Habanos Selección Petit Robustos

συνδυαστικά-συγκριτικά-ομαδικά tastings
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Habanos Selección Petit Robustos

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Petit Robustos 102 x 50
vSBN10 of 10
Released 2012 (5.000 boxes) & 2015 (15.000 boxes)

UPE DIC 12

κυκλοφόρησαν αρχικά το 2012 σαν Duty free & Travel Retail series
αλλά μετά οι κουβανοί τα ενέταξαν στα Habanos Selection Series
στη δεύτερη επανέκδοση του 2015 τα Cohiba φορούσαν το καινούριο band με το ολόγραμμα
αξιοσημείωτο είναι ότι και οι στις δύο κυκλοφορίες δεν περιλαμβανόταν το Hoyo Petit Robusto
ο εξαίρετος και μπαρουτοκαπνισμένος πιονέρος της Κούβας σ’ αυτό το format

Εικόνα

Montecristo, H. Upmann, Partagas, Cohiba & Romeo y Julieta λοιπόν, με δύο πούρα από κάθε brand
οι τέσσερις πρώτες σε πρωτοφόρετο format, και τα Romeo με το γνωστό Petit Churchill (first batch στην 1η κυκλοφορία του ‘12)

δε θα μακρηγορήσω, για την όμορφη κλπ συσκευασία, με τα σέα και τα μέα της
θα προχωρήσω άμεσα στο δια ταύτα, περνώντας στη σειρά πρώτα από λεπίδι και μετά από φωτιά
όλα αυτά τα μικρά λαχταριστά λουκουμάκια…

Εικόνα

Montecristo

Εικόνα

το πιο σκούρο της πεντάδας μετά το ανθυπομαδούρο partagas, όμορφα τυλιγμένο, ντούρο, χωρίς κενά και εξογκώματα
από τις πρώτες τζούρες δείχνει πως το σώμα του δεν φέρνει στον οπτικά συγγενή του μικρό Εδμούνδο
και μετά από ένα «βρε ποιον μου θυμίζει» συνειδητοποιώ πως "αυτός" είναι η εξαιρετική corona grande της brand
κέδρος, γη, εσπρέσο, κακάο, καρυκεύματα, κρέμες, φουντούκι, μαζί με μια υπέροχη θεϊκή βανίλια κυριαρχούν
η στάχτη του είναι σφιχτή και συμπαγής, τόσο, που αν προσπαθούσα λίγο θα το κάπνιζα με μία μόνο μέχρι το τέλος
το φούμαρα προμεσημβρινή ώρα, συνοδεύοντας το με τσιπουράκι στο ξεροσφύρι
κι εκείνο μου άπλωσε φάτσα-κάρτα τα αρώματα και τα κάλλη του και με μεράκλωσε
έξοχο, κλασικό, σούπερ monte σε μεγάλη φόρμα, θα το γλυκοκοίταζα και για regular…

H. Upmann

Εικόνα

για να δούμε κι αυτό το μικρό…θυμίζει connoisseur no 1 αλλά στο άγουρο και το αγίνωτο
ξινό, πικρό, και λίγο αχταρμάς δυστυχώς, το δεύτερο μικρό robusto δεν μου τα λέει καλά
επιμένω-περιμένω αλλά εις μάτην, ξύλα και πιπέρια ατάκτως ερριμένα με ένα ανισόρροπο floral με φτωχά ξηροκάρπια
δατς ολ, φαίνεται πως ο «γερμανός» έβγαλε ένα ξεπέταγμα να συμπληρώσει την 5άδα, (είναι και πρόχειρα στριμμένο)
κι αυτό το παρατσούκλι του έδωσα, «στριμμένο», ένα «κακομαθημένο» που μόνο λόγω ονόματος παίζει στην ομάδα
ένα ταπεινό majestic του ρίχνει στ’ αυτιά…

