Los Statos de Luxe Delirios

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 802
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Los Statos de Luxe Delirios

Δημοσίευση από lefteris c »

Εικόνα

Los Statos de Luxe Delirios
Dimensions: 40 x 123mm (4⅞″)

Κυκλοφορούσε σε χάρτινα κουτάκια των 10 τεμαχίων με σελοφάν, εντός κούτας (10 Χ 10) των 100 πούρων
μέχρι αρχές του 1980 ήταν Handmade, μετά και μέχρι το 2005 που διεκόπη Machine-made.

Εικόνα
Εικόνα

Το δικό μας ήταν του 1976, 4 είχα στη κατοχή μου αγορασμένα από Ισπανία πριν μερικά χρόνια μαζί με διάφορα άλλα !

Εικόνα
Εικόνα

Βρισκόταν μέσα στο κιτρινισμένο πια από τα χρόνια παλιό σελοφάν, δεν αντιλήφθηκα κάποιο άρωμα βγάζοντας το έξω

Όμως αφού το τρύπησα ένιωσα στο κρύο τράβηγμα ένα απαλό βοτανικό άρωμα προς αποξηραμένα άνθη
Το τρύπησα με τη μύτη ενός ψαλιδιού γιατί τα δύο πρώτα που είχα καπνίσει 1-2 χρόνια πριν είχαν μηδενική αντίσταση στο τράβηγμα και το ένα μάλιστα πάνω στο κρατςς του κοψίματος άνοιξε ένα μικρό φαράγγι προς το δαχτυλίδι.
τα καπνά μετά από τόσα χρόνια έχουν λεπτύνει αρκετά.

Εικόνα

Μεγάλη η περιέργειά μου ξανά για το τι θα μου δώσει τούτη τη φορά το 45χρονο delirios,
κοντοστάθηκα λίγο να πω την αλήθεια πριν, για το αν το πάρω μαζί μου.
Οι πρώτες τζούρες γεμάτες με μπόλικο καπνό βελούδινο με ξύλο υγρό vintage
και μπαχάρια απαλά μέσα σε μια δροσερή ημίγλυκια μέντα,

Εικόνα

τραβάω αργά τις τζούρες χωρίς να βιάζομαι (θέλει καλές παύσεις αλλιώς φουντώνει και σε καίει)
βότανα περίεργα, αποξηραμένα άνθη και ένα βύσσινο στην επίγευση χτίζουν layers με βελούδινες φλοράλ αποχρώσεις,
Φτάνοντας στη μέση δυναμώνει λίγο (ήταν λάιτ) με πιπεράκια, έξτρα μπαχαρικά αλλά τώρα, στην επίγευση αισθάνομαι κύμινο !
Σκέφτομαι τα χρόνια του, πόσες θάλασσες έχει περάσει, αναρωτιέμαι ποιος/ποια το έστριψε κλπ της παραγωγής του τότε...
και ξάφνου μέσα στο ταξίδι της φαντασίας στο χρόνο, σκέψεις και συναισθήματα με κυριεύουν !
βρίσκομαι στο 1976 και στα τελευταία χρόνια του δημοτικού, στεναχώριες, χαρές, παιχνίδια, συμμαθήτριες/συμμαθητές, τιμωρίες από τους δασκάλους του τότε, βόλτες στις αλάνες, κάψιμο του Ιούδα, μολυβένια στρατιωτάκια, το πρώτο ποδήλατο κλπ. κλπ, ότι μπορούσε η μνήμη μου έφερε πίσω, σταμάτησε να με απασχολεί το πούρο, είχα πια διακτινιστεί
Αυτό είναι ένα άλλο παράδειγμα για ό,τι "το πούρο είναι κάτι πολύ και πολλά περισσότερο από ένα πούρο"
που λέει ένας φίλος μας εδώ μέσα, το εισιτήριο για ένα δικό μας μοναδικό ταξίδι !

Εικόνα

Στα τελειώματα θυμάμαι παλιά δέρματα νότες γήινες και πολλά μπαχάρια, ένιωσα και κάποια καψιματάκια αλλά διόλου δε με πείραξε, αφού ο ρομαντισμός από αυτή τη πρώιμη εποχή μου με είχε κυριεύσει.

Εικόνα
Εικόνα
These users thanked the author lefteris c for the post (total 13):
Mixalis81ΣτάθηςΤάκηςFairlightStratosJazzmansuleygiannisVr AndreasPetranχεντυ κοντουSvenskAssosalexandros
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Los Statos de Luxe Delirios

Δημοσίευση από Τάκης »

γεια σου ρε Λευτέρη, με μεράκλωσες!

να πούμε πως η vitola είναι Standard Mano, (123 x 40 όπως πολύ σωστά αναφέρεις)
σαν τα εν ζωή Fonseca Delicias, La Flor de Cano Petit Coronas, και Quintero Londres Extra
αλλά και κάμποσα άλλα σταματημένα:

Gispert Habaneras No.2
Guantanamera Compay
La Escepción Excepcionales
La Flor de Cano Predilectos Tubulares
La Flor del Caney Predilectos Tubulares
Los Statos de Luxe Delirios
Los Statos de Luxe Dobles
Por Larrañaga Super Cedros
Quintero Londres
Troya Coronas Club

στις φωτό από το αρχείο μου, Delirios του 1996 και LFdC Predilectos Tubulares του 1992 καπνισμένα τον καιρό του Νώε

Εικόνα
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
StratosSvenskAssos
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Los Statos de Lux”