Coronavirus Vs Double Coronas

νέα που αφορούν το πούρο και όχι μόνο
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Coronavirus Vs Double Coronas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

αγαπητοί εν Πούρω αδελφοί καλημέρα σας

τελικά, κι αφού μας γυρόφερε αρκετά, ο COVID-19 χτύπησε την πόρτα μας
κι όπως δείχνουν τα πράγματα, θα μείνει κάμποσο στη γειτονιά για να μας ταλαιπωρήσει
ας μείνουμε ψύχραιμοι κάνοντας ο καθένας ότι του αναλογεί, κι όλα θα πάνε καλά
με υπευθυνότητα, σεβασμό στους συνανθρώπους μας, και θετική διάθεση - μια περιπέτεια που θα περάσει είναι κι αυτή
όλα τα υπόλοιπα, ας τα αφήσουμε στους μοναδικούς καθ’ ύλην αρμόδιους: τους επιστήμονες

Εικόνα

στα δικά μας τώρα, η Ιερά Σύγκλητος με εξουσιοδότησε να σας κοινοποιήσω την Οδηγία υπ. αριθμ. XIV-8ii
σχετικά με κάποια βασικά προληπτικά μέτρα που πρέπει να τηρεί ένας aficionado μέχρι να περάσει η μπόρα:

1. μην αγοράζετε πλέον singles, τα έχουν πιάσει τουλάχιστον άλλοι 100 πριν από σας
2. απολυμάνετε όλες τις χορηγίες πριν τις καπνίσετε
3. μέχρι το Πάσχα απαγορεύεται το κάπνισμα petit coronas, coronas, coronas gordas και double coronas

- επίσης, υπάρχει σκέψη να ανασταλεί ο «Ταχυδρόμος» μέχρι τον Ιούνιο
γιατί πέραν των τυχόν μολυσμένων - πούρων, οι φάκελοι συσκευασίας είναι πιθανοί μεταφορείς του ιού

Εικόνα

ΕικόναΕικόναΕικόνα
ναι φίλοι μου, χιούμορ, το καλύτερο αντίδοτο δια πάσαν νόσον και πάσαν μαλακίαν
καταθέστε κι εσείς τη δική σας πινελιά, μαζί θα το περάσουμε κι αυτό ;)

στον κορονοϊό, εμείς αντιτάσσουμε τα διπλοκόρωνα μας!!!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 11):
Spirosbusa71Jazzmanχεντυ κοντουSvenskAssoslefteris cΣτάθηςRigelianosalexandrosSifisPETROS
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Coronavirus Vs Double Coronas

Δημοσίευση από Jazzman »

Αγαπητοί κύριοι και κυρίες,

Αφουγκραζόμενος τα σημάδια των καιρών καθώς και την καίρια παρέμβαση του Τάκη, θα ήθελα να σας ωθήσω όλους να υιοθετήσετε κάποιες καθημερινές συνήθειες.

Έτσι λοιπόν, ξυπνώντας το πρωί θα βγάζετε το μαγκαλάκι σας και θα ψήνετε παραδοσιακά τον εσπρέσο σας. Λιγο πριν σχηματιστεί η κρέμα, θα στίβετε μισό λεμόνι λεπτόφλουδο. Στη συνέχεια θα ανάβετε αποκλειστικά τρίπα κόρτα πούρα ή μη κουβανέζικα Σενεγάλης.

Αυτό θα επαναλαμβάνεται καθημερινά για 40 μέρες.

Για τυχόν απορίες γι αυτή την ντελικάτη τελετουργία, επικοινωνείτε με τον κύριο Suleiman 8-)
These users thanked the author Jazzman for the post (total 5):
SvenskΤάκηςJuniorΣτάθηςalexandros
gregpap
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2019 4:25 pm

Re: Coronavirus Vs Double Coronas

Δημοσίευση από gregpap »

Καλα μεταξυ σοβαρου κ αστειο τα πραγματα ειναι παρα πολυ σοβαρα, καλο θα ειναι να σταματησουμε εντελως το καπνισμα μεχρι να δουμε που παει το πραγμα...επισης περιορισμος ολων των κοινωνικων εξοδων και τηρηση των μετρων υγιεινης στο επακρον...αυτα απο μενα μακαρι να ειναι απλα μια υπερβολη κ στην χειροτερη να χασουμε 10-15 μερες απο την ζωη μας....
These users thanked the author gregpap for the post:
Στάθης
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Coronavirus Vs Double Coronas

Δημοσίευση από Tournesol »

Όπως ορθά προαναφέρθηκε από τον ηγούμενο, η ιερά μονή εξετάζει το ενδεχόμενο να αναστείλει την λειτουργία του ταχυδρόμου. Ο φάκελος μεταφοράς των πούρων καθώς και τα χειρόγραφα σημειώματα που συνοδεύουν την αποστολή, μπορούν κάλλιστα να είναι φορείς του ιού.

Οι συμμετέχοντες καλούνται να σταυρώνουν τα πούρα τους πρώτου δοκιμάσουν, ενώ κατα την διάρκεια της δοκιμής συνίσταται να πίνουν αγιασμένο ύδωρ με ολίγες σταγόνες απο ώριμο λεμόνι ή ξύσμα από ginger.

Βοήθειά σας 8-)
These users thanked the author Tournesol for the post (total 5):
JazzmanSvensksuleygiannisΤάκηςΣτάθης
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Coronavirus Vs Double Coronas

Δημοσίευση από Jazzman »

gregpap έγραψε:
Τετ Μαρ 11, 2020 11:17 am
καλο θα ειναι να σταματησουμε εντελως το καπνισμα μεχρι να δουμε που παει το πραγμα...
Γρηγόρη γιατί το λες αυτό; Θέλω να πω αν φουμάρω το πούρο μου στον αποκλεισμό μου, τι κινδύνους διατρέχω;
These users thanked the author Jazzman for the post (total 5):
FairlightΤάκηςSvenskAssosalexandros
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Coronavirus Vs Double Coronas

Δημοσίευση από Τάκης »

βρίσκω εύλογη την ερώτηση σου Jazz, αλλά μέχρι να απαντήσει ο Greg σας έχω κάτι πολύ ενδιαφέρον...

φαντάζομαι πως πριν πάτε στον υγραντήρα σας για να διαλέξετε το πούρο που θα καπνίσετε
έχετε απαραίτητα πριν φροντίσει για το πλύσιμο των χεριών σας
άλλωστε όλοι οι επιστήμονες λένε πως το συχνό και μεθοδικό πλύσιμο των χεριών είναι σωτήριο
αρκεί να γίνεται με το σωστό τρόπο ώστε να καθαρίζονται και να απολυμαίνονται πλήρως
ένας ευχάριστος τρόπος εκμάθησης της ορθόδοξης διαδικασίας πλυσίματος είναι ο ακόλουθος:

πρώτα επισκέπτεσθε τη σελίδα https://washyourlyrics.com/
στη συνέχεια επιλέγετε τραγούδι και καλλιτέχνη (στο παράδειγμα επέλεξα "Fragile" από Sting)
πατάτε "generate", και μετά κατεβάζετε το αρχείο σας σε png, με τα σκίτσα οδηγιών και τους στίχους του τραγουδιού που επιλέξατε
ορίστε:

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
JazzmanSvensknikos docSifis
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 802
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Coronavirus Vs Double Coronas

Δημοσίευση από lefteris c »

Τάκης έγραψε:
Τετ Μαρ 11, 2020 7:25 am
3. μέχρι το Πάσχα απαγορεύεται το κάπνισμα petit coronas, coronas, coronas gordas και double coronas
Εγώ εδώ Τάκη διαφωνώ κατ τα 3/4 :D
coronas, coronas gordas και double coronas πρέπει να καπνίζονται κανονικά
αφού εντοπίζω το πρόβλημα μόνο στις petit coronas, δηλαδή στα τέκνα αυτών 8-)
και συγκεκριμένα να καταφέρουμε να εντοπίσουμε - διαχωρίσουμε τις θηλυκές από τις αρσενικές (υιούς) petit coronas :shock:
These users thanked the author lefteris c for the post:
Τάκης
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Coronavirus Vs Double Coronas

Δημοσίευση από Fairlight »

Θα εξετάσω το θέμα από καθαρά επιστημονική σκοπιά και θα αφήσω τα επιδημιολογικά και κλινικά στους ιατρούς.

Αρχικά καλό θα ήταν να αποκαλούμε τον ιό με το όνομα του, δηλαδή SARS-CoV-2 και όχι 'κορονοιό' που ουσιαστικά αναφέρεται σε ομάδα ιών. Ο SARS-CoV-2 έχει πολύ μεγάλη γενετική συνάφεια με 2 κορονοιούς της νυχτερίδας συγκεκριμένα τους SL-CoVZC45 και SL-CoVZXC21. Είναι επόμενο να μου γεννιούνται επιστημονικές ανησυχίες για τον τρόπο μετάδοσης στον άνθρωπο και για την μετάλλαξη αυτών των ιών στον SARS-CoV-2.

Όπως λέει και ο μεγάλος μας αρχηγός και ερωτώ:

1) Ποιος μερακλής Κινέζος πήγε με το νυχτερίδι? Και κυρίως πως?? Ο μόνος εδώ μέσα που θα μπορούσε να ρίξει λίγο φως στο θέμα είναι ο Dr. Γάντζος του οποίου η εισήγηση ίσως να μας έκανε να μάθουμε περισσότερες λεπτομέρειες. Καταλαβαίνω πως το ερευνητικό του ενδιαφέρον είναι τα κεφαλόποδα αλλά σίγουρα κάτι θα γνωρίζει περισσότερο από εμάς και για τις τρύπες των μικρών θηλαστικών.

2) Ένας άλλος τρόπος μετάδοσης που σίγουρα θα ενθουσιάσει τον Σουηδό λόγω της γαστρεκτολογικής του ιδιότητας είναι τα κόπρανα. Σίγουρα θα γνωρίζει αν στην λαογραφία της Κίνας έχουν αναφερθεί περιστατικά παρόμοια με αυτά του πεθερού του.

3) Ο τελευταίος τρόπος που μπορώ να σκεφτώ είναι μέσω ψεκασμού. Εδώ ίσως ο Μπόκολης να συνησφαίρει με την γνώση του.

Γενικά πολλά τα ερωτήματα.

Στα πιο σοβαρά είναι μια ήπια γρίπη. Ψυχραιμία και χρησιμοποιήστε το application του Τάκη για να έχετε το κεφάλι σας πιο ήσυχο.

Εικόνα
These users thanked the author Fairlight for the post (total 4):
JazzmanΤάκηςSvenskalexandros
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
gregpap
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2019 4:25 pm

Re: Coronavirus Vs Double Coronas

Δημοσίευση από gregpap »

Jazzman έγραψε:
gregpap έγραψε:
Τετ Μαρ 11, 2020 11:17 am
καλο θα ειναι να σταματησουμε εντελως το καπνισμα μεχρι να δουμε που παει το πραγμα...
Γρηγόρη γιατί το λες αυτό; Θέλω να πω αν φουμάρω το πούρο μου στον αποκλεισμό μου, τι κινδύνους διατρέχω;
Γιατί εκτός κ αν μείνεις κλεισμένος σε μια γυάλα για τις επόμενες 10-20-100 μέρες , όταν θα έρθεις σε επαφή με τον ιο, ο οργανισμός σου θα είναι ένα κλικ σε χειρότερη θέση να τον αντιμετώπισει...υπάρχουν πολλά ποστ στο νετ, παραθέτω ένα
https://tobacco.ucsf.edu/reduce-your-ri ... and-vaping





Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Coronavirus Vs Double Coronas

Δημοσίευση από Jazzman »

Εννοείς δηλαδή ότι καπνίζοντας αποδυναμώνω το ανοσοποιητικό μου;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέματα Επικαιρότητας”