VFM πούρα για νέο στο χώρο

διάλογοι αλλά και μονόλογοι, γνώμες, απόψεις, εξομολογήσεις
Άβαταρ μέλους
morfin
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2020 8:10 pm

VFM πούρα για νέο στο χώρο

Δημοσίευση από morfin »

Καλησπέρα.
Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί είναι αυτό που με καίει κυρίως τώρα που άρχισα να ασχολούμαι πιο σοβαρά με τα πούρα, όπως ίσως φαντάζομαι καίει ή έκαιγε και άλλους.
Μιας και δεν είμαι έμπειρος στο θέμα και θα πρέπει να κάνω αρκετές δοκιμές δε νομίζω ότι η πλειοψηφία των πούρων που θα αγοράσω θα είναι λογικό να είναι ακριβά πούρα που ίσως θα χαλάσω ή δεν θα ευχαριστηθώ όπως θα πρέπει.
Υπάρχουν λοιπόν κάποιες προτάσεις για σχετικά οικονομικά μεμονωμένα ή και σε κούτα πούρα που θα πρέπει ή θα ήταν καλό να δοκιμάσω σαν νέοπας?
Το ξέρω ότι ίσως ρωτάω κάτι υποκειμενικό και φαντάζομαι κάποιες απαντήσεις όπως το ότι δοκιμάζεις καλό είναι αλλά και μερικές υποκειμενικές απόψεις καμιά φορά βοηθάνε. :D
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: VFM πούρα για νέο στο χώρο

Δημοσίευση από Jazzman »

Φίλε Μιχάλη καλησπέρα,

Η συζήτηση αυτή που ανοίγεις φαίνεται να απασχολεί σε σημαντικό βαθμό όλο και περισσότερα νέα μέλη. ΄

Θα ήθελα λοιπόν να καταθέσω την προσωπική μου άποψη πάνω στο θέμα. Δεν υπάρχουν πούρα μόνο για έμπειρους ή ανάποδα πούρα αποκλειστικά γι αρχάριους. Είναι τεράστιος ο αριθμός οικονομικά ταπεινών πούρων που ακόμα και οι εμπειρότεροι κάνουν με πολύ μεγάλη συχνότητα. Αντίστοιχα, δεν ασπάζομαι την άποψη ότι ένας νέο καπνιστής δεν πρέπει να κάνει "καλά" πούρα.

Θα πρέπει να δημιουργήσεις δείγμα ώστε να μπορείς να διαμορφώσεις δική σου άποψη. Ένα πούρο με υψηλή τιμή και καλά καπνά δεν είναι εγγύηση απόλαυσης για κανέναν. Αντίθετα, αν αρχίσεις να δοκιμάζεις - παραπάνω από μια φορά το κάθε πούρο - θα διαμορφώσεις το δικό σου γευστικό προφίλ και θα είσαι καλύτερα προετοιμασμένος για να αξιολογήσεις γεύσεις και ποικιλίες.

Σε καμία περίπτωση όμως δεν υπάρχει περιορισμός βάσει εμπειρίας. Είναι σα να μου λες ότι απαγορεύω στον εαυτό μου να φάει συναγρίδα γιατί πρέπει πρώτα να φάω όλα τα αφρόψαρα της θάλασσας ή δεν τρώω λάδι τρούφας αν δεν έχω δοκιμάσει όλα τα μανιτάρια που φυτρώνουν στο βουνό.

Δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος γιατί πολύ απλά τα πούρα είναι μια πολύ προσωπική υπόθεση. Μέσα στο φόρουμ θα βρεις πολλές περιπτώσεις όπου ένα "κοινά αποδεκτό" πούρο ως καλό έχει φανατικούς εχθρούς. Πώς ξέρεις λοιπόν ότι δε θα πέσεις σε μια τέτοια περίπτωση;

Η αλήθεια είναι ότι μόνο εσύ μπορείς να αποφασίσεις τι είναι καλό για σένα. Ξεκίνα αποφασίζοντας τι χρήματα θες να ξοδέψεις, στη συνέχεια πόση ώρα μπορείς να αφιερώσεις στο κάπνισμα ( επηρεάζει το μέγεθος που θα επιλέξεις) και από εκεί και μέτα ξεκίνα να καις. Εννοείται ότι θα βοηθηθείς πολύ από τις δραστηριότητες του forum όπως το "Πούρο του μήνα" καθώς και από την εγκυκλοπαίδειά μας στο thread Tastings.

Σου εύχομαι καλή αρχή και ξεκίνα χωρίς να διστάζεις!
These users thanked the author Jazzman for the post (total 7):
ΣτάθηςsuleygiannisSpirosbusa71TournesolMixalis81Petranχεντυ κοντου
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: VFM πούρα για νέο στο χώρο

Δημοσίευση από Fairlight »

Μιχάλη καλησπέρα,

συμφωνώ με όσα είπε ο Βλάσης. Επίσης κάτι που θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου συνέχεια είναι η μεταβλητότητα στην ποιότητα του Κουβανέζικου πούρου το οποίο είναι σχεδόν τυχαίο φαινόμενο. Η υψηλή τιμή ενός πούρου δεν εξασφαλίζει σε κανένα σημείο την απόλαυση, όπως και το αντίθετο, ασχέτως προσωπικού γούστου. Θα το αντιληφθείς και μόνος σου όταν έχεις επαρκές δείγμα.

Όπως είπε και ο Βλάσης μπορείς να βρεις tastings για όλα τα πούρα της αγοράς στην αντίστοιχη ενότητα. Το πούρο που δοκιμάζουμε αυτό τον μήνα το Fonseca delicia είναι πολύ οικονομικό και θα χαρούμε πολύ να ακούσουμε την άποψη σου στο αντίστοιχο θρεντ. Δεν χρειάζεται να είναι τίποτα grande, απλά το κάπνισα, μου άρεσε δεν μου άρεσε. Επειδή προέρχεσαι από τον κόσμο της πίπας είμαι σίγουρος ότι θα σε βοηθήσει πολύ σαν παιδεία.

Μέτα από όλα αυτά μερικά πούρα που θεωρώ ότι έχουν καλό VFM:

H.upmann majestic
Partagas Petit Coronas Especiales
Partagas Habaneros
Montecristo Media Corona
Romeo y Julieta Cazadores

αλλά γενικά καλό θα ήταν να καπνίζεις ότι κινείται.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 3):
suleygiannisχεντυ κοντουΣτάθης
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: VFM πούρα για νέο στο χώρο

Δημοσίευση από suleygiannis »

Αυτό που εγώ βλέπω είναι ότι όλα τα νέα μέλη του φόρουμ που δεν έχουν μεγάλη πείρα, ζητούν στην ουσία εγγυήσεις ότι δε θα καπνίσουν κάτι που δε θα τους αρέσει και ότι δε θα πετάξουν τα λεφτά τους. Και μάλιστα ζητούν να τους προτείνουμε εμείς τι να καπνίσουν, τι υγρασία να έχουν, πως να κόψουν το πούρο κλπ.
Στο χώρο του πούρου δεν υπάρχουν εγγυήσεις.
Το τι αρέσει στον καθένα μας είναι καταγεγραμμένο εδώ και κυρίως υποκειμενικό. Κάτσε διάβασε . Και φυσικά επειδή εμένα μου αρέσει κάτι, δε σημαίνει ότι αρέσει σε σένα ή σε οποιοδήποτε άλλο μέρος του φόρουμ.
Εγώ λοιπόν δεν προτείνω πούρα να καπνίσεις. Προτείνω να καπνίσεις γενικότερα και να μας πεις τις εντυπώσεις σου.
Δηλαδή το φαγητό που αρέσει σε μένα θα αρέσει και σε σένα; Το ποτό που πίνω θα σου αρέσει; Η γυναίκα που μου αρέσει στο μπαρ θα σου αρέσει κι εσένα;

Το πούρο θέλει χρόνο, μεράκι και χρήμα. Δεν είναι φθηνό σπορ. Αν θες σταθερές γεύσεις χωρίς καμία έκπληξη υπάρχει το τσιγάρο και ο ναργιλες.

Και για να σου δώσω να καταλάβεις το υποκειμενικό του πράγματος, τα 3 από τα 5 πούρα που σου πρότεινε ο Θωμάς εμένα δε μου αρέσουν.
Φυσικά στα υπόλοιπα που σου απάντησαν συμφωνώ απόλυτα.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
morfin
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2020 8:10 pm

Re: VFM πούρα για νέο στο χώρο

Δημοσίευση από morfin »

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το υποκειμενικό του θέματος μπορώ να το καταλάβω και το ασπάζομαι.
Εννοείται ότι θα γίνουν πολλές δοκιμές και θα ανταλλάξουμε απόψεις όπως εννοείται και το ότι πέφτει πολύ διάβασμα και ψάξιμο.
Τα πούρα που πρότεινε ο φίλος από τον κόσμο της πίπας fairlight θα προσπαθήσω να τα βρω και να τα δοκιμάσω για να κάνω μια αρχή, όπως και το πούρο του μήνα για να πω τη γνώμη μου.
Όσων αφορά τις εγγυήσεις δεν τις ζήτησα. Μια απλή γνώμη μου είναι αρκετή ή ακόμα και οι παραπάνω συμβουλές.
Το ότι αν μου αρέσει εμένα ένα φαγητό δεν αρέσει απαραίτητα και σε άλλον σίγουρα ισχύει αλλά αν αρέσει και 8 από 10 άτομα σίγουρα το κάνει πιο πιθανό να αρέσει και σε εμένα. Για παράδειγμα ένα partagas D No 4 που μου πρότειναν αρκετοί φίλοι "έτυχε" όντως να μου αρέσει. Τύχη μεν αλλά και οι πιθανότητες ήταν καλές...
Για τον ναργιλέ τώρα επειδή κάνω αρκετά χρόνια οι γεύσεις δεν είναι καθόλου flat αν το ψάξεις λίγο παραπάνω αλλά αυτή τη συζήτηση ας την αφήσουμε για άλλο forum.
Τέλος δεν πιστεύω ότι το ότι για κάποιους δεν είναι φθηνό σπορ δε μπορεί και κάποιος άλλος με λιγότερα χρήματα να ευχαριστηθεί μερικά πούρα το μήνα. Ok δε θα κάνει καμιά τεράστια συλλογή με πούρα με λίγα χρήματα ούτε θα συγκαταλέγεται στους μεγαλύτερους γευσιγνώστες πούρων αλλά σίγουρα μπορεί να απολαύσει μερικά πούρα.
Και το διάβασμα συνεχίζεται ;)
These users thanked the author morfin for the post (total 5):
Τάκηςsuleygiannisnikos docJazzmanΣτάθης
Άβαταρ μέλους
Greekos
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 11:03 am

Re: VFM πούρα για νέο στο χώρο

Δημοσίευση από Greekos »

Χαιρετώ κ εγώ!
Συμφωνώ με όλα όσα ειπώθηκαν.

Τώρα το το είναι ακριβό κ τι είναι φτηνό είναι σχετικό μιας κ όλοι μας έχουμε άλλο μπάτζετ να διαθέσουμε για το συγκεκριμένο σπορ κ μπορεί να μην είναι κ το μόνο...

Από την αρχή είπες για VFM οπότε αυτό είναι καλύτερος τρόπος να κοιτάς την απόλαυση παρά καθαρά το value.
Για τους περισσότερους υπάρχουν πούρα που συνήθως προσφέρουν καλή σχέση τιμής ποιότητας (για μένα) κ μένω σε αυτά που κινούνται στα 20 λεπτά με μία ώρα καπνίσματος γιατί ποιο μεγάλα είναι commitment. Τώρα θα μπορούσα να βάλω αλλά τόσα γιατί το vfm είναι σχετικό.

Bolivar no3
Partagas Aristocrats
Partagas Habaneros
Partagas D4
Montecristo Media Corona
Montecristo n4
Ramon Allones Selected Especial (RASS)
Por Larranaga montecarlo
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: VFM πούρα για νέο στο χώρο

Δημοσίευση από Τάκης »

morfin έγραψε:
Δευ Ιαν 13, 2020 3:47 pm
...δεν πιστεύω ότι...και κάποιος με λιγότερα χρήματα δεν μπορεί να ευχαριστηθεί μερικά πούρα το μήνα. Ok δε θα κάνει καμιά τεράστια συλλογή... ούτε θα συγκαταλέγεται στους μεγαλύτερους γευσιγνώστες, αλλά σίγουρα μπορεί να απολαύσει μερικά πούρα. Και το διάβασμα συνεχίζεται...
καλά το πας Μιχάλη, αυτή είναι μια σταθερή βάση όπως το θέτεις
άλλωστε τρώγοντας ανοίγει η όρεξη ;)
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: VFM πούρα για νέο στο χώρο

Δημοσίευση από suleygiannis »

morfin έγραψε:
Δευ Ιαν 13, 2020 3:47 pm
Τέλος δεν πιστεύω ότι το ότι για κάποιους δεν είναι φθηνό σπορ δε μπορεί και κάποιος άλλος με λιγότερα χρήματα να ευχαριστηθεί μερικά πούρα το μήνα. Ok δε θα κάνει καμιά τεράστια συλλογή με πούρα με λίγα χρήματα ούτε θα συγκαταλέγεται στους μεγαλύτερους γευσιγνώστες πούρων αλλά σίγουρα μπορεί να απολαύσει μερικά πούρα.
Και το διάβασμα συνεχίζεται ;)
Εύχομαι να σου αρέσει ο κόσμος των πούρων και να μείνεις. Να ξέρεις όλοι από τα λίγα ξεκινήσαμε και όλοι δε γνωρίζαμε ούτε γεύσεις, ούτε μάρκες ούτε βιτολες. Με πολύ διάβασμα, ενδιαφέρον, μεράκι και σημειώσεις και φυσικά κάπνισμα αναπτύσσεις το προσωπικό σου προφίλ. Η τιμή δεν έχει τόσο σημασία κατά τη γνώμη μου.
Τώρα, αν θες θα σου προτείνω μερικά πούρα που μου αρέσουν προσωπικά, χωρίς να τα εντάσσω στην κατηγορία vfm και που έρχονται Ελλάδα.
Juan Lopez No. 2
Bolivar Tubos No.2
Vegas Robaina Famosos
Montecristo Tubos
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: VFM πούρα για νέο στο χώρο

Δημοσίευση από Fairlight »

morfin έγραψε:
Δευ Ιαν 13, 2020 3:47 pm
Για παράδειγμα ένα partagas D No 4 που μου πρότειναν αρκετοί φίλοι "έτυχε" όντως να μου αρέσει. Τύχη μεν αλλά και οι πιθανότητες ήταν καλές..
Μιχάλη για να καταλάβεις το D4 είναι ένα πούρο που έχει τεράστιες διακυμάνσεις στην παραγωγή λόγω του μεγέθους της. Δεν θα το πρότεινα για VFM ακριβώς γιατί το value κομμάτι δεν είναι και πολύ εξασφαλισμένο. Και το λέω εγώ που τα αγαπάω τα D4 και είναι πούρο rotation για μένα.
'Όπως και να έχει αν καπνίζεις θα αναπτύξεις μόνο σου κριτήριο. Το οποίο φυσικά στο μέλλον θα μεταβληθεί κυρίως γιατί αλλάζει η παραγωγή με τα χρόνια.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
morfin
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2020 8:10 pm

Re: VFM πούρα για νέο στο χώρο

Δημοσίευση από morfin »

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον.
Μου δώσατε πολλές πληροφορίες και πολλές ιδέες που θέλουν ψάξιμο.
Θα δοκιμάσω όσα περισσότερα μπορώ από τις προτάσεις και κάποια που μου έχουν κινήσει το ενδιαφέρον και θα επανέλθω με εντυπώσεις.
Εννοείται όσες ακόμα προτάσεις και συμβουλές γραφτούν είναι ευπρόσδεκτες.
These users thanked the author morfin for the post:
Fairlight
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελεύθερα & Ωραία”