My Father Le Bijou 1922 Petit Robusto

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

My Father Le Bijou 1922 Petit Robusto

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Petit Robusto 4 ½ x 50

Wrapper: Nicaraguan Habano Oscuro
Binder: Nicaraguan
Filler: Nicaraguan

η σειρά «Le Bijou 1922» κυκλοφόρησε το 2009 τιμώντας το έτος γέννησης του πατέρα του Πεπίνου, José Garcia
ήταν η πρώτη προσθήκη σειράς στα αρχικά My Father, κι ύστερα ακολούθησε ένας My Father ορυμαγδός:
The Judge, La Opulencia, La Promesa, La Gran Oferta, Garcia & Garcia, Flor de las Antillas, Connecticut, La Antiguedad, El Centurion κ.α.

το concept της σειρά σύμφωνα με την οικογένεια Garcia ήταν κάτι πιο «light» σε σχέση με τις συνήθως καμπούμ δημιουργίες του Don
κάτι που όντως προκύπτει από τα πέντε διαφορετικά Le Bijou που έχω καπνίσει, χωρίς ωστόσο κάποιο να με συγκινήσει ιδιαίτερα
δύο από αυτά υπάρχουν και στη βιβλιοθήκη του φόρουμ:

http://cigarsforum.gr/viewtopic.php?f=1 ... 1171#p1171
http://cigarsforum.gr/viewtopic.php?f=1 ... 1170#p1170

το κοντό Robusto φοράει πορτοκαλί κορδέλα ακολουθώντας το παρδαλό My Father γαϊτανάκι που θέλει κάθε υπο-σειρά με άλλο χρώμα
τα Le Bijou διατίθενται στην αγορά σε λευκά ξύλινα κουτιά των 23 πούρων

Εικόνα

Εικόνα

έχω να καπνίσω το συγκεκριμένο πάνω από δεκαετία κι η αλήθεια είναι πως μια περιέργεια την έχω πώς θα μου φανεί σήμερα
το σώμα του μυρίζει σοκολάτα, σανό και tobacco, ενώ τα κρύα puffs φέρνουν στην επιφάνεια μελάσα, δέρμα και σανό
με την απουσία στάβλου να καταγράφεται ως αξιοπερίεργο για πούρο του Garcia

καπνιστικά θα έλεγα πως πρόκειται για «ακόμα άλλο ένα πούρο του Don Pepin», με όποια αύρα κουβαλάει η φράση
δρυς, μαύρη σοκολάτα, γη, παξιμάδι και μέντα είναι τα πρώτα χαρακτηριστικά που ξεχωρίζουν
με νότες από σκούρο κεράσι, δέρμα, αλμύρα, πιπέρι, ψητό κρέας και το γνωστό «σιρόπι σφενδάμου» να συμπληρώνουν την παλέτα του
αμυδρά πέρασαν και λίγες εσπεριδοειδείς πινελιές

ούτε κρύο-ούτε ζέστη, τυπικός Pepin σ΄ ένα τυπικό non χωρίς μεράκια και καημούς
να προσθέσω πως πρόσφατα το Petit Robusto έρχεται (μαζί με άλλα My Father) στην Ελλάδα με τιμή 18 €
προφανώς υπερ-καπελωμένο λόγω των πολύ υψηλών ελληνικών φόρων, όταν στη Γερμανία κοστίζει 9,90 € (γύρω στα 7 $ στις ΗΠΑ)

αυτά…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
RigelianosAndreasPDocortho
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Don Pepin Garcia”