Οι αγορές ενός ταξιδευτή

νόμιμες εννοείται, σύμφωνα με το άρθρο 14 των Κανόνων Λειτουργίας του φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από Fairlight »

Juan Lopez Seleccion No. 2 ψήφισα ήδη :lol: Πουράκλες σε φοβερή τιμή, αν βρεις του 16 υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να είναι αστρονομικά πούρα. Και του 17 να βρεις το VFM χτυπάει κόκκινο.
These users thanked the author Fairlight for the post:
alexandros
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από alexandros »

+1 στον απο πανω ...
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από Haris »

Γειαα....

Κυπρο αν ερχεσε συχνά και Λεμεσό συγκεκριμένα, να έρθεις στο casa να τα πιούμε :) (στείλε μου pm) εδω οι τιμες ειναι αρκετα πιο κατω απο Ελλάδα και παίζει αρκετό φρεσκο πραγμα με καλες τιμές. Απο τις καλύτερες ευρωπαϊκές. Eχουμε και vintage αλλα θέλουν έλεγχο για θεμα ποιότητας.

Λίβανο εχω (έχουμε) πάει 2 φορες για shopping προσφατα. Απο Κύπρο ειναι 20 λεπτα πτήση και τα εισιτήρια τζάμπα, ουτε βιζες ουτε τιποτα. Εκεί θα ψωνίζεις μονο ΜΟΝΟ κουτες απο το αεροδρομιο και ο βασικος λογος είναι τα duty-free,που αμα δεις εχουν και ιστοσελίδα , θα εκπλαγείς με το τι έχει στις αναχωρήσεις και σε τι τιμες. Αλλα μιλαμε για κουτες, δεν έχει στικσς. Εξω στην Βυρητο εχει αρκετα, παρα πολλα πουρομαγαζα αλλα ειναι πιο ακριβά και καποια είναι και αμφιβόλου ποιότητας. Έχει τρελλα cigar lounge. (σε ενα πήγαμε και λίγο με τον Στελιο :D :lol:)

Απο εκει θα πάρεις d'orsay 50 κουτα στα 165 ντολαρς και το τα τελευταία ρεχιοναλ τους τα byblos στα 300ντολαρς. Οκ αμα θες παρε και αλλα, αλλα 50 περνας χωρις έλεγχο. (μην με ρωτησεις αν εγω πηρα μόνο 50... 8-))

Τζεντα δεν ξερω, αλλα Ριαντ εχει μαγαζί αλλα δεν ξερω αν οι τιμές ειναι νορμαλ, ειναι και τρελοί αυτοί εκει περα :)
Γαλλια οπως ειπε και ο Γιαννης πάρε ρεζιοναλ.
Και απο την Σρι λανκα παρε κανένα "βουδα"
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από Jazzman »

Κύριοι πολλές καλημέρες,

Θα μου συγχωρέσετε την καθυστέρηση αλλά η χθεσινή μέρα ήταν δύσκολη.

@Fairlight & Alexandros, το JL 2 είναι πολύ ψηλά στις προτιμήσεις και σίγουρα θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά, αν και είναι κάπως παραπάνω από αυτά που θα ήθελα να δώσω.

Μια αόρατη δύναμη μου σφύριξε μια ιδέα που μου άρεσε πολύ και με βλέπω για Hoyo Elegantes

@Harris καλημέρα, βεβαίως και θα σε επισκεφθώ. Κύπρο κάθομαι ένα 24ω περίπου αλλά μοιράζω χρόνο μεταξύ Λευκωσίας και Λεμεσού. Στην επόμενη διανυκτέρευση σε Λεμεσό να με περιμένεις. Τα Γαλλικά ρίτζιοναλ με έχουν ήδη σκανδαλίσει και έχω αρχίσει έρευνα αγοράς!
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από Fairlight »

Elegantes δεν έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω αν θα το κάνω στο άμεσο μέλλον. Δεν είναι και πολύ mainstream επιλογή πάντως. Αν σου φαίνονται όμως ακριβά τα JL πάρε μερικές πιο φθηνές ιδέες σε καλά μεγέθη:

RyJ Cazadores
Fonseca No1
H.Upmann Majestic
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από Jazzman »

Fairlight έγραψε:Elegantes δεν έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω αν θα το κάνω στο άμεσο μέλλον. Δεν είναι και πολύ mainstream επιλογή πάντως. Αν σου φαίνονται όμως ακριβά τα JL πάρε μερικές πιο φθηνές ιδέες σε καλά μεγέθη:

RyJ Cazadores
Fonseca No1
H.Upmann Majestic
Χτες αγόρασα ενα μυρωδάτο Majestic και με περιμένει να το κάνω το ΣουΚου. Ειναι το πρώτο μου οπότε το αποτέλεσμα θα δείξει.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από harmonica »

Βλάσση μην τους ακούς Juan Lopez No2 έχει strength και δεν ξέρω αν ενδείκνυται για σένα όπως και τα cazadores που προταθηκαν..
FonsecaNo 1 πάρε με κλειστά μάτια,δεν τα βρίσκεις και Ελλάδα εξάλλου..
Τα ματζεστικ είναι και αυτό ιδιαίτερο πουρο λίγο σκληρό..δεν ξέρω και προτιμήσεις σου..
Γενικά στην θέση σου θα αγοραζα στικ που δεν τα βρίσκεις εδώ και εννοείται κατι που εχεις δοκιμάσει και το γουστάρεις για να το ξανά κάψεις

Όπως κατάλαβες είμαι στο 2% που δεν μου έχουν καθίσει τα χουαν Λόπεζ 🤔🤔
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από Jazzman »

Φίλε @harmonica σε ευχαριστώ για τα tips. Δεδομένου ότι μου αρέσουν αρκετά τα Partagas Series D 4 φαντάζομαι ότι αντίστοιχα θα εκτιμήσω και τα JL. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις αν δε δοκιμάσεις. Έτσι και με το τον Επίκουρο 2 όλοι τρελαίνονται, αλλά 2 στις 4 φορές που έχω δοκιμάσει είναι ακατάλληλα. Συγκεκριμένα το ένα δεν καπνιζόταν καν, έσβηνε με το παραμικρό και όσο και να προσπαθούσα τπτ. πρώτη φορά έβλεπα να καίγεται το filler αλλά binder & wrapper να μένουν σχεδόν άθικτα. :o

Σε κάθε περίπτωση μέχρι τότε έχω λίγο καιρό για δοκιμές. Άλλωστε, στόχος δεν είναι να χτίσω κάποιο τρελό στοκ - δεν ανήκω σε τέτοια κατηγορία καπνιστή - αλλά να έχω μια μόνιμη συλλογή 25 περίπου πούρων που να συνοδεύουν ωραίες στιγμές. Εννοείται ότι το αγαπημένο κομμάτι είναι να ανακαλύπτω και να πειραματίζομαι.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από alexandros »

Jazzman έγραψε:
Πέμ Σεπ 20, 2018 3:19 pm
... Άλλωστε, στόχος δεν είναι να χτίσω κάποιο τρελό στοκ - δεν ανήκω σε τέτοια κατηγορία καπνιστή - αλλά να έχω μια μόνιμη συλλογή 25 περίπου πούρων


:lol: :lol: :lol: :lol:

ναι ναι και εμεις ολοι ετσι λεγαμε στις αρχες
εδω μεσα θα διαφθαρεις, θα δεις ...
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από Jazzman »

Καλησπέρα σε όλους από την όμορφη Κύπρο,

Η πρώτη επαφή με τα Casa έγινε και το μέλλον θα δείξει αν αυτή ήταν η αρχή του τέλους Εικόνα.

Φανταστικά αρώματα, μεγάλη ποικιλία και πολύ απλα με καθε βλέμμα η όρεξη ανοίγει περισσότερο.

Αγορές:
- Hoyo Elegantes
- H.Upmann Connosieur B special edition
- Montecristo Edmunto

Κοίταξα κουτιά, όλα παραγωγής '18. Αν εχω καταλάβει καλα, για τους περισσότερους εδώ κάτι τέτοιο ισως να σημαίνει οτι είναι "άγουρα" ακομα. Εγω ομως ανυπομονω να τα δοκιμάσω με ενα ωραίο single malt ή με ένα Diplomatico.

Η κατασκευή του jar ή tapper υγραντηρα είναι υποχρεωτική γιατί μαζεύτηκαν πολλά για να τα έχω σε σακουλάκια.

Εικόνα

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

These users thanked the author Jazzman for the post:
Haris
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγορές”