Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

η κάλπη του φόρουμ
Απάντηση

τι θα γίνει μετά την εγκύκλιο της κυβέρνησης για την εφαρμογή του αντικαπνιστικού νόμου?

Το δημοψήφισμα λήγει την Πέμ Αύγ 29, 2019 9:05 am

απολύτως τίποτα, λίγος ντόρος στην αρχή και μετά μια απ’ τα ίδια
1
7%
θα σφίξουν αρκετά τα πράγματα στους περισσότερους δημόσιους χώρους, αλλά θα μείνουν λίγες καβάτζες
10
67%
μέσα σε λίγους μήνες δεν θα μπορούμε να καπνίζουμε πουθενά, ούτε σε καφέ-μπαρ-ταβέρνα
4
27%
 
Σύνολο ψήφων: 15
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

σε συνέχεια της κουβέντας μας στα noticias με αφορμή την εγκύκλιο της κυβέρνησης για την εφαρμογή του αντικαπνιστικού νόμου:
viewtopic.php?f=42&t=875&p=13572&hilit= ... %3F#p13572
σκέφτηκα να κάνουμε μια ψηφοφορία για να δούμε τι πιστεύουν τα μέλη μας σχετικά με τα αποτελέσματα που θα έχει
εστιάζοντας φυσικά στο αντικείμενο του πόθου μας, το πούρο

εσείς τι πιστεύετε πως θα γίνει?

1. απολύτως τίποτα, λίγος ντόρος στην αρχή και μετά μια απ’ τα ίδια
2. θα σφίξουν αρκετά τα πράγματα στους περισσότερους δημόσιους χώρους, αλλά θα μείνουν λίγες καβάτζες
3. μέσα σε 6 μήνες δεν θα μπορούμε να καπνίσουμε πουθενά, ούτε σε καφέ-μπαρ-ταβέρνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
sigarasSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από harmonica »

Δυστυχώς ή ευτυχώς πιστεύω ότι θα εφαρμοστεί ο νόμος λόγω ευρωπαϊκού δακτύλου..
Αυτό που με τρομάζει είναι η αυστηρότητα του νόμου,
δλδ θα πηγαίνεις Μουριές ή cv και θα κοιταζομαστε?🥺🥺
Ψηφίζω την δεύτερη θεωρία σαν πιο αισιόδοξος αλλά φοβάμαι και τρέμω το 3
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από nikos doc »

Και εγώ ελπίζω στην δεύτερη επιλογή.
Αν και οι τάσεις της εποχής δεν είναι με το μέρος μας, τουλάχιστον ο τόπος μας είναι. Πάντα , χειμώνα καλοκαίρι, θα βρίσκεται καβάντζα για φούμα.
This is our House!
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εγώ πιστεύω ότι θα μείνουν ως έχουν τα πράγματα.
Κι αν δε μείνουν ε το πολύ πολύ να μαζευόμαστε σε σπίτια να καπνίζουμε.
Πάντως δηλώνω ευθαρσώς υπέρ της απαγόρευσης καπνίσματος τσιγάρου παντού. Η μυρωδιά του μου προκαλεί αηδία
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Assos
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Στάθης »

Και τόσο καιρό που την βγάλαμε καθαρή λόγω ''ελληνικής κουλτούρας'' πάλι καλά να λέμε...

Πιστεύω οτι στα εστιατόρια θα παίξει ολική απαγόρευση και καλά θα κάνουν όσο και αν δεν μας αρέσει υπάρχουν άνθρωποι που δεν καπνίζουν και τους ενοχλεί ο καπνός. Και έμενα να σας πω την αλήθεια ο καπνός του τσιγάρου με ενοχλεί αφάνταστα παρότι μπορεί να καπνίζω πούρο εκεινη τη στιγμή... Ακόμα και το χειμώνα για να αποφεύγω την τσιγαριλα κάθομαι έξω με καμιά σόμπα και καπνίζω το πούρο μου.

Στα ποτά τώρα... Θεωρώ ως δικαιότερο και δημοκρατικοτερο μέτρο να υπάρχει η επιλογή από τον καταστηματαρχη για το αν θα είναι το μαγαζί του καπνιζοντων ή όχι. Να καταβάλει και ένα ετήσιο τέλος οκ για να το χωνέψουν καλύτερα οι φανατικοί αντικαπνιστες που μας πολεμάνε, ούτως ώστε να δίνει την επιλογή στον πελάτη να μπει ή όχι στο μαγαζί... Εις γνώση του του!!!

