Montecristo Double Edmundo

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Montecristo Double Edmundo

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Dobles 155 x 50
sbn 25, sbn 10, c/p 5x3
released 2013

LCD Nickos H

τελευταία έχει γίνει η επιτομή του γλυκού πούρου
πολύ σμουθιάρικο αδελφέ μου, φουλ σοκολάτα & κρέμα...σαν ζαχαρούχο Γάλα Βλάχας είναι
συν φουντουκοκάρυδα, μαλακό κέδρο, μπαχάρια ζαχαροπλαστικής, δέρματα, καραμέλα, και βανίλια
και πετροκέρασα του Ιουνίου μόλις έχει μπει το καλοκαιράκι

θυμάμαι όταν πρωτοκυκλοφόρησε το περίμενα πώς και πώς
αλλά η πρώτη 25άδα και μια 15άρα χάρτινη λίγο αργότερα πολύ με είχαν απογοητεύσει αφού ήταν κάτι σαν light Edmundo
κάτι που συνέβη και όταν πρωτοβγήκανε τα open και είχα χαθεί στην υπνηλία από τα πολλά volado των πράσινων δαχτυλιδιών
εξαιρέσεις όλες στον κανόνα που ήθελαν τις πρώτες παρτίδες εκείνης της εποχής "καλές" και μετά έκαναν κοιλιά

σιγά-σιγά όμως και καθώς τα χρόνια περνούσαν μεταμορφώθηκε σε «άλλο» Monte και πλέον το κυνηγάμε
ναι! έχει γίνει τελευταία πολύ γκουρμέ…

φωτό από δική μου first batch κούτα του 2013 με παλιό band πάνω στο μεταίχμιο αλλαγής
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Rigelianos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Montecristo Double Edmundo

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

LCD Nicos doc

Το ψηλό αγόρι μου έδωσε αν θυμάμαι σωστά αυτόν τον διπλό το καλοκαίρι που μας πέρασε. Είναι ένα πούρο που δεν μπορώ να πω ότι είναι από τα αγαπημένα μου. Έχω κάνει 2 10αρες και μερικά σκόρπια στικς και ποτέ δεν βρήκα κάτι που να με συγκίνησε. Όχι ότι ήταν κακά πούρα και σίγουρα αρκετά κλικ από τα μετρίου αναστήματος αδελφάκια τους.

Για να πω την αμαρτία μου το άναψα μάλλον βαριεστημένα και με λίγες προσδοκίες, το μέγεθος του όμως θα μπορούσε να είναι καλό νικοτινικό hangover cure για τις χθεσινές κρεπάλες. Κρύο δεν συγκράτησα, το pre όμως ήταν πολύ έντονο και ολίγον απειλητικά ξινό.

3 τζούρες αναμμένο και τα ξέχασα όλα. Μιλάμε για full strength με πολύπλοκο προφίλ, σοκολάτα υγείας, δυνατό εσπρέσο, κρέμες, πιπέρια, μαντζούνια, πω πω...Διαβάζω τώρα το tasting του Ντον πιο πάνω και το δικό μου ήταν σίγουρα πολύ διαφορετικό πούρο (και καλύτερο όπως την μυρίζομαι την δουλειά :lol:).

Αφού περνάει το πρώτο τρίτο το πούρο σμουθιάζει και ρίχνει εντάσεις, χωρίς φυσικά ποτέ να γίνεται κάτι αδιάφορο, αδύναμο ή μέτριο. Εμφανίζονται και άλλα ωραία στην πορεία, φουντούκια, σοκολάτες γάλακτος, κάτι περίεργα λουλούδια και αρκετά μπαχαρικά.

Μακράν το καλύτερο διπλό που έχω καπνίσει, ψηλέ μου τι να πω... Μακάρι να ήταν όλα έτσι.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 4):
RigelianosΣτάθηςPetranAssos
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Montecristo Double Edmundo

Δημοσίευση από nikos doc »

Επανέρχομαι σε αυτήν την πουράκλα, με μια χορηγία του Στάθη MOE NOV 14. Δεκάρα κούτα που είναι κούκλα.
Είναι γνωστή η αδυναμία μου στον διπλό Έντμουντο. Ένα σπλιταρισμα από κάτι χαρτοκουτα με τον αρχι, βαραγε συνεχώς κορυφή. Διάφορα σκόρπια ήταν πολύ καλά, μια 25αρα από τον Λίβανο του'17 ακολουθεί τα ίδια βήματα.
Στο προκείμενο όμως, το κάπνισα με weiss γυρνώντας από Άνδρο, με την βροχα να πέφτει στο Αιγαίο και τον κόσμο να με έχει αφήσει ήσυχο από την δροσιά.

