κάποια στιγμή καθώς το κάπνιζα νόμισα πως ήμουν ο Saka ο ζουλού κι έψαχνα λέει να βρω ένα όνομα να δώσω στο Kyoto
αυτόματα – σε κάποιο βαθμό λόγω μεγέθους – αλλά ουσιαστικά χωρίς προφανή λόγο, το βάφτισα «μικρή γιαπωνεζούλα με ροζ καρέ μαλλί»

(**) Compte de Lautréamont

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
χεντυ κοντουJuniorFairlightPetran
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Drew Estate Muwat Kentucky Fire Cured Kyotos

Δημοσίευση από Fairlight »

Τάκη χαίρομαι πολύ που σου άρεσε! Είναι όντως ιδιαίτερα, και γευστικά 'ασυνήθιστα' πούρα, σε βαθμό που μπορεί να ξενίσουν κάποιον. Για τους κακεντρεχείς, όχι, δεν θυμίζουν toscano. Ξέρω όμως ότι έχουν στα χέρια τους και άλλα μέλη που το αρχηγιλίκι είναι ισχυρό μαζί τους και θα έχει ενδιαφέρον η συνεισφορά τους.

Να πω την αλήθεια, έχω λατρέψει και την συσκευασία τους. Είναι η πεμπτουσία της Αμερικανιάς και τόσο κακόγουστη που γίνεται χαριτωμένη. Αυτή το χαρτόνι-λαδόκολλα εκλιπαρεί για σημάδια από λαδωμένα χέρια μετά από burger. Πολύ πιο φιλικό υλικό από το σελοφάν απ' όλες τις απόψεις.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 2):
ΤάκηςJimmyBoy
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Drew Estate Muwat Kentucky Fire Cured Kyotos

Δημοσίευση από Τάκης »

στο 34άρι το "πείραμα" λειτούργησε επιτυγχάνοντας μια - ας πούμε - λεπτή ισορροπία (υπάρχει και 26άρι στην οικογένεια)
θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε πώς λειτουργεί η "καπνίλα" του fire cured και στα μεγαλύτερα και περισσότερα φύλλα
αφού η σειρά μεταξύ άλλων περιλαμβάνει πούρα με 50, 52, 56, και 60 ring gauges
These users thanked the author Τάκης for the post:
Fairlight
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Drew Estate”