Romeo y Julieta Perfectos

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Romeo y Julieta Perfectos

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Perfectos 127 x 44
machine made, dress 25 in cellophane
discontinued 2003

είναι γνωστό πως κάποτε ήταν πολύ της μόδας τα perfectos, χειροποίητα και μηχανάτα
η brand του ζεύγους για παράδειγμα στη μετά Κάστρο εποχή είχε τέσσερα perfectos στο vitolario της

μετά την έκδυση από το σελοφάν το πούρο δείχνει σε καλή κατάσταση
αν και το θέλει το μασαζάκι του για να ρουφάει πιο κουλ, μιας και είναι τίγκα στα καπνά
με τα pre αρώματα να προοιωνίζουν ένα καθαρά R y J DNA

Εικόνα

το Perfecto είναι όμορφα καθισμένο, έως και βελούδινο θα έλεγα, και καθόλου dry
με ελαφρές λουλουδένιες νότες, βότανα, και πολύ μαλακό κέδρο

ακούγονται η ρίγανη, το θυμάρι και η μέντα
και κάπου κάπου στο δεύτερο 3ο δηλώνουν συμμετοχή καβουρδισμένο καρυδάκι, κανέλα και καφές
το έχει και το πιπεράκι του, ίσα-ίσα να ιντριγκάρει τα floral στοιχεία

και στο τέλος για να με αποχαιρετίσει, μου πετάει γλύκες από ένα παράξενο παντεσπάνι
με φρέσκα ροδοπέταλα, καρυδόψιχα και ζάχαρη άχνη, ποτισμένα με Kahlua
έτσι λοιπόν το ξεπροβοδίζω το περφεκτάκι, και του λέω «adiós amigo, τα πήγες πολύ καλά»

σίγουρα ένα από τα αξιοσημείωτα κουβανέζικα μηχανάτα, (και είναι πολλά)
Tommi boy ευχαριστώ πολύ

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Svensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Romeo y Julieta Perfectos

Δημοσίευση από Mixalis81 »

LCD Tommi

Είχα καιρό να κάψω πούρο του ζεύγους οπότε βρήκα ευκαιρία για μια σύντομη φουμα με ουισκάκι να κάψω το perfecto χορηγία του αδερφού Θωμά...
Δε θυμάμαι πόσα χρόνια κουβαλάει, δε μου το αποκάλυψε ο χορηγός, αλλά σίγουρα θα χει πάνω από 15 χρόνια στη πλάτη το μηχανατο, κλεισμένο στο σελοφάν του, διαολακι...
Εικόνα
Ανάβω λοιπόν χωρίς pre και ρουφαω κι αυτό τραβάει με δυσκολία...Του έκανα αισθησιακό μασάζ, το σουβλισα...Αλλά αυτό εκεί! Μουλαρωσε!....Όχι μόνο δε τραβούσε αλλά δεν έβγαζε καν καπνό πλην ελαχίστου...από αρώματα? Λίγο ξύλο, λίγο χώμα, λίγο το ένα λίγο το άλλο....Ξαναζουλαω....Έφτασε σχεδόν στο 2ο τρίτο και επιτέλους εκεί που άρχισα να χάνω την υπομονή μου, δείχνει να ξυπνάει από το λήθαργο...
Μου πετάει κάτι πιπερια, λίγο κέδρο, να σου και κατι βότανα...Αρχίζει να τραβάει πλέον κανονικά και να νοιώθω τα ξηροκαρπια του που βγαίνουν καβουρδισμένα...
Εικόνα
Λουλουδικα και καφές παίζουν μπάλα τώρα και φτάσαμε στο 3ο τρίτο με φλοραλ background και μια ιδέα μαύρης σοκολάτας...Συνέχισε με μπόλικα πιπερια και τσιλια, λίγο αλμύρα στα χείλη σαν επιγευση, μια απροσδιόριστη γλύκα για 2-3 τζουρες και έκλεισε με πιπερια, καφέ και ξύλο...

