Curivari Fundador Piramides

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8992
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Curivari Fundador Piramides

Δημοσίευση από Τάκης »

Torpedo 6 x 52
Wrapper-Binder-Filler: Nicaragua (sf)

Εικόνα

έχω ασχοληθεί ξανά με την Curivari και τα πούρα του Andreas Throuvalas
αφού πώς να το κάνουμε, με ιντριγκάρει η ιστορία ενός Έλληνα cigar maker που το έψαξε πολύ
και κυνηγώντας το όνειρο του άρχισε να φτιάχνει δικά του πούρα στη μακρινή Νικαράγουα εδώ και πολλά χρόνια
ώσπου τελικά κατάφερε να κερδίσει την καταξίωση, μπαίνοντας στη μεγάλη αμερικάνικη αγορά

Εικόνα

όσο κι αν ψάξτε πάντως, ελάχιστα είναι αυτά που θα βρείτε για τη brand και το δημιουργό της
η ιστοσελίδα της εταιρείας είναι παμπάλαια, ανενημέρωτη και παρακμιακή http://www.curivari.com/Main.htm
και στο διαδίκτυο οι πληροφορίες στην ουσία ανύπαρκτες, αντιγράφω αυτούσιο σχόλιο μεγάλης ιστοσελίδας του εξωτερικού:

«For retailers, Curivari is sort of the mysterious brand of the industry.
They don’t fulfill orders completely, they ship sporadically, and are nearly impossible to get in contact with»

Εικόνα

εδώ και πολύ-πολύ καιρό το εγχώριο πρατήριο-αντιπροσωπεία που λειτουργούσε για πολλά χρόνια στα Β.Π. έκλεισε
ο κ. Θρουβάλας ξενιτεύτηκε στη Νικαράγουα και η διανομή των πούρων της εταιρείας είχε σταματήσει
μέχρι που ο Καρύδης πήρε την εγχώρια αντιπροσωπεία της Curivari το 2016
έχοντας ως φιλόδοξο στόχο να κατακτήσει ένα σημαντικό μερίδιο της εγχώριας αγοράς
κάτι που όπως δείχνουν τα πράγματα δεν έγινε ποτέ, αφού μετά τα δύο πρώτα χρόνια άρχισαν να εμφανίζονται σημαντικές ελλείψεις στο στοκ
πράγμα που έδειχνε πως κάτι στη συνεργασία δεν πήγαινε καλά, δημιουργώντας ένα αρνητικό ρεύμα στην αγορά για τις ετικέτες της brand

Εικόνα

τα Curivari που κυκλοφορούν στην Ελλάδα είναι όλα short filler, με πολλές διαφορετικές ετικέτες όπως:
Anejo, Baron, Diamante, Don Armando, El Gran Rey, Fuerte, Fundador, Gloria de Leon, Hoja
Montego, Reserva Limitada, Reserva Limitada Café, Seleccion Privada, Flor Fina, Buenaventura
σημειωτέον πως οι ίδιες ακριβώς σειρές κυκλοφορούσαν από τις αρχές των 00's στην εγχώρια αγορά

αντίθετα, εκείνα που κυκλοφορούν στο εξωτερικό είναι long filler και έχουν άλλο blend, ακόμα και τα "συνώνυμα"
πρόκειται για άλλη μιάμιση ντουζίνα ετικέτες που άρχισε να παράγει ο Α.Θ. μετά την εγκατάσταση του στη Νικαράγουα
υπό τη σκέπη της "Tabacalera Nicaragua SA" που ίδρυσε, κάποιες με αρχαιοελληνικά ονόματα όπως Achilles, Mirmidones, Socrates, Heroicos κ.α.

αλλά πάμε στο πούρο μας…

Εικόνα

από δαχτυλιδάκι πάντως σκίζει, αφού μέχρι και η Partagas το αντέγραψε…

ένα torpedo με τυπικό σταβλίσιο-ζωικό pre
που καίγεται αλφάδι βγάζοντας πλούσιο χώμα, ξυλώδη αρώματα και ελαφριά πιπέρια
αφήνοντας μια υπόξινη αίσθηση στην επίγευση

αν το «πιέσεις» λίγο μπαρουτιάζει αμέσως, αν το αφήσεις χαλαρό όμως καπνίζεται
εκεί στο ίδιο ξυλώδες-πιπεράτο-γήινο στυλ, μαζί με αρκετές γλύκες - ή μάλλον γλυκεράδες - που έρχονται μετά τη μέση
με λίγα λόγια ένα σιγάρ από τα non του σωρού, που μετά τα πέντε πρώτα λεπτά αρχίζεις να βαριέσαι

κατά τα άλλα, καίγεται αρκετά γρήγορα σε σχέση με το μπόι του (short filler γαρ), πικρίζοντας αρκετά στο τελευταίο τρίτο
και μοιραία κουνάει μαντήλι χωρίς να αφήσει έστω και ένα ανεπαίσθητο ίχνος συγκίνησης για τον αποχωρισμό…
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
PetranSvensk
papa was a rolling stone...
Johni
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2020 8:37 pm

Re: Curivari Fundador Piramides

Δημοσίευση από Johni »

Εικόνα

Το συγκεκριμενο πουρο είχε γεύσεις από ξύλα, χώμα, πιπέρι και μια ελαφριά γλύκα στο backround.Στα 2/3 αρχίζει να δίνει έντονη πικρίλα η οποία σε οδηγεί στα μονοπάτια της ανατομίας.

Θεωρώ πως είναι πολύ αξιόλογη vfm πρόταση και δύσκολα βρίσκεις κάτι αντίστοιχο σε αυτά τα χρήματα...αλλά ως εκεί...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8992
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Curivari Fundador Piramides

Δημοσίευση από Τάκης »

"πολύ αξιόλογη vfm πρόταση" που "στα 2/3 αρχίζει να δίνει έντονη πικρίλα η οποία σε οδηγεί στα μονοπάτια της ανατομίας" ..??

υπάρχουν σαφείς τάσεις μαζοχισμού στη φράση, αυτό μοιάζει περισσότερο με αυτοτιμωρία παρά με κάτι που έχει ως στόχο την απόλαυση
μια συμβουλή: το vfm δεν είναι πανάκεια για τον καπνιστή και εύκολα γίνεται το κάγκελο της φυλακής του
αν γίνει αυτοσκοπός καθορίζοντας τις επιλογές, καλύτερα ο κάθε επίδοξος καπνιστής πούρου να το γυρίσει στο φιλοτελισμό
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
suleygiannisJunior
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2400
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Curivari Fundador Piramides

Δημοσίευση από suleygiannis »

Δηλαδή johni ένα πούρο που το πέταξες το λες vfm?
Έτσι όπως τα λες για αυτό το πούρο (δεν το έχω καπνίσει ) δε θα έδινα ούτε 3 cents για να το καπνίσω.
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Junior
Ρε μαν ρε μπρο
Johni
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2020 8:37 pm

Re: Curivari Fundador Piramides

Δημοσίευση από Johni »

Το πούρο μέχρι τα 2/3 ήταν μια χαρά.Προσωπικά έχω και άλλες επιλογές όλων των κλάσεων στον υγραντηρα μου οπότε το να το πετάξω ήταν σα να κλείνω την τηλεόραση σε μια ενδιαφερουσα ταινία που το σενάριο στο τέλος ήταν απογοητευτικό.

Μην ξεχνάμε όμως ότι δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να αγοράζουν ακριβά πούρα.Ετσι για κάποιον με περιορισμένο budget θεωρώ ότι είναι μια αξιόλογη επιλογή.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Curivari Fundador Piramides

Δημοσίευση από alexandros »

ποσο κοστιζει αυτο το πουρο ρε παιδια? με μια γρηγορη ερευνα δεν το ειδα σε καποιο απο τα γνωστα μαγαζια
να εχει περιπου 3.5-4 € ?

σορυ αλλα με 3.5 αγοραζεις jlp, κιντερο ακομα και rgpe που ειμαι σιγουρος ειναι καλυτερο ( αμα δεν ειναι στουμπα)
με ελαχιστα παραπανω πας και σε φονσεκα ...

πουρα που δεν τα πετας στο 2/3 αμα δεν ειναι στουμπες
These users thanked the author alexandros for the post:
Spirosbusa71
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Curivari Fundador Piramides

Δημοσίευση από Fairlight »

alexandros έγραψε:
Πέμ Οκτ 15, 2020 6:51 pm

σορυ αλλα με 3.5 αγοραζεις jlp, κιντερο ακομα και rgpe που ειμαι σιγουρος ειναι καλυτερο ( αμα δεν ειναι στουμπα)
με ελαχιστα παραπανω πας και σε φονσεκα ...

πουρα που δεν τα πετας στο 2/3 αμα δεν ειναι στουμπες
Ναι σωστά, γιατί όλα τα jlp και το 90% των quintero τα πετάς απο την αρχή όχι στα 2/3. RPGE και fonseca ok.

Τώρα να μην το πώ? θα το πώ! Με 2 ευρώ παίρνεις toscano που πατάει κάτω όλα αυτά που λέμε. Πιθανότατα και τα curivari, κρατάω επιφύλαξη γιατί δεν τα έχω δοκιμάσει (και πρέπει).
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Johni
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2020 8:37 pm

Re: Curivari Fundador Piramides

Δημοσίευση από Johni »

alexandros έγραψε:
Πέμ Οκτ 15, 2020 6:51 pm
σορυ αλλα με 3.5 αγοραζεις jlp, κιντερο ακομα και rgpe που ειμαι σιγουρος ειναι καλυτερο ( αμα δεν ειναι στουμπα)
με ελαχιστα παραπανω πας και σε φονσεκα ...

πουρα που δεν τα πετας στο 2/3 αμα δεν ειναι στουμπες
Αλέξανδρε θα έλεγα ότι τα Curivari είναι μακράν καλύτερα από Quintero και JLP...Προσωπικά θα τα άλλαζα για ένα Upmann Majestic (και τα αντίστοιχα κουβανέζικα) το οποίο αν σου κάτσει είναι αστέρι και παράλληλα κοντά σε budget.

Fairlight προτείνω να δοκιμάσεις το Curivari Reserva Limitada Classica Imperiales και να μας πεις τη γνώμη σου.
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Curivari Fundador Piramides

Δημοσίευση από Fairlight »

Aν το βρω φυσικά και θα το δοκιμάσω.
These users thanked the author Fairlight for the post:
Johni
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Curivari Fundador Piramides

Δημοσίευση από alexandros »

τζον το ματζεστικ ειναι σε αλλη κατηγορια τιμης γιαυτο δεν το ανεφερα
τα κιντερο ειναι η αληθεια οτι δεν τα εχω σε εκτιμηση
αλλα μερικα jlp τα τιμω ψιλοσυχνα

κανενα απο αυτα δεν εχει τυχει να το πεταξω στο 2/3 εκτος απο τα ηγεμονικα αθλια τοσκανο που 2 φορες προσπαθησα να καπνισω και τις 2 φορες τα πεταξα πριν καν καπνισω το 1/3
These users thanked the author alexandros for the post (total 2):
suleygiannisJunior
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Curivari”