Bolivar Tubos No.2

Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Bolivar Tubos No.2

Δημοσίευση από Assos »

Mareva 129 x 42
LCD Alexandros ARE MAR 2006

Εγώ προσωπικά έζησα μια βραδιά στο EL DORADO!!
Τα λέγαμε με τον Αλέξανδρο και τον ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για την ευγενική του χορηγία να μοιραστεί ένα τέτοιο πούρακλο μαζί μου!! Είναι Φούμα για top 10!!
Δε νομίζω ότι υπάρχουν λόγια να μπορώ να περιγράψω τη στιγμή αυτή... τι να πω για γεύσεις... ευλόγησον με τόσα λιβάνια και vintage ρετρό γεύσεις που έβγαζε η Αρχαιότητά του!!
Επίσης δε μπορώ να πω αν θα αγόραζα κούτα Γτ πολύ απλά δεν υπάρχουν ποια κούτες του 2006!! Θα μπορούσα όμως αν το ήθελα να επενδύσω 10 χρόνια σε μια φρέσκια κούτα επάνω τους και μετά να ανοίξω διαμαντακια!!!
Αλέξανδρε σε ευχαριστώ πολύ παλικάρι μου!!!
Παραθέτω τις φωτό


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author Assos for the post:
alexandros
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Bolivar Tubos No.2

Δημοσίευση από alexandros »

αγαπημενο πουρο φιλε
πολυ χαρηκα το ποσο πολυ σου αρεσε
These users thanked the author alexandros for the post:
Assos
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Bolivar Tubos No.2

Δημοσίευση από Στάθης »

Lcd Alexandros

Μου το χει δώσει καιρό ο φίλος Αλέξανδρος και το φύλαγα για μια ιδιαίτερη μέρα... Το πήρα μαζί με τα πούρα των διακοπών...
Θυμάμαι όταν μου το έδωσε έκανε κάτω τα γυαλιά και μου είπε... μ@λ@κα αυτό δεν είναι είναι σαν τα τουμπος 2 που έχεις κάνει, είναι άλλο πράμα...

Εικόνα

Και έτσι ήταν... Άλλο πράμα... Με το που άνοιξα το τουμπο μοσχοβολησε η παραλία γλυκό κέδρο! Με τον φόκο άρχισαν τα κεφάλια τριγύρω να γυρνούν από την μυρωδιά... Παλιατζουρα σίγουρα με μπόλικο κέδρο και κατασταλαγμενα πιπέρια και μπόλικο βαρύ κακάο... Λιβανια πολλά μαζί με καφέδες σεκλετικους... Σώμα πολύ και ρετροχαλι ευγενικό...

Πολύ καλή επιλογή έκανα ο κερατάς σήμερα 8-)

Άλεξ σε φχαριστώ αδελφέ
These users thanked the author Στάθης for the post (total 7):
TournesolJazzmanSpirosbusa71χεντυ κοντουalexandrosPetranSvensk
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Bolivar Tubos No.2

Δημοσίευση από suleygiannis »

αυτά τα τουμπος του μαλλιά είναι άλλο πράγμα. μιλάμε για τρομερά πούρα
These users thanked the author suleygiannis for the post:
alexandros
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Bolivar Tubos No.2

Δημοσίευση από alexandros »

πιστευω πως εκτος απο την ηλικια
ολο το παιγνιδι εχει να κανει με τα καπνα
ειμαι 100% σιγουρος οτι ειχαν αλλα καπνα
γιατι τα πουρα μπορει τωρα να ειναι 13 ετων αλλα τα εχω απο οταν ηταν 5
και ηταν απο τοτε αλλου για αλλου σε σχεση με τα κοκκινα
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Bolivar Tubos No.2

