Cigar Pairings

η κάλπη του φόρουμ
Απάντηση

με τι σας αρέσει να συνοδεύετε το πούρο σας? (έχετε 5 επιλογές)

Το δημοψήφισμα λήγει την Δευ Φεβ 24, 2020 10:09 am

νερό
3
3%
καφές
21
19%
τσάι / άλλο αφέψημα
3
3%
αναψυκτικό / σοφτ ντρινκ
9
8%
κοκτέιλ με βάση το ρούμι
3
3%
άλλο κοκτέιλ
2
2%
κρασί
4
4%
μπύρα
10
9%
τσίπουρο / ρακή
7
6%
ούζο
2
2%
λικέρ
1
1%
ρούμι
12
11%
malt / blended ουίσκι
21
19%
bourbon / αμερικάνικο ουίσκι
4
4%
τζιν
1
1%
βότκα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
τεκίλα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
άλλο «σκληρό»
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
κονιάκ / μπράντι
6
6%
άλλη επιλογή
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 109
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Cigar Pairings

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

φίλοι μου γεια σας και καλή εβδομάδα, σε δουλειά να βρισκόμαστε… 8-)

αυτή τη φορά η ψηφοφορία μας αφορά το «έτερον ήμισυ» σε κάθε πουροταξίδι μας:
τα υγρά παρελκόμενα με τα οποία μας αρέσει να συνοδεύουμε τα πούρα που καπνίζουμε

Εικόνα

κι επειδή οι περιστάσεις και οι διαθέσεις για το "ζευγάρωμα" είναι μεταβλητές
δίνεται σε όλους το περιθώριο μέχρι και πέντε (5) επιλογών ώστε να υπάρξει πιο ευρύ δείγμα

παρακαλώ οι πέντε επιλογές σας να είναι αριθμημένες κατά σειρά προτίμησης
(νούμερο 1 η πιο συχνή σας επιλογή - νούμερο 5 η πιο «αραιή» απ’ τις 5)
σε περίπτωση που στις επιλογές σας περιλαμβάνεται και η νούμερο «20», παρακαλώ να την αναφέρετε επακριβώς

Εικόνα

παράλληλα με την ψηφοφορία μας ελάτε να κουβεντιάσουμε και γενικότερα για το concept “cigar pairing”
πώς επιλέγουμε «συνοδευτικό» και γιατί, τι προτιμάμε με τα πιο ελαφριά και τι με τα πιο βαριά πούρα
αλλά και για παν άλλο σχετικό και ενδιαφέρον που έχει να καταθέσει ο καθένας μας

Εικόνα

ορίστε οι επιλογές μας:

1. νερό
2. καφές
3. τσάι / άλλο αφέψημα
4. αναψυκτικό / σοφτ ντρινκ
5. κοκτέιλ με βάση το ρούμι
6. άλλο κοκτέιλ
7. κρασί
8. μπύρα
9. τσίπουρο / ρακή
10. ούζο
11. λικέρ
12. ρούμι
13. malt / blended ουίσκι
14. bourbon / αμερικάνικο ουίσκι
15. τζιν
16. βότκα
17. τεκίλα
18. άλλο «σκληρό»
19. κονιάκ / μπράντι
20. άλλη επιλογή

λήξη ψηφοφορίας Δευτέρα 24 Φεβρουαρίου

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
sigarasSpirosbusa71AssosSvenskχεντυ κοντουalexandros
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Cigar Pairings

Δημοσίευση από suleygiannis »

