Κούτες τυλιγμένες με σελοφάν

μικρά & μεγάλα μυστικά που κάνουν ένα πούρο να λάμψει
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Κούτες τυλιγμένες με σελοφάν

Δημοσίευση από Svensk »

Πριν τέσσερα χρονια έβγαλα 15 Πουρα από μια κούτα hoyo epi 2 και πρόσθεσα 10 Juan lopez 2 και πέντε bolivar Royal coronas. Σε μια δεύτερη κούτα από hoyo epi 2 εβαλα τα υπολοιπα 10 hoyos μαζί με 10 Juan Lopez 2 (της ίδιας κούτας) και αλλά 5 bolivar (της ίδιας κούτας).
Δηλαδή δυο κούτες με αιντεντικαλ περιεχόμενο.
Τη μια κούτα την τύλιξα με σελοφάν και την άλλη όχι. Τις εβαλα δίπλα δίπλα.
Για πρώτη φορά την περαςμένη εβδομάδα άνοιξα τις κούτες και υπό αιντεντικαλ συνθήκες δοκίμασα από ένα πουρο από κάθε μπραντα.
Τα Πουρα της κούτας που είχα τυλιγμένη με σελοφάν δεν είχαν τη δύναμη και τα αρώματα της άλλης.
Παρακαλώ, συμφορουμιτες μου, μοιραστειτε μαζί μου την εμπειρία σας από παρόμοιες καταστασεις.
Προσοχή: μιλάω για κούτες, όχι για στικς
These users thanked the author Svensk for the post:
Jazzman
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Κούτες τυλιγμένες με σελοφάν

Δημοσίευση από Τάκης »

είναι απλά ένα στατιστικό Svensk, οι γνώμες περί του θέματος διίστανται
υπάρχει μεγάλη μερίδα που λέει ότι τα πούρα πρέπει να αναπνέουν περισσότερο
όπως υπάρχουν και σοβαροί συλλέκτες που φασκιώνουν κυριολεκτικά τα δικά τους
αναφέρομαι σε γήρανση – παλαίωση, δλδ σε κάτι χρονοβόρο, κι όχι σε βραχεία συντήρηση
τα τέσσερα χρόνια του :πειράματος" σου είναι σχετικά λίγα υπό το πρίσμα μιας τέτοιας διαδικασίας

σε μένα έχει "συμβεί" το αντίθετο από αυτό που παρατήρησες εσύ, αλλά σε μεγαλύτερο βάθος χρόνου
κατά καιρούς έχω φασκιώσει με σελοφάν κάμποσα πούρα και τα έχω αφήσει κλεισμένα μέχρι και δέκα - δεκαπέντε χρόνια
κάθε φορά που έβγαλα να καπνίσω κάποιο, ήταν φουλ σε άρωμα και δύναμη
ένα-δύο κλικ περισσότερο από τα «αδέλφια» του που είχα αφήσει εκτός

παλαιότερα, όπως οι περισσότεροι ασφαλώς θα θυμάστε, είχαμε κάνει και μικρής διάρκειας πειράματα με γυάλινα jars
αν θυμάμαι καλά, νομίζω πως όλοι είχαμε συμφωνήσει ότι η «κλεισούρα» ωφέλησε τα πούρα

γενικά πάντως, κάθε κούτα (για την ακρίβεια κάθε πούρο), είναι κι ένας άλλος πλανήτης
που αποτελείται από οργανικό, αναπνέον, και συνεχώς μεταβαλλόμενο υλικό
όπως «άλλος πλανήτης» είναι κι οι συνθήκες που τηρεί στο χώρο του κάθε aficionado
κι είναι τόσες πολλές οι παράμετροι και οι μεταβλητές που παίζουν ρόλο σ’ αυτή την αργή και μακρόχρονη διαδικασία
που δύσκολα μπορούν να τεθούν «σοβαροί» κανόνες που να ισχύουν καθολικά

αναμφίβολα, το πιο «κλειστό» περιβάλλον επιβραδύνει την όποια διαδικασία γήρανσης
- κάτι που μπορεί κατά περίπτωση να είναι και το επιθυμητό -
απ' την άλλη, το μόνο σίγουρο είναι πως αφήνοντας τα πούρα πιο «ελεύθερα»
μπορείς να επηρεάσεις σε σημαντικό βαθμό το condition που επιθυμείς να τα καπνίσεις σε πιο βραχύ χρόνο

Βάιε θα έχει ενδιαφέρον να συνεχίσεις το πείραμα και να δοκιμάσεις πάλι σε μια τετραετία
στο σημείο αυτό να σε ρωτήσω:
πόσα χρόνια είχαν στην πλάτη αντίστοιχα τα Hoyo, Bolivar και Lopez όταν τα έκλεισες..??

