Brick House Robusto

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Brick House Robusto

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Robusto 5 x 54
Wrapper-Binder-Filler: Nicaraguan

τα Brick House, τέκνα της J.C. Newman Cigar Co. πρωτοκυκλοφόρησαν το 2009
και κατασκευάζονται στη Fabrica de Tabacos San Rafael S.A. στο Esteli

το 54άρι robusto βγάζει στο κρύο ρούφηγμα ένα μιξ από κοπριά, μπισκότο, και δημητριακά
και μετά τη φωτιά με υποδέχεται με κέδρο, σανό, γη, και μπαχαροπίπερα
μαζί με γλύκες από μελάσα και δερμάτινες πινελιές

μετά το πρώτο τρίτο κουλάρει τελείως, δίνοντας ωραία puffs με πολύ ενδιαφέρουσες εναλλαγές
νότες από καρύδια και άνθη, πλέκουν ωραίες συγχορδίες με κακάο, αμυγδαλόπαστα, και όσο πρέπει τσίλι
ειδικά το τελευταίο τρίτο του πούρου σταλάζει κάτι απίστευτες σμουθιάρικες γλύκες

ισορροπημένο και ευκάπνιστο non, προσφέρει ένα πολύ ευχάριστο και χαλαρό κάπνισμα
αν μη τι άλλο, εκπληρώνει αυτά που υπόσχεται…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
AssosalexandrosVr Andreas
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Brick House Robusto

Δημοσίευση από sigaras »

LCD ΤΑΚΗΣ

Πούρο όμορφα στριμμένο. Στο pre ιδιαίτερο, κάτι μου θυμίζει, δεν μπορώ να πω τι. Ίσως εκδρομή σε μέρη εξωτικά, που δεν έκανα ποτέ. Ανάβω. Τράβηγμα λιγουλάκι σφιχτό αλλά ο καπνός που βγαίνει ικανοποιητικός σε ποσότητα. Γεύσεις και αρώματα γης, δέρματα και σιρόπια! Ναι, σιρόπια γλυκά. Το τράβηγμα ανοίγει και ο καπνός γίνεται πολύς. Κρέμες και καμμένη ζάχαρη. Βρε, βρε. Έτσι καλά είναι τα non;

Το πούρο συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο μέχρι το τέλος, με δέρματα, γη, αρώματα γλυκά και καφέδες να εμφανίζονται που και που. Πολύπλοκο δεν θα το χαρακτήριζα αλλά ήταν ιδιαίτερα εύγευστο με καλό τράβηγμα και καύση άψογη. Με πήγε εκδρομή σε μέρη εξωτικά και με άφησε πίσω στο μπαλκόνι μου έπειτα από 1 ώρα και είκοσι λεπτά.

Τάκη μου σ' ευχαριστώ πολύ!!
These users thanked the author sigaras for the post (total 4):
AssosΤάκηςalexandrosVr Andreas
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Vr Andreas
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 12:45 pm

Re: Brick House Robusto

Δημοσίευση από Vr Andreas »

Εικόνα

Το έχω 2.5 μήνες στον υγραντήρα μου. Το πούρο μυρίζει ξηρούς καρπούς και σοκολατομπισκότο. Ωραία, γλυκά αρώματα χωρίς καθόλου στάβλο.
Κόβω, έχει άψογο τράβηγμα, ανάβω και μπαμ μπαμ τα πρώτα δύο παφς μου ανοίγουν τη μύτη, πιπέρια και τσίλι που κοπανάν τη μύτη δυνατά. Στα επόμενα παφς έρχεται μια περίεργη λιπαρότητα η οποία φεύγει και αφήνει το πούρο να πιάσει κρουιζινγκ σπιντ.

Εικόνα

Γίνεται σμουθ και αρχίζει να δίνει ξηρούς καρπούς, δημητριακά, λίγο πιπέρι, ελαφριά δέρματα και αφήνει μια φλοράλ και γλυκιά επίγευση. Για μία ώρα κινήθηκε σε αυτό το μοτίβο χωρίς μεταβολές.

Εικόνα

Στο 3/3 μαλακώνει πολύ και ρίχνει το σώμα του, μένει με μια πολύ μαλακή και ελαφριά γεύση τσαγιού η οποία χάνεται πριν τελειώσει το 3/3 και με αναγκάζει να το αφήσω.
Γενικά το πούρο κινήθηκε σε μέτριο επίδεδο. Οικονομική και αξιοπρεπή παρέα για μία ώρα και δέκα-δεκαπέντε λεπτά.
These users thanked the author Vr Andreas for the post (total 4):
ΤάκηςPetranSpirosbusa71Svensk
Απάντηση

Επιστροφή στο “Brick House”