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Ξεθαβω να κάψω απόψε την τουμπατη μαρεβα του Στρατηγού, μιας εκ των τριών που τσίμπησα πριν κάνα 1.5 χρόνο από καπνοπωλειο της πρωτεύουσας....FEB 07
Τα φυλουσα σαν κόρη οφθαλμού...
Μοσχοβολουσαν σαν σοκολατάκια κλεισμένα σε χρονοντούλαπο, από τότε!
Εικόνα
Το pre έχει κακάο και κέδρο...
Ξεκινάει με φουρνιστο ψωμί, μπαχαρικά, γη και δέρμα...
Λίγη μαύρη σοκολάτα στη συνέχεια μαζι με δερμα και αρχίζει να αποκτά σώμα...Εικόνα
Το τελευταίο μέρος είναι μαγικό...Φοβερά καπνά, μεθυστικα αρώματα, original old school κουβανιλα!
Παχύς καπνός, πικαντικος, καφεδισιος με τα καρυκεύματα του, με τα μανιτάρια του αλλά και τις κρέμες του...
Απολαυστικό ως το τέλος...
Ένας μπολιβαρισιος πουρακλος!!!
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 9):
ΤάκηςSpirosbusa71harmonicaΣτάθηςsigarasnikos docradamanthysχεντυ κοντουSvensk
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Bolivar Tubos No.2

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

«είναι την ίδια χρονιά με την αρεμάρα (*) αλλά από άλλη κούτα» μου είπε συνομωτικά ο El Gancho
πασάροντας μου το βιντατζιάρικο tubo παρά θιν’ χειμερινής αλός τελούσης εν γαλήνη
λίγο πριν τα μεσάνυχτα μια βραδιά που ‘χε πανσέληνο, κάπου στο 5ο - μπορεί και στο 6ο ποτήρι Glenfiddich
κι ενώ τα καλαμάρια μόλις είχαν αρχίσει να τσιμπάνε...
«θα το φυλάξω γι’ άλλη στιγμή, να το φχαριστηθώ» είπα στο φίλο μου και το ‘χωσα στην τσάντα

το pre είναι απλά μαγικό, με τα καπνά να διηγούνται ιστορίες από τη Βουέλτα Αμπάχο πριν από 14 χρόνια
γεμάτες φεγγάρια και ήλιους με ξερά καλοκαιρινά χόρτα, χειμωνιάτικα σύκα, μουσταλευριά
μαντζούνια, γλύκες από μαντολάτο, κανέλα, και μυρωδάτους καφέδες
σ’ ένα αληθινό προεόρτιο γλέντι που υπαινίσσεται γευστικό εκμαυλισμό

από παρόρμηση, μιας και το μελετήσαμε στην ψηφοφορία μας για τα pairings
σπεύδω να συνοδεύσω τη φούμα με ένα βραβευμένο Calvados

Εικόνα

μπα… οι πρώτες τζούρες του Boli σα να πικρίζουν από τις πολλές γλύκες που έχει το calvados
κι αλλάζω παρευθύς σε στάνταρ «Μάκαρε κέρασε ένα σφηνάκι Balvenie τα παιδιά»
αμέσως τσιχλόφουσκα, σανταλόξυλο, μαντζουνοβότανα, καμένη ζάχαρη, και εξωτικά μπαχάρια
ξεπροβάλουν από την κάννη του μαυριδερού στικ σαν φαντάσματα από ένα αγαπημένο ερείπιο

Εικόνα

τζούρα τη τζούρα το tubo no.2 φορτώνει βγάζοντας από τα αμπάρια τη διαλεχτή προίκα του
πρώτα με γη, ξηροκάρπια, μέλι, σοκολάτα, μαύρο πιπέρι, δέρματα, και ψημένο ψωμί
κι ύστερα με παντεσπάνια μουλιασμένα σε ρούμι, βανίλια, και κακάο
που μαζί με αλμυρές κουστωδίες και μια βουτυράτη ερωτική αίσθηση σκορπούν ανατριχίλες

Εικόνα

πούρο - σημείο αναφοράς, φορτωμένο νοσταλγία
μια βασιλική mareva-θησαυρός, αντάξια του πειρατικού σκουλαρικιού του χορηγού μου
muchas gracias hermano!

(*) ARΕ MAR 06 εξωτική-μαγεμένη BTn2 αλεξανδραποικία της οποίας τους απαγορευμένους καρπούς έχουμε γευτεί κάμποσοι orismenoi

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 13):
Spirosbusa71TournesolPetranχεντυ κοντουMixalis81Στάθηςnikos docGreekossigarasAssosalexandrossuleygiannisSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Bolivar Tubos No.2

Δημοσίευση από alexandros »

‌εδώ έχουμε μια καινουρια αποικεια επισης του 06 αλλα οχι η γνωστή ara mara . Είναι ίδιο με αυτό που έκαψε ο Τάκης αποπανω

Ανοίγω το τουμπο και μυρίζει φουλ κονιάκ και σοκολάτα πραλινα φουντουκι. Ομορφο ραπερ λαδερο όχι πολυ σκουρο. Στο πρε δεν παιρνω και πολλα κάτι Βοτανικό με κονιάκ. Ρουφάει τέλεια. Πρώτες τζουρες πιπερι δέρμα . Σώμα γεμάτο και αφήνει έντονη επίγευση σοκολάτας. Λίγες τζουρες μετά ξεκινάει η καμμένη ζάχαρη . Πρέζα κάρδαμο και εσπεριδοειδή . Προς τέλος 1/3 δέρμα πιπερια κρέμα γάλακτος! Φουντουκια
Μπαίνοντας στο 2/3 ανοίγει το τουρμπο και τα δίνει όλα στο φουλ. Έχει βάλει στο μενου και λίγη βανίλια, σπασμένα κομμάτια καραμελας . Αφήνει απίστευτη επίγευση για ώρα. Εχω δίπλα πικαντικη πολιτικη σαλάτα με μπόλικο σκόρδο και μυρωδικά, πλευρωτους με σκόρδο φρέσκια ρίγανη καυτερή πιπερια και κρεμμυδι και ψαρονεφρι με κολοκυθιά καροτο φακόρυζο με ταιλανδεζικη γλυκο καυτερή σάλτσα και δεν μπορουν να καλυψουν το σώμα του Σιμόν με τίποτα. Το τσιπουρο είναι σαν νεράκι. Σανταλόξυλο και λιβανι που ουτε στο Άγιο όρος δεν έχουν.
Ματζουνοβοτανα από γριές μάγισσες πασπαλισμενα με καστάνη ζαχαρη. Μαυρες σοκολάτες και απίστευτο κακάο με ρουμι αντί για γάλα
Τα γλυκά μπαχαρια του δεν υπάρχουν πια στα περισσότερα πουρα . Είναι άλλου για άλλου σας λέω...
Σχεδόν 20 λεπτά αφου το τελείωσα και μετά από ακομα 2 ποτηρια τσιπουρο η επίγευση δεν λέει να φυγει.

Τα αγαπάω αυτά τα πουρα τελικά.
Τι αγαπώ δλδ μάλλον τα λατρευω :D
These users thanked the author alexandros for the post (total 11):
AssosSpirosbusa71SvenskΤάκηςJuniorΣτάθηςPetranFairlightJazzmannikos docsuleygiannis
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Bolivar Tubos No.2

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

LCD Nikos doc

αν θυμάμαι καλά του 2006, κάτι που ειδικά γι’ αυτό το τουμπάτο πούρο προδικάζει παράσταση βιβλικών προδιαγραφών
κάποιες φορές αντίστοιχα εκθαμβωτική με την «καιόμενη βάτο» που είδε ο Μωυσής

με ένα τέτοιο πούρο λοιπόν στο χέρι, είναι κρίμα να μπεις κατευθείαν στο ψητό
και να μην απολαύσεις τα προκαταρκτικά, που κάποιες φορές δεν υστερούν σε δυναμικές από τα κυρίως

