Οι αγορές ενός ταξιδευτή

νόμιμες εννοείται, σύμφωνα με το άρθρο 14 των Κανόνων Λειτουργίας του φόρουμ
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από alexandros »

για πες για το μαγαζι
τι δεν σου αρεσε? δεν ειχε ποικιλια? δεν σου αρεσε ο τροπος των γαλλων?
ειχαμε πιο παλια ενα μελος που απο οτι θυμαμαι ελεγε οτι εμενε και γαλλια
και μας ειχε πει οτι ηταν πολυ σνομπ οι πωλητες και οτι δεν σε αφηναν να διαλεξεις εσυ το πουρο σου κτλ
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από Jazzman »

Αλέξανδρε καλημέρα,

Συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά συμεμτέχω σε έκθεση τροφίμων και δε μου μένει καθόλου χρόνος.

Λοιπόν, σχετικά με το μαγαζί. Οι Γάλλοι - και όχι μόνο - δηλώνουν ότι είναι είναι ένα τρομερά ατμοσφαιρικό μαγαζί με μεγάλη ιστορία, >200 χρόνια κτλ. Αυτό δεν το "βλέπεις", είναι ένας χώρος οκ στα όριο του αδιάφορου. Για να μη δώσω λάθος εντυπώσεις, δεν έχει κάτι κακό, δεν έχει όμως και κάτι να ξεχωρίζει.

Στα του humidor, υπάρχει κανόνας ότι κάθε πελάτης για να μπει πρέπει να συνοδεύεται από ένα άτομο του προσωπικού. Θεωρητικά δεκτό και δεν είναι το πρώτο μέρος που ισχύει αυτό. Ο humidor όμως είναι πολύ μικρότερος από ότι σε κάνουν να πιστεύεις οι φωτογραφίες με αποτέλεσμα, μπήκαμε 3 άσχετοι μεταξύ μας άνθρωποι και 3 από το προσωπικό. Αποτέλεσμα χάος, πίεση και γενικότερα μια ατμόσφαιρα "διάλεξε τι θες να αραιώνουμε".

Ποικιλία αντικειμενικά καλή, βρήκα ακόμα και τις καινούριες λιμιτάδες της RyJ - απλά τεράστιο - στα 18€. Πολλά non από παντελώς άγνωστα μέχρι Opus X. Πούρα, άπλωνα χέρι και διάλεγα μόνος μου, είτε δυσφορούσαν είτε όχι δε με άγγιζε αφού δεν έκανα κάτι απρεπές και βέβαια σεβόμουν τα στικ.

Σε ότι έχει να κάνει με τον τρόπο των Γάλλων. Αν έρθεις στο Παρίσι και περιμένεις κατι διαφορετικό τότε σίγουρα θα στεναχωρηθείς. Επειδή έρχομαι συχνά αυτό δεν το προσέχω πια. Σε κάθε περίπτωση όμως, το client service ήταν ανύπαρκτο. Σε ένα τέτοιο μαγαζί, περιμένεις από τον υπάλληλο να είναι σύμβουλος, καθοδηγητής, να μεταφέρει γνώση και προτάσεις. Οι κυρίες και οι κύριοι εκεί ήταν διεκπεραιωτές και τίποτα άλλο, λογικό αφού η ροή είναι ασταμάτητη.

Πάνω-κάτω αυτά, δεν αποτρέπω κανέναν από το να το επισκεφθεί, το αντίθετω. Έχω να πω ότι δεν είναι κακό μαγαζί, σίγουρα όμως δεν είναι ιδιαίτερο μαγαζί. Καμία σχέση με αντίστοιχα - όχι τοσο διάσημα - που έχω επισκεφθεί στη Ζυρίχη.

Ελπίζω όλοι στην παρέα να είναι καλά και να περνάνε όμορφα!
These users thanked the author Jazzman for the post (total 3):
ΤάκηςalexandrosSvensk
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από Jazzman »

Καλημέρα σε όλους από τη βροχερή Τζέντα :?: :!: .

Δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω την παρέα εδώ και κανα 2 εβδομάδες λόγω μετακινήσεων και ενοχλητικού κρυώματος.

Είμαι Σ. Αραβία εδώ και λίγες μέρες και ήρθε η ώρα να ριπορτάρω τα ευρήματά μου. Αν λοιπόν κάποιο μέλος τη μονής βρεθεί ποτέ στη Σ. Αραβία να έχει φροντίσει να έχει πάρει από πριν προμήθειες. Σε καμία περίπτωση μη βασιστείτε στην τοπική αγορά :lol:


Εικόνα

Εικόνα

Τα La Casa Cubana υπάρχουν σε όλες τις μεγάλες πόλεις και είναι οι επίσημοι αντιπρόσωποι της Habanos. Μεγάλοι υγραντήρες και καλή ποικιλία. Από εκεί και μετά όλα τα άλλα δεν αξίζουν τον κόπο.

Τιμές ίδιες ή και λίγο μεγαλύτερες από την Ελλάδα, όσα κουτιά άνοιξα είχαν μέσα σοβαρή μούχλα και μερικά παλιά τούμπος που άνοιξα με την ελπίδα ότι βρήκα κάτι καλό... βρήκα τρύπες στο πούρο αρκετά μεγάλες να χωρέσουν γαιοσκώληκες - κρίμα γιατί νόμιζα ότι βρήκα ένα παλιό Punch με ασημένιο τούμπο αλλά δεν.

Εν ολίγοις,,,δεν υπάρχει value στην αγορά πούρου στη Σ.Αραβία.

Χαιρετισμούς σε όλους.
These users thanked the author Jazzman for the post (total 2):
Τάκηςalexandros
Άβαταρ μέλους
maf
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 11, 2018 10:32 pm

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από maf »

Αποκαρδιωτικο αυτο που ακουω. Περιμενα κατι καλυτερο απο εκει ειδικα σε τιμες, οσο αφορα την ποιοτητα ομως κ τα σκουληκια που λες ειναι κατι το ανεπιτρεπτο για μαγαζια που φερουν το ονομα της Habanos. Κριμα
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από Jazzman »

Οι τιμές δυστυχώς το περίμενα, μπορείς να τις δεις και στο site τους.

Τώρα στο θέμα ποιότητα, πιστεύω έχει να κάνει με την ιδιοκτησία του συγκεκριμένου μαγαζιού. Το air condition κ ο υγραντήρας πρεπει να δούλευαν υπερωρίες με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα να είναι αποπνικτική και παγωμένη. Σίγουρα αυτό δε βοηθάει τα στικ.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από sigaras »

Παιδιά ξέρει μήπως κανείς τι παίζει στα duty free της Ιορδανίας; Θα πάει ένας φίλος σύντομα και λέω μήπως του παραγγείλω. Επίσης, στα ελληνικά duty free έχει καλές τιμές όταν ταξιδεύεις εκτός Ε.Ε;;
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Καπετάνιος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2018 8:09 pm

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από Καπετάνιος »

Τα Ελληνικά duty free δεν έχουν ούτε κάτι το αξιόλογο για να ψωνίσεις και οι τιμές τους παραμένουν μέτριες...ακόμα και στα αδασμολόγητα.
Σιγά σιγά βρεχείν ο Θιός...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από sigaras »

Ευχαριστώ καπετάνιε μου!
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Παίδες έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία από τα LCDH Αμβούργου ή Βερολίνου αναφορικά με την ποιότητα, σωστή συντήρηση και ποικιλία των εν λόγω καταστημάτων?
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από Jazzman »

Λυπάμαι αδερφέ μου, καμία εμπειρία από εκείνη τη μεριά του κόσμου. Περιμένω όμως - ιδίως Βερολίνο - να είναι δυνατοί.
These users thanked the author Jazzman for the post:
Mixalis81
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγορές”