Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Που σκοράρετε το D 4 παρέα με τον Jimmy G??

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Μαρ 01, 2020 12:54 am

Touchdown and 2 point Conversion attempt (6+2)
3
18%
Touchdown and Conversion attempt (6+1)
10
59%
Touchdown (6 points)
4
24%
Field goal (3 points)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Safety (2 points)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Sack
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 17
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από Τάκης »

Sifis έγραψε:
Κυρ Φεβ 09, 2020 2:30 pm
...Προσέχω προφανώς πως επικοινωνώ παράλυτα ήμουν στην δουλειά και έκανα το ποστ οπότε πήγε όλο στραβά...
προσέχεις? 8-)
These users thanked the author Τάκης for the post:
Sifis
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από Tournesol »

Εικόνα

Δοκιμή πρώτη, απο δικιά μου παλιακή κούτα MOA SEP 09. Το D4 δεν θέλει εισαγωγές και προλόγους. Είναι πούρο που το αγαπώ ιδιαιτέρως και σχεδόν πάντα μου χαρίζει απίστευτα καπνίσματα.

Pre γεμάτο τσάι, ξύλο και πιπέρι. Εισαγωγή με φύλλα μέντας, ξερά χόρτα και ακόμα περισσότερο πιπέρι.

Είμαι σχεδόν στην μέση και το D4 δεν έχει κόψει τον τσαμπουκά - γεμάτο σώμα αλλα και τρομερές γεύσεις από δέρμα, καβουρδισμένους ξηρούς καρπούς και διάφορα άλλα μαγικά μπαχάρια της Κούβας. Μιλάμε για pure locomotive :shock:

Χρειάστηκε να συνοδεύσω με 2 pints of ruby ale για να καταφέρω να σταθώ μέχρι το τέλος.

Η συγκεκριμένη κούτα που έχει χαρίσει και καλύτερες φούμες. Οπότε 4/5 για αυτή την δοκιμή και βλέπουμε.


Εικόνα
These users thanked the author Tournesol for the post (total 8):
JazzmanMixalis81SifisSpirosbusa71ΣτάθηςAssosSvenskGreekos
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Giorgos1985
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 7:28 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από Giorgos1985 »

Βράδυ Τρίτης η εβδομάδα κοντεύει στη μέση της(λέμε τώρα.. ) τι καλύτερο από το πούρο του mass? Από τα πρώτα πούρα που δοκίμασα όταν άρχισα και μου έχει δώσει αρκετές ευχάριστες στιγμές! Το συγκεκριμένο αγορασμένο χύμα.Πάμε το review λοιπόν!
Εικόνα
Στο pre κανέλα και ψωμί ενώ στις πρώτες ρουφηξιές κακάο και καρύδι και στη συνέχεια δέρμα, μέλι, κρέμα και βούτυρο με νότες κέδρου για το πρώτο μέρος που ήταν σούπερ! Το 2/3 ξεκίνησε με σοκολάτα και μετά πάλι γύρισμα σε δέρμα, καρύδι αλατάκι και σταφίδες. Στο τελευταίο μέρος μια γλυκόξινη κρέμα λεμόνι, καραμέλα, ξύλο αλμύρες και ένα απαλό πιπερακι τόσο όσο.
Εικόνα

Εικόνα
5/6 στη βαθμολογία μου άρεσε πολύ το συγκεκριμένο
These users thanked the author Giorgos1985 for the post (total 8):
Mixalis81Spirosbusa71JazzmanPetranGreekosχεντυ κοντουΣτάθηςSvensk
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από Tournesol »

Εικόνα

Δοκιμή δεύτερη, παρέα με τον κυρ. Επιλοχία, στα παγωμένα κανάλια του Nottingham.

Μιας και αυτή την φορά είπαμε να βρεθούμε στα East Midlands (έναντι των West), έγινε η προμήθεια δυο πούρων απο τον local tobacconist της πόλης. Ημιφρέσκο με box code UEB JUL 18, απο 10άρα κούτα. Αφου οπλιστήκαμε με δύο pints of stout και 2 chasers με αμερικανικό rye whiskey, καθήσαμε στην παγωμένη αυλή μιας pub πάνω στο κανάλι. Θερμοκρασία 6°C :roll:

Ωραίο λαδερό και λείο wrapper. To πούρο μοσχοβολούσε βούτηρο και μπισκότα κανέλλας στα κρύα του. Palioκόψημο και πάμε :D

Πιπεράτο, με δέρματα και κανέλες από τον αρχή. Χωρίς τον τσαμπουκά που είχε το δ4 της πρώτης δοκιμής, χάρισε ένα πολύ smooth αλλα γεμάτο γεύσεις κάπνισμα. Κάπου στην μέση τα αλατισμένα ξυροκάρπια (καρύδι, φουντούκι, κάσιους) είχαν τον πρώτο λόγο, ενώ προς το τέλος η αυλαία έκλεισε με ολόγλυκο και καραμελωμένο παντεσπάνι και τριμμένο μπισκότο.

Ομολογώ πως με εξέπληξε το γεγονός ότι προς το τέλος, παρότι το κάπνισα πιο γρήγορα λόγω του κρύου, το δ4 δεν έγινε καθόλου δυσάρεστο.

Θα τολμήσω να το κλείσω εδώ με τελική, την μέγιστη βαθμολογία - Touchdown and 2 point Conversion attempt (6+2). Το PSDN4 για μένα είναι ένα άριστο πούρο που σπανίως με απογοητεύει. Χαίρομαι και που αυτή την φορά τα πήγαμε εξαιρετικά.

Κυρ. επιλοχία, εξαιρετικότατη η επιλογή σου.

Εικόνα
These users thanked the author Tournesol for the post (total 8):
JazzmanPetranGreekosχεντυ κοντουΤάκηςMixalis81ΣτάθηςSvensk
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Greekos
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 11:03 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από Greekos »

Να ευχαριστήσω κ το Γιώργο που στα ζεστά έκανε το D4 κ το Θάνο που κάναμε παρέα το ξυροκαρπικό με χιόνια δ4.

Θα μπω να γράψω κ τα δικά μου!
These users thanked the author Greekos for the post:
Tournesol
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από suleygiannis »

LCD Fairlight
LGR NOV 17
Δοκιμή πρώτη

Ευκαιρία να καπνίσω στο μπαλκόνι και να εκμεταλλευτώ την έλλειψη κρύου.
Το πούρο του επιστήμονα τραβάει καλά στο πρε, αλλά από γεύση είναι ασθενικό και πιάνω κάτι σαν άχυρο.
Αρχίζει όμως εξαιρετικά μετά το πυρ.
Μαύρη σοκολάτα, κακάο, μπαχαρικά και δέρματα στο φουλ. Τυπικό καλό partagas με τη μία. Η συνέχεια έχει αραχίδες, αλλά και κάτι πολύ ωραία γλυκά μπαχαρικά.
Συνοδεύω με ένα τίμιο tamnavulin γιατί είναι ακόμα νωρίς το απόγευμα και δεν είναι να αρχίζουμε από τώρα τα σκληρά.
Μετά από λίγο προστίθεται το μέλι με δέρματα.
Εικόνα
Ευτυχώς καπνίζω έξω, γιατί το πούρο τραβάει σα φουγάρο και βγάζει πολύ καπνό.
Η καύση του είναι και αυτή υποδειγματική και δε χρειάζονται διορθώσεις.
Προχωρώντας προς το τέλος έρχονται και πάλι το κακάο με τα μπαχαρικά.
Θωμά πολύ καλό ευχαριστώ!
Ο επιθετικός έκανε σίγουρα touchdown και στόχευε και παραπάνω.
Θα επανέλθω.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
FairlightSvensk
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Sifis
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Ιαν 17, 2020 8:47 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από Sifis »

Επανέρχομαι μετά την πρώτη δόκιμη που σίγουρα δεν πήγε κάλα.
Βρέθηκα για δουλειά στην Λάρισα και πήρα ένα D4 από το τοπικό καπνοπωλείο.
Σαφώς καλύτερη εικόνα απο το προηγούμενο και αρκετά καλή η υγρασία του.

