Casa Magna Colorado Robusto

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Casa Magna Colorado Robusto

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Robusto 5 ½ x 52
Wrapper-Binder-Filler: Nicaragua

πάντα μου άρεσε αυτό το πάλαι ποτέ Νο 1στο top-25 του Cigar Aficionado το μακρινό 2008
μπλενταρισμένο στο Segovia Cigar Factory από δυο top ονόματα της non βιομηχανίας, Nestor Plasencia & Manuel Quesada

καπνίζω τεμάχιο από 27άρα γερμανική κούτα αγορασμένη πριν χρόνια με τιμή στικ 4,20 € (!)
με υποδέχεται το γνωστό κρύο μπουκέτο σε μια νικαραγουανή μίξη-πανσπερμία
από στάβλο, κακάο, δημητριακά, χώμα, μπισκότο, ζωοτροφές, γραβιέρα, μέλι, βαριά πιπέρια

οι πρώτες νότες είναι κλασικά στο καραμπιμπερίμ από τα σεκερίμ χώματα του Esteli
γρήγορα όμως καταφθάνει ένα μυρωδάτο κακάο, σκέτος χείμαρρος μαζί με γλυκό κέδρο, μαύρη σταφίδα και πλούσια δέρματα
με τα πιπέρια να βαράνε ισπανική υποχώρηση, αν και το ρετροχάλιον βρίθει ακόμα από δαύτα

σιγά-σιγά αναδύεται ένας γλυκός χαρακτήρας, με βαριές μελώδεις νότες
ενώ στο παρασκήνιο ο καλλιτέχνης περνάει και μερικές εσπεριδοειδείς πινελιές
με καβουρδισμένα καρύδια και αμύγδαλα να κάνουν αισθητή την παρουσία τους
και το δίπτυχο δέρμα-κακάο από κάποιο σημείο και μετά να κυριαρχεί
κι από τη μέση και μετά τα πιπέρια παίζουν κρυφτούλι με μια πονηρή «φτου και βγαίνω» σοκολάτα…

πολλά βαρύ πιάτο, όχι μόνο τίμιο αλλά και πλούσιο
στέκεται ισάξια ανάμεσα σε άλλα πολύ ακριβότερα non διεκδικώντας και το κάτι παραπάνω…

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Casa Magna Colorado Robusto

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

καπνίζω μετά από κάμποσο καιρό το Colorado Robusto των CM και το βρίσκω όπως το θυμάμαι
λαδερό και βαρβάτο, με τα λίπη και τα τριγλυκερίδια του

η γεμάτη παλέτα του έχει νότες από σοκολάτα, πιπέρι, δέρμα, σταφίδα, κέδρο, ψωμί, και καραμέλα
με πινελιές από γλυκά εσπεριδοειδή να δίνουν γκουρμέ διάσταση σ' ένα μερακλίδικο κάπνισμα

ένα non με άποψη που κατά καιρούς με έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο
κυκλοφορεί σε προσεγμένα ξύλινα κουτά των 27 πούρων (τρεις σειρές από 9 πούρα)

στα αξιοσημείωτα το κοκκινωπό του wrapper, κάτι που χαρακτηρίζει διαχρονικά όλα τα πούρα της σειράς
να προσθέσω πως η γερμανική τιμή του σήμερα είναι 6,50 €, μακάρι να ερχόταν και στην Ελλάδα…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
suleygiannis
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Casa Magna Colorado Robusto

Δημοσίευση από suleygiannis »

Το κάπνισα κι εγώ χτες και μου άφησε τις θετικές εντυπώσεις που μου αφήνει κάθε πούρο της μπραντας. Σοκολάτες, γη, ξηροί καρποί, μέλια και δέρματα σε δυνατές εντάσεις. Καλό!
Εικόνα
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Casa Magna”