Με αγαναχτησε στην αρχη αλλά από την ώρα που άνοιξε ήταν ευχάριστο.... Ένα old school RyJ :D
Θωμά σε ευχαριστώ πολύ!
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 2):
ΤάκηςSvensk
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 802
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Romeo y Julieta Perfectos

Δημοσίευση από lefteris c »

Εικόνα
Εικόνα

Μετά από ένα εξάμηνο που βρισκόταν στον υγραντήρα μου είπα σήμερα να το καπνίσω,
πριν λίγο το έσβησα, αν και machine made μια χαρά τα πήγε με το καφεδάκι μου,
προσφορά από παλιό aficionado, μου είχε μιλήσει για perfectos από τα μέσα της δεκαετίας του 90 (?)
αν και σε μέτρηση που έκανα το έβγαλα 130 mm γεμάτα προς τα 131 και το ring δεν πέρναγε τα 42
το βάζω εδώ λοιπόν μιας και δεν βλέπω να υπάρχει κάτι άλλο κοντινό ?
(να δικαιολογήσω τους Κουβανούς αν ήταν hand made αλλά machine made ???)

Κόβω ελάχιστα, βοτανικές γεύσεις στις κρύες και μετά το πυρ άνθη - λουλούδια² κι ένα ελαφρό πιπεράκι,
αρωματικά βότανα ημίγλυκα, μέντα, απαλό δερματάκι και καθώς πλησίαζα στη μέση προστέθηκαν κάποια απαλά μπαχάρια με γλυκίζουσα επίγευση,
ευωδιαζει η καύτρα με καβουρδισμένο καφέ ενώ το λουλουδικό πηγαινοέρχεται σε σταθερό τέμπο !
μαύρο τσάι περγαμόντο νιώθω πριν το δαχτυλίδι και προς τα τελειώματα ήπια μελωμένα ξύλα, βότανα ξανά ενώ τα μπαχάρια & πιπέρια δίνουν ένα κλικ παραπάνω, είχε και δυο τζούρες γλυκό καφέ,
καύση - ροή μια χαρά ήταν, έδωσε και την βιντατζιά του στην αρχή
αλλά ποτέ δε κατάφερε σε σώμα - δύναμη να φτάσει τη μέση
γενικά, έμεινα αρκετά ικανοποιημένος !
Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα
These users thanked the author lefteris c for the post (total 3):
suleygiannisΤάκηςSvensk
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Romeo y Julieta Perfectos

Δημοσίευση από Τάκης »

είναι γνωστό πως κάποτε ήταν πολύ της μόδας τα κουβανέζικα Perfectos και κυκλοφορούσαν ευρέως
στην καταγεγραμμένη μετά-revolution εποχή από αυτή τη στρατιά επιβίωσαν μόνο 29 πούρα
(Petit Perfectos, Perfectos, Double Perfectos, Giant Perfectos)
που σιγά-σιγά καταργήθηκαν κι αυτά, για να μείνουν σήμερα στη regular παραγωγή τα 5 Cuaba και το Partagas Presidentes

τα R y J για παράδειγμα μιας και μιλάμε γι’ αυτά, είχαν 4 Perfectos στο vitolario τους:
Perfectos 127 x 44 (Perfectos-machine made)
Celestiales Finos 137 x 46 (Britanicas-handmade)
Aquilas 143 x 50 (Aquilas-handmade)
Romeos 162 x 52 (Romeos-handmade)

μόνο στο format 127 x 44 που είναι και το πούρο του thread, κυκλοφορούσαν μέχρι τις αρχές των 00's δέκα πούρα
από τα οποία τα Cabanas, La Corona, La Escepción, Partagas & Romeo y Julieta ήταν μηχανής
και τα H. Upmann, Hoyo de Monterrey, Por Larranaga, Rafael Gonzalez & Sancho Panza χειροποίητα

Λευτέρη το πούρο που κάπνισες προφανώς ήταν 127 x 44 R y J Perfecto
η αστοχία στις διαστάσεις δεν ήταν ασυνήθης και σε machine made πούρα, σε κάποιες περιπτώσεις ήταν και εντυπωσιακά εξόφθαλμη
προσωπικά μου έχει συμβεί κάμποσες φορές, κυρίως στο μακρινό παρελθόν πριν 20-30 χρόνια
όταν κυκλοφορούσαν στη γύρα αρκετά πούρα μηχανής, ακόμα και μετά την κατάργηση τους

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Svensk
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Romeo y Julieta”