Ψηφίζω το δεύτερο 8-)
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Jazzman »

Και εγώ συντάσσομαι υπέρ του αντικαπνιστικού αλλά να αφορά τα πάντα, συμπεριλαμβανομένων iQos, ατμικών κ.ο.κ.

Τώρα, τι θα γίνει δεν το ξέρω, μάλλον θα σφίξει λίγο το πράγμα, δεν ύπάρχει και μεγάλο περιθώριο για επιλογή άλλωστε.

Σε ότι αφορά εμάς, δε μας φοβάμαι, θα τη δούμε ποτοαπαγόρευση τη φάση.
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από sigaras »

Πιστεύω ότι πρέπει να υπάρξει νόμος που θα λέει ότι όταν ανάβει κανείς πούρο σε μπαρ όσοι καπνίζουν τσιγάρα θα τα σβήνουν υποχρεωτικά.

Στα σοβαρά όμως τώρα ψηφίζω το σενάριο 3 όχι γιατί υπάρχει ευρωπαϊκός δάκτυλος ( και πριν δεν υπήρχε;) αλλά για πολύ συγκεκριμένους λόγους που έχουν να κάνουν με την επιβολή κλίματος "τάξης και ασφάλειας"....
These users thanked the author sigaras for the post:
Στάθης
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Τάκης »

ο αντικαπνιστικός νόμος υφίσταται εδώ και χρόνια, θα θυμάστε όλοι τη μεγάλη ταρατατζούμ πανελλαδική καμπάνια
η νέα εγκύκλιος για την εφαρμογή του, είναι μια πολιτική πράξη που δείχνει σαφή πρόθεση για την απόλυτη εφαρμογή του
εκφράζοντας τη θέληση της νέας κυβέρνησης να περάσει ένα μήνυμα αξιοπιστίας ως προς την επιβολή της "νομιμότητας"

είμαι δε βέβαιος, πως αντιμετωπίζει τη συγκεκριμένη περίπτωση και ως crash test για να περάσει το νέο ύφος εξουσίας που θέλει
κατά συνέπεια θα υποστηρίξει με κάθε τρόπο και μέσο που διαθέτει την επιβολή του
κι εδώ θα συμφωνήσω με την προσέγγιση του φίλου μου sigaras

όπως έγραψα και στα noticias, προσωπικά φοβάμαι πως θα ισχύσει το τρίτο, το "κακό" σενάριο
κι ότι εικόνα σαν κι αυτή στο μοναστηριακό του CV με 30 μπουριά αναμμένα συγχρόνως
ίσως σε λίγο μοιάζει με vintage καρτ-ποστάλ μιας άλλης εποχής

φυσικά, εύχομαι ολόψυχα να διαψευσθώ πανηγυρικά...
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από alexandros »

ψηφιζω το β
απο σεπτεμβρη θα σφιξουν λιγο τα πραγματα
αλλα ειμαι σιγουρος οτι παντα θα μπορουμε να βρουμε ενα μαγαζι που θα καπνιζουμε

πιστευω οτι δεν υπαρχει περιπτωση στην ελλαδα να μην μπορεις να καπνισεις πουθενα
οσο και να θελει να το παιξει ευρωπαιος ο κουλης

ας ξεκινησει πρωτα με το παρανομο παρκινγκ εξω απο την βουλη και στην κατω μερια της πλατεια συνταγματος
που ειναι μπροστα στα ματια του και μετα ας μας πει που θα καπνιζουμε
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Rottcigar
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 01, 2019 3:51 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Rottcigar »

Προσωπικά ανυπομονώ να εφαρμοστεί για να μπει ενα τελος ειδικα σε κλειστους χωρους οπως στα Μεσα Μαζικης Μεταφορας οπου οι οδηγοι καπνιζουν μεσα στο λεωφορειο/τρολευ και αδιαφορουν για τους επιβατες. Οποιος θελει να καπνισει να το κανει αλλα οχι σε κλειστους χωρους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”