Λοιπόν. Single Malt whiskey. Απλά ο βασιλιάς των ποτών με μεγάλη διαφορά από το δεύτερο. Σχεδόν το αποκλειστικό ποτό μου από Οκτώβριο μέχρι Μάιο. Όταν καλοκαιριάσει ρούμι μαύρο. Δε θέλω να ρίξω πάγο στο ουισκι, απαγορεύεται δια ροπάλου. Α και ποτέ blended whiskey, το πολύ blended malt.
Μπύρα: μου αρέσει η βάις αλλά τελευταίες φορές που ήπια με πείραξε και έχω μήνες να πιώ.
Τώρα το καλοκαίρι ίσως πιω και κανα τσίπουρο αν και δεν τρελαίνομαι κιόλας. Βέβαια τι άλλο να πιεις στην ταβέρνα;
Πέμπτο θα έβαζα το τζιν. Έχω πιει βυτία κάποτε αν και το έχω κόψει λόγω στομαχιού... Αυτά τα πέντε.
Προσωπικά όσες φορές κάπνισα με καφέ δε μου άρεσε καθόλου το πούρο. Καλύτερα με νερό ή τσάι.
Αναψυκτικά ούτε για αστείο. Βότκα, τεκίλα ποτέ, δε μου αρέσουν καθόλου. Κοκτεηλ ίσως όταν θέλω να έρθω σε επαφή με τη θηλυκή μου πλευρά :oops:
Κρασί ποτέ, λικέρ δε νομίζω ότι πάει με πούρο, ούζο ποτέ. Μπέρμπον ή κονιάκ δε θα το απέκλεια αν και δεν είναι στα αγαπημένα μου.
Αυτά
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Svensk
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Cigar Pairings

Δημοσίευση από Fairlight »

Γενικά έχω σαν κανόνα να μην πίνω οτιδήποτε γλυκό με το πούρο γιατί υπάρχει πιθανότητα το πούρο να πικρίσει. Με σειρά προτίμησης:

1. Brandies
Δεν είναι μυστικό, είναι και ποτάρες και ταιριάζουν απίστευτα με όλα τα πούρα. Στην συντριπτική πλειοψηφία την περιπτώσεων θα είναι ένα cognac. Πιο αραιά κάποιο καλό Calvados και σπανιότερα κάποιο Armagnac.

2. Whiskey
Mαζί σας το έχω πλέον βάλει στο αίμα μου και συνοδεύει πολύ συχνά τα πούρα μου.

3. Soft drinks
Πάντα χωρίς ζάχαρη και συνήθως coca zero. Είναι και η Γιαπωνική σχολή στο tasting με πολύ καλά αποτελέσματα.

4. Καφές
Άλλη μια καλή επιλογή, συνήθως το κάνω με μικρά πούρα. Ταιριάζει, αρχηγέ συγνώμη αν σε πονάει.

5. Μπύρα

Τελευταία και καταϊδρωμένη με μεγάλη απόσταση από τ άλλα, μόνο στις ζέστες ή σε περίεργες καταστάσεις.
These users thanked the author Fairlight for the post:
Svensk
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Cigar Pairings

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Ας ξεκινήσω από τον βασικό κανόνα...Δεν καπνίζω αν δεν πιω! Δεν έχω καπνίσει ποτέ πούρο χωρίς να γεύομαι είτε malt, ειτε ρούμι, ειτε καφέ βρε αδερφε...
1) Πρώτα απ' όλα single malt whiskey αποκλειστικά, χωρίς πάγο, ενιοτε με λίγες σταγόνες για τα αρώματα...Λατρεύω malt, ειναι το στανταρακι μου...αντε το πολύ να ξεπεσω σε κάνα Irish στην κακιά ξέρα!
2) Ρούμι aged για τον χειμώνα,χωρίς πάγο....Ρούμι το καλοκαίρι με πάγο...Ορισμενα πούρα ρε παιδιά πως απογειώνονται με ρούμι...Τρομερος συνδυασμός με μπαχαροπιπερατα πουρα!
3) Cognac, είναι η τρίτη επιλογή για κάτι κρύα του χειμώνα σε κάνα ξενοδοχείο η σπίτι...Πολύ μερακληδικο και κιμπαρικο κατ' εμέ το Cognac.
4) Καφέ αποκλειστικά εσπρέσο για σύντομη και κοντοκανη φουμα

Κάτι μπύρες και κρασιά δε μου ταιριάζουν με πούρο...Τσίπουρο είναι all weather :lol: αλλά σπανίως συνδυαζω..Τέλος, πλάκα πλάκα δεν εχω συνδυάσει με κοκτέιλ? Λες?
These users thanked the author Mixalis81 for the post:
Svensk
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigar Pairings

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ suleygiannis, fairlight και mixalis81 για τις πρώτες καταγραφές
πολλά τα γούστα, όπως πολλές και οι διαθέσιμες επιλογές

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigar Pairings

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

η δική μου πεντάδα…

1. malt / blended ουίσκι
Malt: o αδιαφιλονίκητος βασιλιάς των spirits, με εξαίρεση το cognac τα υπόλοιπα είναι τουλάχιστον μια λίγκα κάτω
εννοείται πως παίζω και με blended, κυρίως το καλοκαίρι με πάγο-σόδα

2. κοκτέιλ με βάση το ρούμι
μιλάμε για θάλασσες cuba-libre και ποτάμια mojito όλα αυτά τα χρόνια
ρούμι σκέτο ούτε να ακουμπήσω (πλην ελαχίστων), οι γλυκεράδες του ξενερώνουν το πούρο

3. τσίπουρο
έχουμε ελληνικό spirit που πάει γάντι με το άθλημα, χειμώνα – καλοκαίρι, κατά μόνας ή με παρέα
από τσιμπολόγημα και ελαφρό πίτσι-πίτσι, μέχρι σοβαρή μάσα και κατανυκτικές κουβέντες
orismenoi θα μπορούσαμε να γράψουμε ολόκληρη πραγματεία για πολλά από τα ανήθικα ζευγαρώματα του με πούρα

4. μπύρα
λόγω της φύσης του υγρού εδώ μιλάμε για ωκεάνιες ποσότητες, κάτι σαν «100.000 βαρέλια υπό σκιά»
από ξανθή δροσιστική lager μέχρι ψαγμένη μοναστηριακή κρεολή

5. καφές
τελευταία και σχετικά σπάνια επιλογή για μένα, δεν την επιζητώ

άφησα έξω ένα πολύ-πολύ αγαπημένο spirit: το cognac
αλλά βλέπετε η ψηφοφορία μας αναφέρεται στη συχνότητα του ζευγαρώματος που επιλέγουμε
κι επειδή καπνίζω πολύ, δύσκολα θα μπορούσα να έχω σαν συνοδευτικό ένα φίνο γαλλικό (και όχι μόνο) κονιάκ
κατά τη γνώμη μου πάντως, αυτό το "βελούδινο δηλητήριο σκορπιού" επιτυγχάνει την υψηλότερη μέθεξη με το πούρο
ακόμα περισσότερο κι από ένα πολύ καλό malt - και γι' αυτό το επιλέγω πάντα σε πολύ ιδιαίτερες στιγμές
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
χεντυ κοντουGreekosSvenskPetran
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Cigar Pairings

Δημοσίευση από sigaras »

Να επισημάνω μόνο μια σημαντική έλλειψη, καθώς, ένα από τα καλύτερα μη αλκοολούχα συνοδευτικά- χώθηκε μαζί με το τσάι και τα λοιπά αφεψήματα. Και μιλώ για την ζεστή, μπίτερ σοκολάτα (όχι σκόνες φυσικά) με 68-70% κακάο.
Πάμε λοιπόν:
1. Με διαφορά πρώτος ο καφές. Καπουτσίνο σε όλες τις εκδοχές και εσπρέσο. Σπανιότερα νες-φραπές.
2. Έπεται το ρούμι. Παλαιωμένο.
3. Κρασί. π.χ ένα ξινόμαυρο με πλούσιες ταννίνες δένει άψογα με ένα partagas.
4. Μπίτερ σοκολάτα (δηλ. τσάι-άλλα αφεψήματα)
5. Κονιάκ-μπράντυ-καλβαντός. Εδώ το μεγάλο μυστικό είναι το καλβαντός.
Μένει έξω το αγαπημένο μου τσίπουρο, πάντα χωρίς γλυκάνισο. Επίσης, το νερό είναι πάντοτε συνοδευτικό όλων όσων ανέφερα, γι' αυτό και θα μπορούσε να μείνει εκτός ψηφοφορίας.
These users thanked the author sigaras for the post (total 3):
Fairlightχεντυ κοντουSvensk
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigar Pairings

Δημοσίευση από Τάκης »

Γεώργιε η αναφορά σου για τη σοκολάτα-ρόφημα καταγράφεται στα πρακτικά
δε νομίζω όμως πως η γενική συχνότητα της ως cigar pairing επιβάλλει και δική της ξεχωριστή κατηγορία
σ' αυτή την περίπτωση θα υπήργαν ανάλογες διεκδικήσεις κι από άλλα αφεψήματα, special teas κλπ.
αλλά κι από άλλα λιγότερο mainstream spirits, και δόξα στο θεό υπάρχουν καραβιές
προτίμησα για πολλούς λόγους η κατάρτιση του ψηφοδελτίου μας να είναι σφιχτή αγκαλιάζοντας τις προτιμήσεις των περισσότερων
φυσικά όλες οι "εξαιρέσεις" σημειώνονται με προσοχή

όσο για το νερό, ναι, συνοδεύει όλα τ' άλλα, ή για την ακρίβεια σχεδόν όλα
αλλά είναι σύνηθες αρκετοί aficionados να προτιμούν straight H2O με τα πούρα τους, ειδικά όταν κάνουν review

στο σημείο αυτό, να υπενθυμίσω ακόμα μια φορά σε όλους το διακύβευμα της ψηφοφορίας:
ψηφίζουμε κατά σειρά συχνότητας τα "ζευγαρώματα" μας, ως νούμερο 1 την πιο συχνή μας επιλογή και ως νούμερο 5 την πιο «αραιή»

για παράδειγμα, "διαβάζοντας" την 5άδα του sigaras
προκύπτει πως ο αγαπητός φίλος συνοδεύει το πούρο του αρκετά πιο συχνά με σοκολάτα ή καλβαντός απ' όσο με ένα τσίπουρο
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Cigar Pairings

Δημοσίευση από suleygiannis »

Fairlight έγραψε:
Δευ Φεβ 10, 2020 10:36 pm
Γενικά έχω σαν κανόνα να μην πίνω οτιδήποτε γλυκό με το πούρο γιατί υπάρχει πιθανότητα το πούρο να πικρίσει.
Συμφωνώ απόλυτα. Απορώ με αυτούς που συνδυάζουν πούρο με κάποιο γλυκό, όπως έχω δει κυρίως στο ίστακρα.
Γλυκό και πούρο ποτέ.
Βλέπω και orismenous να λένε το ίδιο για το ρούμι. Το ρούμι δεν είναι απαραίτητα γλυκό. Το λευκό σίγουρα δεν (δεν το πίνω), αλλά και ένα καλό ρούμι μπορεί να είναι προς το πικάντικο.
Από εκεί και πέρα φυσικά όλα είναι θέμα γούστου. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα ανάλογα και με τις γευστικές συνήθειες του καθενός. Μπορεί ο άλλος να θέλει να κάψει πούρο και παράλληλα να πίνει καφέ και να τρώει γαλακτομπούρεκο= θάνατος για το πούρο.
Θα συμφωνήσω με τον Τάκη ότι το νερό μπορεί να συνοδεύσει ένα πούρο μια χαρά. Ίσα ίσα που δε θα του αλλοιώσει τις γεύσεις. Χίλιες φορές να το συνοδεύσω με νερό παρά με καφέ.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Cigar Pairings

Δημοσίευση από sigaras »

Τάκης έγραψε:
Τρί Φεβ 11, 2020 12:59 pm
για παράδειγμα, "διαβάζοντας" την 5άδα του sigaras
προκύπτει πως ο αγαπητός φίλος συνοδεύει το πούρο του αρκετά πιο συχνά με σοκολάτα ή καλβαντός απ' όσο με ένα τσίπουρο
Όντως, με σοκολάτα πολύ συχνά. Το καλβαντός πάει "πακέτο" με το κονιάκ και το μπράντυ -αν καταλαβαίνω καλά- και ναι καπνίζω συχνά συνοδεία Μεταξά(με το δυσεύρετο καλβαντός φυσικά πολύ λιγότερο, δυστυχώς). Όσο για την μπίτερ σοκολάτα, μερσί για την καταγραφή αλλά δεν θεωρώ ότι είναι extreme. Δένει τέλεια με το πούρο, όπως τα μπλε τυριά με το πόρτο. Δοκίμασε από περιέργεια, απλά να είναι μπίτερ και όχι σκόνη φυσικά.
These users thanked the author sigaras for the post:
Τάκης
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”