Partagas

Εικόνα

το μαυριδερό λαδιάρικο wrapper, με κάνει να βιάζομαι να το κεντήσω
χμ…βαθύ, σκοτεινό partagas, φορτωμένο αρώματα
δε μου μοιάζει καθόλου με το «κοντινό» του psdn5, και γενικά με τα «κόκκινα» δαχτυλίδια
αν ψάξω να βρω συγγένεια, το 8-9-8 είναι αυτό που πλησιάζει περισσότερο
κλασικό cuban, με γη, δέρμα, καφέ και ξύλο, πολύ κρέμα, σοκολάτα, μαύρο πιπέρι, βούτυρα και λουλούδια
όλα αυτά όμως κάτω από ένα δικό του, προσωπικό ύφος και στυλ, σε σύστημα 102 x 50
το αντράκι δε μασάει, κορώνει και κερνάει αβέρτα όμορφο και μαγκιόρικο flavour του πάθους
το σώμα γεμάτο και φουλ, δυνατό, αβανταδόρικο, έχει από εκείνη την κρυφή αλχημεία των μαντζουνιών
που κάνουν ένα πούρο να ξεφεύγει από τα τετριμμένα και να στρογγυλοκάθεται στο θρόνο του, αυτόφωτο και αλαζονικό
πολύ καλό το κοντό partagas, μελαγχολώ όσο σκέφτομαι πως δεν μπορώ να χαρώ και πολλές φούμες μαζί του…

Cohiba

Εικόνα

να και η ναυαρχίδα!
από την πρώτη επαφή, δείχνει τα γαλόνια και τα παράσημα της, καφέ-κοκκινωπή, καλοτυλιγμένη, προσεγμένη στην τρίχα
ινδιάνα πριγκίπισσα με γαλαζοαίματο dna, πλούσια, κρεμώδης, αρχοντική
μπισκότο, βανίλιες, εξαίσια νουγκατίνα, μέλια μπαχάρια, δέρματα, καφέδες, βελούδινα κέδρα, βοτανικές πινελιές τινάζουν την μπάνκα
εξαίσιο πουράκιον, μικρομέγαλο, διονυσιακό, θύμισε siglo vi στα μεγάλα μεράκια του
ένα απίστευτο-απρόσμενο cohiba που μου πήρε το σκαλπ, αναμφισβήτητα από τα καλύτερα Coh που έχω καπνίσει ποτέ
κάτι σαν κρέμα της κρέμας, αισθησιακό σαν μεγάλη ντίβα του μεσοπολέμου, λάγνο σαν ουρί από τις 1000+1 νύχτες
εννοείται πως είναι τρελοί αυτοί οι κουβανοί με τα μαγικά καπνά που χώρεσαν μέσα…


Romeo y Julieta

Εικόνα

αυτό το άφησα τελευταίο γιατί είναι «γνωστό»
στην αρχή το καλοδέχτηκα σαν regular και μου άρεσε, στη συνέχεια όμως μου ξίνισε αρκετές φορές και το παράτησα
αυτό εδώ είναι first batch του ’12, ανασύροντας στη μνήμη τις πρώτες πολύ καλές εντυπώσεις
ανάμεσα στους πόλους γλυκό-πικάντικο απλώνει μια νταλκαδιάρικη παλέτα
με κέδρο, μέλι, δέρματα, καφέδες, γη, βανίλια, ξερά φρούτα, σοκολάτα, και εσπεριδοειδή
τη μάννα του και τον πατέρα του δηλαδή, κι αναρωτιέμαι τι έγινε μετά κι έχασε το δρόμο του
ερωτικό R y J στην ατμόσφαιρα της σκηνής του μπαλκονιού, έβγαλε όλο το πάθος της χαμένης του νιότης
O Romeo, Romeo, wherefore art thou Romeo..??

Εικόνα

...η μικρή dream-team, μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις, τα λουκουμάκια μιλήσανε, το καθένα με τον τρόπο του
όλο το project και κυρίως το «δια ταύτα» μου άρεσε πολύ, και εντάξει, η «αστοχία» του Upmann είναι στα προβλεπόμενα
και πιστέψτε με, δεν είναι καθόλου εύκολο ούτε συνηθισμένο σε ένα multi-brand project, τα 4/5 πούρα να είναι καταπληκτικά

αν επιχειρούσα να τα κατατάξω, θα έβαζα το Cohiba στην 1η θέση, το Partagas στη 2η
στην 3η το Montecristo, στην 4η το Romeo, και στην 5η το Upmann
δεν ξέρω τι επιπέδου ήταν η δεύτερη κυκλοφορία του 2015, αλλά από όσους έχουν καπνίσει την πρώτη ακούω παραμιλητά

και να πω την αμαρτία μου δεν κρατήθηκα, εξαφάνισα και τις δυο πεντάδες σε dt
τα λιμπίστηκα τσακ-μπαμ τούτα εδώ τα λαχταριστά γλειφιτζούρια κ. πρόεδρε
άλλωστε δεν είμαι «συλλέκτης», φουμαδόρος είμαι…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 9):
harmonicaJazzmannikos docΣτάθηςsuleygiannisalexandrosFairlightPetranAssos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Habanos Selección Petit Robustos

Δημοσίευση από Τάκης »

η πρώτη (2012) και η δεύτερη (2015) παρουσίαση της κυκλοφορίας από τη Habanos SA:
http://www.habanos.com/en/noticias/sele ... b9236b79c8
http://www.habanos.com/en/noticias/nuev ... b9236b79c8

και η αντίστοιχη (του 2015) από το Cigar Aficionado με περισσότερες λεπτομέρειες:
https://www.cigaraficionado.com/article ... anas-18443

σημειωτέον ότι η 10άδα συνεχίζει να πωλείται ακόμα, και με κωδικούς μετά το 2015

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Habanos Selección Petit Robustos

Δημοσίευση από alexandros »

που τα θυμηθηκες αυτα και τα ξεθαψες ?
θυμαμαι ειχα καψει μερικα απο αυτα στην αρχη οταν πρωτοηρθαν ελλαδα χωρις να μου πουνε και πολλα πολλα
μετα απο καιρο ξαναδοκιμασα καποια , σαφεστατα ηταν καλυτερα
το μοντε, ουπμαν δεν μου αρεσαν
παρταγας και κοιμπα μου αρεσαν πολυ
αυτη η συλλογη ηταν καλλυτερη και απο την αντιστοιχη συλλογη με τα ρομπουστο
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Habanos Selección Petit Robustos

Δημοσίευση από Τάκης »

νεαρέ δεν θυμάμαι να τα έφερε ποτέ ο επίσημος εισαγωγέας, εκτός κι ήταν εισαγωγή κάποιου μαγαζιού
αντίθετα με τα celeccion Piramides και Robustos που εισάγονται από το 2003 που βγήκαν (και η επόμενη έκδοση του 2016)
η πρώτη φουρνιά ήταν αρκετά πιο φτηνή με τιμή 5άδας για την πυραμίδα 145,00 € και για το ρομπούστο 125,00 €
ενώ οι τιμές της εισαγωγής του 2016 ήταν αντίστοιχα 231,60 € και 201,00 € (ήταν και τα δύο σε 6άδες αφού προστέθηκαν τα Upmann)
για τα μικρά που λες είχες αγοράσει κούτα/κούτες ή από κει που τα πήρες τα έδιναν και χύμα..??
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Habanos Selección Petit Robustos

Δημοσίευση από alexandros »

ηταν απο τον πατερα του γαμπρου μου που ειχε τους ξεχασμενους υγραντηρες με τα διαμαντια μεσα ( θυμασαι πιστευω)
ειναι παρα πολυ πιθανο να τα ειχε φερει απο ελβετια που πηγαινε πολυ συχνα και να νομιζα οτι τα ειχε αγορασει απο ελλαδα
και σιγουρα ηταν απο τις πρωτες παρτιδες γιατι μιλαμε για 2012-2013
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Habanos Selección Petit Robustos

Δημοσίευση από Τάκης »

θυμάμαι
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολλαπλά”