Cigar Pairings

η κάλπη του φόρουμ

με τι σας αρέσει να συνοδεύετε το πούρο σας? (έχετε 5 επιλογές)

Το δημοψήφισμα λήγει την Δευ Φεβ 24, 2020 10:09 am

νερό
3
3%
καφές
21
19%
τσάι / άλλο αφέψημα
3
3%
αναψυκτικό / σοφτ ντρινκ
9
8%
κοκτέιλ με βάση το ρούμι
3
3%
άλλο κοκτέιλ
2
2%
κρασί
4
4%
μπύρα
10
9%
τσίπουρο / ρακή
7
6%
ούζο
2
2%
λικέρ
1
1%
ρούμι
12
11%
malt / blended ουίσκι
21
19%
bourbon / αμερικάνικο ουίσκι
4
4%
τζιν
1
1%
βότκα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
τεκίλα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
άλλο «σκληρό»
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
κονιάκ / μπράντι
6
6%
άλλη επιλογή
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 109
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigar Pairings

Δημοσίευση από Τάκης »

δεν μίλησα για "extreme" (δεν υφίσταται τέτοιος όρος στο προκείμενο μας), αλλά για "όχι συνηθισμένο" ζευγάρωμα
(αν έχει κάποια σημασία, έχω δοκιμάσει αλλά δεν...)
These users thanked the author Τάκης for the post:
sigaras
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Cigar Pairings

Δημοσίευση από Fairlight »

To cognac, το armagnac και το calvados είναι πολύ κοντά γιατί ουσιαστικά είναι παλαιωμένα eau de vis σε βαρέλια. Απλά τα 2 πρώτα είναι από σταφύλια ενώ το τρίτο από μηλίτη.

To metaxa είναι εντελώς διαφορετικό και δεν θεωρείται καν brandy, αλλά 'grape brandy'. Ο λόγος είναι ότι αν και ξεκινά όπως τα υπόλοιπα στο τέλος προστίθενται και άλλα πράγματα όπως βότανα, αποστάγματα κτλπ.

Η περιοχή του cognac όσον αφορά τα σταφύλια της είναι απλά...ευλογημένη περιοχή. Όπως το Pino del Río ένα πράγμα.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 2):
GreekosΣτάθης
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Cigar Pairings

Δημοσίευση από sigaras »

Το cognac είναι το γαλλικό μπράντυ. Το μεταξά είναι , επί της ουσίας, το ελληνικό μπράντυ. Απλά στο μεταξά δεν χρησιμοποιούν μόνο απόσταγμα οίνου, όπως στο μπράντυ αλλά και γλυκό μοσχάτο κρασί. Αυτή είναι η κύρια διαφορά μαζί με τα εκχυλίσματα βοτάνων. Γι' αυτό και όταν ζητάς κονιάκ ή μπράντυ στο καφενείο σου φέρνουν μεταξά.
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Cigar Pairings

Δημοσίευση από Fairlight »

Ε ναι αλλά όταν μπαίνει πχ κρασί και βότανα στο brandy αυτό σταματά να είναι brandy, ασχέτως με το τι πιστεύουν στο Ελληνικό καφενείο :D
These users thanked the author Fairlight for the post (total 2):
GreekosTournesol
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
DimitrisLocHAs
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 09, 2020 12:28 pm

Re: Cigar Pairings

Δημοσίευση από DimitrisLocHAs »

1.Cognac/μπράντι..Συνήθως όταν καπνίσω ένα πούρο θα επιλέξω τις περισσότερες φορές να το συνοδεύσω με κονιάκ/μπράντι γιατί κατε με δεν υπάρχει πιο ανώτερος συνδυασμός..
2.Καφες..με ένα καλό espresso η ένα ελληνικό μερακλίδικο..
3.ρουμι..το καλοκαίρι γίνεται κατάχρηση στο κόκκινο.συνηθως ρούμι λευκό με κοκα κολα
4.malt/blended ουίσκι..συνήθως χειμώνα μόνο με καλή παρέα..
5.κρασι..πιο σπάνια βεβεα και συνήθως κόκκινο...
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Cigar Pairings

Δημοσίευση από harmonica »

Ας καταγράψω και εγώ την δική μου πεντάδα

1. Καφές, εσπρέσσο κυρίως μέτριο ή με ολίγη, γαλλικός, ελληνικός αραιά πλέον ακόμα και φραπέ (πλάκα κάνω,έχω να πιω από το λύκειο 😁).Μου αρέσει ο καφές και είναι η συχνότερη μου δοκιμή, αλλά όχι και το totally pairingπου είναι...

2. Malt,κυρίως νησιώτικα αλλά τελευταία και τα άλλα..Με το ουίσκι συνοδεύεται άριστα για μένα ένα πούρο και βγάζει πιο έντονες γεύσεις και αρώματα.

3. Στα Αναψυκτικά κάθεται η μπίλια σε συχνότητα pepsi twist, λεμονάδες, πορτοκαλάδες αν γίνεται με λίγη ζάχαρη.Για μένα ταιριάζουν και καθαρίζουν την στοματική κοιλότητα.Δεν δίνουν το κάτι παραπάνω με όλα τα υπόλοιπα.

4. Μπύρα . Με την συγκεκριμένη πιάνω το ν εαυτό μου να καίω λίγα παραπάνω πούρα από το νούμερο 5. Κυρίως καλοκαίρι ή εν πάση περιπτώσει όταν ανέβει η θερμοκρασία

5. Ρούμι, κυρίως το καλοκαίρι και όχι να είναι πετιμέζι.Μου αρέσουν τα πιπεράτα και τα μαυροτσουκαλα..

Τσιπουρακι μου αρέσει αλλά θα το κάνω μόνο αν έχω βγεί με παρέα και όχι στο σπίτι μόνος μου.Αλλα εννοείται ότι του πάει..
Νερό που είπε ο τσιφ ούτε κατά διάνοια..νομίζω ότι είναι ότι χειρότερο.Αυτη η μεταλλική αίσθηση με απωθεί από το να καπνίσω
These users thanked the author harmonica for the post:
χεντυ κοντου
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Cigar Pairings

Δημοσίευση από suleygiannis »

sigaras έγραψε:
Τρί Φεβ 11, 2020 4:21 pm
Γι' αυτό και όταν ζητάς κονιάκ ή μπράντυ στο καφενείο σου φέρνουν μεταξά.
Σου φέρνουν μεταξά πρώτον γιατί δεν έχουν κάτι άλλο και δεύτερον δεν ξέρουν τη διαφορά μεταξύ κονιάκ και μπράντυ :lol:
Κατά τα άλλα θεωρώ ότι έχετε κι εσύ και ο Θωμάς δίκιο με μία μικρή επισήμανση.
Το μεταξά φυσικά είναι μπράντυ. Το τι του προσθέτουν δεν έχει σημασία. Και φυσικά είναι ένα ιδιαίτερα διάσημο ελληνικό προϊόν που το βρίσκεις παντού στο εξωτερικό. Θα το χαρακτήριζα μία κατηγορία από μόνο του. Αλλά τεχνικά είναι μπράντυ.
harmonica έγραψε:
Τρί Φεβ 11, 2020 7:16 pm
Νερό που είπε ο τσιφ ούτε κατά διάνοια..νομίζω ότι είναι ότι χειρότερο.Αυτη η μεταλλική αίσθηση με απωθεί από το να καπνίσω
Κοίτα αν θεωρείς ότι το άοσμο, άχρωμο και άγευστο νερό έχει μεταλλική γεύση, τότε κάτι δεν πάει καλά με το νερό που πίνεις :lol: :lol:
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
sigarasSvensk
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Cigar Pairings

Δημοσίευση από harmonica »

Ε ναι αν το νερό είναι κρύο μεταλλική αίσθηση σου αφήνει πως να το κάνουμε...
Και πίνουμε τα ίδια νερά να ξέρεις..
Σου βάζω μέσα και αυτά με τις μπορμπουλιθρες χωρίς πρόσθετο λεμονιού 🤪🤪
These users thanked the author harmonica for the post:
suleygiannis
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigar Pairings

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ και τους sigaras, dimitrislochas & harmonica για τις δικές τους προτιμήσεις

ως τώρα στο κεφάλαιο "pairings" έχουμε ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις που μεταξύ άλλων περιλαμβάνουν:

- αποστροφή για το γλυκό αλκοόλ και αφορισμούς για τον καφέ
- διαστάσεις απόψεων για τη μεταλλική αίσθηση του νερού αλλά και για το εάν το Metaxa είναι brandy
- και μια πρωτότυπη (υποθέτω και τεκμηριωμένη) άποψη, πως τα cocktails απευθύνονται στη θηλυκή μας πλευρά

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
FairlightRigelianos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Cigar Pairings

Δημοσίευση από Fairlight »

suleygiannis έγραψε:
Τρί Φεβ 11, 2020 11:53 pm

Το μεταξά φυσικά είναι μπράντυ. Το τι του προσθέτουν δεν έχει σημασία. Και φυσικά είναι ένα ιδιαίτερα διάσημο ελληνικό προϊόν που το βρίσκεις παντού στο εξωτερικό. Θα το χαρακτήριζα μία κατηγορία από μόνο του. Αλλά τεχνικά είναι μπράντυ.
Καλός είσαι και εσύ. Το metaxa δεν είναι Brandy, ούτε τεχνικά ούτε τίποτα. Υπάρχουν πάρα πολλά Brandies απ' όλο τον κόσμο (πχ η Αρμενία έχει κάποια παράδοση) και όλα ακολουθούν μερικούς βασικούς κανόνες στην παρασκευή το οποίο φυσικά έχει και συνέπειες στην γεύση.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”