Κρύο γεμάτο κρέμα σοκολάτας, με διάφορα ματζουνια και καταπληκτικό τράβηγμα.
Στις τρεις τζούρες τον πήρα τηλέφωνο για μου δώσει τα γενικότερα και τον ευχαρίστησα για την χορηγια. Ήταν και εκείνος σε κάποια θάλασσα, μας ενωνε το ατελείωτο μπλε!
Εκεί στην αρχή, έπαιξε φουλ σοκολάτα , κακάο και ένα καταπληκτικό ζυμωτό ψωμί.
Διάφορα φουντουκοκαρυδα πάνε και έρχονται, το ψωμί γίνεται παντεσπάνι νοτισμενο στο ρούμι. Γλυκια και η weiss, ,μια χαρά τα βρήκαν.
Τα 155mm και το ιδανικό τράβηγμα, έφερναν δροσερό καπνό, και προδιαγραφές για μεγάλη στάχτη, αλλά το παράτησα νωρίς, ήθελα να ευχαριστηθω!
Στην μέση και κάτι, η ένταση μετρίασε λίγο, έπεσε γαλατάκι στις σοκολάτες, με σέρβιρε ένα καπουτσίνο και μπισκότο κανέλας.
Έμεινε εκεί για λίγη ώρα, και ξανά σκούρηνε κοντά στην μπάντα, με τον καφέ να κορωνει, και διάφορα μπαχαρια από την Πόλη να νοστιμευουν τον καπνό.

Σχεδόν 100' πολύ καλού καπνίσματος και άλλη μια φορά.
Παρα πολύ καλή κυκλοφορία των Κουβανών, που δείχνει πως αν και όταν θέλουν μπορουν.


Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 4):
ΣτάθηςAssossuleygiannisSpirosbusa71
This is our House!
PETROS
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 26, 2019 8:19 pm

Re: Montecristo Double Edmundo

Δημοσίευση από PETROS »

Το pre του ήταν δυνατό
Με σκουρόχρωμο ραπερ και έντονες Σοκολατένες μυρωδιές
Χορταστικό στο χέρι... Στο μπαλαμουτι...

Στην αρχή με το που να πάρει μπρος δε ήξερα που ακριβώς θα με πάει
Με το που προχωρησε η σχέση μας όλο και περισσότερη σοκολάτα και γλυκαδα με κερναγε όλο των ειδών
Ωραία σοκολάτα που δε σου κόβει την όρεξη
Με δυνατή γεύση
Συνοδευόμενο Με ρούμι

Εικόνα

Από τη μέση και μετά έκοψε αυτό το εργοστάσιο σοκολάτας με κάλυψη κανέλλας που είχε δημιουργηθεί και άρχισε και γίνεται πιο ξεκάθαρη και μέστη η γεύση του

Πιο ξεκάθαρες γεύσεις Μέχρι το τέλος

Καιγόταν παρά πολύ ωραία Και το τράβηγμα του δεν ήθελε κανένα ζορισμα



Εικόνα
These users thanked the author PETROS for the post (total 7):
ΤάκηςΣτάθηςχεντυ κοντουnikos docAssosPetranJunior
Wannabe Player
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Montecristo Double Edmundo

Δημοσίευση από Assos »

LCD Tournesol EOT SEP 16’


Εικόνα

Εξαιρετικό και στα χρώματα και στα αρώματα. Ένας μικρός τραυματισμός στο καπάκι, αλλά ευτυχώς χωρίς να ενοχλήσει το κάπνισμα.
Στα κρύα του αρώματα γεμάτο σοκολάτα σε μία μελένια απόχρωση!
Από τις πρώτες τζούρες κατάλαβα ότι θα περνάγαμε καλά οι δυο μας. Παραγγέλνω Weiss, Κόβω και ανάβω...
Τι σοκολάτες, τι κακάο, τι ζεστές ζύμες και ξηρούς καρπούς είχε αυτό το πούρο ρε παιδιά!!
Εξαιρετικό τράβηγμα χωρίς να ενοχλήσει πουθενά!!!
Από τη μέση και μετά η κρέμα ζαχαροπλαστικής έπαιζε σόλο και τα μπαχάρια χόρευαν!

Εικόνα
Εξαιρετικό πούρο Θάνο μου!
Σε ευχαριστώ πολύ mate!! 💪🏻💪🏻🙏
These users thanked the author Assos for the post (total 6):
Mixalis81ΣτάθηςsigarasJazzmanTournesolSvensk
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Montecristo Double Edmundo

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ένα πούρο που έχω δηλώσει επανειλημμένα ότι ανήκει στα αγαπημένα μου. Και δυστυχώς δεν το καπνίζω συχνά γιατί έχει ψιλοεξαφανιστεί, όπως και πολλά άλλα, και μου έχουν μείνει μόνο 2-3 κομμάτια. Το θεωρώ δύο κλάσεις ανώτερο από τους άλλους εδμούνδους και ένα από τα καλύτερα Μοντε.
Καπνίζω από μία δεκάρα ORG SEP 16 και συνοδεύω με benromach organic (ουισκαρος).
Ξεκινά με καρύδια, μέντα, δεντρολίβανο και συνεχίζει με ξηρούς καρπούς, φρυγανισμένο ψωμί, μαγιά, προζύμι και όλα αυτά με ίχνη σοκολάτας από πίσω σε όλη του τη διάρκεια.
Εικόνα

Η καύση και το τράβηγμα του είναι υποδειγματικά. Φτάνω στη μέση και έχει έντονο τζίντζερ, μέντα, κάρδαμο και σοκολάτα γάλακτος ενώ μετά από λίγο έχει γκοφρέτα, λάιμ και γκρέιπφρουτ!
Αιρετικό, καταπληκτικό μοντε! Αυτό το πούρο μου αρέσει πολύ και θέλω κούτες!
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Spirosbusa71
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Montecristo Double Edmundo

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

LTO JUL 20

το dobles του Κόμη Μ. έχει ένα κοινό στοιχείο με τα Epicure Especial και Magnum 50:
όταν πρωτοβγήκε (2013) ήταν ένα μέτριο πούρο ή για να το πω πιο ντεκλαρέ, απογοήτευση
κάτι που επίσης συνέβη με το γορδίτο του Λάκκου και το double robusto του Τραπεζίτη 5 χρόνια πριν (αμφότερα κυκλοφορίες 2008)
φαινόμενα που βεβαίως αποτελούν εξαίρεση στη γενικότερη εικόνα των new cubans - κυρίως από το ’14 και μετά
που θέλει τις πρώτες παρτίδες θεϊκές και τις άλλες ανθρώπινες

οι δυο πρώτες κούτες double Ed που κάπνισα, μια 25άρα ULE JUN 13 και μια 10άρα ELG SEP 14 ήταν για vegetarians
ξεκίνησαν κι οι δύο πολύ μέτρια κι εκεί έμειναν εσαεί χωρίς να αλλάξουν ποτέ σε κάτι καλύτερο
από κει κι ύστερα όμως οι νέοι κωδικοί ήταν όλο και καλύτεροι χρόνο με το χρόνο
κι έτσι σιγά κι αθόρυβα το πούρο μπήκε σ΄ έναν μακρύ μήνα του μέλιτος απ' τον οποίο δεν έφυγε ποτέ

η φούμα από 10άρα LTO JUL 20 το επιβεβαιώνει συνεχίζοντας το λαμπρό αυτό σερί
με (τι άλλο) σοκολάτα, κέδρο, λευκό πιπέρι και gingerbread στους τίτλους εισαγωγής
για να ακολουθήσει ένα πάρτι αρωμάτων με κακάο, βότανα, καραμέλα, βανίλια, και μανταρίνι φρουί γλασέ

απολαυστικό!

στη φωτό διπλός Εδμούνδος κάποιο καλοκαίρι δίπλα σε μια μπέμπα
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
jgeorgostEpicure Vsuleygiannisalexandros
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Montecristo Double Edmundo

Δημοσίευση από nikos doc »

Επιστροφή μετά από καιρό στον διπλό Εντμουντο, που επιβεβαιώνει την δικαιολογημένη αδυναμία που του έχω.
Ήλιος, βεράντα, καφεδάκι από Αιθιοπία, όλα βοηθούν σε απολαυστικό μεσημεράκι.
Αμυδγαλα, σοκολάτες, μαλακό λευκό πιπέρι.
Μια μαγική γλύκα από γλυκό του κουταλιού, κρέμα σε γενναίες δόσεις, σώμα για όσκαρ.
Πολύπλοκο, απολαυστικό και φυσικά ακριβοθώρητο πια στα απανταχού Κουβανέζικα ράφια.

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 4):
marvin184jgeorgostsuleygiannisSpirosbusa71
This is our House!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Montecristo”