είναι ένα βασικό point στο project σου, άλλο είναι να κλείσεις ένα πούρο ενός έτους κι άλλο τριετίας ή παραπάνω
όπως επίσης επίσης άξια παρατήρησης είναι κι η συμπεριφορά καθενός από τα τρία robustos
π.χ. αλλιώς ενηλικιώνεται το Juan κι αλλιώς ο Επίκουρος...
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
JuniorSvenskJazzmanSpiros Preveza
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Κούτες τυλιγμένες με σελοφάν

Δημοσίευση από suleygiannis »

Έχω κάνει κάτι παρόμοιο. Κάποιες κούτες που τις έχω διπλές και με τον ίδιο κωδικό τις τυλιξα με σελοφάν.
Ο σκοπός μου να καθυστερήσω τη διαδικασία παλαίωσης έτσι ώστε να μην χάσουν την δύναμη τους τα πούρα όταν θα τα καπνίσω. Όταν τελειώσει η πρώτη κούτα θα ανοίξω το σελοφάν και θα πω εντυπώσεις.
Το αποτέλεσμα αβέβαιο και για άλλο ένα λόγο. Αν και έχουν τον ίδιο κωδικό δεν σημαίνει ότι έχουν την ίδια παρτίδα πούρων...
Οψόμεθα
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Svensk
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Κούτες τυλιγμένες με σελοφάν

Δημοσίευση από Svensk »

Τάκη τα hoyo και τα jl 2 είναι του 14, τα brc του 15.
Θα έχει όντως πολύ ενδιαφέρων όταν τα δοκιμάσω ξανά μετά από χρόνια.
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Κούτες τυλιγμένες με σελοφάν

Δημοσίευση από Τάκης »

σούπερ!
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Κούτες τυλιγμένες με σελοφάν

Δημοσίευση από alexandros »

βαιο μολις διαβασα την αρχικη σου αναρτηση γελασα και ειπα : αχ το ζαγαρ μπερδεψε τα πουρα και τις κουτες

το λογικο ειναι οτι αυτα που ηταν κλειστα θα επρεπε να εχουν κατι παραπανω
στο πειραμα που ειχα κανει με τα βαζα διαρκειας μολις 1 χρονο υπηρχε ξεκαθαρη διαφορα στα κλειστα πουρα απο οτι σε αυτα που ηταν στην κουτα
These users thanked the author alexandros for the post (total 2):
JuniorSvensk
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Κούτες τυλιγμένες με σελοφάν

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ρε μαν καμία σχέση το ένα με το άλλο. Άλλο πράγμα τα πούρα σε βάζο άλλο τυλιγμένα σε σελοφάν.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Κούτες τυλιγμένες με σελοφάν

Δημοσίευση από alexandros »

ρε μπρο δεν εγραψα πουθενα οτι ειναι το ιδιο
οπως και αυτο που κανεις εσυ δεν ειναι το ιδιο... θα κανεις συγκριση σε 2 διαφορετικες κουτες ενω ο βαιος συγκρινει πουρα απο τις ιδιες κουτες

εξηγησε μου ομως την διαφορα στο βαζο με το τυλιγμα με σελοφαν
γιατι το ιδιο πραγμα προσπαθεις να κανεις και με τους 2 τροπους
These users thanked the author alexandros for the post:
Junior
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Κούτες τυλιγμένες με σελοφάν

Δημοσίευση από suleygiannis »

Δεν προσπαθώ να κάνω το ίδιο ρε μπρο. Τα βάζα τα χρησιμοποιώ για υγραντηρες. Και σε κάθε περίπτωση η συζήτηση για βάζα είναι εκτός θέματος.
Τα σελοφάν τα χρησιμοποιώ για να καθυστερήσω την παλαίωση όχι για υγραντηρα. Τις τυλιγμενες κούτες τις έχω σε υγραντηρα.. Τώρα τι θα βγει θα δείξει δεν ξέρω. Αυτά είναι εντελώς φλου.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Κούτες τυλιγμένες με σελοφάν

Δημοσίευση από Fairlight »

O μόνος γνωστός τρόπος να επιβραδυνθεί η διαδικασία της παλαίωσης είναι ο έλεγχος της θερμοκρασίας και μάλιστα χαμηλά στο εύρος 12-16. Τουλάχιστον αυτό χρησημοποιειται από τους μεγάλους Ευρωπαίους επαγγελματίες. Η σταθερότητα της θερμοκρασίας είναι ο βασικότερος παράγοντας στο να εμποδίσει το πούρο να μπει σε μη ελεγχόμενη ανταλλαγή νερού με το περιβάλλον του. Αυτό αφορά μόνο τις υδατοδιαλυτές ενώσεις και τα έχουμε ξαναπεί.

Από εκεί και πέρα ο εγκλεισμός σε σελοφαν ή σε παρόμοια φέρετρα, θεωρητικά οδηγεί σε μείωση της ανταλλαγής αερίων με το περιβάλλον. Υγρά θα περάσουν, έστω και πολύ πιο αργά. Τώρα τι αποτέλεσμα θα έχει αυτό στα πούρα δύσκολο να πει κανείς χωρίς στοιχεία. Μόνο εμπειρικά. Εγώ δεν το έχω δοκιμάσει πάντως.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 3):
ΣτάθηςSvensksigaras
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποθήκευση, Συντήρηση, Παλαίωση & Άλλες Ιστορίες”