βγάζω λοιπόν το πούρο και κολλάω τη μύτη μου στο σωλήνα: τα αρώματα έρχονται κατά κύματα
λιβάνια, κέδρα, κοπριά, αλμύρα, λαρδί, ξερό σύκο, βαρύ δέρμα, λιπαρή κρέμα τυριού, κανέλα, σοκολάτα, καραμέλα ούζου
κανονικό παλιό μπακάλικο δηλαδή με απ’ όλα τα καλά μέσα, εδώδιμα & αποικιακά

Εικόνα

ύστερα το περιεργάζομαι, είναι χοντρό - τούμπανο θα έλεγα - και ολοστρόγγυλο
με ένα colorado σοκολατί χρώμα, και σώμα που μυρίζει γεμιστό μπισκότο σοκολάτας

το Tubo No.2 ερχόταν ανέκαθεν - και συνεχίζει να έρχεται – Ελλάδα
αντίθετα με την ομογάλακτη αδελφούλα του PC, που η εισαγωγή της σταμάτησε το 2009
σήμερα η τιμή του έχει φτάσει τα 12,25 € παρακαλώ, όταν το 2008 είχε 7,56 € - ναι, δεν διαβάσατε λάθος
και για να μελαγχολήσετε ακόμα περισσότερο θα σας δώσω και την αντίστοιχη ελληνική τιμή της Petit Corona: 6,60 €
είπατε τίποτα..??

ο Min Ron Nee σημειώνει στο βιβλίο του πως τα Tubos αργούν να παλαιώσουν σε σχέση με τις PC
αλλά και πως «το τελικό αποτέλεσμα είναι καλύτερο»
η αλήθεια είναι πως φρέσκα δεν «τρώγονται» σχεδόν καθόλου
αντίθετα με τις Petit Coronas που μπορεί να είναι μέχρι και πεντανόστιμες

και τώρα ας καπνίσουμε…

Εικόνα

το pre βγάζει γλυκά βιντατζιάρικα αρώματα από μέλι, καρυδόπιτα, και γαμπριάτικα κουφέτα
και το μυαλό μου πάει στον Διόσκουρο Αλεχάνδρο de Gancho El Jujukie Don Mallia de Pescar
ξεκινάει με καραμέλα, αράπικο φιστίκι, άχυρο, ζαχαροκάλαμο, και μια ξινή νότα από κάποιο εσπεριδοειδές
το σώμα είναι light, τόσο που λέω αποκλείεται, σε λίγο θα μου κάνει ντρίπλα

Εικόνα

ε ναι, στη ρελάνς μου σερβίρει πρώτα όλων των ειδών τα μπαχαρικά, γλυκάνισο, γαρύφαλλο, κανέλα, συν πιπέρι
κι ύστερα λουκουμόσκονη, βανίλια, και φθαρμένα δέρματα, σιγά-σιγά η mareva μεστώνει κι ανεβάζει στροφές

Εικόνα

τώρα ίπταται πραγματικά, με παντεσπάνια, μυρωδάτους καφέδες, και αλμυρές παρεμβολές
και γρήγορα έρχονται και καραμελωμένα ξηροκάρπια, κάτι από μαντζουνοβότανα, τσίλια, και ψωμί αλειμμένο με βούτυρο
φως-φανάρι, ο χρόνος έχει ακουμπήσει με το μαγικό του ραβδάκι αυτά τα εξαιρετικά καπνά

ξεκίνησε δειλά το Tubo No.2, αλλά μετά απογειώθηκε
θα ήθελα και λίγο σωματάκι παραπάνω αλλά ok, το ποίμα του το είπε μια χαρά
ψηλέ μου ευχαριστώ πολύ!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 11):
ΣτάθηςJuniorsuleygiannisnikos docSvenskharmonicaAssosJazzmanPetranMixalis81sigaras
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Bolivar Tubos No.2

Δημοσίευση από nikos doc »

Τάκη , για την ιστορία POS SEP 06.
Έχω κάψει ήδη δυο φορές απανωτά...δεν βγάζουν τον Ιούλιο...τα αγαπώ!!!
These users thanked the author nikos doc for the post (total 2):
ΤάκηςMixalis81
This is our House!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Bolivar”