La Escepcion Don Jose RE Italia 2015

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

La Escepcion Don Jose RE Italia 2015

Δημοσίευση από suleygiannis »

La Escepcion Don Jose Edición Regional Italia 2015

Hermoso No.4
48 x 127

Κυκλοφόρησε σε 4.000 κούτες των 25 πούρων
Εικόνα
Εικόνα
Η συγκεκριμένη μάρκα έχει σταματήσει να κυκλοφορεί από το 1989! Κυκλοφόρησε προσωρινά το 2011 με άλλη μια κυκλοφορία αποκλειστικά για την Ιταλία με τα Selectos Finos.
Προφανώς δεν έχω ξαναδοκιμάσει αυτή τη μάρκα όπως μάλλον και οι περισσότεροι και με έτρωγε η περιέργεια. Το πούρο είναι πολύ όμορφο εμφανισιακά, σκούρο καφέ, ωραία δουλεμένο.
Από κρύα αρώματα δεν κατάλαβα πολλά. Λίγο ξύλο, λίγο πιπέρι και ίσως λίγο μπισκότο.
Το ανάβω. Άριστο τράβηγμα. Πυκνός καπνός.
Υπήρχαν ελάχιστα θέματα με την καύση, αφού δεν ήταν ομοιόμορφη. Τίποτα σημαντικό και ενοχλητικό όμως. Το πούρο επίσης κρατούσε στάχτη και δεν έσβηνε.
Αρχικά βγάζει καφέ, χόρτα, γρασίδι και λίγο πιπέρι. Στην αρχή μου θυμίζει έντονα τη mareva των Vegueros. Αλλά στο πολύ πιο δυνατό. Στη συνέχεια ο καφές πάει να γίνει λατε, πάει να βγάλει και μια ιδέα κρέμας, το πιπέρι δυναμώνει και γενικά ανεβαίνουν όλες οι εντάσεις.
Στη μέση μου βγάζει σιτάρι, βρώμη και νιφάδες καλαμποκιού κάνοντας το πιο ενδιαφέρον. Μου πετάει και μια αρμύρα. Όλα αυτά συνοδεία πιπεριού. Μετά γίνεται προσωρινά λίγο πιο ξυλώδες μαζί με πιπέρι και όλα αυτά φουλ σε εντάσεις, με τις τουρμπίνες του πούρου να ανεβάζουν στροφές. Στο τέλος ξαναβγάζει βρώμη, νιφάδες καλαμποκιού και άλλα δημητριακά.
Πούρο υπερβολικά δυνατό, φουλ σε ένταση, σώμα και γεύσεις, πολύ πιο γεμάτο σε γεύση από Bolivar, Partagas και Saint Luis Rey και σαφώς ακατάλληλο για αρχάριους. Επίσης, διάβασα ότι σταμάτησε αυτή η μάρκα, διότι το κύριο χαρακτηριστικό της, η υπερβολική δύναμη των πούρων της, έκανε τους καπνιστές να μην την προτιμούν. Αυτό διαπίστωσα κι εγώ. Τη μεγάλη του δύναμη. Δεν είναι καθημερινό πούρο και θα ήταν ικανό να σκεπάσει τις γεύσεις από οποιοδήποτε γεύμα.
Μάλιστα, ήταν η πρώτη φορά που πούρο σκέπασε σε γεύση το μαλτ ουισκι που έπινα και όχι το αντίστροφο. Πάντως, μου έχει αφήσει πολύ ωραία επίγευση.
Δεν έχω ξαναδοκιμάσει κάτι ανάλογο και οι εντυπώσεις είναι θετικές. Θέλω να πιστεύω ότι θα βελτιωθεί μιας και πρόκειται για νέο πούρο. Η κούτα είναι του Νοεμβρίου 2015. Θα δείξει
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: La Escepcion Don Jose Edición Regional Italia 2015

Δημοσίευση από Svensk »

Χορηγεία NikosX

Σαν γροθια: Βιντατζιλλα στο φουλ. Έξοχη ποδαρίλα, καφέ, σοκολάτα και μανιτάρι.
Μετά το 1/3 τι έγινε όμως βρε γαμωτη; Κατέβασε κανείς τον διακόπτη;
Δεν ήταν άσχημο, αλλά καμία σχέση με το πώς άρχησε. Υπήρχαν ξηροί καρποί, φιστίκια, πιπέρια, εσπρέσο αλλά σε τσιγγούνικες δόσης. Μέχρι και ο καπνός αραίωσε.
Κραταω το φανταστικό 1/3.
Ευχαριστώ Νικόλα.
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: La Escepcion Don Jose RE Italia 2015

Δημοσίευση από Τάκης »

LCD Nickos H
Εικόνα

Hermoso No.4 127 x 48
4.000 Numbered Dress Boxes of 25, κυκλοφόρησε στο τέλος του 2015

πρόκειται για το δεύτερο regional της «αδελφής» των Hoyo brand
μετά τα επίσης ιταλικά Selectos Finos του 2011, τα οποία ήταν πολύ καλά πούρα

στο pre μου βγάζει γκοφρέτα-βάφλα, σαν παλιό κλασικό παγωτό χωνάκι...

Εικόνα

μετά το πυρ και για κάμποσο διάστημα, παραδίνεται σε ένα κρεσέντο από ξυλοπίπερα
θυμίζοντας μου τις περιγραφές όσων είχαν καπνίσει φρέσκα τα selectos finos
τα οποία μεταμορφώθηκαν τελείως αργότερα, (εγώ τα κάπνισα αφού είχαν κλείσει τα τρία)

μετά τις πρώτες τζούρες όμως, και κυρίως από την έναρξη του δεύτερου 3ου κι ύστερα
παρ’ όλη τη νεότητα του, το hermoso αποκαλύπτει ένα πλούσιο και πολύπλοκο προφίλ
με βανίλια, κανέλα, πικρό espresso, καμένη ζάχαρη και ψωμί
μαζί με floral, γήινα και ξυλώδη στοιχεία, αλλά και μπόλικα μπαχαροπίπερα

μου άρεσε πολύ, ένα αναμφισβήτητα νόστιμο και πολλά υποσχόμενο regional
Νίκο μου σε ευχαριστώ, είμαι 100% σίγουρος πως θα γίνει πούρακλος!

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “La Escepcion”