Εικόνα

Δεν είχε άρωμα και γεύση πριν το άναμμα, άλλα έβγαλε απο την αρχή πορτοκάλι και δέρμα με ξύλο.
Είχε πολύ καλή φούμα, του έδωσα όλο μου το ενδιαφέρων όσοι ώρα περάσαμε μαζί, δεν ασχολήθηκα στιγμή με κάτι άλλο Ήθελα τζούρες ξανά και ξανά.
Στα 2/3 βγάζει μέλι και βοτάνια, πιπέρι και ξερόχορτα με λίγο πορτοκάλι.
Πριν τα 3/3 με είχε πάει πολύ όμορφα, όμως με έβγαλε εκτός πριν συνεχίσω ήπια λίγο καφέ και παγωμένο νεράκι για να μπορέσω να υποδεχτώ ότι άλλο είχε να μου δώσει αυτός ο πλέον πολύ κάλος μου φίλος.
Είχε μία χαρά καύση και ξεκίνησε στα 3/3 με αλατισμένη καραμέλα, έντονα πιπέρια και φουντούκι. Έφτασε στα αμύγδαλα και έτσι δειλά και τρομαγμένο εμφανίστηκε κακάο.
Εικόνα

Έχω άλλο ένα να δοκιμάσω, η διάφορα ανάμεσα στα 2 που έκαψα είναι σίγουρα μεγάλη και με έκανε να χαωθώ, άλλα μπορώ να πω οτι είναι αρκετά κάλο σαν πούρο και έχει να προσφέρει ευχάριστα καπνίσματα.

Εικόνα
These users thanked the author Sifis for the post (total 8):
ΤάκηςMixalis81Spirosbusa71Στάθηςχεντυ κοντουPetranFairlightSvensk
Θα περάσουν απο πάνω μας όλοι οι τροχοί στο τέλος τα ίδια τα όνειρά μας θα μας σώσουν.
Άβαταρ μέλους
Greekos
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 11:03 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από Greekos »

Γιάννης μπαλκονατο γήπεδο κ περνάει την κόκκινη περιοχή ! Οπότε μας ευχαριστεί το ρομπούστο! Ίσως βρει ευκαιρία κ για έξτρα πόντους!

Sifis δυναμικά κ με δεύτερο πούρο που παίζει σε άλλο γήπεδο μπάλα εκτός έδρας κ φαίνεται να τον ευνοεί!! Πάρε από το ίδιο καπνοπωλείο τώρα που βρήκες το καλό σύστημα!

Ευχαριστώ παιδιά για τα ωραία σας πουροταξίδια!
These users thanked the author Greekos for the post (total 2):
ΤάκηςSifis
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από Fairlight »

LCD Nikos doc

Εικόνα

Το ψηλό αγόρι μου έδωσε πριν λίγες μέρες αυτό το πιπινό-τεσσάρι 8 μηνών της αποικίας UEB JUN 19 για τους σκοπούς του mass.

Κέδρος και μέλι στην κρύα. Κόβω και είναι λίγο σφιχτό με αρκετά ασθενές, ξύλινο πρε.

Στο άναμμα δίνει ένα καθαρόαιμο Partagίστικο προφίλ με μαύρο πιπέρι, δέρμα. Τέλος του πρώτου τρίτου και το πούρο δεν έχει αλλάξει και πολύ αν εξαιρέσεις μια βανίλια και ελάχιστη κανέλα που κάνει δειλά την εμφάνιση της. Εντάξει, έχει ηρεμήσει και λίγο.

Στην μέση πλέον το πούρο σμουθιάζει με άγλυκη κρέμα και μαντζούνια, αξιοσημείωτο προφίλ αν αναλογιστείς το νεαρό της ηλικίας του. Ο δερματο-πιπεράτος του χαρακτήρας της αρχής του έχει σχεδόν χαθεί. Καθώς πλησιάζει το τελευταίο τρίτο δίνει σκληρή βανίλια και τελειώνει με λευκό πιπέρι, καμένη ζάχαρη και μπαχαρικά.

Μου άρεσε πάρα πολύ και μου έκανε φοβερή εντύπωση ότι αν και είχε σημάδια νεότητας ποτέ αυτά δεν έκαναν την εμπειρία δύσκολη, γωνίες και αμμωνίες ήταν πανηγυρικά απούσες. Τα D4 των τελευταίων ετών η αλήθεια είναι ότι καπνίζονται άνετα φρέσκα, αλλά τόσο φρέσκο νομίζω δεν το έχω αποπειραθεί στο παρελθόν Νίκο ευχαριστώ!

4/6 με την αξία του το τεσσάρι. Δεν ψηφίζω, θέλω να καπνίσω και άλλο.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 3):
Mixalis81nikos docSvensk
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Λες να επέστρεψε δριμύτερος ο πρώην βασιλιάς? Αισιόδοξα τα νέα από τον Θωμά :!:
These users thanked the author Mixalis81 for the post:
nikos doc
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”